Jump to content



TV 50+ inches


TifoziF1

Recommended Posts

Τι παίζει στις 50+ inches και μέχρι 1500Ε ?

Αξίζει να συζητηθεί το θέμα ή με κλειστά μάτια πάμε σε Panasonic TX-P50GT30 ?

Y.Γ Θα συνοδεύεται από έναν DM800Se + Marantz SR5300

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

hd μέσω sat, 3d όχι προς το παρών, κανα mkv αραιά και που. θέαση 3 μέτρα συνήθως εκτος απο σπανιες περιπτωσεις όπου γίνεται 5 μέτρα (τραπέζωμα). Δεν έχω και χρήματα να πάω σε παραπάνω ιντσες ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Τις πραγματικα ΦΤΗΝΕΣ 50αρες HD Ready τις σκεφτεσαι ή ξενερωνεις λογω αναλυσης?
Έχω μια 32άρα 100hz matchline CRT και πραγματικά θα ξενερώσω αν η ποιότητα εικόνας/κίνησης/χρωμάτων είναι υποδιέστερη.
Mε "ανοιχτα" ματια Panasonic :p

Ειδικα απο τη στιγμη που δεν ασχολεισαι με κονσολες(εκει το image retention μπορει να αποβει σπαστικο).

Έτσι λέω και εγώ. Το θέμα είναι αν υπάρχουν και άλλες επιλογές άξιες συζήτησης.

Στο θέμα κατανάλωσης τι γίνεται ? Γιατί θα παίζει 4-5 ώρες την ημέρα παιδικά για τις μικρές τουλάχιστον σύνολο 7-8 ώρες ημερησίως και τα Σ/Κ 12+

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια 32άρα 100hz matchline CRT και πραγματικά θα ξενερώσω αν η ποιότητα εικόνας/κίνησης/χρωμάτων είναι υποδιέστερη.

Μεχρι σημερα παντως να ξερεις οτι ολες οι lcd/plasma ψαχνουν να βρουν την κινηση και τα χρωματα της τηλεορασης που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια 32άρα 100hz matchline CRT και πραγματικά θα ξενερώσω αν η ποιότητα εικόνας/κίνησης/χρωμάτων είναι υποδιέστερη.

Έτσι λέω και εγώ. Το θέμα είναι αν υπάρχουν και άλλες επιλογές άξιες συζήτησης.

Στο θέμα κατανάλωσης τι γίνεται ? Γιατί θα παίζει 4-5 ώρες την ημέρα παιδικά για τις μικρές τουλάχιστον σύνολο 7-8 ώρες ημερησίως και τα Σ/Κ 12+

Στο θεμα κινησης μη περιμενεις θαυματα κ απογοητευτεις, σε mkv ειναι παρα πολυ καλα τα πραματα, σε τηλεοπτικο σημα...χμμ...so and so. Δεν εχω δει απο κοντα την συγκεκριμενη Panasonic(G14 panel) αλλα εχω την περσινη G20(G13 panel) εδω κ 1 χρονο.

Tωρα απο θεμα καταναλωσης πλεον ειναι μικρες οι διαφορες με τις LCD, η 50αρα GT παει στα 400W ονομαστικη 190 μεση και φανταζομαι καμια 250αρα W πραγματικη με καθημερινες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτήν εδώ

Αν και φαν της Panasonic και αντι-Samsung, την εχω καπου 6 μηνες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

Αν επιτρεπεται γιατι αντι-Samsung?δεν την θεωρεις καλη εταιρια?Σχεδιαζω να παρω την UE55D8000 της εταιριας αυτης και θεωρω αν οχι το καλυτερο που κυκλοφορει , αλλα απο τις καλυτερες...

(σορρυ αν ειμαι off topic...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Samsung 51D6900 και ειμαι υπερευχαριστημένος. Προτεινόμενη και απο το PSM3 magazine για gaming, και σε all around χρήση.

Μέσω δικτύου παίζει τα πάντα σχεδόν, και μέσω usb. Εγω φοβόμουν τις plasma για το retention αλλά δεν έχω αντιμετωπισει πρόβλημα ακόμα και μετά απο αρκετό gaming.

Εκει που φαίνεται άσχημα η εικόνα ειναι σε χαμηλές αναλύσεις, πχ από dvd, ή απο πηγή με scart κλπ. Τα ψηφιακά της digea φαινονται τζάμι, και όπως και όλα τα HD.

Κι εγώ για Panasonic πήγαινα αλλά μολις είδα την Samsung μου άρεσε πολύ και δε το μετάνοιωσα (και γλύτωσα και πολλά €) Συν οτι έχει πολύ πιο ωραίο design και ειναι και πολύ λεπτή (3,25cm)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα παντως να ξερεις οτι ολες οι lcd/plasma ψαχνουν να βρουν την κινηση και τα χρωματα της τηλεορασης που εχεις.
Μην το λές αυτό, πήρε φίλος μου μια 50άρα πλάσμα HD (lg 50PK550) και είναι άστα να πάνε ... ειδικά από το 1 μέτρο ...
Link to comment
Share on other sites

Μην το λές αυτό, πήρε φίλος μου μια 50άρα πλάσμα HD (lg 50PK550) και είναι άστα να πάνε ... ειδικά από το 1 μέτρο ...

Μαλλον το ιδιο πραγμα λετε, οτι η CRT σου εχει καλυτερη αποδοση σε αυτο τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λές αυτό, πήρε φίλος μου μια 50άρα πλάσμα HD (lg 50PK550) και είναι άστα να πάνε ... ειδικά από το 1 μέτρο ...

παντως εγω ειμαι ενας καταευχαριστημενος κατοχος μιας lg 50pv350 http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-plasma-tv-50PV350.jsp και εχει πολυ καλη ποιοτητα εικονας και smooth κινηση!:fun: η τηλεοραση παιζει 70% blue-ray ταινιες, 25% ps3 και 5% ψηφιακα καναλια! κανενα παραπονο! το μονο ειναι οτι δεν παιζει dts απο mkv σε σχεση με τις samsung πχ!:wall:

την τηλεοραση την εχω καλιμπραρει κιολας!:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε δεν πάω πουθενα, θα περιμένω να φτάσουν τις crt. Λίγες οι 32ιντσες, που είναι περι τις 31-30 καθαρές αν και όταν την αγόρασα μου φαινόταν τεράστια, αλλά αν είναι να σκάσω 3-4Κ (και όχι 1500Ε) για μια τηλεόραση που θα παλέυει να με πείσει ότι είναι καλύτερη τότε μένω με την crt και YPbPr/RGB, να βγάλει και τα χρήματα που είχα δώσει τότε !

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για την samsung σκεφτομουν να παρω την UE55D8000 στα 2000 ευρω περιπου βγαινει ...αλλα τελικα περιμενω να δω καμια πτωση στην τιμη γιατι ειναι αρκετα τα χρηματα.Αλλα ειναι αν οχι η καλυτερη απο τις καλυτερες τηλεορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται γιατι αντι-Samsung?δεν την θεωρεις καλη εταιρια?

Απλα μου ειχε κατσει στραβα για καποιο αδιευκρινιστο λογο και δεν την πηγαινα γενικως σαν εταιρεια

Σχεδιαζω να παρω την UE55D8000 της εταιριας αυτης και θεωρω αν οχι το καλυτερο που κυκλοφορει , αλλα απο τις καλυτερες...

(σορρυ αν ειμαι off topic...)

Κι εγω γλυκοκοιταζα την 55D8000, γιατι σε εμφανιση δεν πιανεται (αφηνω εντελως στην ακρη τα τεχνικα LED vs Plasma) αλλα ειχε διαφορα ~1000 απο αυτην που τελικα πηρα, σχεδον διπλασια τιμη δηλαδη.

Επειδη η τεχνολογια και το μαρκετινγκ στο χωρο καλπαζουν,οι σημερινες TV σε 2-3 χρονια θα θεωρουνται αντικες(μεσα στο 2012 αναμενοναι τα πρωτα 4Κ μοντελα στα ραφια)

Θα προτεινα λοιπον να μην δωσεις πολλα λεφτα για TV γιατι πολυ συντομα θα βγει η νεα σειρα και θα "κλαις".

ΙΜΟ παρε κατι "σχετικα" οικονομικο να κανεις σημερα τη δουλεια σου και σε 2-3 χρονια αγοραζεις αλλη μια, μοντελο 2015 με τα ρεστα που σου εμειναν απο το 2011

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.