Jump to content



2700k overclocking


MrCrowley83

Recommended Posts

Παιδες καλημερα!

Μπηκα κι εγω στο club των Sandy Brige!

Εχουμε λοιπον το εξης setup:

2700K στα 4.80 με 1,365 Vcore

P8Z68 Deluxe

4x2GB Kingston HyperX στα 1866 (9-9-9-24)

Kingston HyperX 120GB

Το προβλημα μου ειναι το εξης: τα ονομαστικα στοιχεια των μνημων ειναι 2133MHZ (9-11-9-27)

αλλα οπως ειπα παραπανω τις παιζω στα 1866. Απο ρυθμισεις στο BIOS τα μονα που εχω πειραξει ειναι

vcore:1.365

cpu multi:48

DRAM voltage:1.65

RAM timings: (9-9-9-24)

και ολα τα στο auto.

Πως μπορω να βαλω τις μνημες να παιξουν στα 2133 (9-11-9-27)?

Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει τα παρακατω:

-DRAM voltage: 1.67

-vcore:1.375

-VCCIO:1.20

-VCCSA:1.15

-PLL:1.9

αλλα τιποτα...........:wall:

καμια ιδεα......?:hm:

2222222222h.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι,τουλάχιστον στην μητρική μου αλλάζεις τους διαιρέτες κι παίζει 2133 απο στοκ απο κει και πέρα ανεάζει bclock ανεβαίνον κι οι μνήμες

είναι λιγάκι παλιό βέβαια αλλά δεν κρατήθηκα xD

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις το manual της μητρικής σίγουρα το γράφει... για safe μην καεί ο memory controler

Π1πες είναι αυτά.

Μέχρι 1.65V είναι παραπάνω από safe.

Ο δικός μου που έχω παίξει αρκετές ώρες με άζωτο, με τέζα Vcore, και τις RAM @ 2V+ δηλαδή έχει ψοφήσει και δεν το ξέρω ?

ή ψοφάνε όπως ψόφησαν και κάτι εκατομμύρια i7 ( LGA1366 & LGA1156 ) με τις μνήμες πάνω από τα 1.65V όπως επίσης έλεγαν τα stickers στις μητρικές ?

Link to comment
Share on other sites

Π1πες είναι αυτά.

Μέχρι 1.65V είναι παραπάνω από safe.

Ο δικός μου που έχω παίξει αρκετές ώρες με άζωτο, με τέζα Vcore, και τις RAM @ 2V+ δηλαδή έχει ψοφήσει και δεν το ξέρω ?

ή ψοφάνε όπως ψόφησαν και κάτι εκατομμύρια i7 ( LGA1366 & LGA1156 ) με τις μνήμες πάνω από τα 1.65V όπως επίσης έλεγαν τα stickers στις μητρικές ?

για αέρα πιστεύω οτι ακόμα απο 1.68-1.72 πάλι δεν θα έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει φρέσκο BIOS στην mobo θα παίζει κανονικά ο 2133 mem divider, αρκεί να ακολουθεί ο CPU σου ( μερικοί δεν μπορούνε να παίξουνε στα 2133 ότι και αν κάνεις, έκατσες σε 'αδύναμο' memory controller, και μερικοί δεν παίζουνε στα 2133 με μνήμες που έχουνε κάποια συγκεκριμένα τσιπάκια, ενώ με άλλα chips/DIMMs παίζουνε κομπλέ )

Link to comment
Share on other sites

Mε 1.75V οι δικές μου(xms3[MENTION=6344]1600[/MENTION]) πάνε χαλαρά 2000Mhz στην ίδια mobo,αλλά δεν έχει καμμιά διαφορά ούτε σε games ούτε σε bench...οπότε κάθονται με xmp[MENTION=6344]1600[/MENTION] με 1.65V.

Δέν νομίζω οτι παίζει θέμα bricking της cpu εκτός ίσως αν παίζεις πάνω απο 2200mhz όπου και μπαίνει στο game η cpu.Τότε σε μερικές mobo ίσως να μην φτάνουν οι φάσεις ρεύματος και με τα πάνω κάτω στα power draws να κανει tsouf η cpu..

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις στις μνήμες δεν πρόκειται να επηρρεάσεις το κύκλωμα τροφοδοσίας του επεξεργαστή σε καμμία μητρική.

Το κυρίως ρεύμα του επεξεργαστή ( Vcore, και το Vpll ) έρχονται από ανεξάρτητο κύκλωμα σε σχέση με αυτό της τροφοδοσίας των μνημών.

Λόγος να καίγεται κανείς για να βάλει τις μνήμες οπουδήποτε ψηλότερα από DDR3-1600 δεν υπάρχει, εκτός και αν είναι benchmarker και θέλει τον κάθε πόντο στα SuperPi, Aquamark 3, 3D Mark2001SE, etc.

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος billpappas μου λέει ότι το 1.5V που λένε η μητρικές είναι μούφες και ως καλός oC τον πιστεύω και ρωτάω αν μιλάμε για 24/7 ή για bence... και αν αυτά με τα ρεύματα που λέει θα επιβιώσει το PC 24/7 για δύο τρείς μήνες γιατί εδώ πιστεύω μιλάμε για ενα OC για 24/7 και πόσο safe είναι. τώρα έγινα πιο κατανοητός?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.