Jump to content



UPS Batteries?


therock

Recommended Posts

διαρκεια να υπολογιζεις 2 χρονια αντε 3 αν τη συντηρησεις....πιο πανω απλα θα δουλευει το ups ..αλλα αν πεσει το ρευμα ή ακαριαια θα κλειστο το pc (αφου η μπαταρια δε θα κραταει ουτε δευτερο) ή θα πρεπει να το κλεισεις σε 20-30 δευτερα...δε νομιζω να προλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτα ολα αυτα, αλλα εμενα με ανυσηχει που δεν εχω ενδειξεις τωρα οταν το βαζω στο ρευμα καις ας μην εχει μεσα μπαταρια... Πως μπορω να ξερω αν οντως η μοναδα του εχει καποιο προβλημα χωρις να το τρεξω καπου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια εχω παρει τις μπαταριες. Απλως εν συντομια θελω να ρωτησω το εξης. Θελω να παρω καλωδιο που να συνδεω απευθειας το PC και την οθονη πανω στο UPS, χωρις να συνδεω πολυμπριζα πανω του. Σε τετοια καλωδια υπαρχουν διαφορες ποιοτητας?

Ας πουμε τα παρακατω σε τι διαφερουν και η διαφορα τιμης ειναι τοσο εμφανης?

VDE POWER EXTENSION CABLE BLACK 1.8M - - E-SHOP.GR

EQUIP: 112100 POWER EXTENSION CABLE VDE BLACK - - E-SHOP.GR

MANHATTAN POWER CABLE STANDARD EXTENSION 1.8M - - E-SHOP.GR

Ολα 1.8 μετρα ειναι. Το Manhattan Που εχει με διαφορα την καλυτερη τιμη, προσφερει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Στανταρακι αυτο, επειδη η διαφορα στις τιμες με παραξενευει.

-Τωρα για τα πιο σοβαρα ζητηματα. Οταν κλεινω το PC, πρεπει να αφηνω το UPS στο ρευμα για να μην χανουν κυκλους οι μπαταριες? Αυτη θεωρειται η καλυτερη μεθοδος συντηρησης των μπαταριων?

-Επισης εχει και εναν κουμπακι που υποτιθεται κλεινει την παροχη ρευματος στις εξοδους. Επειδη εχω διαβασει καλα το manual και δεν βλεπω να αναφερει κατι, ξερει κανεις αν φορτιζει ακομα και με το κουμπι κλειστο?

Link to comment
Share on other sites

Στανταρακι αυτο, επειδη η διαφορα στις τιμες με παραξενευει.

-Τωρα για τα πιο σοβαρα ζητηματα. Οταν κλεινω το PC, πρεπει να αφηνω το UPS στο ρευμα για να μην χανουν κυκλους οι μπαταριες? Αυτη θεωρειται η καλυτερη μεθοδος συντηρησης των μπαταριων?

-Επισης εχει και εναν κουμπακι που υποτιθεται κλεινει την παροχη ρευματος στις εξοδους. Επειδη εχω διαβασει καλα το manual και δεν βλεπω να αναφερει κατι, ξερει κανεις αν φορτιζει ακομα και με το κουμπι κλειστο?

Aκόμα και με το κουμπί κλειστό στα περισσότερα UPS οι μπαταρίες φορτίζουν κανονικά. Για τον κύκλο ζωής των μπαταριών αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά το UPS και δεν κάνει φορτίσεις - αποφορτίσεις θα κρατήσουν αρκετά οι μπαταρίες. Στο τέλος όμως θα πάρουν την κάτω βόλτα, 2-3 χρόνια για απλές μπαταρίες και κάποιες πιο ποιοτικές και εξίσου τσουχτερές στην τιμή 3-5. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παλικάρι για να τις συνεφέρει τις μπαταρίες με σύριγγα πρόσθεσε νερό μέσα στις μπαταρίες και επανήλθαν κάπως. Υποστήριζε οτι επειδή είναι κλειστές σε βάθος χρόνου κυρίως έχεις απώλειές σε νερο-υγρά σε εσωτερικό μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

1)τα ampere δεν είναι χωρητικότητα, είναι ένταση του ρεύματος με τα πιο πολλά Ampere μπορείς να τροφοδοτήσεις "περισσότερες" ή "πιο μεγάλες σε κατανάλωση ισχύος συσκευές".

όσο για το ah(ampere hour) (έχει να κάνει με το ηλεκτρικό φορτίο) έτσι μπορείς να δεις τυπικά την "χωρητικότητα" της μπαταρίας

γενικά ένας ορισμός που μ άρεσε είναι ότι είναι το μέγιστο ποσό έντασης ρεύματος (ampere) που μπορεί να δίνει η μπαταρία συνεχώς μέχρι να μπορεί σε ένα χρονικό διάστημα.

2)όσο για την ασφάλεια όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν ασφάλεια ως συνήθως όταν είναι έξω στο πλαστικό έχει ένα πλαστικό και το ξεβιδώνεις λίγο και βγαίνει, ή μπορεί να είναι στην πλακέτα πάνω πάνω σε κάτι λαμάκια.

Πως μπορω να ξερω αν οντως η μοναδα του εχει καποιο προβλημα χωρις να το τρεξω καπου?

:hehe: εδώ τώρα κουμπάρο πας σε ένα μεγάλο θέμα:p ο πιο τυπικός έλεγχος που μπορείς να κάνεις που δεν σε κάλυπτει το μόνο που θα δεις είναι ότι θα έχεις έξοδο όπως πρέπει ονομαστικά είναι να πάρεις ένα πολύμετρο και να δεις αν παίρνεις τα 230 rms αλλά και πάλι αυτό δεν σε καλύπτει γτ μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα. Οπότε για κανονικό έλεγχο πρέπει να τον πας σε κάποιον που να έχει γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μπαταρίες της Yuasa; (όχι από skroutz, είναι λίγο τσιμπημένο). 20 με 21Ευρώ είναι το ιδανικό σε τιμή γιατί θέλω μια 6άδα για το online μου.

Οι stock που είχε ήταν αυτές :

e-develop - IP - CCTV Surveillance Systems

Χ6

λέω να βάλω αυτές :

http://www.yuasabatteries.com/pdfs/NP_7.5_12_DataSheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τι online είναι αν επιτρέπεται ?
this:

HellasCams - Differences between UPS Line Interactive and UPS On-Line

αυτό έχω, και θα του αλλάξω τις εσωτερικές του μπαταρίες γιατί τα έχουν παίξει (2 χρόνια το έχω).

Link to comment
Share on other sites

Τι online είναι αν επιτρέπεται ?

Τωρα οσο για το on-line Που συζητηθηκε πιο πανω, το λινκ το ειχα διαβασει πιο καλα. Απο τα λιγα που καταλαβαινω, το Line Interactive, παιρνει απευθειας απο ρευμα και πεταγεται σχεδον στιγμιαια οταν πεσει το ρευμα, ενω το Online δουλευει απευθειας απο μπαταρια οπως τα Laptop ενω το ρευμα ταυτοχρονα την φορτιζει? Σωστα?

Και το οφελος πιο ειναι? Οτι στην πρωτη περιπτωση μεχρι να γυρισει στην μπαταρια υπαρχει ενας ελαχιστος κινδυνος να παθει κατι το συστημα? Πως το καταλαβαινετε εσεις?

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μπαταρίες της Yuasa; (όχι από skroutz, είναι λίγο τσιμπημένο). 20 με 21Ευρώ είναι το ιδανικό σε τιμή γιατί θέλω μια 6άδα για το online μου.

Οι stock που είχε ήταν αυτές :

e-develop - IP - CCTV Surveillance Systems

Χ6

λέω να βάλω αυτές :

http://www.yuasabatteries.com/pdfs/NP_7.5_12_DataSheet.pdf

Ρε παιδια η YUASA ειναι για μηχανες, εχουν νοημα τετοιες μπαταριες για UPS? Κρατανε περισσοτερους κυκλους δλδ? Παντως αυτες που λες οτι ειχε πριν, εχουν τα περισσοτερα κομματια, και πρεπει να ειναι απο τις καλυτερες για αυτη τη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

powermust 600 και powermust 800 αν αδειάσει η μπαταρία δεν ανοίγουν καθόλου. Μετά φόβου καρδίας αγόρασα μπαταρία για ένα 800αρί και τελικά έπαιξε κανονικά. Όσο η μπαταρία ηταν στα τελευταία της έκανε πολλά κουλά - άναβε,έσβηνε, έκνε θόρυβο στην αρχή όταν άναβε ή ξαφνικά αρχιζε να ουρλίαζει και μετά να κλείνει μόνο του - μετά την αλλαγή μπαταρίας είναι κομπλέ.

Η ζωή της μπαταρίας εξαρτάται σίγουρα από την χρήση. Στο παλιό μου σπίτι που η ΔΕΗ έκανε τα τρελλά της ένα MGE παρέδωσε πολύ εύκολα πνεύμα. Τώρα λογικά 1-2 ίσως 3 χρόνια για απλές μπαταρίες και για τις πιο τσιμπημένες περίπου 3-5 χρόνια. Εκτός απο τους κύκλους φόρτισης υπάρχουν αναφορές ότι μετά απο πολυετή χρήση η μπαταρία έχει πρόβλημα σιγά-σιγά με τα υγρά. Η μπαταρία είναι κλειστή και δεν έχει φόβο διαρροών. Αν δεις σε internet κάποιο τρελαμμένοι αναφέρουν οτι με σύριγγα πρόσθεσαν λίγο νεράκι και οι μπαταρίες επανήλθαν. Για τι VA και για πόσο όμως άγνωστο. Στο δικό μου άλλαξα μπαταρίες πέρυσι από ΔΗΣΙΟ και είναι κομπλέ. Είναι αυτό της υπογραφήε στα 1000VA από mustek.

Link to comment
Share on other sites

εμένα σε ένα mustek 600άρι, η μπαταρία είχε ανοίξει από κάτω (από τη θερμότητα) μετά από 2 χρόνια, δεν ήταν κάτι σοβαρό, λευκή σκόνη από τη μπαταρία ξέφυγε λίγο αλλά δεν είναι και το καλύτερο θέαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικά αγόρασα Yuasa REW 45-12 στα 26,2Ευρώ, με 7.5A τη κάθε μπαταρία

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-UPS

Έβαλα την 6άδα όπως έπρεπε (είχα γράψει τη συνδεσμολογία) και η ένδειξη στο πολήμετρο ήταν καλή (77,2Volts περίπου, 72V ήταν το προβλεπόμενο, 12V*6). Το UPS δεν διαμαρτυρήθηκε, τις αναγνώρισε κανονικά, απλά εργοστασιακά είναι ρυθμισμένο να πιστεύει ότι εσωτερικά έχει 7Ah μπαταρία. Μάλλον για παραπάνω διάρκεια θα θέλει το external battery module :hang3: που το αυξήσαν 200Ευρώ :fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.