Jump to content



Liano vs Phenom


ai8erobamwn

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Μιας και τον τελευταίο καιρό mobo + κάρτα γραφικών πνέουν τα λοίσθια, θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά νέας μητρικής + cpu + κάρτας γραφικών + μνήμης (διότι η παλιά mobo ήταν για socket 775 + DDR2...). Λοιπόν τα δεδομένα έχουν ως εξής:

1. Budget γύρω στα 300 ευρώ.

2. Το PC προορίζεται κυρίως για audio/video editing και προγραμματισμό, δευτερευόντως για ταινίες και gaming. Δηλαδή, θέλω να μπορώ να τρέξω όσο πιο αξιοπρεπώς γίνεται, προγράμματα όπως adobe photoshop/premiere/after effects, cubase, matlab.

3. Ει δυνατόν, θέλω η κάρτα γραφικών να μπορεί να υποστηρίξει gaming (σε χαμηλά γραφικά...). Προφανώς, με αυτά τα χρήματα δε μπορώ να πάω σε κάτι high-end ούτε για πλάκα.

Μέχρι τώρα έχω δουλέψει intel επεξεργαστές, αλλά αυτή τη φορά προσανατολίζομαι προς amd. Σκέφτομαι κυρίως ότι σε socket am3, υπάρχουν αρκετές δυνατότητες αναβάθμισης. Σκέφτομαι δλδ να ξεκινήσω με μια αξιοπρεπή mobo, έναν διπύρηνο phenom και μια HD6570. Στην πορεία, όταν βρεθούν χρήματα (λέμε τώρα...), μπορώ να πάρω έναν τετραπύρηνο και να κάνω crossfire.

Και εδώ προκύπτει το ερώτημα: Μήπως αντί για phenom να πάω σε Liano; O AMD A8 X4 3850 είναι τετραπύρηνος και έχει πάνω την 6550D. Με ένα μελλοντικό crossfire, είμαι κομπλέ, τουλάχιστον ως προς το gaming. Από λεφτά, μαζί με μητρική, μου έρχεται πιο φτηνά. Αλλά χάνω σε επεκτασιμότητα.

Οπότε έχουμε και λέμε:

1. Αυτό...

ASROCK 870 EXTREME3 RETAIL - - E-SHOP.GR

AMD PHENOM II X2 560 3.3GHZ DUAL CORE BLACK EDITION BOX - - CPU - E-SHOP.GR

SAPPHIRE RADEON HD6570 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

2. Ή αυτό;

ASROCK A75 PRO4 RETAIL - - E-SHOP.GR

AMD A8 X4 3850 - - CPU - E-SHOP.GR

Ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε πρόταση .

AMD PHENOM II X6 1055T 2,8Ghz, 9Mb cache

PROCESSOR :: AMD Phenom II X6 1055T 2.8 GHz Six Core Socket AM3 125W Box (HDT55TFBGRBOX) - Visionstudio.gr

ή

AMD Phenom II X6 1090T Black Edition 9Mb cache (ξεκλείδωτος, σχεδόν μισό Ghz ποιο υψηλά χρονισμένος, 15€ ποιο ακριβός = αξίζει αν μπορείς να δωσεις τα χρήματα, δωρεάν μεταφορικά από μουλτιράμα)

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0464697&catid=020100

ASUS M5A78L-M/ USB3 (AM3+ μητρική αναβαθμίσιμη σε BULLDOZER και VISHERA, USBIII υποστήριξη, υποστήριξη 140Watt TDP)

MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3 M5A78L-M/USB3 Vga GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

CORSAIR 8GB DDR3 1600Mhz

MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

------------------------------------------------------------------------------------------

Σύνολο : 267€ ! ενώ αν πας για 1090Τ +15€

Για κάρτα γραφικών βάλε μια μεταχειρισμένη AMD/ATI 4870 η οποία είναι αρκετά δuνατή καρτούλα. Εχει επιδόσεις κοντά στην 6770 και θα μπορείς να παίζεις μια χαρά τα games σου ακόμα και σε 1080P.

Μια 4870 θα βρεις με κόστος 50€ περίπου.

-----------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

λιγο υπερβολικο το βρισκω τον 6πυρηνο ρε πανο...!!!

μηπως ειναι καλυτερα να βαλει ενα 955 με €105, μια 6770 στα €99 και με 4gb ram αντι 8 και βρισκεται στο 300αρι με πολυ καλη καρτα γραφικων, να παιζει ανετα!

Link to comment
Share on other sites

Απο ξενα reviews που διαβασα, ο A8-3850 δεν ειχε τοσο μεγαλη βελτιωση με 2η καρτα σε crossfire οσο διαφημιζουν. Καλυτερα να παρεις αλλο cpu και να μπαινοβγαινουν καρτες γραφικων οποτε εσυ θελεις, γιατι το crossfire του Lliano ειναι μονο με 2 συγκεκριμενες κάρτες και τελος. Μεγαλος περιορισμος κατ' εμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το βρίσκω κάπως υπερβολικό τον εξαπύρηνο (καλά όχι ότι θα με χάλαγε κιόλας!), προτιμώ τετραπύρηνο με καλύτερη κάρτα γραφικών. Η μνήμη έτσι κι αλλιώς είναι το ευκολότερο να αναβαθμιστεί, μπορώ να το ξεκινήσω με 4GB και βλέπουμε. Αν και δεν το αποκλείω να βάλω κατευθείαν 8GB να τελειώνουμε.

Ο LIano όσο τον σκέφτομαι τόσο πιο περιοριστικός μου φαίνεται. Για HTPC δε θα υπήρχε θέμα, αλλά για κύριο σύστημα δε λέει δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το βρίσκω κάπως υπερβολικό τον εξαπύρηνο (καλά όχι ότι θα με χάλαγε κιόλας!), προτιμώ τετραπύρηνο με καλύτερη κάρτα γραφικών. Η μνήμη έτσι κι αλλιώς είναι το ευκολότερο να αναβαθμιστεί, μπορώ να το ξεκινήσω με 4GB και βλέπουμε. Αν και δεν το αποκλείω να βάλω κατευθείαν 8GB να τελειώνουμε.

Ο LIano όσο τον σκέφτομαι τόσο πιο περιοριστικός μου φαίνεται. Για HTPC δε θα υπήρχε θέμα, αλλά για κύριο σύστημα δε λέει δυστυχώς...

Αυτό που θεωρώ εγώ σωστό είναι να αγοράσεις το δυνατότερο στα χρήματα που δίνεις συμπιέζοντας με έξυπνες επιλογές το κόστος και αυξάνοντας την απόδοση.

Εχεις δυο επιλογές :

AMD PHENOM X4 955 3,2 (106€)

ASUS M5A78L-M/USB3 (67€)

KINGSTON 2X2= 4GB DDR3 1600Mhz ( 30€)

ASUS 6770 1GB DDR5 (103€)

-----------------------------------------------------

303€

και η δεύτερη είναι η:

AMD PHENOM II X5 1090T/ 1055T (160-144€)

ASUS M5A78L-M/USB3 (67€)

CORSAIR 4X2= 8GB 1600Mhz (55€)

AMD 4870 1GB DDR5 (50€)

-----------------------------------------------------

310-330€

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα δεδομένα έχουν ως εξής:

1. Budget γύρω στα 300 ευρώ.

2. Το PC προορίζεται κυρίως για audio/video editing και προγραμματισμό, δευτερευόντως για ταινίες και gaming. Δηλαδή, θέλω να μπορώ να τρέξω όσο πιο αξιοπρεπώς γίνεται, προγράμματα όπως adobe photoshop/premiere/after effects, cubase, matlab.

3. Ει δυνατόν, θέλω η κάρτα γραφικών να μπορεί να υποστηρίξει gaming (σε χαμηλά γραφικά...). Προφανώς, με αυτά τα χρήματα δε μπορώ να πάω σε κάτι high-end ούτε για πλάκα.

με βαση το αρχικο ποστ..., αν αυτο που σε καιει ειναι το 2, τοτε πας σε 6πυρηνο, θα σε βοηθησει περισσοτερο!

αν σε καιει και το 3, τοτε καλυτερη επιλογη ειναι η πρωτη του πανου!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.