Jump to content



[CASE] COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE @e-shop 45€


Recommended Posts

Δεν θεωρώ και δεν ψάχνω. Ρωτάω για να ξέρω τι παίζει γενικότερα. Δεν ξέρω τι αναβάθμιση μπορεί να κάνω αύριο και δεν είναι απαραίτητο το κουτί να το χρησιμοποιήσω εγώ :) .

 

Πράγματι η τιμή του είναι καλή - πιο ενδιαφέρον είναι για μένα το πώς πωλούνταν αυτό το κουτί πριν λίγους μήνες στην υπερδιπλάσια τιμή και τι ποσοστό κέρδους είχαν. Εκτός αν είναι ξεστοκάρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Corsair carbide 200R, να κάνω κανένα αστείο και να αλλάξω κουτί ή ντροπή που θα αλλάξω κουτί χωρίς να το χρειάζομαι; :p

 

Αν νομίζεις ότι σου προσφέρει κάτι παραπάνω (την ησυχία μάλλον), δεν είναι κακή ιδέα να το αγοράσεις και να πουλήσεις το προηγούμενο - εγώ με αυτό το σκεπτικό το κοιτάω.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα του βάρους όπου φαίνεται πως υπάρχει μια σημαντική διαφορά 3.2Kg μεταξύ του Silencio 650 (13Kg) και του Silencio 650 Pure (9.8Kg) σύμφωνα με την Cooler Master, πιθανότατα πρόκειται για λάθος. Και το λάθος μάλλον βρίσκεται στο βάρος του Silencio 650.

Παρατηρώντας στο site της Cooler Master, μια ακόμα διαφορά που εντόπισα οπτικά εκτός από τις 3 που ανέφερα εδώ http://www.thelab.gr/topic/142874-case-coolermaster-silencio-650-pure-e-shop-45€/?p=2140486 είναι τα πιο ψηλά πόδια που έχει το Pure. Όλα αυτά από μόνα τους δεν μπορεί να έχουν πάνω από ένα κιλό διαφορά.

Τα 13Kg του Silencio 650 μου φάνηκαν υπερβολικά, ειδικά όταν τα σύγκρινα με τα 14,4Kg του Storm Trooper της ίδιας εταιρείας, το οποίο είχα παλιότερα και σαν full tower είναι πραγματικά θηρίο. Έτσι έψαξα σε reviews με την ελπίδα θα έβρισκα κάποια που ο reviewer μπήκε στον κόπο να μετρήσει ο ίδιος το βάρος, αντί να παραθέσει αυτό που δήλωνε ο κατασκευαστής και να τη βρήκα για το Silencio 650:
Το tomshardware δίνει "net weight" 23 pounds = 10,43Kg.
Το ocinside.de δίνει "basic weight" approximately 10.5Kg και shipping weight aprox 12.2Kg.
Το amazon.co.uk δίνει 12Kg shipping weight.
Το umart.com.au δίνει 12Kg λογικά εννοεί shipping weight.

 

Εκτίμησή μου είναι πως κάπου εκεί βρίσκεται και η αλήθεια. Γύρω στα 10,5Kg αντί για 13Kg το καθαρό βάρος και γύρω στα 12Kg με τη συσκευασία.

http://www.tomshardware.com/reviews/antec-p280-azza-silentium-920-cooler-master-silencio-650,3325.html
http://www.ocinside.de/go_e.html?http://www.ocinside.de/html/results/coolermaster_silencio_650_details.html
http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Silencio-USB3-0-Case/dp/B0083XVR1C
http://www.umart.com.au/umart1/pro/products_review.phtml?id=10&bid=3&id2=209&sid=151845&CoolerMaster%20Silencio%20650%20case%20with%202x%20USB3.0,%20SDCard%20A

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κουτί! Δε ξέρω αλλά μου άρεσε αρκετά, πόσο μάλλον όταν το αγόρασα σε αυτή τη τιμή :)

 

Εύχομαι να ξεπουλήσουν μήπως και δούμε και άλλες τέτοιες καλές προσφορές στο μέλλον.

 

PS: Μάλλον πως θα αντικαταστήσει το HAF 922 για το main σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι τελικά το τσίμπησα το κουτί και μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος!

 

Ο χώρος για cable management μπορεί να είναι κάπως περιορισμένος στο πίσω μέρος λόγω του ηχομονωτικού, αλλά σε σύγκριση με το nzxt lexa greenline που είχα πριν (και δεν προβλέπονταν τρύπες για καλώδια ή οτιδήποτε άλλο), με λίγη υπομονή τα κατάφερα και το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό.

 

Η ηχομόνωση είναι επίσης καλή, μπαίνοντας στο δωμάτιο δεν καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί (οπότε κι εγώ έσβησα καταλάθος το pc νομίζοντας ότι είναι κλειστό  :p ). Αν υπάρχει ησυχία στο περιβάλλον τον αντιλαμβάνεσαι, αλλά βοηθάει στο να δουλέψεις πιο ξεκούραστα.

 

Είχα λίγο θέμα να συνηθίσω ότι βλέπω μια μαύρη επιφάνεια και όχι το εσωτερικό του υπολογιστή στην αρχή. Τουλάχιστον θα με αποσπάει λιγότερο...

 

Άλλαξα και στο μπροστινό πορτάκι την κατεύθυνση που ανοίγει, αλλά με ενοχλεί ότι κλείνει αυτόματα. Έτσι είναι το φυσιολογικό ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

 

Ξέρει κάποιος και πού χρησιμοποιείται το lock buckle? Δεν είχε κάτι στις οδηγίες για την εγκατάστασή του νομίζω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το πορτάκι, κλείνει όταν είναι σε γωνία <90°, τουλάχιστον στο δικό μου.
Και εγώ το έβαλα ανάποδα αλλά είχα θέμα με το πυράκι που έχει, δεν ξεβίδωνε με τίποτα μετά, ούτε καν με πένσα! Ευτυχώς το ξεβίδωσα και το έβαλα όπως ήταν  ;)

 

Το lock, μπαίνει (στο εσωτερικό) ελάχιστα πιο κάτω από τη δεύτερη προς τα κάτω βίδα που ασφαλίζει το πλαϊνό, έχει μια μικρή σχισμή απ ότι είδα.

Και για να το ξαναπώ, άψογο για 45€!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο συγκεκριμένο κουτι το πήρα για τον γιο πριν κάποιες μέρες, με την προηγούμενη τιμή, από eshop. Εξαιρετικό. Μόλις είδα την  νέα μειωμένη τιμή αποφάσισα να αλλάξω και δικό μου stacker 810 καθώς πια δεν χρειάζομαι τόσο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

συγχωρήστε μου το offtopic, αλλά για τους οπαδούς του "silent computing" έχει βγει και η νέα έκδοση του Fractal Design Define, R5.

Ελπίζω να βρει το δρόμο του το κουτάκι για κάποιο  review.

 

Σε μια βιντεο-δοκιμή που είδα (δεν κράτησα σύνδεσμο) ήταν εντυπωσιακά ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το πορτάκι, κλείνει όταν είναι σε γωνία <90°, τουλάχιστον στο δικό μου. Και εγώ το έβαλα ανάποδα αλλά είχα θέμα με το πυράκι που έχει, δεν ξεβίδωνε με τίποτα μετά, ούτε καν με πένσα! Ευτυχώς το ξεβίδωσα και το έβαλα όπως ήταν 
 

 

Εμένα δυστυχώς σε κάθε γωνία κλείνει...

Κι εγώ δυσκολεύτηκα αρχικά μέχρι να βρω πώς βγαίνει το πυράκι που λες (αυτό που βυθίζεται προς τα μέσα). Αφού τα κατάφερα, βίδωσε χωρίς πρόβλημα στην αντίθετη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

@UltraB,@O Gaina, τελικά το πυράκι έχει κανένα κόλπο για να ξεκλειδώσει πιο εύκολα? 

Τι εννοείς; Βιδωτό είναι. Το ξεβιδώνεις και το βιδώνεις στην άλλη πλευρά τέρμα μέχρι να ανεβοκατεβαίνει με το ελατήριο.

 

Βέβαια μετά που προσπάθησα να το βγάλω και να ξανατοποθετήσω στη πλευρά που ήταν αρχικά, δεν έβγαινε με τίποτα. Τελικά κατάφερα και το ξεβίδωσα με μια πένσα μετά από αρκετό ζόρι αλλά έγινε τραχύ σε ορισμένα σημεία μιας και δε το έπιανε καλά η πένσα με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνει με δυσκολία και μερικές φορές να κολλάει παρόλο που το έτριψα και με (πάρα) πολύ λεπτό γυαλόχαρτο.

PS: Μην μου πείτε δε ξέρεις να βιδώνεις / ξεβιδώνεις και δε ξέρω κ εγώ τι... Έχω πατέρα που δουλεύει απ την ηλικία μου σε μαγαζί με σιδηρικά, χρώματα κτλ, οπότε κάτι έχω μάθει κ εγώ. 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν ξεβιδώνει με τίποτα... Τα παράτησα για να μην το γρατζουνίσω. Το παλιό stacker μια χαρά σύστημα είχε (κουμπωτό). Κακή επιλογή το βιδωτό...

btw δεν θα προσβληθώ εάν κάποιος επιλέξει να μετακινήσει τα σχετικά (άσχετα) μηνύματα σε άλλο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

@minast, Με υπομονή, μία το γύριζα και μία το έβαζα-έβγαζα στην υποδοχή του μέχρι που βρήκε τις βόλτες και άρχισε να ξεβιδώνει. Δε νομίζω να πάθει ζημιά αν παίξεις λίγο, αλλά κι εγώ όταν το κατάφερα είπα ότι δεν το αλλάζω ξανά.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν το έκανα και σωστά, μιας και τώρα το πορτάκι κλείνει από μόνο του (νομίζω στην αρχική θέση δεν το έκανε).

Link to comment
Share on other sites

Έριξα και εγω μια παραγγελία για να αλλάξω το γεροchieftec μου.. Για να δούμε

 

 

Σήμερα παρέλαβα..Για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ καλό!!

 

 

post-55553-0-26915000-1427152974_thumb.j

post-55553-0-72298000-1427153055_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.