Jump to content



SSD για Win XP 32bit και 24/7 χρηση


Recommended Posts

Γειά σας με το πρώτο μου thread στον Νέο λάμπη.

 

Ψάχνω αυτό που λέει ο τίτλος.

 

Τα δεδομένα:

 

-Είναι για τη δουλειά μου και προορίζεται για να αναστήσει παλαιό pc που έχει sata1.

-Το πρόγραμμα που τρέχει είναι κατα παραγγελία (δεν υπάρχει αλλού και η αναβάθμισή του κοστίζει πολύ) και τρέχει μόνο σε Win XP (η 2000) και σε 32bit πλατφόρμα.

-Είναι υπολογιστής συνδεδεμένος σε τοπικό δίκτυο και άλλοι υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι στο ίδιο δίκτυο του ζητούν κάποια δεδομένα από το πρόγραμμα. Τα δεδομένα αυτά είναι της ταξης των 2-3 mb και αυτό δεν γίνεται πάνω από 20 φορές την μέρα.

-Δοκιμάστηκε η λύση του Vmware αλλά δεν απέδωσε καλά.

-Θέλω αξιοπιοστία (όσο αυτό είναι εφικτό)

-Με 120gb είμαι καλυμένος

-Οικονομικά δεν υπάρχει θέμα (αν κινηθούμε στα 120-240 gb εκεί που είναι τώρα οι τιμές στην αγορά)

 

Οπότε επειδή λεπτομέρειες για να συγκρίνω ssd μεταξύ τους δεν γνωρίζω ρωτάω εδώ.

Αυτά που με προβληματίζουν:

-Τυχόν ασυμβατότητες λόγω sata1 (δεν νομίζω)

-Ελλειψη trim λόγω WinXP

-Πολλές ώρες λειτουργείας

 

Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το προχωρήσεις κανονικά, αλλά κρίμα να μην πας έστω σε μια sata2 mobo.

εννοείται κάνεις το παρακάτω...

Επειδή θα υπάρχει έλλειψη TRIM, βρες κάποιο drive που να έχει software το οποίο θα το κάνει χειροκίνητα το TRIM (π.χ. Samsung Magician, OCZ Toolbox) κτλ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να πέσετε να με φάτε, δεν δοκιμάζεις αν με linux mint(mate desktop) ή με το πιο ελαφρύ lubuntu και wine σου παίζει σωστά η εφαρμογή; Αν ναι, τότε λύνεις το θέμα του απαρχαιωμένου os και άρα του trim και της σωστής υποστήριξης του ssd.

Σε ό,τι αφορά τον ssd, προτίμησε μοντέλα με 5ετή εγγύηση (π.χ. samsung 840 pro) μια που θα κάνεις 24/7 επαγγελματική χρήση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο samsung 850pro πως σας φαίνεται???

10 χρόνια εγγύηση και λογικά το magician θα δουλεύει (δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει στα XP)

 

@gdp77, με linux δεν έχω ιδέα τι παίζει και επειδή δεν είμαι μοναδικός χρήστης του pc δε θέλω να μπλέξω (άντε και ασχολούμαι, μετά πρέπει να μάθω και τους άλλους....)

@Federacion, Δεν με ενδιαφέρει η mobo ούτε η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων. Αυτό που θέλω είναι να μη σέρνεται το pc γενικά που από μόνος ο SSD το πετυχαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο samsung 850pro πως σας φαίνεται???

10 χρόνια εγγύηση και λογικά το magician θα δουλεύει (δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει στα XP)

 

@gdp77, με linux δεν έχω ιδέα τι παίζει και επειδή δεν είμαι μοναδικός χρήστης του pc δε θέλω να μπλέξω (άντε και ασχολούμαι, μετά πρέπει να μάθω και τους άλλους....)

@Federacion, Δεν με ενδιαφέρει η mobo ούτε η ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων. Αυτό που θέλω είναι να μη σέρνεται το pc γενικά που από μόνος ο SSD το πετυχαίνει.

 

Εφόσον μιλάς για sata1, επειδή κι εγώ έχω κάνει κάτι ανάλογο (raid0 2x128gb σε sata1) πιστεύω ότι κοιτάς μια λύση πολύ ακριβή για τον σκοπό που τη χρειάζεσαι

 

Όταν έψαχνα κι εγώ για το ίδιο πράγμα, αρχικά κοίταξα σε αγγελίες για τίποτα παλιούς vertex2 ώστε να μη σπαταλήσω τζάμπα την extra ταχύτητα των sata3 ssd. Επειδή κι αυτοί όμως ήταν λίγο τσιμπημένοι στις αγγελίες των μεταχειρισμένων, κοίταξα προς ebay τους κινέζικους no name. Πέτυχα κάποιο καιρό ορισμένες δημοπρασίες που μου βγήκανε σε καλή τιμή (sandisk ultra plus ssd 128gb ~€40).

 

Αν δεν πετύχαινα αυτούς, θα ρίσκαρα με τους no name που έχει το ebay (kingfast, kingspec και λοιπές βλακειούλες) που νομίζω ότι σε sata1 πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν. Σίγουρα θα υπάρχει θέμα όμως με το trim, με sata1+xp σίγουρα δεν θα υπάρχει εύκολος τρόπος για να το δουλέψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα κι εγώ για το ίδιο πράγμα, αρχικά κοίταξα σε αγγελίες για τίποτα παλιούς vertex2 ώστε να μη σπαταλήσω τζάμπα την extra ταχύτητα των sata3 ssd. Επειδή κι αυτοί όμως ήταν λίγο τσιμπημένοι στις αγγελίες των μεταχειρισμένων, κοίταξα προς ebay τους κινέζικους no name. Πέτυχα κάποιο καιρό ορισμένες δημοπρασίες που μου βγήκανε σε καλή τιμή (sandisk ultra plus ssd 128gb ~€40). Αν δεν πετύχαινα αυτούς, θα ρίσκαρα με τους no name που έχει το ebay (kingfast, kingspec και λοιπές βλακειούλες) που νομίζω ότι σε sata1 πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν. Σίγουρα θα υπάρχει θέμα όμως με το trim, με sata1+xp σίγουρα δεν θα υπάρχει εύκολος τρόπος για να το δουλέψεις.

 

Τον θέλει για επαγγελματική χρήση. Τον ενδιαφέρει η αξιοπιστία και όχι οι επιδόσεις η να γλιτώσει 50 ευρώ αγοράζοντας μεταχειρισμένα από ebay.

 

 

 

Ο samsung 850pro πως σας φαίνεται??? 10 χρόνια εγγύηση και λογικά το magician θα δουλεύει (δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει στα XP)

 

Με 10 χρόνια εγγύηση , 2 εκατομμύρια ώρες ΜΤBF και αντοχή 150ΤΒ εγγραφών, νομίζω ότι  είναι η λύση που ψάχνεις. Το magician έχει min requirement win XP/sp2 (δες περισσότερα εδώ). Το trim στα XP δεν υποστηρίζεται οπότε θα πρέπει να το κάνεις manually (έτσι καταλαβαίνω). Το allignement ίσως είναι θέμα επίσης (γι΄αυτό προτείνεται να φορμάρεις -quick- τον δίσκο με τελευταίο gparted). Επίσης στα XP θα πρέπει να κάνεις όλες τις απαραίτητες βελτιστοποιήσεις (π.χ. απενεργοποίηση defrag) μια που είναι αρχαίο OS και δεν καταλαβαίνει ότι τρέχει σε SSD.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@O Gaina,

ακριβώς αυτό που είπε ο gdp77, Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις. Πήγα σε ακριβό σχετικά κομμάτι γιατί θέλω αξιοπιστία και μεγάλο MTBF (τα writes δεν τα φτάνω καν), και εκτός αυτού τα λεφτά δεν τα δίνω εγώ οπότε δε με νοιάζει να γλιτώσω λίγα ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου.

 

@gdp77,

επειδή το θέμα εν μέρει το άνοιξα επειδή δεν ξέρω να παραμετροποιώ ένα σκληρό (alignment πχ το έχω ακούσει αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως) για να μη σε κουράζω , θα ήθελα να μου πεις αν κάνω αυτά εδώ, αν είμαι καλυμμένος (συν τη χρήση του magician).

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε μεταχειρισμένους (παράλειψή μου - καινούργιους πήρα αυτούς που αναφερόμουν), αλλά εφόσον θες εγγύηση, πρόγραμμα trim και αξιοπιστία χωρίς να σε νοιάζει το κόστος και οι απώλειες σε ταχύτητα, τότε μια χαρά αυτός που κοιτάς - θα σου μείνει και στο μέλλον αν γίνει κάποια συνολική αναβάθμιση  :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77,

επειδή το θέμα εν μέρει το άνοιξα επειδή δεν ξέρω να παραμετροποιώ ένα σκληρό (alignment πχ το έχω ακούσει αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως) για να μη σε κουράζω , θα ήθελα να μου πεις αν κάνω αυτά εδώ, αν είμαι καλυμμένος (συν τη χρήση του magician).

Για 24/7 θα είσαι ok. Δεν είδα κάπου με το trimming τι γίνεται και δεν ξέρω τι παίζει με αυτό στα xp

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας με το πρώτο μου thread στον Νέο λάμπη.

 

Ψάχνω αυτό που λέει ο τίτλος.

 

Τα δεδομένα:

 

-Είναι για τη δουλειά μου και προορίζεται για να αναστήσει παλαιό pc που έχει sata1.

-Το πρόγραμμα που τρέχει είναι κατα παραγγελία (δεν υπάρχει αλλού και η αναβάθμισή του κοστίζει πολύ) και τρέχει μόνο σε Win XP (η 2000) και σε 32bit πλατφόρμα.

-Είναι υπολογιστής συνδεδεμένος σε τοπικό δίκτυο και άλλοι υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι στο ίδιο δίκτυο του ζητούν κάποια δεδομένα από το πρόγραμμα. Τα δεδομένα αυτά είναι της ταξης των 2-3 mb και αυτό δεν γίνεται πάνω από 20 φορές την μέρα.

-Δοκιμάστηκε η λύση του Vmware αλλά δεν απέδωσε καλά.

-Θέλω αξιοπιοστία (όσο αυτό είναι εφικτό)

-Με 120gb είμαι καλυμένος

-Οικονομικά δεν υπάρχει θέμα (αν κινηθούμε στα 120-240 gb εκεί που είναι τώρα οι τιμές στην αγορά)

 

Οπότε επειδή λεπτομέρειες για να συγκρίνω ssd μεταξύ τους δεν γνωρίζω ρωτάω εδώ.

Αυτά που με προβληματίζουν:

-Τυχόν ασυμβατότητες λόγω sata1 (δεν νομίζω)

-Ελλειψη trim λόγω WinXP

-Πολλές ώρες λειτουργείας

 

Ακούω με χαρά τις προτάσεις σας!!!!

σε τι συστημα τα εχεις αυτα...?  ακουω SATA-1 και αναρωτιεμαι..!!

Link to comment
Share on other sites

@cabdik,

Απ'έξω δε θυμάμαι.

Είναι IBM Workstation εποχής 2006-07 περίπου.

Έχει έναν dual core και 2gb DDR1 (για τότε super).

Απλά επειδή το σύστημα είναι ΟΚ για το πρόγραμμα που θέλει δεν έχω πρόβλημα με μεταγωγή μεγάλων αρχείων. Αρχεία της τάξης λίγων mb (<5mb) δε χρειάζονται ούτε καν SATA1.

 

 

@freemannnn,

Όντως έχουν τρελό after sales support.

Όμως, η πιο καλή σειρά (neutron gtx) έχει 5 χρόνια εγγύηση και

δεν ξέρω αν το SSD toolbox που έχει, κάνει manual trim σε win XP που θέλω.

Αν ξέρεις κάτι από αυτά θα σε άκουγα με χαρά

 

edit: Βρήκα μερικές πληροφορίες

από ότι φαίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα (απλά θα του βάλω XP SP3 και αντί για clone τον υπάρχον, θα κάνω clean install) και υποστηρίζεται σαν software και κάνει και TRIM manual.

 

Απλά κάνει 15€ παραπάνω από τον samsung και έχει 5 χρόνια λιγότερη εγγύηση.

Έγινε επεξεργασία από koshal
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια μικρή προτίμηση στους Samsung 840 Pro/850 Pro, αλλά γενικά όλες οι προτάσεις θεωρώ ότι σε καλύπτουν με τις προδιαγραφές που έθεσες. Να προτείνω και κάτι άλλο όμως; Αν έχεις στη διάθεσή σου Windows 7 Professional, Enterprise ή Ultimate, κάνε μια απόπειρα να στήσεις Windows XP mode. Είναι πολύ πιο αξιόπιστη λύση για virtualization των XP, ειδικά για προγράμματα που είχαν "ιδιαιτερότητες". Θα σου φάει καμιά ωρίτσα η διαδικασία, αλλά ενδέχεται να σε γλυτώσει από πολύ κόπο και να σου διευρύνει τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

@acct,

 

Τώρα μάλλον η ευκολότερη λύση είναι ένα clone στον καινούριο SSD, ssd toolkit install (το αντίστοιχο πρόγραμμα της κάθε εταιρίας για manual trim) και DONE.

 

Πάντως θα δοκιμαστεί και το XP mode για μελλοντική χρήση και έτσι για να νιώσω και λίγο bill gates αν δουλέψει :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιατί μερικοί από τους οποίους χρειάζεται που και που να ανοίξουν το pc είναι άνω των 40yrs και δεν έχω καταφέρει να τους το μάθω.

Δούλευε, με τηλέφωνο σε εμένα. Απλά δε μου αρέσει το τηλέφωνο. Να ξεμπλέξω ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.