Jump to content



Προσοχη στα ΑΤΜ


Tsakonas

Recommended Posts

Ο πελάτης, που κατά κανόνα είναι ανυποψίαστος, πραγματοποιεί συναλλαγή ανάληψης χρημάτων με το ΑΤΜ και καθώς δεν αντιλαμβάνεται ότι η έξοδος των χρημάτων είναι μπλοκαρισμένη από την τάπα (βλ.φωτογραφίες), θεωρεί ότι η συναλλαγή του δεν ολοκληρώθηκε γιατί το ΑΤΜ δε λειτουργεί και αποχωρεί…

lmao,ούτε οι γριές δεν το κάνουν αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα παει με την κοπελα μου να παρουμε χρηματα απο το ΑΤΜ της Κυπρου στο Mall. Bαλαμε ποσο 300€, εβγαλε αποδειξη κανονικα αλλα χρηματα γιοκ, και στην αποδειξη ελεγε οτι εγινε η συναλλαγη. Κοιτουσαμε το μηχανημα και δεν φαινοταν να εχει προβλημα, ηρθε ενας πιτσιρικας μετα και του ειπαμε τι εγινε, δοκιμασε μετα και πηρε κανονικα 70€. Μιλησαμε με το τηλεφωνο που ηταν πανω στην καρτα και μας εστελαν απο τον ενα στον αλλο. Τελικα μεσω ενος υπαλληλου στο Γαλατσι βρημακε οτι το ΑΤΜ-Mall ανηκει στο Κωλονακι και μας ειπαν οτι θα το ανοιξουν σε 2 βδομαδες και οτι δεν μπορουν να κανουν κατι τωρα. Τελικα το ανοιξαν μετα απο 2 βδομαδες, βρεθηκαν τα επιπλεον 300€ και επιστραφηκαν στο λογαριασμο. Παραλιγο να χαθει μισος μισθος απο ενα κ*λομηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα καπακια μπορει να ειναι παλιο πλεον

αλλα κρατατε παντα μια πισινη με τα ΑΤΜ γενικα

συνεβη σε συγγενικο μου προσωπο προ δεκαημερου

να τραβηξει ολοκληρο μισθο απο ΑΤΜ, να παρει αποδειξη οτι η αναληψη ολοκληρωθηκε επιτυχως και το υπολοιπο ειναι μειον το Χ ποσο

αλλα το ΑΤΜ ουδεποτε εβγαλε τα χρηματα απο τη θυρα!

φυσικα η πρωτη μου αντιδραση μολις το εμαθα τηλεφωνικα

ηταν να τους συμβουλεψω να τσεκαρουν εαν παιζει το γνωστο μουφα καπακι σαν τα προαναφερθεντα

δεν επαιζε ομως, και για του λογου το αληθες εβαλαν εναν περαστικο να τραβηξει δοκιμαστικα ενα 20ρικο το οποιο του το εβγαλε κανονικα.

αμεσως λοιπον καλεσαν στην γραμμη της τραπεζας για δηλωση του συμβαντος οι οποιοι τους ειπαν οτι η συναλλαγη φαινεται να εχει ολοκληρωθει επιτυχως και θα χρειαστει να περιμενουν μεχρι τη Δευτερα για νεωτερα!

Εκανα καλου κακου και μια αναφορα στο ΑΤ της περιοχης

εγραψαν κι επιτοπου και μια εγγραφη επιστολη/ενημερωση προς τον Διεθυντη του υποκ/τος

(δοθηκε σε γειτονικο καταστημα προκειμενου να παραδοθει Δευτερα πρωι )

καθως το συμβαν εγινε Σαββατο μεσημερι κι η τραπεζα ηταν κλειστα... (αμα δε σε θελει)

Αποτελεσμα

Δευτερα εγινε τελικα καταμετρηση, βρεθηκε η διαφορα και επιστραφηκε στο λογαριασμο

με την δικαιολογια οτι κολλησαν τα χρηματα λογω ογκου!

(σιγα τον παχυλο μισθο ρε, μαλλον κακομαθαν τα ΑΤΜ σας να βγαζουν τα ευρω με το σταγονομετρο)

imho μονο το ΑΤΜ κι οι τεχνικοι του γνωριζουν τι εγινε πραγματικα....

Link to comment
Share on other sites

συμβανει. η μητερα μου ειναι υπευθυνη για ατμ τραπεζας.

εχω ακοσει περιστατικο, να κολλησει ολοκληρη δεσμιδα μεσα, μαλλον την εβαλαν ολοκληρη, με το χαρτι που κραταει τα χαρτονομισματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Της 28 Ιουλίου πήγα στο μέσα ατμ στην τράπεζα Πειραιώς πήγα να βγάλω 450 ευρώ το μηχάνημα δεν τα έβγαλε δεν πήρα λεφτά στα χέρια μου πήγα στην υπάλληλο για να της πω για το συμβάν μου κράτησαν τα στοιχεία ταυτότητας και κάρτα και μου είπαν να περιμένω περνώ την επόμενη ημέρα τηλ για να μάθω την γίνανε τα λεφτά και μου είπαν περιμένουν εντολή από την τράπεζα για να ανοίξουν το μηχάνημα περνάνε δύο μέρες και πάω στο κατάστημα πειραιος και μου λένε ότι τα χρήματα δεν είναι μέσα  στο μηχάνημα περιμένουμε τον τεχνικό για να άνοιξη το μηχάνημα έχω δεν ξέρω τι να πιστέψω πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό τους πιέζω συνέχεια την ίδια απάντηση περνώ και αν δεν βρεθούν τα λεφτά μέσα από τον τεχνικό τι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μου ετυχε μια φορα οταν πρωτοηρθα στην Αγγλια.

Πηρα τηλ στη τραπεζα, τσεκαραν τις καμερες κλπ κ την επομενη μερα μου επεστρεψαν τα χρηματα.

ναι, αλλά εδώ είμαστε Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάμερες και στα Ελληνικα ΑΤΜ. Βασικα στις τράπεζες παίζει να έχουν μέχρι και στις τουαλέτες!

Κυνήγησέ τους λιγουλάκι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Υπάρχουν κάμερες και στα Ελληνικα ΑΤΜ. Βασικα στις τράπεζες παίζει να έχουν μέχρι και στις τουαλέτες!

Κυνήγησέ τους λιγουλάκι παραπάνω

εγώ δεν είπα ότι δεν έχουν κάμερες. αλλά δεν (δύσκολα να) ασχολείται κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.