Jump to content



Hacking - ποιος είναι μάγκας, ποιος είναι άξιο παλικάρι...


morph

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ MiniDisk για ηχογράφηση σεμιναρίων, συνεδρίων κλπ. Αυτό σημαίνει 5ώρες ηχογράφηση για κάθε δισκάκι. (και συνήθως είναι 3-5 δισκάκια). Θέλω μετά να το περάσω στον υπολογιστή για επεξεργασία.

Η πανάθλια SONY δίνει ένα πρόγραμμα μαζί με το MiniDisk (net MD) που λέγεται SonicStage. Οι ΕΛΕΕΙΝΟΙ και ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ έχουν «κλειδώσει» το πρόγραμμα ώστε να μην μπορείς να εισάγεις κομμάτια (check-in, οπως το λένε) στον υπολογιστή παρα μόνον αν τα έχεις εξάγει από αυτόν. Δηλ. Δεν μπορώ κάτι που ηχογράφησα να το περάσω στον υπολογιστή!!! Αυτοί, το λένε «προστασία πνευματικών δικαιωμάτων» @#$!@!%@~%$&^%$# Εγώ το λέω π*****α @#&$

Το θεωρώ φρικτό να δίνεις τα ωραία σου χρήματα και κάποιοι κλουβιοκέφαλοι με το πρόσχημα των δικαιωμάτων, να κλειδώνουν δυνατότητες που υπάρχουν και μην σε αφήνουν να το χρησιμοποιήσεις όπως σε εξυπηρετεί.

Γι αυτό ζητώ:

Ποιος είναι άξιο παλικάρι να σπάσει το κ@λ@-πρόγραμμα και να «ξεκλειδώσει» τη δυνατότητα να εισάγει στον υπολογιστή ό,τι κομμάτια θέλει ανεξάρτητα αν βγήκαν από τον υπολογιστή και από ποιον υπολογιστή.

Σημείωση: το πρόγραμμα έχει τη δυνατότητα να εισάγει κομμάτια από το MD sto PC αλλά μόνο αν έχουν εξαχθεί από τον ΙΔΙΟ υπολογιστή. Προφανώς θα έχει κάποιον έλεγχο για να επιβεβαιώνει αν υπάρχει το «τραγούδι» στο δίσκο του pc. Αν εμποδίσουμε το πρόγραμμα από το να κάνει αυτό τον έλεγχο, ή του δίνουμε ψεύτικο ΟΚ, θα δουλέψει. Πιστεύω οτι για έναν που ξέρει δεν είναι κάτι τραγικό. Απλώς ξεκλειδώνουμε μια δυνατότητα που ήδη υπάρχει.

Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω προγραμματισμό και δεν έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ.

Ιδού πρόκληση για hacking-cracking όπως θέτε πετε το! Περιμένω προτάσεις!!!

Υ.Γ. Βεβαίως, μετά υπάρχει το πρόβλημα της μετατροπής του ATRAC3 format σε wav ή κάποιο άλλο κοινό! Ας κάνουμε το πρώτο βήμα, όμως και βλέπουμε...

Disclaimer: Η διαδικασία αυτή είναι καθ όλα νόμιμη! Παράνομο είναι να σου απαγορεύουν να χρησιμοποιείς υπηρεσίες, για τις οποίες έχεις πληρώσει ή να σου απαγορεύουν την πρόσβαση σε πληροφορίες που σε αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι με τα καινούργια Mini Disk δεν μπορείς να μεταφέρεις τα κομμάτια μέσω του στερεοφωνικού καλωδίου; Το δικό μου MD (το πρώτο MD της Sony) δεν έχει τέτοια προβλήματα :D, αλλά μπορεί να γράψει μόνο σε 1x ταχύτητα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Καλύτερα να ψάξεις για ένα crack που ήδη υπάρχει...

Υπάρχει?!? δεν έχω βρεί κάτι, έχεις κάτι υπ' όψιν σου. {βέβαια η εύρεση crack δεν είναι και το δυνατό μου σημείο... Εδώ προσπαθώ να βρώ για το Adobe Arobat pro 6.0 και δε τα καταφέρνω. Ενα κωδικό που έχω, δεν με αφήνει να κάνω registration}

@YDinopoulos

Για να μεταφέρεις κομάτια με στεροφωνικό καλώδιο γίνεται, βεβαίως, αλλά φαντάσου σε ταχύτητα 1χ να πρέπει να αντιγράψεις 4 MD με ηχογραφημένο υλικό 5ωρ.20λ. Το καθένα και μετά να πρέπει να το επεξεργαστείς, να βάλεις track marks, να κόψεις-ράψεις, να σβήσεις τα βηξήματα, να μειώσεις τις εντάσεις στα δυνατά γέλια ή τις φωνές, να διορθώσεις λάθη και... τέλος να αποφασίσεις ποιά είναι τα κατάλληλα για να γίνουν 5-6 CD και να πουληθούν... :eek: :cry:

:tomato: :tomato:

(για 2.5ωρ ΜΔ η επεξεργασία μου πήρε 2 μέρες!!! Ενδικτικά αναφέρω :whistling )

Μετά μπροστά από τους υπολογιστές μου θα γράψει :rip:

γι αυτό!

@Kostas7GTR

Πρέπει να το ψάξεις πολύ πρώτα. Εγώ έχω το ΜΖΝ-910. Είναι καλό! η σειρά 7χχ είναι ΜΑΠΑ!!! Σκέψου οτι στο μικρόφωνο δεν έχει ούτε sesitivity. Επιπλέον το menu είναι το 1/6 από αυτό που έχεις. (Αυτό που έχεις το έχει και ένας συνεργάτης μου και το ξέρω καλά. Με αυτό και το δικό μου κάνουμε τις ηχογραφήσεις). Πρόσεξε πριν αγοράσεις, να μη κλαίς τα λεφτουδάκια σου!

Να ξέρεις οτι αν πάρεις Net MD, αν περάσεις τα τραγούδια με το Sonic stage, από ΠΣ δεν μπορείς να τα σβήσεις, να τα μετακινήσεις, να τα χωρίσεις ή να τα ενώσεις. Δεν μπορείς να σβήσεις το MD ολοκληρωτικά παρα μόνο αν το ενώσεις με τον υπολογιστή από τον οποίο πήρες τα αρχεία. ΜΕ το optical καλώδιο, μερικές φορές βάζει 1 ή περισσότερα marks στο μέσο του τραγουδιού και ΔΕΝ μπορείς να το/τα σβήσεις. Μόλις περνάει από το τρακ μαρκ που αυθερέτως έβαλε, κάνει μια μικρή διακοπή, οπότε και είναι ενοχλητικό. Οταν τελειώσει το τραγούδι ΔΕΝ χωρίζει με track mark από το επόμενο αν δεν έχει 2-3 sec silence μεταξύ τους! ΚΑΛΟ?!?!??!?!? Αυτά πληροφοριακά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και σε ένα άλλο φόρουμ κάποιος ζητούσε το ίδιο αλλά 2 απαντήσεις πήρε και αυτές ήταν ΓΙΟΚ :cry:

Αλλά αυτά τα crack κάποιος τα φτιάχνει. γιατί όχι κι εμείς... (οσοι ξέρουν δηλ. γιατί εγώ είμαι από άλλο ανέκδοτο)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κατι ατομα pro στο χωρο αλλα δε ξερω αν θα θελουν να ασχοληθουν... Θα τους ροτισω αλλα ειναι και αυτοι μεσα στο thelab και αν θελουν θα στειλουν απαντιση!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR

Πρέπει να το ψάξεις πολύ πρώτα. Εγώ έχω το ΜΖΝ-910. Είναι καλό! η σειρά 7χχ είναι ΜΑΠΑ!!! Σκέψου οτι στο μικρόφωνο δεν έχει ούτε sesitivity. Επιπλέον το menu είναι το 1/6 από αυτό που έχεις. (Αυτό που έχεις το έχει και ένας συνεργάτης μου και το ξέρω καλά. Με αυτό και το δικό μου κάνουμε τις ηχογραφήσεις). Πρόσεξε πριν αγοράσεις, να μη κλαίς τα λεφτουδάκια σου!

Να ξέρεις οτι αν πάρεις Net MD, αν περάσεις τα τραγούδια με το Sonic stage, από ΠΣ δεν μπορείς να τα σβήσεις, να τα μετακινήσεις, να τα χωρίσεις ή να τα ενώσεις. Δεν μπορείς να σβήσεις το MD ολοκληρωτικά παρα μόνο αν το ενώσεις με τον υπολογιστή από τον οποίο πήρες τα αρχεία. ΜΕ το optical καλώδιο, μερικές φορές βάζει 1 ή περισσότερα marks στο μέσο του τραγουδιού και ΔΕΝ μπορείς να το/τα σβήσεις. Μόλις περνάει από το τρακ μαρκ που αυθερέτως έβαλε, κάνει μια μικρή διακοπή, οπότε και είναι ενοχλητικό. Οταν τελειώσει το τραγούδι ΔΕΝ χωρίζει με track mark από το επόμενο αν δεν έχει 2-3 sec silence μεταξύ τους! ΚΑΛΟ?!?!??!?!? Αυτά πληροφοριακά!

Εγώ έλεγα να πάρω το μεγαλύτερο της νέας σειράς που βγαίνει τώρα το καλοκάιρι δεν θυμάμαι το όνομα το οποίο χωράει 1gb σε ένα MD ! Δηλαδή με το δικό σου αν περάσεις μέσα ήχο απο την οπτική δεν μπορείς να το σβήσεις ?! Και καλά στην τηλεώραση δεν λέει ... γράψε- σβήσε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

Το συγκεκριμενο software ανηκει στην οικογενεια των sonic foundry? οπως και ναχει δωσε μου πληρη ονομασια και εκδοση του προγραμματος και θα σου πω αν υπαρχει κατι.

? Δεν ξέρω για την οικογένεια που μου λές αλλά ο τίτλος είναι:

SonicStage ver 1.5 (AE) OpenMG της SONY

To openMG μάλλον είναι προσάρτηση που διασφαλίζει τα πνευματικά δικαιώματα, λεέι στο help file.

@Kostas7GTR

Αν τα περάσεις από το ψηφιακό καλώδιο μπορούν να σβήσουν. ΑΛΛΑ... όταν το έκανα από υπολογιστή οπτική εξ. στο ΜΔ κάποιες φορές, για άγνωστο λόγο, έβαζε 1,2,3,4 track marks στη ΜΕΣΗ του τραγουδιού. Οταν έπαιζε το τραγούδι, στα σημεία που είχε αυτά τα μαρκς ακουγόταν μια διακοπή. Αυτά τα MARKS δεν μπορείς να σβήσεις κάποιες φορές. Δεν ξέρω για σένα αλλά εμένα μου φαίνεται ενοχλητικό να κάνει διακοπές μεσα στο τραγούδι! Να έχεις στο νου σου οτι όσο πιο νέο προϊόν βγάζει η sony είναι και χειρότερης ποιότητας, και οτι με τα ίδια χρήματα παίρνεις λιγότερα features. Ειναι μια πολιτική που έχει η sony τα τελευταία 2-3 χρόνια και έχει χάσει μερίδιο αγοράς ακόμα και απο τα επαγκελματικά (αυτό το άκουσα ως φήμη) στα οποία ήταν σε ΠΟΛΥ καλή εκτίμηση! Η ποιότητά της, γενικά δεν είναι σταθερή. Μπορεί να βρείς κάτι καλό αλλά και όχι καλό. Το όνομα δεν είναι πλέον εγκύηση. Λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να το πώ (αν και fan της sony) αλλά αυτή φαίνεται να είναι η πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

@Kostas7GTR

Αν τα περάσεις από το ψηφιακό καλώδιο μπορούν να σβήσουν. ΑΛΛΑ... όταν το έκανα από υπολογιστή οπτική εξ. στο ΜΔ κάποιες φορές, για άγνωστο λόγο, έβαζε 1,2,3,4 track marks στη ΜΕΣΗ του τραγουδιού. Οταν έπαιζε το τραγούδι, στα σημεία που είχε αυτά τα μαρκς ακουγόταν μια διακοπή. Αυτά τα MARKS δεν μπορείς να σβήσεις κάποιες φορές. Δεν ξέρω για σένα αλλά εμένα μου φαίνεται ενοχλητικό να κάνει διακοπές μεσα στο τραγούδι! Να έχεις στο νου σου οτι όσο πιο νέο προϊόν βγάζει η sony είναι και χειρότερης ποιότητας, και οτι με τα ίδια χρήματα παίρνεις λιγότερα features. Ειναι μια πολιτική που έχει η sony τα τελευταία 2-3 χρόνια και έχει χάσει μερίδιο αγοράς ακόμα και απο τα επαγκελματικά (αυτό το άκουσα ως φήμη) στα οποία ήταν σε ΠΟΛΥ καλή εκτίμηση! Η ποιότητά της, γενικά δεν είναι σταθερή. Μπορεί να βρείς κάτι καλό αλλά και όχι καλό. Το όνομα δεν είναι πλέον εγκύηση. Λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να το πώ (αν και fan της sony) αλλά αυτή φαίνεται να είναι η πραγματικότητα

Τα T-mark δεν μπορείς να τα σβήσεις επειδή έχει προστασία ή επειδή είναι δύσκολο να το πετύχεις πάνω στο T-mark και να το σταματήσεις και στην συνέχεια να το σβήσεις? Εγώ πάντος έχω σβήσει μερικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ne00 [Σήμερα, στις 01:56]

Ξερω κατι ατομα pro στο χωρο αλλα δε ξερω αν θα θελουν να ασχοληθουν... Θα τους ροτισω αλλα ειναι και αυτοι μεσα στο thelab και αν θελουν θα στειλουν απαντιση!!!:D:D:D:D:D

Εστι ΜΠΡΑΒΟ! αυτό θέλουμε!!!!!! (αφού άλλη λύση δεν υπάρχει)

@Kostas7GTR

Επειδή έχει προστασία. Βγάζει μύνημα "ΝοCHANGE" το τρακ μαρκ δεν μπορείς να μην το πετύχεις αν βάλεις pause και πας μπρος-πίσω σε πηγαίνει κατευθείαν στο track mark. Θα τα ξέρεις αυτά από αυτό που έχεις. Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτή την περίπτωση. Δοκίμασε και με το δικό σου να δείς τι θα γίνει. το ΜΖR900 εχει optical line in.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ακούστε άλλη μλκ οι κερ#@#$@@%% της SONY

To MZ-NHF800 (που είναι με το 1GB) τα παιρνάει στο pc αν είναι γραμμένα σε HiMD, ΑΛΛΑ δεν μπορείς να κάψεις ούτε audio CD, ούτε ΜΡ3 ούτε τπτ ΑΝ δεν έχεις PC SONY VAIO :-O :rant: :rant: :rant:

Εστι, μπαίνει το ριμαδο-αρχείο μέσα κ κάθεται εκεί... δεν μπορείς να το κάνεις τπτ.

Ιδού η πολιτική της κ@@@ εταιρείας. Και όταν το αγόρασα ρώτησα, το κάνει?? Ναιιι κ audio cd kai mp3. είναι ή οχι παλιο-π******* :rant:

Ενα κρακ δεν υπάρχει... ένα κρακ για το κ*λ* πρόγραμμα!! (sonic stage 2.0) (κι όμως ΔΕΝ υπάρχει!!!)

Υπενθιμίζω οτι χρειάμεται να μεταφέρω 20ωρών audio προς επεξεργασία κ η 1:1 αντιγραφή είναι :wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.