Jump to content



Αγορά Νέου Εκτυπωτή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Εργάζομαι σε μια μικρή επιχείρηση και ψάχνουμε καινούριο εκτυπωτή. Κατά προτίμηση έγχρωμο. Η φύση της δουλειάς είναι τέτοια που καθημερινά κάνουμε πολλές εκτυπώσεις άρα πρέπει να είναι γρήγορος και οικονομικός.

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οικονομικός να υποθέσω αναφέρεσαι στην κατανάλωση μελάνης. Σωστά?

Ποιο είναι το budget? 

Πολλές εκτυπώσεις. Δηλαδή? Άσπρόμαυρες κυρίως και μερικές φορές έγχρωμες? Το ίδιο και τα δύο ή κάτι άλλο?

 

Αν θέλεις δώσε πιο αναλυτικά τις απαιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το οικονομικός ναι αναφέρομαι κυρίως στα αναλώσιμα, αλλά και το ίδιο το μηχάνημα να μην ξεπεράσει τα 500.

 

Τώρα για τις εκτυπώσεις κάνουμε περίπου 1000 το μήνα και χονδρικά μιλώντας υπολογίζω ότι οι 600 περίπου είναι ασπρόμαυρες και οι 400 έγχρωμες. Έχω βρει κάποιους που μου φάνηκαν καλοί, αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ καλός γνώστης χρειάζομαι βοήθεια.

 

Έχω βρει τους εξής:

http://www.skroutz.gr/s/3982742/HP-Officejet-Pro-X451dw.html

http://www.skroutz.gr/s/5584661/Epson-WorkForce-Pro-WF-4630DWF.html

http://www.skroutz.gr/s/4796285/Epson-WorkForce-Pro-WF-5620DWF.html

 

Αυτό που με προβληματίζει με τους Epson είναι ότι είναι αρκετά πιο αργοί από τον HP…. 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεφτό. Ψάχνεις να είναι πολυμηχάνημα?

 

To budget είναι μεγάλο για εκτυπωτή

 

Κάπου μας μπέρδεψες. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα?

Αν κάνετε και σαρώσεις και βγάζετε αντίγραφα θες και πολυμηχάνημα. Αλλά πόσες σαρώσεις και αντίγραφα κάνετε? Με FAX ή χωρίς?

 

Με τόσες εκτυπώσεις πας σε laser και μάλιστα σε έγχρωμο laser. Οι έγχρωμες εκτυπώσεις είναι αρκετές για μήνα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

στην δουλειά έχουμε http://www.skroutz.gr/s/4282187/Brother-MFC-J6520DW.html 1+ χρόνο

φίλοι και γνωστοί έχουν αγοράσει 3 ακόμα http://www.skroutz.gr/s/4282187/Brother-MFC-J6520DW.html και έναν http://www.skroutz.gr/s/4031932/Brother-MFC-J6920DW.html (έγχρωμο φωτοαντιγραφο Α3 μπρος-πίσω !!)

μελάνια από μελανάδικο στην αγγλία ( http://www.moreinks.co.uk/Brother_MFC_J6920DW/LC123-CMYK-Bkx3.aspx?PBCId=39 ) 2.5Ε το με 2~3Ε ταχυδρομικά, στα 5-10 μελάνια είναι αστείο το κόστος των ταχυδρομικών, ένα χρόνο τώρα κανένα πρόβλημα (δεν έχουν τις προστασίες canon/hp/epson)

όλοι έχουν αγοραστεί από Γερμανία/Αγγλία γιατί κατα καιρούς βρισκαμε τον 6520 στα 130-140Ε + ταχυδρομικά (10-15Ε).

Link to comment
Share on other sites

στην δουλειά έχουμε http://www.skroutz.gr/s/4282187/Brother-MFC-J6520DW.html 1+ χρόνο

φίλοι και γνωστοί έχουν αγοράσει 3 ακόμα http://www.skroutz.gr/s/4282187/Brother-MFC-J6520DW.html και έναν http://www.skroutz.gr/s/4031932/Brother-MFC-J6920DW.html (έγχρωμο φωτοαντιγραφο Α3 μπρος-πίσω !!)

μελάνια από μελανάδικο στην αγγλία ( http://www.moreinks.co.uk/Brother_MFC_J6920DW/LC123-CMYK-Bkx3.aspx?PBCId=39 ) 2.5Ε το με 2~3Ε ταχυδρομικά, στα 5-10 μελάνια είναι αστείο το κόστος των ταχυδρομικών, ένα χρόνο τώρα κανένα πρόβλημα (δεν έχουν τις προστασίες canon/hp/epson)

όλοι έχουν αγοραστεί από Γερμανία/Αγγλία γιατί κατα καιρούς βρισκαμε τον 6520 στα 130-140Ε + ταχυδρομικά (10-15Ε).

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, είναι ενδιαφέροντες οι Brother. Βλέπω όμως ότι από ταχύτητα είναι κοντά στους Epson που παρέθεσα παραπάνω, ενώ ο HP είναι κοντά στην τιμή με τους Brother, αλλά σε ταχύτητα είναι πολύ πιο αποδοτικός. 

Τα μελάνια των Brother είναι όντως πολύ φθηνά, αλλά δεν βρήκα πουθενά για πόσες σελίδες είναι..

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεφτό. Ψάχνεις να είναι πολυμηχάνημα?

 

To budget είναι μεγάλο για εκτυπωτή

 

Κάπου μας μπέρδεψες. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα?

Αν κάνετε και σαρώσεις και βγάζετε αντίγραφα θες και πολυμηχάνημα. Αλλά πόσες σαρώσεις και αντίγραφα κάνετε? Με FAX ή χωρίς?

 

Με τόσες εκτυπώσεις πας σε laser και μάλιστα σε έγχρωμο laser. Οι έγχρωμες εκτυπώσεις είναι αρκετές για μήνα.

 

 

Sorry αν δεν ήμουν πολύ ξεκάθαρος! Όχι δεν ψάχνουμε πολυμηχάνημα, γιατί scanner έχουμε ήδη και fax δεν στέλνουμε ποτέ.

 

Δεν με πολυενδιαφέρει αν θα είναι laser ή inkjet, εμένα με νοιάζει να είναι γρήγορος και οικονομικός. Για παράδειγμα, αυτοί οι 3 που αναφέρω παραπάνω βγαίνουν αρκετά οικονομικοί, ειδικά ο hp βγαίνει λιγότερο από 0,01/σελ. Για τους brother δεν βρήκα πόσες σελίδες βγάζει το μελάνι, οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω κόστος ακόμα. Αναμένω απάντηση απ τον TifoziF1.

 

Τώρα για το budget είπαμε να διαθέσουμε λίγα παραπάνω αν είναι να πάρουμε κάτι καλό, αλλά προφανώς αν βρούμε κάτι πιο οικονομικό ευπρόσδεκτο!  :p

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 3 αυτών εκτυπωτών εγώ ψηφίζω HP. Επίσης μια άλλη κοντινή λύση είναι και ο HP Officejet Pro X 451 dw. Έχει λίγο χαμηλότερη ταχύτητα εκτύπωσης σε σχέση με τον 551 που ανέφερες  αλλά είναι και πιο φθηνός.

Link to comment
Share on other sites

Brother:

Μικρα έγχρωμα LC123: Approx. 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711

Μεγάλα έγχρωμα LC125: Approx. 1200 pages in accordance with ISO/IEC 24711

3 ξεχωριστά χρώματα/cartidges

 

Μικρο μαυρο LC123 Approx. 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711

Μεγαλο μαυρο LC127 Approx. 2400 pages in accordance with ISO/IEC 24711

 

site για δοκιμασμένα συμβατά και τιμές αυτών σου έδωσα πιο πάνω, πχ 20λίρες (~30Ε) για 4 μεγάλα μαύρα (9600 σελίδες) http://www.moreinks.co.uk/LC127XL-BKx4.aspx

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό ασχολήθηκα και εγώ με το θέμα εκτυπώτή. Από διάφορα reviews που διάβασα στην πλειοψηφία από τους epson ο epson 3620 είναι ο καλύτερος. Όλοι οι άλλοι έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς διάφορα θέματα. Τελικά κατέληξα στον 3640, τον μεγάλο του αδερφό. Τον ήθελα για κοινή χρήση με φίλο. Τελικά αυτό δεν προχώρησε και ψάχνομαι για πούλημα.

 

Ο πρώτος που λες έχει όντως αρκετά οικονομικά μελάνια.  

 

Brother ψαχνόμουνα και εγώ γιατί έχω καλή άποψη.

 

Αρκετά οικονομικά μελάνια έχουν και οι HP της σειράς 8000, αρκεί να παίρνεις τα μελάνια XXL.

 

Για laser είναι ο Samsung CLP-415N αλλά υπόψην οι laser έχουν κατανάλωση.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 χρονια που ανοιξα την επιχειρηση μου αγορασα τον hp inkjet 6800 που ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειχε πιο φθηνη εκτυπωση απο laser...

Μακαρι να μην ειχα πεταξει τα λεφτα μου

Αγορασα εναν samsung εγχρωμο laser σαν αυτον που λεει ο φιλος πριν και η διαφορα τεραστια.

Τελικα επειδη χρωμα τυπωνω λιγο αλλα μαυρο παρα πολυ εχω τωρα τον samsung μονο για τα εγχρωμα και εχω ενα μεταχειρισμενο φωτοτυπικο kyocera (600 ευρω) το οποιο ξεχναω να βαλω τονερ...

Τυπωνω περιπου 5000 σελιδες τον μηνα και καποιους μηνες πολυ περισσοτερες... Κοστος τονερ 40 ευρω. Καθε 4-5 μηνες αλλαγη

Έγινε επεξεργασία από in2dark
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 χρονια που ανοιξα την επιχειρηση μου αγορασα τον hp inkjet 6800 που ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειχε πιο φθηνη εκτυπωση απο laser...

Μακαρι να μην ειχα πεταξει τα λεφτα μου

Αγορασα εναν samsung εγχρωμο laser σαν αυτον που λεει ο φιλος πριν και η διαφορα τεραστια.

Τελικα επειδη χρωμα τυπωνω λιγο αλλα μαυρο παρα πολυ εχω τωρα τον samsung μονο για τα εγχρωμα και εχω ενα μεταχειρισμενο φωτοτυπικο kyocera (600 ευρω) το οποιο ξεχναω να βαλω τονερ...

Τυπωνω περιπου 5000 σελιδες τον μηνα και καποιους μηνες πολυ περισσοτερες... Κοστος τονερ 40 ευρω. Καθε 4-5 μηνες αλλαγη

 

Ρε φίλε άμα είναι για να κάνουμε τη δουλειά μας να έχουμε 2 μηχανήματα την πατήσαμε :p  Επίσης το μοντέλο 6800 για τους όγκους που λες ότι κάνεις δεν πάει πουθενά. Σε κάθε περίπτωση το μηχάνημα που επιλέγεις πρέπει να ταιριάζει με τις ανάγκες σου αλλιώς λογικό είναι να πετάς τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Brother:

Μικρα έγχρωμα LC123: Approx. 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711

Μεγάλα έγχρωμα LC125: Approx. 1200 pages in accordance with ISO/IEC 24711

3 ξεχωριστά χρώματα/cartidges

 

Μικρο μαυρο LC123 Approx. 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711

Μεγαλο μαυρο LC127 Approx. 2400 pages in accordance with ISO/IEC 24711

 

site για δοκιμασμένα συμβατά και τιμές αυτών σου έδωσα πιο πάνω, πχ 20λίρες (~30Ε) για 4 μεγάλα μαύρα (9600 σελίδες) http://www.moreinks.co.uk/LC127XL-BKx4.aspx

 

 

Γενικά τα ιμιτασιόν μελάνια τα φοβάμαι. Δεν ξέρω τι προβλήματα θα βγάλουν μετά στον εκτυπωτή. Από μια ματιά που έριξα στο skroutz στα αυθεντικά, το πακέτο των 2 μελανιών έχει 53€ κι βγάζει πάνω κάτω 1200 σελίδες το καθένα αν το έχω καταλάβει σωστά. Στον HP που αναφέρω το XL βγάζει κοντά 9000 σελίδες κι έχει γύρω στα 80€.

Πριν λίγο καιρό ασχολήθηκα και εγώ με το θέμα εκτυπώτή. Από διάφορα reviews που διάβασα στην πλειοψηφία από τους epson ο epson 3620 είναι ο καλύτερος. Όλοι οι άλλοι έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς διάφορα θέματα. Τελικά κατέληξα στον 3640, τον μεγάλο του αδερφό. Τον ήθελα για κοινή χρήση με φίλο. Τελικά αυτό δεν προχώρησε και ψάχνομαι για πούλημα.

 

Ο πρώτος που λες έχει όντως αρκετά οικονομικά μελάνια.  

 

Brother ψαχνόμουνα και εγώ γιατί έχω καλή άποψη.

 

Αρκετά οικονομικά μελάνια έχουν και οι HP της σειράς 8000, αρκεί να παίρνεις τα μελάνια XXL.

 

Για laser είναι ο Samsung CLP-415N αλλά υπόψην οι laser έχουν κατανάλωση.

 

Κάπου είχα ακούσει ότι γενικά οι αναλύσεις που γράφουν οι Samsung εκτυπωτές ότι είναι πλασματικές, δεν ξέρω αν τελικά ισχύει. Επίσης κάτι βασικό το μοντέλο αυτό δεν έχει αυτόματη duplex εκτύπωση οπότε απορρίπτεται  :p  Ο epson δείχνει μια χαρά αλλά όπως έχω ξαναπεί έχω δει πως είναι πιο αργός από τον HP και γι αυτό προβληματίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ γρήγορα εκτυπώνει ο epson. Ρίξε μια ματιά εδώ. Δεν είναι ο ίδιος, αλλά τέτοια εκτύπωση κάνει.

 

Έχε στο μυαλό σου ότι το duplex δεν είναι για χόρταση. 

 

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο γρήγορος. Δες εδώ και εδώ. Ο HP έχει 70 ppm 19 ppm...Είναι αισθητή διαφορά! Τώρα για το duplex όταν κάνεις τόσες εκτυπώσεις, δεν είναι και λίγο να καταναλώνεις τις μισές σελίδες... Έχουμε και μια περιβαλλοντική συνείδηση στο κάτω κάτω!  :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην μου δείχνεις λινκ. Από  πρώτο χέρι στα λέω. Τον έχω και τον δικιμάζω

 

Δηλαδή αυτό δεν είναι γρήγορο? Πόσο γρήγορο θέλεις?

 

Τότε πρέπει να περιμένεις να βγουν εκτυπωτές με επεξεργαστές HASWELL  :p

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε άμα είναι για να κάνουμε τη δουλειά μας να έχουμε 2 μηχανήματα την πατήσαμε :p Επίσης το μοντέλο 6800 για τους όγκους που λες ότι κάνεις δεν πάει πουθενά. Σε κάθε περίπτωση το μηχάνημα που επιλέγεις πρέπει να ταιριάζει με τις ανάγκες σου αλλιώς λογικό είναι να πετάς τα λεφτά σου.

Συμφωνω απολυτα με το οτι τετοιους ογκους δεν αντεχει κανενας inkjet. Και πως πρεπει να ταιριαζουμε τις αναγκες.

Σαφως στην αρχη δεν τυπωνα τοσα...

Απλα αναφερω την διαφορα σε κοστος ανα σελιδα με ενα τοσο φθηνο μηχανημα...

Και κατι ακομα.

Αν δεν επαιρνα φωτοτυπικο μονο brother θα κοιταγα. Εχω διαβασει απειρα θετικα σχολια για την οικονομια με τα συμβατα αναλωσιμα των brother

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επαιρνα φωτοτυπικο μονο brother θα κοιταγα. Εχω διαβασει απειρα θετικα σχολια για την οικονομια με τα συμβατα αναλωσιμα των brother

όσοι το έχουμε πάρει τον 6520 πίνουμε νερό στο όνομά του. Ο άλλος που έσκασε 300 και πήρε το μεγάλο 6920 με πήρε τηλέφωνο και μου είπε κατα λέξη. "Καιρό είχα να ερωτευθώ με μηχάνημα", έβαλε στην άκρη 3 εκτυπωτές (1 lexmark, 1 epson A3 και 1 laser A4 μαυρο HP) και υπολόγισε ότι στους 6-9 μήνες έχει βγάλει από τα μελάνια τα χρήματά του 6920, ήθελε φωτοαντίγραφα/scan-to-pdf Α3 μπρος πίσω από το feeder και όχι χειροκίνητα!

 

Τα μελάνια του brother είναι dye και όχι pigment, έτσι δεν "βουλώνουν" εύκολα οι κεφαλές, και τα τσιπάκια που έχουν τα μελάνια των brother σπάνε πανεύκολα με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ καλά ποιοτικά και απροβλημάτιστα συμβατά cartridges. Και είναι και αρκετά γρήγορος, τυπώνει την Α4 κατα μήκος, με 5 διαδρομές η κεφαλή έχει τυπώσει μια Α4.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην μου δείχνεις λινκ. Από  πρώτο χέρι στα λέω. Τον έχω και τον δικιμάζω

 

Δηλαδή αυτό δεν είναι γρήγορο? Πόσο γρήγορο θέλεις?

 

Τότε πρέπει να περιμένεις να βγουν εκτυπωτές με επεξεργαστές HASWELL  :p

 

Φίλε μην  με παρεξηγείς, δεν αμφισβητώ αυτό που μου λες... Απλά δεν έχουμε δει πώς τυπώνει κι ο hp για να κάνουμε την σύγκριση και στο βιντεάκι ναι μεν φαίνεται γρήγορη η εκτύπωση, αλλά αν μπορώ να έχω γρηγορότερη γιατί να μην την έχω και επίσης απ' ότι καταλαβαίνω από τον τίτλο του βίντεο η εκτύπωση έχει γίνει με επιλογή ταχείας εκτύπωσης και είναι και μονόχρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι στην αναζήτηση πολυμηχανήματος για γραφείο! Είχα ανοίξει άλλο θέμα, αλλά με παρέπεμψαν εδώ. Απ' ότι βλέπω κάποια από τα μηχανήματα που αναφέρατε είναι μόνο εκτυπωτές, ενώ άλλα και πολυμηχανήματα... 

 

Προσωπικά ψάχνω ένα καλό και γρήγορο πολυμηχάνημα περισσότερο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις και περιστασιακά έγχρωμες. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να η ταχύτητα και τα αναλώσιμα (πχ τα Epson που πρότεινε κάποιος παραπάνω μου φαίνονται λίγο αργά). Δλδ δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω για το μηχάνημα, αν το κόστος εκτύπωσης βγαίνει χαμηλό. Α! Διαθέτω γύρω στα 500-600 max!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.