Jump to content


Νέο σύστημα σε Z68(update:maybe X79). Μητρική και ερωτήσεις


dimitris_s

Recommended Posts

Σκοπεύω λίαν συντόμως να κάνω ένα νέο σύστημα και έχω κατασταλλάξει στα εξής (είχα καιρό να ασχοληθώ σοβαρά με Intel και ενώ ήξερα ότι τα τσιπάκια/socket είναι ένα χάος, τώρα είδα πόσο πραγματικά πτανα τα έχει κάνει η intelα).

maximus iv 4 extreme-z

2600K

vengeance 16gb ddr3-1600GB (4x4GB)

2x6970

Ωστόσο θέλω να ρωτήσω τα εξής, γιατί δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου να διαβάζω rumors, leaks και roadmaps.

  1. Πότε περίπου αναμένουμε X79 rampage IV και την πλατφόρμα γενικά;
  2. Τι διαφορές στις επιδόσεις αναμένουμε πάνω κάτω με τα καινούρια CPU;
  3. Αξίζει να περιμένω για X79;

Link to comment
Share on other sites

1. X79 πριν τα μέσα Νοέμβρη δεν.

Έχε υπόψιν σου ότι η Rampage IV Extreme θα θέλει 400-450 ευρώ.

2. Διαφορές στις επιδόσεις δεν θα έχεις παρά σε λίγες εφαρμογές ( π.χ. WinRAR compressing ), δηλαδή αν συγκρίνεις έναν 4c8t Sandy Bridge LGA1155 @ 3.4GHz vs 4c8t SB-E LGA2011 @ 3.4GHz στα περισσότερα test θα πιάνεις ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις.

3. Όχι, εκτός και αν θες να τα σκάσεις και να πάρεις 6c12t SB-E CPU.

Link to comment
Share on other sites

1. X79 πριν τα μέσα Νοέμβρη δεν.

Έχε υπόψιν σου ότι η Rampage IV Extreme θα θέλει 400-450 ευρώ.

2. Διαφορές στις επιδόσεις δεν θα έχεις παρά σε λίγες εφαρμογές ( π.χ. WinRAR compressing ), δηλαδή αν συγκρίνεις έναν 4c8t Sandy Bridge LGA1155 @ 3.4GHz vs 4c8t SB-E LGA2011 @ 3.4GHz στα περισσότερα test θα πιάνεις ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις.

3. Όχι, εκτός και αν θες να τα σκάσεις και να πάρεις 6c12t SB-E CPU.

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολυ.

Την rampage iv την ζαχαρώνω και 500 ευρώ να κάνει. Έχω χρόνο να περιμένω μέχρι και μέσα Νοέμβρη ή και ελάχιστα παραπάνω μέχρι τότε πιστεύεις πως θα έχουμε πλήρη εικόνα της πλατφόρμας και θα έχουν κυκλοφορήσει mobo όπως rampage iv;

Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω το συστημα σου σε βγαζει ανετα μεχρι τα χριστουγεννα οποτε περιμενε να σκασουν μυτη τα Χ79 μπας κια γινει τιποτα και με τις τιμες των 2600Κ και τα συναφη τους

αλλωστε τι ειναι 1 - 1,5 μηνας απο σημερα. κι εγω ψηνομαι να φουνταρω τον 920 και να παω σε 2600Κ αλλα σκεφτομαι τωρα πλεον πολυ σοβαρα για τον 6C unlocked sandy E. εκει νομιζω αξιζει και εκει θα δουμε καλες διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολυ.

Την rampage iv την ζαχαρώνω και 500 ευρώ να κάνει. Έχω χρόνο να περιμένω μέχρι και μέσα Νοέμβρη ή και ελάχιστα παραπάνω μέχρι τότε πιστεύεις πως θα έχουμε πλήρη εικόνα της πλατφόρμας και θα έχουν κυκλοφορήσει mobo όπως rampage iv;

Οι επεξεργαστές θα βγούνε σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Οι επιδόσεις τους είναι γνωστές σε αυτούς που έχουνε επαφές με την Intel ή κάποιον κατασκευαστή μητρικών ( έχουμε ήδη engineering samples με το τελευταίο stepping ).

Αυτό που δεν ξέρουμε είναι πότε θα είναι στα ράφια η Rampage IV Extreme.

Η Asus δεν είναι και η γρηγορότερη εταιρία στην κυκλοφορία των "uber high end" μητρικών της πλέον, και τα λόγια του προσωπικού της τα πιστεύω όσο πιστεύω και τις δηλώσεις των PR της AMD ( 0 value δηλαδή :p )

Εν ολίγοις δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα βρείς στα ράφια των μαγαζιών την Rampage IV Extreme πριν τις αρχές του 12.

Μπορεί και να βγεί νωρίτερα η mobo, αλλά να σου πω "ναι, θα βγεί, περίμενε μέχρι τις Χ Νοέμβρη" δεν θα στο πω, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι για X79.. Μέχρι να φτιάξω το νέο σύστημα, να σλιβάρω, να παραγγείλω μπλιμπλίκια και παραφερνάλια να σχεδιάσω να κόψω να ράψω θα κυκλοφορήσουν που θα πάει. Δεν θέλω να σκάσω τόσα λεφτά και μόλις στήσω το μηχάνημα σε 2 μέρες να βγει κάτι άλλο.

Για maximus iv και 2600Κ το κουστούμι είναι ~620 ευρώ.

2 6πύρηνοι δεν βγάινουν τώρα με το SB-E; Οι διαφορές τους ειναι ότι ο ένας είναι ξεκλείδωτος; Ο οποίος και θα είναι στο 1000άρικο; 6πυρηνο για μη πλούσιους θα βγάλει ποτέ η αγαπημένη σας Intel; :p

Link to comment
Share on other sites

Ο "μικρός" 6πύρηνος δεν θα βγεί μάλλον μαζί με τους 3 πρώτους, αλλά αργότερα.

Θα είναι "μερικώς" ξεκλείδωτος ( δηλαδή θα μπορείς να τον πας στα 4.5 - 4.7GHz για 24/7, δεν θα σου περιορίσει το 24/7 OC, παρά μόνο το extreme oc { βλέπε LN2, etc } ).

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:καταλαβα :slap:.... ετσι οπως το πανε με βλεπω καιρο ακομα με τον 920

δλδ ο 3820Κ θα ειναι μερικως ξεκλειδωτος. κριμα παντως γιατι αυτοι οι cpus πολυ γρηγορα θα φανε ηττα. οπως με τον 920 που οσοι τον πηραν μολις βγηκε (οπως και εγω) μετα απο λσυντομο διαστημα αρχισε να βγαζει τους 930-940-950-960 και ο 920 ηταν ηδη καπως "κουτσος" μπροστα τους....:offtopic2:

on topic τωρα.... αυτα τα νεα δεν τα ηξερα οποτε ισως ενας 2600Κ να μην ειναι κακη ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα βγαίνανε 3820/3930K/3960X

αλλά παίζει να βγούνε για αρχή 3820/3820K/3960X.

Δεν έχω τελεσίδικες πληροφορίες όσον αφορά το launch lineup.

Το μερικώς ξεκλείδωτος σημαίνει ότι θα έχει ταβάνι στο multi, λογικά ε;

Με ενδιαφέρει πάρα πολυ ο 6core 3930k ρε γμτ... 12threads είναι άλλο level. Εάν δεν είναι στο startup launch πόσο περίπου θα καθυστερήσει;

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:καταλαβα :slap:.... ετσι οπως το πανε με βλεπω καιρο ακομα με τον 920

δλδ ο 3820Κ θα ειναι μερικως ξεκλειδωτος. κριμα παντως γιατι αυτοι οι cpus πολυ γρηγορα θα φανε ηττα. οπως με τον 920 που οσοι τον πηραν μολις βγηκε (οπως και εγω) μετα απο λσυντομο διαστημα αρχισε να βγαζει τους 930-940-950-960 και ο 920 ηταν ηδη καπως "κουτσος" μπροστα τους....:offtopic2:

on topic τωρα.... αυτα τα νεα δεν τα ηξερα οποτε ισως ενας 2600Κ να μην ειναι κακη ιδεα...

Ο 3820K αν βγεί τελικώς θα είναι ΠΛΗΡΩΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ.

Ο 920 που λες, αν λες το revision D0 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον 930 και 950.

Τα ίδια MHz πιάνεις για 24/7 on air/water.

Το μερικώς ξεκλείδωτος σημαίνει ότι θα έχει ταβάνι στο multi, λογικά ε;

Με ενδιαφέρει πάρα πολυ ο 6core 3930k ρε γμτ... 12threads είναι άλλο level. Εάν δεν είναι στο startup launch πόσο περίπου θα καθυστερήσει;

Ναι, θα έχουνε ένα ταβάνι στα multi, αλλά όχι χαμηλό ώστε να σε ενοχλήσει αν δεν ασχολείσαι με extreme overclocking ή να τρέξεις 1-2 γρήγορα bench on air/water με clocks > 5GHz και voltages που πάνε πρός τα επικίνδυνα :p

Link to comment
Share on other sites

Ο 3820K αν βγεί τελικώς θα είναι ΠΛΗΡΩΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ.

Ο 920 που λες, αν λες το revision D0 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον 930 και 950.

Τα ίδια MHz πιάνεις για 24/7 on air/water.

Ναι, θα έχουνε ένα ταβάνι στα multi, αλλά όχι χαμηλό ώστε να σε ενοχλήσει αν δεν ασχολείσαι με extreme overclocking ή να τρέξεις 1-2 γρήγορα bench on air/water με clocks > 5GHz και voltages που πάνε πρός τα επικίνδυνα :p

Ωραίος. Πότε θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες; :D Για τον 3930Κ ενδιαφέρομαι βασικά, δεν θέλω να πάω σε 4πύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

καις καρδιες τωρα...:weep::weep::weep::weep: και εγω αυτον ζαχαρωνω αλλα το βλεπω να αργει. ισως καλυτερα γιατι καπου διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι τα πρωτα revision ειχαν καποιο θεμα οποτε καλυτερα να παμε στα επομενα κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

καις καρδιες τωρα...:weep::weep::weep::weep: και εγω αυτον ζαχαρωνω αλλα το βλεπω να αργει. ισως καλυτερα γιατι καπου διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι τα πρωτα revision ειχαν καποιο θεμα οποτε καλυτερα να παμε στα επομενα κατευθειαν.

Για σένα, εμένα, και το 95% του κόσμου έξω δεν έχουνε τίποτα.

Απλά το πρώτο revision δεν θα έχει VT-d support, κάτι που δεν προκαλεί κανένα θέμα πέραν από αυτούς που χρησιμοποιούνε hardware virtualization σε servers ( με εμπορικό σκοπό )

Link to comment
Share on other sites

Με ξενερώνει όλο και πιο πολυ όσο το σκέφτομαι και το αναλύω περισσότερο. Τώρα που είπα να κάνω το μεγάλο (και ακριβό) άλμα σε Intel, τώρα βρήκε να τα μαμήσει όλα μαζεμένα;

Ότι το X79 είναι το ίδιο με X58,Z68 κτλ πες το τρώμε, ότι θα έχει 6σατα το τρώμε, PCI-E 3.0 γιοκ άντε κι αυτό, ότι υπάρχει ενδεχόμενο να καθυστερήσει ο "μικρός" 6πύρηνος άντε πες θα περιμένω λίγο παραπάνω. Αλλά αυτό με το errata και συνεπώς την έλλειψη Vt-d είναι μεγάλη μλκια. Αν πάρω έναν 6πύρηνο επεξεργαστή και σκάσω ~580 δολλάρια μόνο για το τσιπάκι, εννοείται πως το θέλω και για hardware virtualization.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]: Πότε περιμένουμε το 2ο revision; Ιανουάριο;

edit: Μόνο τους bulldozer ξέρουμε να κρίνουμε κατα τ' άλλα και να τους κράζουμε. Από επιδόσεις σκίζει η Intel, αλλά από πλατφόρμα τα έχει κάνει πολυ σκατά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.