Jump to content



Ανέκδοτα, αστείες φώτος και video (FunLab)


DJD

Recommended Posts

Αχαχαχα

"Δεν ντρέπεστε λίγο λέω εγώ? Από τη μία την κοροϊδεύετε και από την άλλη όμως πάτε πρώτο τραπέζι και την ακούτε? Δηλαδή και την πίτα ολόκληρη και την Πάολα χορτάτη?"

Link to comment
Share on other sites

Και τα σχόλια από κάτω είναι εκπληκτικά.

H walt disney ετοιμαζει το sequel της λαιδη και του αλητη. Λεγεται η Παολα και ο αλητης.
Προχθές ξεκίνησε να πάει στο περίπτερο για τσιγάρα αλλά δεν έφτασε ποτέ. Τεντώθηκε η αλυσίδα.
Πάολα που τραγουδάει δε δαγκώνει!
Δεν ντρέπεστε λίγο λέω εγώ? Από τη μία την κοροϊδεύετε και από την άλλη όμως πάτε πρώτο τραπέζι και την ακούτε? Δηλαδή και την πίτα ολόκληρη και την Πάολα χορτάτη?
Πώς λένε το hot dog στη Θεσσαλονίκη; -Μπουγάτσα με Πάολα
Η Πάολα κάνει καριέρα πες εδω και δύο χρόνια...δηλαδή σε δικά μας χρόνια περίπου 16-17.
Ντροπή σας! Ολοι εσείς που βρίζετε και κοροϊδεύετε την Πάολα είστε τεμπέληδες και αργόσχολοι. Τουλάχιστον αυτή δουλεύει μέρα- νύχτα σαν σκυλί!
αναρωτιεμαι ποιος της εβαλε ψιλλους στα αυτια...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εσύ, καθώς είναι ελληνικό, όχι με κεφαλαίο το ε. :)

Ο Γ. Μπαμπινιώτης, στο Ορθογραφικό λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Κέντρο Λεξικολογίας ΕΠΕ, Αθήνα, 2008, αναφέρει επί λέξει (στη σ. 97 του ένθετου Ορθογραφικού Παραρτήματος) ότι γράφονται με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα τα εθνικά —πατριδωνυμικά— ακόμη και ως επίθετα. Την ίδια άποψη διατυπώνει και ο Οδηγός των εκδόσεων Πατάκη (σ. 106 του πρώτου τόμου). Στη Γραμματική Holton κ.ά. (σημείο 2.1.4, σ. 34) τα εθνικά και τα πατριδωνυμικά δεν θεωρούνται επίθετα αλλά ουσιαστικά, ακόμη και όταν έχουν θέση επιθέτου. Ουσιαστικά και όχι επίθετα θεωρεί τα εθνικά και τα πατριδωνυμικά και ο Μ. Τριανταφυλλίδης στη Γραμματική του (σημείο 282, σ. 128 επ.).

Και η αντίθετη άποψη έχει υποστηρικτές, αλλά μην απορρίπτεις το κεφαλαίο τόσο εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την τρομερότερη γλώσσα στον κόσμο. Ενα λάθος πάτημα στο Keyboard και έχω πέσει κάτω απο την ώρα που το διάβασα :hehe:

Ένας καθηγητής μας στο λύκειο μας έλεγε στο περίπου "Πολλοί δεν δίνεται σημασία στους τόνους και θεωρείτε ότι θα πρέπει να είμαι ποιο επιεικής στην βαθμολόγηση, σε σχέση με τα ορθογραφικά λάθη. Τι γίνετε όμως αν κάνετε λάθος τόνο στα "μαλακά"; ".

Επίσης όταν ήμουν μικρό παιδάκι στο δημοτικό και διαβάζαμε γεωγραφία μου είχε κολλήσει να προφέρω λάθος την λίμνη Αχρίδα. Απλά έβαζα ανάποδα το ρ και το χ....

Link to comment
Share on other sites

και τι γίνεται αν βάζεις τόνους αλλά αυτό το βλαμμένο το λ είναι δίπλα στον τόνο;

Να θες να γράψεις την λέξη κάνω και να σου βγαίνει το κλανω;

Και να το έστελνες σε φίλο ας πάει στα κομμάτια. Οταν το παίρνει όμως άτομο, το οποίο ψήνεις για συνεργασία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.