Jump to content




DJD

Recommended Posts

Για μισό βρε παιδιά, μάλλον εγώ το έχω καταλάβει λάθος αλλά ποτέ δεν ξέρεις :p

Ξέρει ότι πρέπει να πληρώσει 70% ο ίδιος και 30% η μητέρα του. Η μητέρα του έλαβε φόρο 1.4 φορές μεγαλύτερο από το φόρο που έλαβε ο ίδιος(ή ο ίδιος 0.7x τον φόρο που έλαβε η μητέρα του).

Δεν είναι προφανές ότι η μητέρα του πληρώνει το 100% αντί για το 30%?

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πώς κατάλαβες ότι δεν έγινε σωστά ο επιμερισμός. Από ό,τι θυμάμαι, δεν γράφουν ποσοστά.

Ξέρω πόσο πρέπει να έρθει ο ΕΝΦΙΑ - το υπολόγισα online και βγαίνει ακριβως οσο ήρθε στη μάνα μου. Δεν έχω κάτι άλλο να πεις ότι ήρθε ΕΝΦΙΑ δικό μου από άλλο οικόπεδο/χωράφι/σπίτι. Οπότε ήρθε 100% στη μάνα και 70% σε μένα. Επίσης φαίνεται ότι είναι λάθος από το γεγονός ότι η μάνα μου έχει μεγαλύτερο φόρο από εμένα. Έπρεπε να είναι 70% σε μένα 30% σε αυτήν.

δες αν είχε δηλωθεί από την μαμά σου πλήρη κυριότητα (είδος εμπράγματου δικαιώματος :1) αντί για επικαρπία (3)...γινονται λάθη και από λογιστές...

Ναι, θα πεταχτώ αύριο στο λογιστή να δω τι παίζει. Πώς γίνεται να δηλωθεί πλήρη κυριότητα στο ίδιο ακίνητο που υπάρχει και επικαρπία - δε θα υπάρχουν μηχανισμοί για να μην έρχεται πολλαπλές φορές ο φόρος για το ίδιο ακίνητο; Τι διάολο τόσο μπάχαλο να τα έκανε ο λογιστής...

Τέσπα, αυτό που με εκνευρίζει είναι σκέψου να μη το είχα πάρει πρέφα - και πόσοι θα την έχουν πατήσει έτσι. Εντάξει, αγαπάω τη πατρίδα μου αλλά να πάει να $$#θει που θα χαρίσω ένα 500ρικο στην εφορία.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να δηλωθεί πλήρη κυριότητα στο ίδιο ακίνητο που υπάρχει και επικαρπία - δε θα υπάρχουν μηχανισμοί για να μην έρχεται πολλαπλές φορές ο φόρος για το ίδιο ακίνητο;

Του χρόνου, στο καινούριο πρόγραμμα ρε φιλαράκι. τι θα γίνει, κλέφτες θα γίνουν όσοι αναπτύσσουν εφαρμογές για το δημόσιο;

Εντάξει, αγαπάω τη πατρίδα μου αλλά να πάει να $$#θει που θα χαρίσω ένα 500ρικο στην εφορία.

την αγάπη για κάποιον δεν τη δείχνεις με τα λεφτά, αλλά με τις πράξεις :p

Link to comment
Share on other sites

Για μισό βρε παιδιά, μάλλον εγώ το έχω καταλάβει λάθος αλλά ποτέ δεν ξέρεις :p

Ξέρει ότι πρέπει να πληρώσει 70% ο ίδιος και 30% η μητέρα του. Η μητέρα του έλαβε φόρο 1.4 φορές μεγαλύτερο από το φόρο που έλαβε ο ίδιος(ή ο ίδιος 0.7x τον φόρο που έλαβε η μητέρα του).

Δεν είναι προφανές ότι η μητέρα του πληρώνει το 100% αντί για το 30%?

Αν είναι τόσο προφανές, ναι. Αν βάλεις στη μέση και το οικόπεδο του ακινήτου, στο οποίο μπορεί να είναι διαφορετικά τα εμπράγματα δικαιώματα και έχει χωριστό φόρο, φαντάστηκα ότι μπορεί να μην ήταν τόσο σαφές το λάθος. Όπως είπα πάντως, καλά ξεμπερδέματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανε οι εποχες που περιμεναμε 1 μηνα για να μπει η DSL απο εναλλακτικο?

Τριτη 16/09 καναμε τα χαρτια..24/09 πηραν σημερα για να ερθει ο τεχνικος να την περασει (Cyta/Thessaloniki).

:T:

Link to comment
Share on other sites

για τους πιο πανω...

ενα βοριαδακι υποθεση ηταν.

Εγω ειμαι ηδη πιο βορεια βεβαια απο εσας..οποτε ελαχιστη θερμοκρασια τα ξημερωματα ειχαμε 14 C.Τωρα εχουμε 17-18C ..καμμια σχεση με το χθεσινο 26αρι την ιδια ωρα.:p

To καλο ειναι οτι με χθεσινο αερα δεν εχουμε υγρασια.50αρια εχουμε αλλα στη διαρκεια της ημερας θα παει -λογικα- λιγο κατω απο 30%

nub..:p

το πρωι 11αρακι χαλαρο.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Πανε οι εποχες που περιμεναμε 1 μηνα για να μπει η DSL απο εναλλακτικο?

Τριτη 16/09 καναμε τα χαρτια..24/09 πηραν σημερα για να ερθει ο τεχνικος να την περασει (Cyta/Thessaloniki).

:T:

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Πανε οι εποχες που περιμεναμε 1 μηνα για να μπει η DSL απο εναλλακτικο?

Τριτη 16/09 καναμε τα χαρτια..24/09 πηραν σημερα για να ερθει ο τεχνικος να την περασει (Cyta/Thessaloniki).

:T:

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

:rofl: :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες βδομάδες ζήτημα αν έχω κοιμηθεί 5,5 ώρες μ.ο., κι αυτό χάρη στα σ/κ :/ Να δούμε πως θα αντέξω ως τις 20/10... [είχαμε μια κουβέντα για ακαδημαϊκή ντόπα παλιότερα, βρε λες; :innocent:]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.