Jump to content



Δραχμή ή Euro;


LevelOne

Δραχμή ή Euro;  

128 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ελληναράς και τεμπέλης επειδή επισκευάζει τηλεοράσεις!!

Ο ρατσισμός σε όλο του το μεγαλείο!

Μαλιστα.. δηλαδη απο τα συμφραζωμενα, με υπεραπλουστευση κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα και στο οτι ειμαι ρατσιστης, αντι να καταληξεις στο οτι δινω ενα παραδειγμα που σε ολους που ζουν ελλαδα θα ξυπναει μνημες.

Το σκεπτικο μου θυμιζει κατι πιτσιρικια στο λυκειο που λεγανε εθνικιστες τους γονεις τους επειδη βαζανε ελληνικες σημαιες στα μπαλκονια στις παρελασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελληναράς και τεμπέλης επειδή επισκευάζει τηλεοράσεις!!

Ο ρατσισμός σε όλο του το μεγαλείο!

Όταν κάποιοι λέμε ότι έχουμε περάσει πια στην απόλυτη ηττοπάθεια και να μισούμε την ίδια μας την φάρα....μας την λένε....

"Εμείς" φταίμε για όλα....Ακόμα και για την χρεωκοπία των άλλων χωρών που έπονται....οι τεμπέληδες οι Έλληνες θα φταίνε να μου το θυμηθήτε...

Δεν λέω να μην διορθώσουμε τα λάθη μας. Αλλά με την "αυτοκτονία" μας δε, διορθώνουμε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά (οι υπέρ του Ευρώ)

Καζάκης: Επιστροφή στην Δραχμή - YouTube

Ο Καζάκης ειναι ισως ο πιο ΕΞΥΠΝΟΣ και μεχρι στιγμής ΣΕ ΟΛΑ ΜΕΣΑ, σε οσα εχει πει. Αξίζει να τον παρακολουθήσετε.

Για οσους βαριούνται, απευθείας στο 4:30

επειδη ομως υπαρχει και η αλλη αποψη ας την ακουσει οποιος θελει

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=n_CZs_nNe2s]Πάμε Δραχμή; - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά (οι υπέρ του Ευρώ)

Καζάκης: Επιστροφή στην Δραχμή - YouTube

Ο Καζάκης ειναι ισως ο πιο ΕΞΥΠΝΟΣ και μεχρι στιγμής ΣΕ ΟΛΑ ΜΕΣΑ, σε οσα εχει πει. Αξίζει να τον παρακολουθήσετε.

Για οσους βαριούνται, απευθείας στο 4:30

Να κανω κ εγω το συνηγορο του διαβολου....

Ο κυριος Καζακης ειναι λιγο φιλοκομμουνιστης ή μ φαινεται...??

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. δηλαδη απο τα συμφραζωμενα, με υπεραπλουστευση κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα και στο οτι ειμαι ρατσιστης, αντι να καταληξεις στο οτι δινω ενα παραδειγμα που σε ολους που ζουν ελλαδα θα ξυπναει μνημες.

Το σκεπτικο μου θυμιζει κατι πιτσιρικια στο λυκειο που λεγανε εθνικιστες τους γονεις τους επειδη βαζανε ελληνικες σημαιες στα μπαλκονια στις παρελασεις.

Όταν κάποιοι λέμε ότι έχουμε περάσει πια στην απόλυτη ηττοπάθεια και να μισούμε την ίδια μας την φάρα....μας την λένε....

"Εμείς" φταίμε για όλα....Ακόμα και για την χρεωκοπία των άλλων χωρών που έπονται....οι τεμπέληδες οι Έλληνες θα φταίνε να μου το θυμηθήτε...

Δεν λέω να μην διορθώσουμε τα λάθη μας. Αλλά με την "αυτοκτονία" μας δε, διορθώνουμε τίποτα....

Επειδή εγώ: Συμφραζόμενα, υπεραπλουστευση, ηττοπάθεια, μίσος κλπ, εξηγήστε εσείς τις έντονες λέξεις

Ωραια λογικη.... Δηλαδη απο εκει που εσκαγες 150 ευρω για νεα τηλεοραση τωρα θα σκας 50.000 δραχμες στον ελληναρα της γειτονιας για να στην επισκευασει με το πασο του...
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ εγω το συνηγορο του διαβολου....

Ο κυριος Καζακης ειναι λιγο φιλοκομμουνιστης ή μ φαινεται...??

Εχω πάψει να κοιτάζω τις ταμπέλες και εχω μαθει να κοιτάζω την ουσία. Κρίνω εναν ανθρωπο απο τα λεγόμενά του και αν η θέση του το επιτρέπει, απο τις πράξεις του. Δεν με πολυενδιαφέρει σε ποια κατηγορία εντάσσεται... Πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4482]LevelOne[/MENTION](edit: δεν διάβασα το προηγούμενο post σου όταν έγραφα το παρακάτω)

Γενικά σε θέματα οικονομίας δεν είναι να πιστεύεις ΚΑΝΕΝΑΝ αν πρώτα δεν δεις τις καταθέσεις του, τις μετοχές που ήδη έχει και τι μετοχές παρακολουθεί. Αν δεν ξέρω τις προσωπικές επιδιώξεις του Καζάκη, που μπορεί να είναι να αγοράσει το χωριό του με δραχμές τζάμπα, ότι και να λέει δεν πρόκειται να τα πάρω της μετρητής. Το ίδιο ισχύει και για τον Ανδρουλάκη [MENTION=1098]morfeas-dsl-[/MENTION].

Πάντως άτομα σαν τον Καζάκη εμφανίζονται πάντα ως οι πάνσοφοι και αλάνθαστοι γνώστες των όλων, αν επενδύσουν νωρίς σε μια καταστροφή και αυτή τους κάνει την χάρη να πλησιάζει με αργό ρυθμό, έτσι ώστε να έχουν τον απαιτούμενο χρόνο να φτιάξουν όνομα. Αυτό όμως που λέει ότι η δραχμή θα είναι στα ίδια επίπεδα που ήταν πριν μπούμε στο ευρώ και ότι αρχικά θα ανατιμηθεί και λίγο, ειλικρινά μου ακούγονται για τεράστιες μπαρούφες. Για να είμαι ειλικρινείς πιστεύω ότι είναι και ύποπτο. Εκτός και αν μιλάμε για τα πρώτα 5'. Εκεί ναι, πολλές φορές βλέπεις μια mini, παράλογη, άνοδο στην αρχή, πριν ακολουθήσει η μεγάλη και διαρκής πτώση.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μην παει το μυαλο σου στο ΚΚΕ αλλα στην ιδεολογια του κομμουνισμου,σε αυτη αναφφερθηκα εγω...δεν ειπα οτι ανηκει στο ΚΚΕ(ανηκε μεχρι το 1996) απλα οι θεωρειες πχ δινω ντοματα περνω πετρελαιο δεν υπαρχουν πουθενα...ολοι θελουν δολαριο-ευρω...γιατι δεν νομιζω να βγαζουν τα πετρελαια τους οι ιδιοι οι Νιγηριανοι(χρησιμοποιω το παραδειγμα του) καποια texaco θα βρισκεται απο πισω η οποια δεν την ενδιαφερουν τα αγγουρακια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα με ολες τις μπουρδολογιες και μισολογα που ακουω απο αυτους που θελουν να συνεχισουμε σε αυτο το δρομο, ανθρωποι σαν τον Καζακη(δεν το προσωποποιω) που ανηκουν στην αντιπερα οχθη εχουν τουλαχιστον να ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ μια εναλλακτικη οδο.

Δεν βλεπετε οτι με το υπαρχον καθεστως(οικονομικο εννοω) δεν βγαινει ο λογαριασμος;;;;

Σε 10 χρονια δανειστηκαμε 460 δις € για να καλυψουμε τα 17 που χρειαζομασταν. 430 δις € σε τοκοχρεωλυσια....

Δηλαδη ποσο ακομη πρεπει να μας πατησουν στο λαιμο για να καταλαβουμε οτι και στραβα αρμενιζουμε αλλά και στραβος ειναι ο γιαλος

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα με ολες τις μπουρδολογιες και μισολογα που ακουω απο αυτους που θελουν να συνεχισουμε σε αυτο το δρομο, ανθρωποι σαν τον Καζακη(δεν το προσωποποιω) που ανηκουν στην αντιπερα οχθη εχουν τουλαχιστον να ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ μια εναλλακτικη οδο.

Δεν βλεπετε οτι με το υπαρχον καθεστως(οικονομικο εννοω) δεν βγαινει ο λογαριασμος;;;;

Σε 10 χρονια δανειστηκαμε 460 δις € για να καλυψουμε τα 17 που χρειαζομασταν. 430 δις € σε τοκοχρεωλυσια....

Δηλαδη ποσο ακομη πρεπει να μας πατησουν στο λαιμο για να καταλαβουμε οτι και στραβα αρμενιζουμε αλλά και στραβος ειναι ο γιαλος

Από ένα πολύ γρήγορο googling και χωρίς να ασχοληθώ με το άρθρο βρήκα αυτό το πινακάκι.

dimosio_xreos.jpg

http://papagalizw.blogspot.com/2011/01/1974.html

Μπορείς να μου πεις σε τι περισσότερο μας φταίει το ευρώ για το χρέος. Το χρέος δεν υπήρχε με την δραχμή; δεν αυξανόταν;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε τι περισσότερο μας φταίει το ευρώ για το χρέος. Το χρέος δεν υπήρχε με την δραχμή; δεν αυξανόταν;

Μου φταιει γιατι κανενας μας ρωτησε αν θελαμε να μπουμε στο €. Μου φταιει γιατι μπηκαμε με ψευδη οπως αποδεικνυεται στοιχεια(και αρα δεν ειμασταν ετοιμοι να μπουμε στην "πλουσια ευρωπαικη οικογενεια"). Μου φταιει γιατι ουτε ενα καλο ειδαμε σαν λαος απο τοτε που μπηκαμε στο €. Αποψη μου, σωστη ή λαθος αυτη ειναι :)
Link to comment
Share on other sites

Μου φταιει γιατι κανενας μας ρωτησε αν θελαμε να μπουμε στο €. Μου φταιει γιατι μπηκαμε με ψευδη οπως αποδεικνυεται στοιχεια(και αρα δεν ειμασταν ετοιμοι να μπουμε στην "πλουσια ευρωπαικη οικογενεια"). Μου φταιει γιατι ουτε ενα καλο ειδαμε σαν λαος απο τοτε που μπηκαμε στο €. Αποψη μου, σωστη ή λαθος αυτη ειναι :)

Αν δεν είσαι ευκατάστατος και πάμε στην δραχμή να θυμηθείς μετά από χρόνια να κάνεις quote αυτό το post. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι ευκατάστατος και πάμε στην δραχμή να θυμηθείς μετά από χρόνια να κάνεις quote αυτό το post. :)
Ευκαταστατος; Δεκαρα τσακιστη δεν εχω. Αν ειναι να συνεχισω να πειναω, ας πεινασω τουλαχιστον εχοντας μια χαραμαδα ελπιδας με εθνικο νομισμα. Διοτι τωρα το μονο που βλεπω ειναι απεραντο σκοταδι :) Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που μια τόσο απλή επιλογή απο μόνη της δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα, κλίνω προς τη δραχμή με το σκεπτικό ότι:

α) οι προυποθέσεις που απαιτούνται για να δουλέψει σα λύση με γοητεύουν περισότερο

β) Επειδή 71 χρόνια μετά το τελευταίο όχι πρέπει πάλι να χαλάσουμε μερικές καρδιές, που έτσι και αλλιώς δε μας φυλάνε και τίποτα καλό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.