Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχετε να προτείνετε καμιά ταινία με πολύ νταμπα ντουπα να δοκιμάσω το subwoofer που ήρθε σήμερα?

 

The Abyss, Thor, Master & Commander, Jurasic park, war of the warlds, Terminator,  και interstellar ειναι οι δικες μου ταινιες αναφορας οσον αφορα δοκιμες subwoofer (ολες τους εχουν βυθισματα 30-40 Hz η και πιο κατω, και το magnificient 7 εχει βυθισματα ακομα και 20Hz )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, karmen1983 said:

Εχετε να προτείνετε καμιά ταινία με πολύ νταμπα ντουπα να δοκιμάσω το subwoofer που ήρθε σήμερα?

 

Edge of tomorrow

Transformers

Godzilla (το τελευταιο)

 

Καλοριζικο.Τι σαμπ πηρες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα yamaha αλλα δε θυμάμαι τωρα μοντελο για να ειμαι ειλινρινης. Πρεπει να το δω αυριο απο την αποδειξη γιατι πεταξα τη κουτα κ βαριεμαι να σηκωσω το 2μετρο κορμι μου απο τον καναπε :p

 

Σας ευχαριστω ολους :)

 

Α ψεματα εχω φωτο τη κουτα. Κατι σε yamaha sw100. Καπου 200 βγηκε μαζι με το καλωδιο.

 

20200323_172109.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

. Κατι σε yamaha sw100.

 

 

 

 

οποτε δε θες βαθυ μπασσο (πχ abyss) αλλα στακατο μπουμαρισμα (πχ terminator, thor ).

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενα yamaha αλλα δε θυμάμαι τωρα μοντελο για να ειμαι ειλινρινης. Πρεπει να το δω αυριο απο την αποδειξη γιατι πεταξα τη κουτα κ βαριεμαι να σηκωσω το 2μετρο κορμι μου απο τον καναπε :p

 

Σας ευχαριστω ολους :)

 

Α ψεματα εχω φωτο τη κουτα. Κατι σε yamaha sw100. Καπου 200 βγηκε μαζι με το καλωδιο.

 

20200323_172109.jpg

 

Μικρό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Μικρό...

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Ισχύει, αυτό το βάζουμε για δόνηση στο κινητό.. Πάρα κάνα καλύτερο :hehe:

 

Υπαρχουν 4 ειδων στησιματα:

 

1. ενα sub για βαθια χαμηλα + ενα για μπουμαρισμα, οπου το πρωτο ειναι τεραστιο (το ελαχιστο 150 λιτρα εως οσο παει) ενω το δευτερο σχετικα μικρο εως αρκετα μικρο.

2. ενα sub μετριου μεγεθους για να καλυπτει και τα μπουμαρισματα αλλα να κατεβαινει και καπως χαμηλα 

3. ενα μικρο σχετικα sub μονο για μπουμαρισματα

4. κατασκευη 2 σε 1 με χωρισμενη καμπινα

 

Το 1 και το 4 ειναι ιδανικα αλλα αν πας σε ετοιματζηδικα δυσκολα θα βρεις κατι αν δε σκασεις πενταψηφιο νουμερο σε ευρω (το diy για μεγαλο sub ειναι αρκετα μεγαλη προκληση και εχοντας ηδη τετοια εμπειρια δε προτεινεται σε ανθρωπους που δεν εχουν κατασκευασει ηδη αρκετα ηχεια και που δεν εχουν τα ειδικα οργανα που απαιτουνται και πολυ καλη εμπειρια μετρησεων).

Προσωπικα το δικο μου μεγαλο ειναι φτιαγμνενο με ενα ζευγαρι 15ρια μαλακης αναρτησης με πειραγμενο βαρος σε ισοβαρικο push pull και καμπινα φορτισης 240 λιτρων διπλου bass reflex με ρυθμιση στα 23 Hz και ανω αποκοπη στα 45 αλλα αυτο που εχω για μπουμαρισματα δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απ αυτο της Αγαπης. (σε μοναδες ειναι μικροτερης διατομης γιατι το χω φτιαξει με ενα ζευγαρακι 8ιντσα αρκετα σκληρου κωνου)

Αυτο που πηρε μπορει λοιπον να μην ειναι για βαθυ μπασσο αλλα για μπουμαρισματα δε πρεπει να ναι κακο.

 

Αν εξαιρεσουμε παντως ταινιες οπως το Abyss στις περισσοτερες το μικρο ειναι που εντυπωσιαζει περισσοτερο (εκρηξεις, ελικοπτερα, πιστολιες κτλ)  

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

Προσωπικα το δικο μου μεγαλο ειναι φτιαγμνενο με ενα ζευγαρι 15ρια μαλακης αναρτησης με πειραγμενο βαρος σε ισοβαρικο push pull και καμπινα φορτισης 240 λιτρων διπλου bass reflex με ρυθμιση στα 23 Hz και ανω αποκοπη στα 45 αλλα αυτο που εχω για μπουμαρισματα δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απ αυτο της Αγαπης. (σε μοναδες ειναι μικροτερης διατομης γιατι το χω φτιαξει με ενα ζευγαρακι 8ιντσα αρκετα σκληρου κωνου)

Αυτο που πηρε μπορει λοιπον να μην ειναι για βαθυ μπασσο αλλα για μπουμαρισματα δε πρεπει να ναι κακο.

 

picgifs-didnt-read-lol-5580172.gif

 

(πλάκα κάνω)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

παιδιά για στείλτε την ABYSS ταινία το Imbd γιατί έχω χαθεί λίγο, και φυσικά να την δω

 

https://www.imdb.com/title/tt0096754/

 

με ενα subwoofer σαν τρολει θα νοιωθεις μεσα στην ταινια (πολυ βαθυ και χαλαρο μπασσο, ιδανικο για λιτρα και λαστιχα )

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

https://www.imdb.com/title/tt0096754/

 

με ενα subwoofer σαν τρολει θα νοιωθεις μεσα στην ταινια (πολυ βαθυ και χαλαρο μπασσο, ιδανικο για λιτρα και λαστιχα )

 

 

Άσχετα με sub, αξίζει σαν ταινία? Για να είμαστε και εντός θέματος ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Μικρό...

Κοιτά να δεις νομίζω ότι είναι καλό.

Το μπάνιο είναι περίπου 9 τετραγωνικά και σε συνδυασμό με αυτό το ζευγαράκι που έχει μπει 20 εκατοστά από το ταβάνι

https://www.skroutz.gr/s/13326654/Monitor-Audio-Silver-50.html

Με καλύπτουν ηχητικά παρόλο που δεν είμαι audio freak.

 

  • Like 2
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.