Jump to content



[CASE] COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE @e-shop 45€


Recommended Posts

COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE - 45€

 

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rc-650l-kkn1-silencio-650-pure-midnight-black-p-PER.811276

 

https://www.skroutz.gr/s/4023143/CoolerMaster-Silencio-650-Pure.html?from=account_notifications

 

Η ίδια προσφορά παίζει και στο msystem αλλά για επαρχία τις περισσότερες φορές συμφέρει το e-shop.Στα υπόλοιπα καταστήματα ξεκινάει απο 55€ αν και πριν 2-3 μήνες το κοστολογούσαν στα 99€ tongue.png.

 

Και ένα review αν και δεν είμαι σίγουρος οτι είναι 100% ίδια έκδοση δεν είναι η ίδια έκδοση http://www.thelab.gr/topic/109178-coolermaster-silencio-650-review-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%83%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82/.Αν το έχει κάποιος ας γράψει 2 λόγια να μας πει αν αξίζει

 

Εδω ένα review απο τη pure έκδοση http://www.overclock3d.net/reviews/cases_cooling/cooler_master_silencio_650_pure_review/1

Και άλλο ένα στα ελληνικά: http://www.hwbox.gr/content/210-coolermaster-silencio-650-pure-review.html

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Αλλαγή ετικέτας τίτλου σε "έληξε"
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

"COOLERMASTER SILENCIO"

 

...για τα λεφτά που το έχουν... με κλειστά τα μάτια.

Το είχα πληρώσει διπλή τιμή πρίν 3-4 χρόνια.

Ένα υπέροχο ποιοτικό κουτάκι ακόμα και για το σαλόνι σας...

Το είχα στήσει για έναν πελάτη και δουλεύει 24/7 έως και σήμερα.

Το παιδί το σταματάει μόνο για να το φυσίξει και να καθαρίσει την σίτα / φίλτρα μπροστά και από κάτω.

Είναι ακόμα αθόρυβο...

... του είχα βάλει τότε i3, SSD boot drive, ένα 500άρη WD 2.5' black caviar και μία απλή κάρτα γραφικών (για χαμηλή κατανάλωση ρευματος μιάς και θα δούλευε 24/7)

 

...για τα λεφτά του με κλειστά τα μάτια... Μήπως είναι και τελευταία κομμάτια και τα ξεφορτώνονται..?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φεύγει η παραγγελια! Επώνυμο, ευρύχωρο με ηχομόνωση, φίλτρο σκόνης, τρεις προεγκατεστημένους ανεμιστήρες, fan controller, χώρο για cable management και 45 ευρώ? Περιμένω να τοποθετηθεί κι η Αγάπη και παίρνω δύο.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι σκοτωμένη όσο δεν πάει σε σημείο που σε κάνει να αναρωτιέσαι. Για κουτί με ανάλογα χαρακτηριστικά θέλεις πανω από 80-90 ευρώ. Για όποιον είναι προτεραιότητα η αθόρυβη λειτουργεία, πάρτε το με κλειστά τα μάτια.  Με το δάκτυλο στην σκανδάλη και εγώ. Δεν την πάτησα ακόμα γιατί σαν airflow freak προβληματίζομαι για τις υψηλές θερμοκρασίες. Στη περίπτωση που το πάρω η τοποθέτηση ανεμιστήρων δαπέδου και οροφής είναι δεδομένη.

Να προσθέσω στα θετικά κάτι που πάντα κοιτάω στα κουτιά και το οποίο εμμέσως μιλάει για την στιβαρότητα της κατασκευής. Το βάρος, που στην περίπτωσή μας είναι 9,8Kg (σχετικά βαρύ) όταν το Rijintek Agos είναι στα 5,9Kg. Μπορεί το Agos να μην είναι αθόρυβο και από αυτήν την πλευρά όχι άμμεσα συγκρίσιμο, αλλά στην κατηγορία των ~50 ευρώ είναι μαζί με το Silencio, ότι πιο value for money. Το ίδιο και τα υπόλοιπα κουτιά σε αυτή την κατηγορία τιμής, είναι φτερό στον άνεμο σε σχέση με το Pure, χωρίς καν να μιλήσουμε για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Το case του review είναι το Silencio 650 το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βγήκε κάπου στο Μάιο του 2011. To Silencio 650 Pure βγήκε κάπου στον Ιούνιο του 2013, σαν η πιο φθηνή έκδοση. Σαν σχεδίαση δηλαδή το κουτί είναι 4 χρονών, ότι μπορεί να σημαίνει αυτό. Από ότι έχω εντοπίσει η διαφορές του Pure είναι 1. η έλειψη 5,25 docking station, 2. η έλειψη της πλακετας για hot swap εσωτερικών HDDs και 3. τα στηρίγματα των HDDs που αποτελούνται από δύο κομμάτια στις πλευρές του σκληρού αντί για ένα εννιαίο συρτάρι. Κατά τα άλλα τα δυο κουτιά είναι ολόιδια. Αν κάτι μου διέφυγε διορθώστε με.

Έγινε επεξεργασία από nimbus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Τι setup έχεις;

 

Ήταν μια καλή ευκαιρία να το βάλω στην υπογραφή σαν εσένα  :lol:

 

Το setup αν και με πλαινό ανεμιστήρα ζεσταίνεται, τα καλοκαίρια περνάει τα 40. Αν βρω και κάρτα γραφικών, και χωρίς oc, δε μ αρέσει να είναι περιορισμένο το κουτί. Είναι και περιορισμένο στο θέμα της υδρόψυξης...

 

Φταίει ότι έχω κόλλημα και με το πλαϊνό παράθυρο, θα προτιμούσα ένα fractal r5 ή το thermaltake core v71 που μου έχει γυαλίσει πολύ :wub:

 

Εννοείται βέβαια ότι σε αυτή την τιμή το κουτί αξίζει, απλά έλεγα μήπως να περιμένω μπας και ρίξουν την τιμή και σε άλλα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμούσα ένα fractal r5 ή το thermaltake core v71 που μου έχει γυαλίσει πολύ

...πανέμορφα κουτάκια αλλά ΔΕΝ μιλάμε για 45 ευρωπουλάκια πλέον - ούτε κάν 90 που είχε κάποτε το silencio... 

Από 130 ευρώ που κοιτάζεις και πάνω (που αγοράζεις 3 Χ silencio) ...πάς σε oc κουτάκια...

Link to comment
Share on other sites

Το setup αν και με πλαινό ανεμιστήρα ζεσταίνεται, τα καλοκαίρια περνάει τα 40. Αν βρω και κάρτα γραφικών, και χωρίς oc, δε μ αρέσει να είναι περιορισμένο το κουτί. Είναι και περιορισμένο στο θέμα της υδρόψυξης...

 

 

Το πρώτο μπολνταρισμένο θα έστεκε αν μιλάγαμε για 70 βαθμούς κελσίου. :) Το δεύτερο δεν στέκει λόγω επεξεργαστή. Κλειδωμένος και προσανατολισμένος στην κατανάλωση cpu με υδρόψυξη είναι ασύμβατες έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

Φεύγει η παραγγελια! Επώνυμο, ευρύχωρο με ηχομόνωση, φίλτρο σκόνης, τρεις προεγκατεστημένους ανεμιστήρες, fan controller, χώρο για cable management και 45 ευρώ? Περιμένω να τοποθετηθεί κι η Αγάπη και παίρνω δύο.

νταξ καλο ειναι το cable management

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να τοποθετηθεί κι η Αγάπη και παίρνω δύο.

Πάρε όσα τραβά η ψυχή σου σε αυτή τη τιμή αφού περιμένεις εμένα για να κάνουν τζίρο τα μαγαζιά :p

Το κουτί ουσιαστικά δε πωλείται αλλά χαρίζεται.

 

Θα ζητήσω τα ποσοστά μου απο τη παραγγελία σου :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσω τα ποσοστά μου απο τη παραγγελία σου

 

...μετά το δικό μου ποσοστό...

έχω τοποθετηθεί εδώ και ώρες

...για τα λεφτά του με κλειστά τα μάτια...
 

και τελειώνει το απόθεμα.  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Γειτονα κανε στην ακρη δικα μου τα ποσοστα. Οι κυριες προηγούνται :p

Btw δε σε ξεχασα για το αλλο αλλα ακομα δε μπηκα σπίτι.

έτοιμος ήμουν για παραγγελία, μέχρι που είδα ότι δεν έχει το dock που είχε το κουτί που είχε παρουσιάσει η @karmen1983, και μπήκαν δεύτερες σκέψεις

Αν δεν κανω λαθος αυτη ειναι η διαφορα του pure απο αυτο που εκανα. Εχει περασει καιρος βεβαια και με το κινητο βαριεμαι να googlaro οποτε αν λεω πατατα να με συμπαθατε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, μιας και το μελετάω: θεωρείτε ότι αν γεμίσει το κουτί σε κάθε θέση με ποιοτικούς ανεμιστήρες τύπου Noctua/BeQuiet (δεν υπάρχει και πρόβλημα αισθητικής αφού είναι κλειστό :p), η θερμοκρασία του θα είναι στα ίδια επίπεδα με ένα non-silent κουτί?

 

Ή δεν φτάνουν ούτε αυτοί για να καλύψουν τους περιορισμούς στο airflow?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα παραπάνω που έγραψες τα εννοούσες μην το μελετάς γιατί θα δώσεις και λεφτά θα τα κάνεις και σκ... :):p

 

ΥΓ. Ένας noctua και ένας bequiet στοιχίζουν όσο ένα κουτί ακόμα...

Έχεις άπειρο δίκιο, απλά μ αρέσει να το μελετάω το θέμα (μέχρι να εξαντληθεί το στοκ!)

 

Εκτός από την τιμή όμως, αφού το κουτί είναι κλειστό, πώς ακριβώς θα το κάνω όπως αναφέρεις? Νοιάζεσαι για τον εσωτερικό κόσμο του?

Link to comment
Share on other sites

Όταν θεωρείς ότι 40 βαθμοί το καλοκαίρι για ivy είναι πολλοί και όταν ψάχνεις υδρόψυξη, τότε τι να υποθέσω; Το εκτός από την τιμή τους δεν υπάρχει όταν φτάνουν την τιμή του κουτιού. Επίσης στη ροή του αέρα δεν ισχύει το "όσο παραπάνω, τόσο καλύτερα", είναι σύνθετο το θέμα, μπορεί με παραπάνω ανεμιστήρες να τα κάνεις χειρότερα. Ειδικά οι πλαϊνοί χαλάνε αρκετά τη ροή σε πολλά κουτιά. Το c70 έχω κι ένα κάρο φουρφούρια. Πώς και πώς περιμένω να ξεβαρεθώ και να πάρουν πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.