Jump to content



Αγορά fan controller


Recommended Posts

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] παίρνουμε τα 30 watt και τα διαιρούμε με 12volt = 2.5 ampere (I)

Αν ξέρεις πόσο ρεύμα (Ι) θέλει ο κάθε ανεμιστήρας.. προσθέτεις και δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2.5 (στην περίπτωση μας)

Εγώ έχω μία άλλη απορία.. μπορείς με κάθε fan controller να ρίξεις τον ανεμιστήρα και στα 10%-30% (κάτω από 5v) γιατί μερικοί λένε 5-12v και το θέμα μου είναι ότι εγώ θέλω να τους ρίξω στα 3-4V γιατί τώρα στα 5v (από την μητρική) δουλεύουν στις 1300..

Link to comment
Share on other sites

σε διακατέχει ένας καημός έτσι δεν είναι......αφού το μαγαζάκι φέρνει αρκετά πράγματα.....αγόρασε το απο εκεί looool:yu:

θα τον απογοητεύσω :hehe: Aπο εξωτερικό τον πήρα.

απο αυτό που λεει ο Isidorosis νομιζω ανετα γινεται, αφου πχ ο Coolermaster SickleFan ειναι 0,37Α και ο Skythe Slipstream 1900rpm ειναι 0,53Α :D

Link to comment
Share on other sites

θα τον απογοητεύσω :hehe: Aπο εξωτερικό τον πήρα.

απο αυτό που λεει ο Isidorosis νομιζω ανετα γινεται, αφου πχ ο Coolermaster SickleFan ειναι 0,37Α και ο Skythe Slipstream 1900rpm ειναι 0,53Α :D

από περιέργεια πόσο σου πήγε με τα μεταφορικά?γιατί το σκεφτόμουν και εγώ για εξωτερικο αλλά προτίμησα την αναμονη για την εγχώρια αγορά!

Link to comment
Share on other sites

με τα δηλωμένα 30 watt ανά κανάλι (6 κανάλια΄) πόσους συμβατικούς (με spliter) θα σηκώνει άραγε;;;

Πρέπει η συνολική κατανάλωση των ανεμιστήρων (που είναι το άθροισμα της κατανάλωσης των επιμέρους ανεμιστήρων) να μην ξεπερνάει τα 30W. H κατανάλωση έκαστου ανεμιστήρα είναι W = V*I, όπου V είναι η τάση λειτουργίας = 12V και Ι είναι το ρεύμα που "τραβάει" ο ανεμιστήρας σε Α και συνήθως δίνεται στις προδιαγραφές του. Αν δηλαδή έχεις ανεμιστήρες με Ι = 0.8Α, τότε έκαστος καταναλώνει 12*0.8 = 9.6W και επομένως το κανάλι μπορεί να σηκώσει 3 τέτοιους ανεμιστήρες.

Εγώ έχω μία άλλη απορία.. μπορείς με κάθε fan controller να ρίξεις τον ανεμιστήρα και στα 10%-30% (κάτω από 5v) γιατί μερικοί λένε 5-12v και το θέμα μου είναι ότι εγώ θέλω να τους ρίξω στα 3-4V γιατί τώρα στα 5v (από την μητρική) δουλεύουν στις 1300..

Αυτό εξαρτάται από την τάση εκκίνησης του ανεμιστήρα. Αν δηλαδή στις προδιαγραφές του ανεμιστήρα προβλέπονται ως τάση εκκίνησης τα 5V, τότε δεν μπορείς να τον λειτουργήσεις στα 3V και επομένως πρέπει να προμηθευτείς ανεμιστήρες με χαμηλή τάση εκκίνησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.