Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Ποια είναι η σωστή σειρά να τα δούμε αυτά; από τά παλιότερα στα νεότερα ή το ανάποδο;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Δεν υπάρχει σωστή, εγώ προτείνω 4-5-6-1-2-3

More here :)

http://www.thelab.gr/off-topic/me-poia-seira-na-dw-ta-star-109173.html

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πως και πως για το καινούριο Star Trek Into Darkness , πρέπει να είναι φοβερό, αν το έχει δει κανείς να μας πει εντυπώσεις.

Star Trek Into Darkness Official Trailer #3 (2013) - JJ Abrams Movie HD - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Είδα πριν λίγο καιρό ξανά το πρώτο Indiana Jones και ομολογώ ότι μου χάλασε την τέλεια εικόνα που είχα για την ταινία. Φοβάμαι να δω ξανά τα παλιά Star Wars για να μην γίνει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέποντας τα λέω συνέχεια AWSM AWSM AWSM AWSM OMG OMG OMG :hehe:

Πρέπει να έχεις κατά νου πάντα το πότε βγήκαν οι ταινίες για τα όποια σεναριακά κενά ή φτωχά εφέ.

Η ιστορία διαδραμματίζεται χρονολογικά ως εξής: 4-5-6-1-2-3 απλά αν ξεκινήσεις απ'τα καινούργια (4-5-6) τα παλιά (1-2-3) θα σου φανούν κάπως ...

Η σειρά που έχεις είναι ολίγον λάθος, τα παλιά λέγονται 456, ενώ τα καινούρια λέγονται 123. Οπότε η σειρά της ιστορίας είναι κανονικά 123456, ενώ η σειρά κινηματογράφησης είναι 456123.

Εγώ σταθερά προτείνω 456123 γιατί πρέπει να δεις και το πως ήταν και πως έγιναν. Συν το ότι οφείλεις να δεις και την εξέλιξη των εφέ, αλλιώς βλέπεις τα σούπερ εφέ των 123 και μετά πας στο 456 και απορείς. Αν και τα εφέ των 456 για την εποχή τους ήταν εκπληκτικά :)

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπει κανείς όπως γουστάρει.

Αν τον ενδιαφέρει κυρίως να δει εφέ, βλέπει πρώτα τα παλιά και μετά τα νέα διότι αν πάει να δει πρώτα τα νέα και μετά τα παλιά θα ξενερώσει άγρια.

Αν τον ενδιαφέρει και η ιστορία βλέπει πρώτα τα νέα και μετά τα παλιά.

Σε 3-4 χρόνια όταν κάποιος δεν έχει δει τον άρχοντα και το Χόμπιτ, δεν θα του προτείνετε να δει πρώτα το Χόμπιτ και μετά τον άρχοντα?

Link to comment
Share on other sites

Σε 3-4 χρόνια όταν κάποιος δεν έχει δει τον άρχοντα και το Χόμπιτ, δεν θα του προτείνετε να δει πρώτα το Χόμπιτ και μετά τον άρχοντα?

Όχι. Τα prequel έχουν λόγο ύπαρξης, σου αναλύουν μετά το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τα prequel έχουν λόγο ύπαρξης, σου αναλύουν μετά το παρελθόν.

Το Χόμπιτ γράφτηκε από τον Τόλκιν πριν τον Άρχοντα. Ο Τζάκσον σωστά επέλεξε να κάνει πρώτα τον άρχοντα, αλλά δεν καθορίζει αυτός την σωστή σειρά.

Τζον Ρόναλντ Ρούελ Τόλκιν - Βικιπαίδεια

Προσωπικά θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι τα prequels εμφανίζονται όταν μια πετυχημένη ταινία/τριλογία/σειρά, έχει φτάσει σε ένα conclusion και δεν μπορεί να πάει παραπέρα. Οπότε επειδή το χρήμα "ουδείς εμίσησε" η μόνη επιλογή είναι να φτιάξεις ένα prequel (ή ένα remake 5(Hulk/Spiderman)-10-50 χρόνια μετά). Τίποτα δεν θέλουν να αναλύσουν. Για $$$ ψάχνουν.

Κατά την γνώμη μου κάτι που λέγεται prequel το βλέπεις πρώτα. Απλά στην περίπτωση του Star Wars (αλλά εδώ που τα λέμε και σε αυτή του Hobbit) το μόνο που σε κάνει - πάλι κατά την γνώμη μου - να θέλεις να δεις τα prequels στο τέλος, είναι το πότε αυτά γυρίστηκαν και με τι μέσα γυρίστηκαν. Θέλεις να αφήσεις με λίγα λόγια τα super duper wow εφέ των νεώτερων Star Wars ή το 48fps 3D του Hobbit για το τέλος του μενού από τον φόβο μην ξενερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική των prequels είναι αυτή, καλώς ή κακώς. Money, money, money.

Ωστόσο, όταν είναι να δούμε την ιστορία πριν από την ιστορία οι ταινιόφιλοι συναρπάζονται περισσότερο απ' το να δούν την ιστορία ως συνέχεια της ιστορίας που τους έδειξες πριν 1-2 χρόνια. Δεν έχω και μεγάλο καημό μέχρι να βγει ένα επόμενο Harry Potter, αλλά να μας δείξεις την ιστορία του Tom Riddle και των γονιών του Harry από τα χρόνια της μαθητείας στο κάστρο; Άλλο πράγμα. Φυσικά δεν είμαι φίλος των HP, μούρθε σαν παράδειγμα απλά. Και νομίζω από όλο το concept ο νεαρός Βόλντεμορντ μου άρεσε. Πολύ ιδιαίτερος χαρακτήρας.

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπει κανείς όπως γουστάρει.

απ τη στιγμη που καποιος ρωταει πως να τα δει, ενδιαφερεται να τα δει """""σωστα"""" και οχι 4-2-5-1-6-3 ή "οπως γουσταρει".

εγω ειμαι της αποψης οτι εφοσον τα βγαλανε ετσι, ετσι θα θελουν να τα δεις. Αν καποιος θελει ντε και καλα 1-6 ας τα δει ,μια χαρα βλεπονται κ ετσι -ισως ειναι κ πιο γλυκο να βλεπεις τα παλια τελευταια-.

Εκει που διαφωνω ειναι στο εξης : ή τα βλεπεις ολα μαζι ή δε τα βλεπεις καθολου, μισες δουλειες δεν κανουμε !:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπει κανείς όπως γουστάρει.

Αν τον ενδιαφέρει κυρίως να δει εφέ, βλέπει πρώτα τα παλιά και μετά τα νέα διότι αν πάει να δει πρώτα τα νέα και μετά τα παλιά θα ξενερώσει άγρια.

Αν τον ενδιαφέρει και η ιστορία βλέπει πρώτα τα νέα και μετά τα παλιά.

Σε 3-4 χρόνια όταν κάποιος δεν έχει δει τον άρχοντα και το Χόμπιτ, δεν θα του προτείνετε να δει πρώτα το Χόμπιτ και μετά τον άρχοντα?

πρώτα τα παλιά γιατί έτσι τα βγάλανε. as intented

Link to comment
Share on other sites

Μόλις Είδα το Last Stand... 7.5/10..

Τίποτα ξεχωριστό, πάλι σε σκηνικό Γ@μάω τα πάντα όλα και τα κοάλα μαζί..

Αλλά αρκετά διασκεδαστικό.. Νοτ μπαντ και σαφώς καλύτερο (προσωπικά) από το Parker

Link to comment
Share on other sites

Το Die Hard με απογοήτευσε. Το concept πάντα ήταν κλειστοφοβικό. Πάντα οι κακοί ήταν ταμπουρωμένοι κάπου και έμπαινε ο Μακλέην και τα έκανε όλα ρόιδο.

Τι @@ριες βόλτες σε Ρωσία και Ουκρανία ήταν αυτές;

Για να μην πω για το σήμα κατατεθέν του Μακλέην που δεν ακούστηκε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tJ7z5CUsrbk]Yippie Ki Yay MotherFucker - YouTube[/ame]

Γενική βαθμολογία: ಠ_ಠ

Link to comment
Share on other sites

απ τη στιγμη που καποιος ρωταει πως να τα δει, ενδιαφερεται να τα δει """""σωστα"""" και οχι 4-2-5-1-6-3 ή "οπως γουσταρει".

εγω ειμαι της αποψης οτι εφοσον τα βγαλανε ετσι, ετσι θα θελουν να τα δεις. Αν καποιος θελει ντε και καλα 1-6 ας τα δει ,μια χαρα βλεπονται κ ετσι -ισως ειναι κ πιο γλυκο να βλεπεις τα παλια τελευταια-.

Εκει που διαφωνω ειναι στο εξης : ή τα βλεπεις ολα μαζι ή δε τα βλεπεις καθολου, μισες δουλειες δεν κανουμε !:hehe:

πρώτα τα παλιά γιατί έτσι τα βγάλανε. as intented

Η όλη κουβέντα γίνεται όσον αφορά το ποιο είναι το "σωστά".

Όσον αφορά το Star Wars, πριν 30 χρόνια δεν ξέρανε ότι θα φτιάξουν και άλλα, οπότε δεν είναι ότι είχαν αποφασίσει ότι θα τα δείξουν έτσι. Όσον αφορά την Μέση Γη, επιλέγεις να βγάλεις τον άρχοντα πρώτα στις αίθουσες, διότι πολύ απλά είναι υλικό που μπορεί να σου δώσει ένα μεγαλειώδες έπος και να τραβήξει τον κόσμο στις αίθουσες. Το Hobbit δεν το έχω διαβάσει, αλλά δεν νομίζω αν έβγαινε πρώτο να είχε κάνει τον ντόρο που έκανε ο άρχοντας. Οπότε και πάλι η επιλογή δεν έγινε με βάση το πως θα θέλανε να τα δούμε (επιπλέον επαναλαμβάνω ότι ο Τόλκιν ορίζει την σωστή σειρά, όχι ο Τζάκσον).

Και βέβαια το Hobbit θα το δω όταν θα βγει το 3ο ;)

Αυτά από μένα, το παρατράβηξα :)

Και για να μην είμαι εντελώς off topic

Gangster Squad (2013) - IMDb

Καλοί ηθοποιοί, αλλά κάπως ασύνδετο 6/10

Escape from Planet Earth (2013) - IMDb

Μέτριο και ψιλό βαρετό 5.5/10

Double Indemnity (1944) - IMDb

Πολύ καλό, προτείνεται 7.5/10

EDIT

The Last Stand (2013) - IMDb

Αν και είμαι φαν του Αρνι(ού) η ταινία είναι σαφέστατα ποιο ενδιαφέρουσα στο πρώτο μισό του Whitaker, παρά στο δεύτερο μισό του Schwarzenegger. 7/10

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.