Jump to content


Nvidia ή Asus ???


Tarlac

Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα στο να επιλεξω την Asus Radeon HD 6950 DCII/2DI4S/1GD5 1GB ή την Gigabyte GTX560 Ti 1GB

ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη??? Επισης ηθελα να επισημανω οτι οποια και να ειναι η τελικη μου επιλογη θα κανω crossfire ή sli αντιστοιχα. Και αλλη μια ερωτηση για την nvidia τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα στις TI και στις απλες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ..:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παρεις 6950 θα σου ελεγα να παρεις με 2gb ram αντι για 1

Η διαφορες στην τιμη ειναι μικρες.

Εχω την gigabyte 560ti και ειναι πολυ καλη και γρηγορη.Αν θα την προτιμησεις ειναι 2 οι λογοι :

ποιοτητα gigabyte και drivers nvidia

Eπαιζα Battfield 3 beta high settings και πηγαινε νερακι το παιχνιδι.

Αν την αγορασεις να κατεβασεις το καινουριο bios που εχει βγει για την καρτα που αυξανει ακομα καλυτερα την αποδοση της και την σταθεροτητα στα παιχνιδια dx11

Oι απλες 560 ειναι πιο αργες απο τις ti ,εχουν 336 cores οι απλες,και 384 cores οι ti

Αρα δεν αξιζει να παρει κανεις απλη αφου οι διαφορα στις τιμες δεν ειναι μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορεις να δεις ενα συγκριτικο αναμεσα στις δυο καρτες που προανεφερες. AnandTech - Bench - GPU11

Επισης η ASUS εχει καλυτερο συστημα ψυξης.

δε ξερω κατα ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι συγκρισεις..το λεω γιατι δε ξερω σε τι μηχανημα εχει δοκιμαστει η 560ti και σε τι η 6950.. η εστω οποιαδηποτε καρτα απο την λιστα

Πιστευω κρατανε απο το συνολο μια βαση δεδομενων απο τα διαφορα reviews που κανουν κατα καιρους και τελος τα βαζουν για comparison.

Θα μου πειτε σιγα τις διαφορες με το αν ειχε πιο παλιο μηχανημα , αλλα ισως στο παλιο μηχανημα ειχαν παλιοτερους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στο να επιλεξω την Asus Radeon HD 6950 DCII/2DI4S/1GD5 1GB ή την Gigabyte GTX560 Ti 1GB

ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη??? Επισης ηθελα να επισημανω οτι οποια και να ειναι η τελικη μου επιλογη θα κανω crossfire ή sli αντιστοιχα. Και αλλη μια ερωτηση για την nvidia τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα στις TI και στις απλες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ..:clap:

Σε τι αναλυση παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο τιτλος ειναι λαθος αλλα τον εγραψα στα bam γιατι βιαζομουνα να φυγω....Δεν ξερω πως τον διορθωνω!!

Παιζω σε 1920χ1080 αναλυση...Σκοπος μου ειναι να κανω sli ή crossfire.Εχω περασει και απο ati και απο nvidia.

Σιγουρα οτι και να βαλω επανω δε θα κολωνω σε κανενα παιχνιδι.Εκεινο που με νοιαζει ειναι 1)να μην σηκωνει θερμοκρασια και 2)Να μην κανει πολυ θορυβο.

Αν βοηθαει εχω επεξεργαστη 2600(οχι κ) μητρικη την asus sabertooth P67.

και πιστευω οτι ι ati με τα 2gb ειναι πεταμενα λεφτα να δωσω γιατι δεν θα χρισιμοποιησω παραπανω απο ενα monitor!!

Αφηστε που ειναι και τεραστια και δεν νομιζω να χωραει για crossfire....στη δικια μ μητρικη:wassat:

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχεις μεγαλη ram στην vga..το bf3 πχ τρωει αρκετη!τα textures οσο περναει ο καιρος εχουν μεγαλυτερο ογκο οποτε..

και τις 2 καρτες να παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος.h 560ti ειναι λιγο πιο κρυα..

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου nvidia λογο drivers. Ειχα 5870 και τωρα 570. Σε μονη οθονη δεν ειχα προβλημα με την 5870, οταν εβαζα και την τηλεοραση να δω μια ταινια: 5870 dual screen flickering - YouTube , μπερδεμα. Το εφτιαξα αλλα μετα ειχα αλλα προβληματα. Τελος παντων, σε μονη οθονη δεν θα εχεις προβλημα. Στις 6ΧΧΧ δεν ξερω τι παιζει. Επισης απ οτι εχω δει οι nvidia αποδιδουν καλυτερα οσο τους ανεβαζεις ρολοι σε σχεση με της ati με 150 Mhz και στις δυο στην 5870 ειδα 7-8% ανοδο ενω με την 570 12-13% (εδω αν ξερει κατι καποιος ας με διορθωσει), δεν ξερω αν κανεις overclocking και σε ενδιαφερει. Με τις nvidia σε καποιο παιχνιδι μπορεις να δεις και εξτρα γραφικα λογο physhx και γενικα εχω την ενυπωση πως εχουν καλυτερη εικονα στην οθονη. Τελος αν παιζεις καποιο παλιο παιχνιδι πχ doom 1 με την ati δεν μπορεις να το τρεξεις. Τα παραπανω ειναι εμπειρικα και με επιφυλαξη, αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας με διορθωσει (το ξαναλεω)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου nvidia λογο drivers. Ειχα 5870 και τωρα 570. Σε μονη οθονη δεν ειχα προβλημα με την 5870, οταν εβαζα και την τηλεοραση να δω μια ταινια: 5870 dual screen flickering - YouTube , μπερδεμα. Το εφτιαξα αλλα μετα ειχα αλλα προβληματα. Τελος παντων, σε μονη οθονη δεν θα εχεις προβλημα. Στις 6ΧΧΧ δεν ξερω τι παιζει. Επισης απ οτι εχω δει οι nvidia αποδιδουν καλυτερα οσο τους ανεβαζεις ρολοι σε σχεση με της ati με 150 Mhz και στις δυο στην 5870 ειδα 7-8% ανοδο ενω με την 570 12-13% (εδω αν ξερει κατι καποιος ας με διορθωσει), δεν ξερω αν κανεις overclocking και σε ενδιαφερει. Με τις nvidia σε καποιο παιχνιδι μπορεις να δεις και εξτρα γραφικα λογο physhx και γενικα εχω την ενυπωση πως εχουν καλυτερη εικονα στην οθονη. Τελος αν παιζεις καποιο παλιο παιχνιδι πχ doom 1 με την ati δεν μπορεις να το τρεξεις. Τα παραπανω ειναι εμπειρικα και με επιφυλαξη, αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας με διορθωσει (το ξαναλεω)

να προσέχεις με το κλοκαρισμα στην 570, αν είναι η reference, γιατί έχει αναφερθεί οτι ψοφάνε εύκολα.

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/deyteri-kammeni-gtx570-99664.html

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω κατα ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι συγκρισεις..το λεω γιατι δε ξερω σε τι μηχανημα εχει δοκιμαστει η 560ti και σε τι η 6950.. η εστω οποιαδηποτε καρτα απο την λιστα

Πιστευω κρατανε απο το συνολο μια βαση δεδομενων απο τα διαφορα reviews που κανουν κατα καιρους και τελος τα βαζουν για comparison.

Θα μου πειτε σιγα τις διαφορες με το αν ειχε πιο παλιο μηχανημα , αλλα ισως στο παλιο μηχανημα ειχαν παλιοτερους drivers.

Ακριβώς, στις κάρτες γραφικών απλά ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει τέτοια σύγκριση.

Οι τύποι είναι τόσο άχρηστοι που συγκρίνουν κάρτες με drivers δέκα γενιές διαφορά και σε διαφορετικό λειτουργικό με διαφορετικό σύστημα ............ Ε ............. δεν ...........

Link to comment
Share on other sites

Σωστος juno12, η δικια μου ειναι η Asus direct cu ii, δεν εχω τετοια προβληματα αλλα οι μαματες εχουν. Προσοχη λοιπον. Οσο αφορα τα συγκριτικα, εχω να πω οτι η 570 σε καποια παιχνιδια ειναι ελαφρα καλυτερη απο την 5870 (λεω 5870 γιατι η 6950 που θες ειναι περιπου ισαξια). Σε καποια ομως (πχ Crysis2, Metro2033) η διαφορα ειναι τεραστια. Αρκει να σου πω πως η 5870 επαιζε το metro 2033 σε High με απλο ΑΑΑ ενω η 570 σε Ultra High με 4XAAA. Η 570 που αναφερω ειναι ελαφρα γρηγοροτερη απο αυτην που θες να παρεις. Η 570 εχει 480 cuda cores στα 1464 mhz ενω η 560ti εχει 384 cuda cores στα 1644 mhz. Video Card Comparison - GPUReview.com . Διαλεγεις και περνεις, εγω παντως σου λεω 560ti λογο drivers και τιποτα αλλο. Κατα την γνωμη μου οι επιδοσεις ειναι και πανω κατω οι ιδιες να ειναι μην επιλεξεις βαση αυτων.

Link to comment
Share on other sites

nvidia και απο μενα. ψαξε σε ξαδερφακια φορουμ και θα βρει κανα 150-160αρι την 560ti.μην παιρνεις new γλυτωσε 50-70 ευρω κριση εχουμε...

ναι το εχω στο μυαλο μου και αυτο και εχω δει οντως να τις πουλανε τοσο,απλα ξερεις το καινουργιο ειναι καινουργιο οπως και να το κανεις..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος juno12, η δικια μου ειναι η Asus direct cu ii, δεν εχω τετοια προβληματα αλλα οι μαματες εχουν. Προσοχη λοιπον. Οσο αφορα τα συγκριτικα, εχω να πω οτι η 570 σε καποια παιχνιδια ειναι ελαφρα καλυτερη απο την 5870 (λεω 5870 γιατι η 6950 που θες ειναι περιπου ισαξια). Σε καποια ομως (πχ Crysis2, Metro2033) η διαφορα ειναι τεραστια. Αρκει να σου πω πως η 5870 επαιζε το metro 2033 σε High με απλο ΑΑΑ ενω η 570 σε Ultra High με 4XAAA. Η 570 που αναφερω ειναι ελαφρα γρηγοροτερη απο αυτην που θες να παρεις. Η 570 εχει 480 cuda cores στα 1464 mhz ενω η 560ti εχει 384 cuda cores στα 1644 mhz. Video Card Comparison - GPUReview.com . Διαλεγεις και περνεις, εγω παντως σου λεω 560ti λογο drivers και τιποτα αλλο. Κατα την γνωμη μου οι επιδοσεις ειναι και πανω κατω οι ιδιες να ειναι μην επιλεξεις βαση αυτων.

Kοιτα επειδη και εγω ειχα 5870 crossfire και εβαζα την tv για καμοια ταινια και κανα παιχνιδι δεν απ'οτι θυμαμαι δεν ειχα καποιο θεμα...τωρα δε ξερω να σου πω σε αυτο που ειπες πιο πανω κατι.

Οσο για τους drivers ναι ειναι ενα + αλλα πιστευω οτι τα physx ειναι το ολο θεμα στις nvidia και ποια απ'οτι βλεπω το εχουν πολλα παιχνιδια. Μαλλον τις 560ti θα παρω.Εχουν διορθωσει και το θεμα ψυξης τους + ολα τα παραπανω πιστευω εκει θα καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα drivers το λεω και για το dual screen flickering. Η καρτα κατεβαινε πιο κατω mhz απο οτι επρεπε με αποτελεσμα να παρουσιαζεται αυτο το φαινομενο. Ισως οι δικιες σου 5870 να ειχαν διορθωμενο bios και να μην παρουσιαζαν αυτο το προβλημα (εγω μεσω bios τρ εφτιαξα). Τελος παντων καλες αγορες φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο τιτλος ειναι λαθος αλλα τον εγραψα στα bam γιατι βιαζομουνα να φυγω....Δεν ξερω πως τον διορθωνω!!

Παιζω σε 1920χ1080 αναλυση...Σκοπος μου ειναι να κανω sli ή crossfire.Εχω περασει και απο ati και απο nvidia.

Σιγουρα οτι και να βαλω επανω δε θα κολωνω σε κανενα παιχνιδι.Εκεινο που με νοιαζει ειναι 1)να μην σηκωνει θερμοκρασια και 2)Να μην κανει πολυ θορυβο.

Αν βοηθαει εχω επεξεργαστη 2600(οχι κ) μητρικη την asus sabertooth P67.

και πιστευω οτι ι ati με τα 2gb ειναι πεταμενα λεφτα να δωσω γιατι δεν θα χρισιμοποιησω παραπανω απο ενα monitor!!

Αφηστε που ειναι και τεραστια και δεν νομιζω να χωραει για crossfire....στη δικια μ μητρικη:wassat:

τα 2 giga μνημης της καρτας δεν θα ειναι ασχημα

οσο παει τα παιχνιδια απαιτουν ολο και περισσοτερη

μνημη

για παραδειγμα το gta iv χρειαζεται 1,3 γιγα μνημη για να βαλεις ολες τις ρυθμισεις τερμα

ειμαι σιγουρος πως οσο παιρναει ο καιρος ολο και πιο πολλα παιχνιδια θα το απαιτουν αυτο με max settings

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.