Jump to content



Αλλαγή τροφοδοτικού και κουτί


greekvipper

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμενα θα ήθελα να μου πείτε κάποιες προτάσεις για κουτιά και τροφοδοτικά που θέλω να αλλάξω.... το σύστημα μου είναι :

zalman 850w

intel core i7 920

gigabyte ex58-extreme

ddr3 6g

Geforce GTX 275

ssd OCZ-AGILITY3 ATA device

Samsung HD101UJ device

Για κουτί έχω στο μάτι αυτό (ακούω γνώμες) :

CoolerMaster HAF 932 Advanced (RC-932-KKN5-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

θα μου πείτε γιατί να αλλάξεις τροφοδοτικό??

εγώ 4 χρονια που το έχω είμαι ικανοποιημένος και από θόρυβο (καθόλου) και γενικός... αλλα δυστυχώς έφαγε ένα σπρώξιμο το κουτί και ακούμπησε το καλώδιο στο τοίχο και μπήκε όλο μέσα και εκείνη τι ώρα έπεσε η ασφάλεια του σπιτιού... φανταστείτε.... το μονο που έκαψε ήταν το UPS αλλα δεν το επιστέuομε το τροφοδοτικό μετά από αυτό που έπαθε!

Link to comment
Share on other sites

Corsair Special Edition 600T White - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr Πολύ πιο εμφανισιακό κουτί που αξίζει τα λεφτά του! Αν και φανατικός της coolermaster το έχω ερωτευτεί...

Απο τροφοδοτικό δοκιμασμένο εδώ και ένα χρόνο προτείνω αυτό:

CoolerMaster Silent Pro M1000 RS-A00-AMBA-J3 1000W Modular PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Απλά άψογο και πολύ αθόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

Corsair Special Edition 600T White - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr Πολύ πιο εμφανισιακό κουτί που αξίζει τα λεφτά του! Αν και φανατικός της coolermaster το έχω ερωτευτεί...

Απο τροφοδοτικό δοκιμασμένο εδώ και ένα χρόνο προτείνω αυτό:

CoolerMaster Silent Pro M1000 RS-A00-AMBA-J3 1000W Modular PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Απλά άψογο και πολύ αθόρυβο!

εχω αυτο:

http://www.techpowerup.com/reviews/NZXT/Hush/images/HUSH.gif

αλλα ελεγα να παω σε Full Tower

Για το τροφοδοτικο ελεγα να παω σε 1200w αλλα με τα τορινα δεδωμενα ta 1000w θα ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο:

http://www.techpowerup.com/reviews/NZXT/Hush/images/HUSH.gif

αλλα ελεγα να παω σε Full Tower

Για το τροφοδοτικο ελεγα να παω σε 1200w αλλα με τα τορινα δεδωμενα ta 1000w θα ειναι καλα?

Φίλε τα 1200w σε τροφοδοτικό είναι λίγο υπερβολή για το σύστημα σου, εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις 3-4 κάρτες γραφικών. Με 1000αρι πιστεύω ότι θα είσαι καλυμμένος για αρκετό καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα 1200w σε τροφοδοτικό είναι λίγο υπερβολή για το σύστημα σου, εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις 3-4 κάρτες γραφικών. Με 1000αρι πιστεύω ότι θα είσαι καλυμμένος για αρκετό καιρο!

να σου πω την αλήθεια αυτό περίμενα να μου πει κάποιος αν είναι υπερβολή τα 1200w ... πιστεύω με τα τωρινά δεδομένα + t a game που υπάρχουν άντε και με 2 κάρτες γραφικών είσαι καλυμμένος και για τα πιο απαιτητικά παιχνίδια ... σωστά(αν κάνω λάθος σε κάτι diorthosteme) οποτε με 1000w θα είμαι καλυμμένος όταν πάρω και μια δεύτερη κάρτα γραφικών + αν κάνω και κανένα overclocking την gigabyte ??? αυτό πιο πολύ με απασχολεί .... αν αρκούν τα 850w η 1000w η 1200w η 1500w :)

Link to comment
Share on other sites

ταπεινη μου αποψη... αν θες να παρεις κουτι coolermaster μην παρεις το 932... ρουφαει ολη τη σκονη του σπιτιου... παρε το haf-x (αν σου αρεσει εμφανισιακα) που εχει dust-filters.

και το corsair είναι πολυ καλο...

οσο για τροφοδοτικο και 850αρι σε καλυπτει με 2 καρτες γραφικων... αν θες 1000αρι για να εισαι πιο large δες τα corsair... ειναι πολυ καλα... προτεινω να δεις εδω reviews http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/psu-review-database-82874.html αλλα και σε ξενα φορουμ και διαλεξε....

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να ανανεώσω και εγώ το PSU review database κάποια στιγμή :tomato:

Μακρυά και αλάργα από CM PSUs ως επί το πλείστον. Κοντά σε Corsair, Seasonic, Antec κτλ.

Γιατί φίλε, τι προβλήματα παρουσιάζουν; Ένα χρόνο+ που έχω το συγκεκριμένο δεν εμφάνισε κάτι. Βέβαια δεν γνωρίζω πολλά στο θέμα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δεν προέρχονται από αξιόπιστους ΟΕΜ και το PSU division της CM δεν είναι και ότι το καλύτερο. Σε γενικές γραμμές οι πιο πολλές σοβαρές εταιρίες παρόλο που δεν κατασκευάζουν οι ίδιες τα PSUs (βλέπε Corsair, Antec) έχουν ένα μάτσο τεχνικούς για να ελέγχουν τις πλατφόρμες που θα χρησιμοποιήσουν από τους OEM αν είναι καλές και αξιόπιστες και πολλές φορές απαιτούν αλλαγές και τροποποιήσεις. Στην CM προφανώς δε συμβαίνει αυτό μιας και το κύριο βάρος το ρίχνουν σε κουτιά και ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

έχω επιλέξει αυτά τα 3 πείτε την γνώμη σας....

Gigabyte G1.Guerrilla (s1366, X58, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

CoolerMaster HAF X Full Tower Black (RC-942-KKN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Corsair Professional Series Gold AX1200 1200W Full Modular PSU (CMPSU-1200AXEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

αν βεβαια mpoorousa να πέσω σε τιμή για τροφοδοτικό και Motherboard καλά θα ήταν....

Απλός το σκεφτικό μου είναι μια καλή Motherboard για μελλοντική αναβάθμιση + ένα καλο τροφοδοτικό για επιπλέον κάρτες γραφικών (2 λογικά)

Βοηθήστε να πέσουμε σε τιμή :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παρεις καινουρια μητρικη? Και αυτη που εχεις ειναι πολυ καλη.

Το τροφοδοτικο που διαλεξες ειναι κορυφη, και το κουτι απο τα καλυτερα:T:

ήθελα να αλλάξω με μια μητρική που θα είχε sata3 για την καλύτερη αποδώσει στον σκληρό ssd OCZ-AGILITY3 ΑΤΑ device αν και ακόμα το σκέφτομαι για τέτοια αλλαγή....

κάτι άλλο μερική λένε ότι η μητρική 1366 είναι μια νεκρή πλατφόρμα.... ξέρει κανεις γιατί το λένε ??

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες επιλογές φίλε! Αν θέλεις να μας ακούσεις μην αλλάζεις μητρική. Δε θα καταλάβεις τρομερη διαφορά, κατα την ταπεινή μου άποψη, σε καθημερινή τουλάχιστον χρήση..Η συγκεκριμένη μητρική θεωρείται "νεκρή" γιατί βγαίνει αντικαταστάτης της σύντομα, γύρω στα μέσα Νοέμβρη όπως ακούγεται απο τις τελευταίς φήμες. Επομένως μπορείς να επενδύσεις τότε!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα για τροφοδοτικο, εγω προτεινω

1 PSU :: Enermax Power Supply 920W ATX 24 pin Revolution85+ ERV920EWT Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

2 PSU :: Corsair Power Supply 1050W ATX 24 pin HX CMPSU-1050HXEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

αν και νομιζω οτι ειναι υπερβολικα, ακομα και για συστημα με 2 καρτες γραφικων, ΚΑΙ overclockαρισμενο οσο παιρνει..!!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο μερική λένε ότι η μητρική 1366 είναι μια νεκρή πλατφόρμα.... ξέρει κανεις γιατί το λένε ??

Γιατί τώρα θα βγει η LGA2011 Sandy Bridge E και η 1366 θα καταργηθεί

Οπότε δεν πρόκειται να βγει άλλος επεξεργαστής για την 1366 ούτε άλλο chipset

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα θα βγει η LGA2011 Sandy Bridge E και η 1366 θα καταργηθεί

Οπότε δεν πρόκειται να βγει άλλος επεξεργαστής για την 1366 ούτε άλλο chipset

οποτε το καλύτερο είναι να είμαι σε αναμονή για την καινούργια μητρική....

άλλη μια ερώτηση πάνω σε αυτό στην καινούργια μητρική θα μπαίνει ο επεξεργαστείς intel core i7 920

η θα πρέπει να τον αλλάξουμε(elpizw na ton ipostirizei)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.