Jump to content



2700k overclocking


MrCrowley83

Recommended Posts

ο φίλος billpappas μου λέει ότι το 1.5V που λένε η μητρικές είναι μούφες και ως καλός oC τον πιστεύω και ρωτάω αν μιλάμε για 24/7 ή για bence... και αν αυτά με τα ρεύματα που λέει θα επιβιώσει το PC 24/7 για δύο τρείς μήνες γιατί εδώ πιστεύω μιλάμε για ενα OC για 24/7 και πόσο safe είναι. τώρα έγινα πιο κατανοητός?

Ο i7-920 που πρωτοπήρα όταν βγήκανε τα X58 έπαιξε για 1 χρόνο ( και ακόμα λειτουργεί προφανώς, αφού δεν έχω λάβει κανένα παράπονο από τον νέο κάτοχο ) με τις D9GTR μου που τις έτρεχα στα DDR3-2000 7-7-6-21 @ 2.2V ολημερίς.

Ο 2600K που benchάρω έχει δεί και 2.3V @ RAM για ένα 2ωράκι συνεχόμενο, και κάμποσες ώρες στα 2.1-2.2V.

O 2600K του καθμερινού / gaming setup παίζει στα 4.5GHz @ 1.4V @ Ultra-120 extreme με τις μνήμες στα 2133 @ 1.8V εδώ και κάμποσους μήνες.

Δεν έχω χάσει MHz, δεν έχω αυξήσει τάση, δεν έχει ψοφήσει. ( ούτε και πρόκειται )

Βάλε τον δικό σου, με normal Voltages και απλά την "επικίνδυνη" 1.65V @ RAM, και αν σου φοφήσει θα σου κάνω δώρο εγω έναν 2600K/2700K.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ΟΚ το 1.65 πραγματικα δεν επηρεαζει το cpu. 1.65 ειναι καθαρα το ρευμα που παιρνουν οι μνημες και οχι ο mem controler.

ερωτηση: ποιο ειναι το ρευμα του mem controler? μηπως εκει θελω λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ για την απάντηση.

μια απορία που έχω είναι ότι δλδ άν έχεις τρόπο ψήξεις πάς το PC στο θεό χωρις να χαλάει ποτέ? αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Δεν είναι θέμα ψύξης.

Απλά η τάση της μνήμης, και ιδιαίτερα η μια χαρά χαμηλή 1.65V δεν επαρκεί για να επηρεάσει τον επεξεργαστή.

Και χωρίς ψύκτρα να τον τρέχεις 24/7 με την RAM Voltage @ 1.65V πάλι δεν θα χαλάσει ( ναι, τρέχουνε κανονικά και δίχως καν ψύκτρα, throttlάρουνε και πάνε σε πολύ χαμηλή voltage & frequency, αλλά λειτουργούνε τα αναθεματισμένα :p )

και όχι, η ψύξη δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα πεθάνει.

Η ψύξη βοηθάει στο να πιάσει παραπάνω συχνότητες από αυτές που πιάνει αν όντας πιο ζεστός, και επίσης όσο πιο "κρύα" τον πας, λιγοστευέι η επίδραση του φαινομένου electromigration αν παίζεις με ψηλές τάσεις.

Για αν το κάνω πιο λιανά.

Ο καλός 2600K μου, παίζει 5.7GHz τα πάντα με την Ultra-120 extreme.

Αλλά, αν τον δουλέψω π.χ. 50 ώρες εκεί με την Ultra-120 και όχι με ξηρό πάγο ή άζωτο ή phase change, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθει degrade ( ζητάει παραπάνω ρεύμα για να παίξει στις ίδιες συχνότητες αρχικά, και έπειτα χάνει και MHz ) από ότι όταν ψύχεται υπό του μηδενός με extreme cooling.

Degrade μπορεί να πάθει και στα κρύα, αλλά σίγουρα είναι αρκετά λιγότερες οι πιθανότητες, και σίγουρα θα αργήσει περισσότερο να κάνει την εμφάνιση του, σε σύγκριση με το να τον λειτουργούσα εκεί πάνω με air cooling.

Link to comment
Share on other sites

Bill εχω δεί 2500K και 2600κ να παθαίνουνε degrade με 1.45v και θερμοκρασίες <75

Για παράδειγμα ένω δουλεύανε καρφί στα 1.45v το 1.45 έγινε 1.48 και στη συνέχεια πέσαμε 100mhz για να γίνει stable. Ολα αυτά με τις μνήμες στα 1.5v. Αποψή μου 1.4v (load) πρέπει να είναι το όριο για να μην γίνει degrade o CPU. Το degrade έγινε μάλιστα σε χρόνο DT (2βδομάδες)

Link to comment
Share on other sites

Bill εχω δεί 2500K και 2600κ να παθαίνουνε degrade με 1.45v και θερμοκρασίες <75

Για παράδειγμα ένω δουλεύανε καρφί στα 1.45v το 1.45 έγινε 1.48 και στη συνέχεια πέσαμε 100mhz για να γίνει stable. Ολα αυτά με τις μνήμες στα 1.5v. Αποψή μου 1.4v (load) πρέπει να είναι το όριο για να μην γίνει degrade o CPU. Το degrade έγινε μάλιστα σε χρόνο DT (2βδομάδες)

Μιλάμε για RAM Voltage και όχι CPU Voltage ( Vcore ).

Vcore για αέρα και εγω προτείνω 1.4V max, αν όχι 1.35V ( το οποίο πάλι είναι υπεραρκετό για να πας παραπάνω από όσο πραγματικά χρειάζεσαι τον CPU ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω την εντύπωση ότι η ΙΝΤΕL δε θα πρότεινε μνήμες που θα έκαναν "ζημιά" στον επεξεργαστή/memory controller/άη βασίλη:

Compatible Memory for Intel® Core™ i5 Processors (1st and 2nd Generations), August 2011

Έχει κάμποσα κιτάκια 1.65V εκεί μέσα.

Από vendors:

Asus: According to Intel CPU spec, DIMM voltage below 1.65V is recommended to protect the CPU. (Asus p8z68-v pro manual)

Τελικα ενα ''αξιοπρεπες'' ρευματακι ποσο θα πρεπει να ειναι για 24/7 στα 4-4.3 ας πουμε?

Με <1.3V, ανάλογα τη λοταρία που σου έκατσε. Στα 4 πας και στοκ με καλό τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω την εντύπωση ότι η ΙΝΤΕL δε θα πρότεινε μνήμες που θα έκαναν "ζημιά" στον επεξεργαστή/memory controller/άη βασίλη:

Compatible Memory for Intel® Core™ i5 Processors (1st and 2nd Generations), August 2011

Έχει κάμποσα κιτάκια 1.65V εκεί μέσα.

Μα και εγω αυτό λέω.

Ότι τα 1.65V είναι SUPERDUPEREXCALIFRAGILICOUSLY SAFE, και superdupersafe είναι και τα 1.8V και τα 1.9V.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες και με 2.2v μπορεί να παίξει σε overclock φάση και θα είναι οκ.Δοκιμασμένα πράγματα.Απλά πολλές φορές είναι το ψυχολογικό και μόνον.

Βάλε ότι γουστάρεις λοιπόν μέχρι 1.8v άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.