Jump to content



Burnt idea για αναβάθμιση IDE λαπτοπ σε SATA (για να βάλω SSD)


Recommended Posts

Λοιπόν να δώσω ένα quick update, χθες έπαιξα λίγο.

Σε linux παίζει στα 80mb/sec (τόσο δείχνει το hdparm), και λογικά πιάνει και κατιτίς παραπάνω.

Όλο το πρόβλημα το δημιουργεί ο controller που έχει το laptop μου, που είναι ένας 5in1 pci to everything της ricoh (παρόμοιο πρόβλημα σε ibm t61).

Σε Windows δεν είναι ευκολο να μπουτάρεις (παίζει να μπορείς να κάνεις κάποιο τρικ, αλλά έχει πολύ ψάξιμο), σε linux out of the box πάλι δεν μπουτάρεις, αλλά αν φορτώσεις τον kernel και τα modules (από άλλο partition) μετά μπορείς να δεις το δίσκο και να συνεχίσεις από εκεί. Αυτό είναι το επόμενό μου βήμα, έχω βάλει ubuntu 11.10.

Το καλό είναι ότι έχω περάσει τον grub σε ένα μικρό partition 100mb που έχουν τα win για το δικό τους bootloader οπότε ό,τι και να γίνει μπουτάρω (θέλει κάτι κινέζικες εντολές αλλά ψάχνοντας πας στην Πόλη).

Link to comment
Share on other sites

Από φίηλιηνγκ είναι SSD-like ?

Εγώ σκεφτόμουνα να κάνω trade τον IDE και να τους πώ να μου κάνουν RMA με κάποιον Sata, αλλά δεν τους πρόλαβα...οπότε παραλαμβάνω Renice E7 εντός εβδομάδος. Αν είσαι εδώ για τις γιορτές και ψήνεσαι για ένα trial, it can be arranged.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Τελικά η απόπειρά μου με την pcmcia ήταν αποτυχημένη.

Too much drama.

Σήμερα όμως σε μια προσπάθειά μου να βρω ένα hdd/dvd bay (γιατί το αντιγραφικό στο laptop το χρησιμοποιώ μια φορά στους 6 μήνες), βρήκα αυτό:

2nd SATA Hard drive HDD/SSD Caddy For Asus A3000 A6000 | eBay

που είναι και ide2sata.

Οπότε το τσίμπησα να το δοκιμάσω!!!!!

(έχω τον SSD και κάθεται...).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχει παίξει ακόμη το συγκεκριμένο αλλά πιστεύω ότι βρίσκομαι σε καλό σημείο :p

Προβλήματα:

1. Ο adapter που πήρα από το ebay είναι hardwired να παίζει σαν master, και επειδή και ο main disk είναι master, υπάρχει πρόβλημα. Λύση είναι κολλητήρι και βραχυκύκλωμα 2 pin, θα το δοκιμάσω οσονούπω.

2. Το ide για το dvd είναι ρυθμισμένο σε ultra dma 33 (pio mode 2). Αυτό σημαίνει maximum 20mb/sec. Υπάρχει η λύση και γι' αυτό το πρόβλημα, περιγράφεται εδώ: *HP 2510p Owners Lounge* - Page 28

Ελπίζω ότι με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει να δουλέψει σε ultra ata 100 οπότε ο vertex θα βαράει κόφτες λόγω bus.

Ο τωρινός μου scorpio blue ξεκινάει από τα 65 mb/sec, οπότε ακόμη και στα 80-85 mb/sec να πάω σε συνδυασμό με το άμεσο acess time θα είμαι υπερ-ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ούτε σε slave είχα κάποια τύχη το 2012 καθότι έμεινα περιορισμένος σε pio mode 4 και η λύση του μόνιμου pcmcia controller δεν έπαιξε.

2014 όμως τώρα και αποφάσισα να ξανααναβαθμίσω το laptop μου, αγόρασα έναν t7600g (unlocked multiplier) να δω πόσο μπορώ να τσιτώσω τις συχνότητες και έχω καταλήξει να αγοράσω έναν msata2ide και έναν ssd msata. Τώρα το ποιον msata είμαι ανάμεσα σε plextor 256gb, samsung 256gb και crucial 480gb. Επισυνάπτω φωτό από amazon. Με δεδομένο ότι αξιοπιστία είναι το #1, έλεγα να διαλέξω plextor.

Για πείτε καμιά γνώμη γιατί θέλω να τελειώσω το upgrade μέχρι το σουκού!

Μη μου πείτε βλακείες τύπου τι πετάς λεφτά σ'αυτό το λάπτοπ κλπ. αυτά τα ξέρω κι εγώ :p

post-1085-1416078516,3528_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεί κανείς, όταν υπάρχει και δεύτερος καμμένος που ασχολείται με λαπτοπ του 2003 και IDE....

To έχω και εγώ στα υπόψιν, και μάλιστα είχα κατα νου να πάρω έναν EVO. Δεν νομίζω να έχεις θέμα αξιοπιστίας και ένας λόγος παραπάνω για EVO για τα υψηλότερα νούμερα που θα κρατήσει μέσω του SATA-to-IDE.

Αν έχει κάποιος καναν EVO 2.5" διαθέσιμο μπορώ να το εξακριβώσω κιόλας, μέχρι στιγμής έχω δοκιμασμένους Crucial 128GB M4, Samsung 128 Pro (1,2), Samsung 250 Basic και Vertex I 30GB....Από όλους αυτούς σε read διέπρεψαν οι Pro και Vertex ενώ σε Writes ο Pro και ο M4.

Γνώμη μου ότι ο πιο γρήγορος controller θα είναι και πιο γρήγορος μέσω του αντάπτορα....

Έχε υπόψιν πως παίζουν 3-4 τσιπακια Sata-to-IDE Bridge, Jmicron JM20330 & JM20337, Marvell 88SA8052 και κάποιος Sunplus που νομίζω ότι ζεστένεται αρκετά και έχει αυξημένη κατανάλωση. Πριν αποφασίσεις ποιον αντάπτορα θα πάρεις και ποιόν δίσκο, ρίξε μια ματιά και εδώ, εδώ και εδώ, τα τυπάκια το έχουν εξαντλήσει το θέμα....

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω διάφορα συγκριτικά αλλά όχι πάντα για τα mSata modules. Είναι ίδιες οι επιδόσεις μεταξύ SSD 2.5 και SSD mSATA? Π.χ. Speed Test Crucial M500 240GB vs Plextor M5M mSATA 256GB CT240M500SSD1 PX-256M5M - UserBenchmark

Τα έχω δει τα link, στο Amazon δεν βρίσκω το lycom αλλά το βρίσκω από άλλο μαγαζί, και μάλλον θα το προτιμήσω μιας και φαίνεται ότι έχει marvell και αυτό είναι ... καλό!

Το laptop είναι του 2006 είναι ακόμη καινούριο και θα αργήσει να αφήσει τα εγκόσμια!!

Asus A6J Review (pics, specs)

Link to comment
Share on other sites

Lycom, Delock και Startech τις περισσότερες φορές είναι το ίδιο πράγμα. Καλό είναι να επικοινωνήσεις με το support τους , για περισσότερες λεπτομέρειες, αν θες να διαπιστώσεις τι chip έχει αυτό που είναι ευκολότερο και οικονομικότερο να αγοράσεις.

Οι μετρήσεις που σου έχω στο προηγούμενο post έιναι με JM20330, και ο παλιός photofast G-monster V2 που είχα ήτανμε Sunplus και Indilinx, συνδυασμός φοβερός , με πολύ καλές επιδόσεις....

Γενικά στο ίδιο μοντέλο SSD , 2.5">msata σε επιδόσεις, εκτός κι αν μιλάμε για τους EVO μικρής χωρητικότητας που είναι ίδιοι ( ίδιο density NAND )....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλες τις αναβαθμίσεις σήμερα, είχαμε success story, τύπου Σαμαρά σε ορισμένα σημεία αλλά γενικά success story.

Λοιπόν καταρχάς να πω ότι ο υπολογιστής μου πήρε λίγο τα πόδια του.

Δεν φοβάμαι πλέον να ανοίξω εφαρμογές και η διαφορά στην ταχύτητα είναι προφανής.

Επισυνάπτω crystal mark με τον παλιό δίσκο και με τον ssd, στο random read που είναι και το πιο σημαντικό για μένα (άνοιγμα εφαρμογών / άκυρων αρχείων κλπ.) η διαφορά είναι εξωφρενική.

Το πρόβλημα που έχω είνια ότι η μητρική / chipset βάζουν 'άνω όριο' udma 2, ενώ η μητρική υποστηρίζει udma 6. udma 2 είναι 33MB/sec, udma 6 είναι 133MB/sec.

Η προφανής απάντηση είναι γιατί δεν αναβαθμίζεις το BIOS, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν είναι τόσο προφανής. Το 'κόλπο' γίνεται με το HDPARM, που υπάρχει port για windows, και με μία εντολή σετάρεις το δίσκο στα 133 MB/sec. Και ΝΑΙ, έχει διαφορά, παρόλο που ακόμη και με udma 2 (33MB/sec) το σύστημα ήταν 3-4 φορές πιο γρήγορο σε αίσθηση από τον παλιό δίσκο, λόγω random read (τόσο καλό που δεν είχα τσεκάρει το BIOS στο πρώτο boot και απόρησα που έπαιξαν όλα χωρίς πρόβλημα :p).

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι μάλλον θέλει κάποιο άλλο κόλπο για να γράψει και σε udma 6, και πιθανώς να χρειαστεί να ψαχτώ και με άλλους αντάπτορες μήπως κάποιος συνεργάζεται καλύτερα με το σύστημά μου. Αυτός που πήρα είνια ένας DeLock και δεν με έχει ξετρελάνει γιατί το mosfet που έχει ακουμπάρει σχεδόν πάνω σε μία NAND του corsair και θα μου την ψήσει!!

Επίσης αναβάθμισα και τον επεξεργαστή στον ανώτερο που μπορεί να δεχτεί το σύστημα, εντάξει το ξεκλείδωτο multiplier ήταν λίγο πόντιο διότι η μητρική δεν μπορεί να ανεβάσει custom multipliers πάνω από το ανώτατο, αλλά θα δω κι εκεί τι γίνεται.

post-1085-1416078530,8987_thumb.png

post-1085-1416078531,1386_thumb.png

post-1085-1416078531,2742_thumb.png

post-1085-1416078531,383_thumb.png

post-1085-1416078531,4351_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανες clone ή καθαρή εγκατάσταση ?

Κανα Τ9300 δεν έπαιρνε το σύστημα ? Έχει μεγάλη διαφορά με τους Τ7xxx και σε επιδόσεις αλλά και σε θερμοκρασίες.

Επίσης τρέξε το trimcheck για να δείς αν δουλεύει το trim

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και όλα τα διαδικτυακά link που βρήκα:

VAIO TZ Guide for SSD install or upgrade

Intel 160Gb mSATA SSD upgrade. - Page 2 - Micro PC Talk Forums

το read speed φτιάχνεται με το hdparm και το write speed με το BAR-EDIT.

Επισυνάπτονται τα σημερινά results.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

1. Clone εννοείται!!!!!

2. T7600 είναι ο ανώτερος και μόνο με το τελευταίο BIOS upgrade που βγήκε ποτέ για το μοντέλο. Δεν νομίζω ότι υποστηρίζει το FSB των T9xxx, απ'ότι θυμάμαι είχαν τελείως διαφορετικό setup.

3. Τό τρεξα το trimcheck αλλά δεν κατάλαβα τι μου είπε, μάλλον ότι δεν τό 'χω on, αλλά εντάξει θα τα φτιάξω όλα σιγά σιγά!

Από ταχύτητα πάντως πετάει, δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο γρήγορο, ανοίγουν οι εφαρμογές σχεδόν στιγμιαία, ειδικά με δεδομένο ότι έιναι η ίδια εγκατάσταση με πριν που σερνότανε!

post-1085-1416078535,9374_thumb.png

post-1085-1416078536,5528_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το write είναι με πείραγμα από το Bar-Edit ?

Σου είπα για το αν είναι clone ή fresh, γιαυτό το λόγο. Αφού ρίξεις όσο γέλιο θες για το πόσα "reading ability fail" γίνονται και από άτομα που υποτίθεται ότι είναι χρόνια στο forum.

Το original cd της Acer είχε κάτι που @ το write performance, είτε σε HDD είτε σε SSD...Oπότε πέρασα τα κλειδιά μου σε άλλο cd και έφτιαξε asap με clean install.

Σε 4Κ δεν είσαι τέλεια, αλλά σε σχέση με τον HDD είναι όαση...

Σε Seq νομίζω είσαι max για UDMA 5 (100), σε τί setting έχει κάτσει πλεον μετά από το modding ?

Επίσης τα τρεξίματα που έχεις κάνει, είναι σε High power Profile ( CPU μαξάρει, ή κατεβαίνει και στο low multi όσο τρέχεις το bench ?)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει δεν την παλεύουν στο notebook review τα μισά ποστ έιναι φίφες και κόκκινη κάρτα :p

Θυμάμαι κι εγώ την εγκατάσταση στο 1692wlmi μου να είναι πολύ πιο αργή από fresh install, ακόμη και μετά από recovery. Μάλλον ισχύει αυτό που γράφουν.

Κι εμένα με υποψιάζει το write performance ότι κάτι δεν πάει καλά, ίσως έχει κι εμένα καμιά τέτοια πατέντα και το κλειδώνει στα 50MB/sec. Ή μπορεί να φταίει ο αντάπτορας, who knows! Θα πειράξω λίγο τις ρυθμίσεις ακόμα.

Τέλεια δεν είμαι γιατί είνια σε udma6, 133MB/sec και δεν πιάνει ούτε udma5, 100MB/sec, αλλά θέλει ψάξιμο απ'ότι φαίνεται.

CPU λογικά ναι αλλά δεν θυμάμαι, θεωρητικά πάντως αν δεν ρίχνει το FSB (που δεν το ρίχνει απ'όσο θυμάμαι σε αυτή τη γενιά) λόγω UDMA (:p :P :p) ο επεξεργαστής δεν κάνει και τίποτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής θα σου δείξει διαφορά στο 4K, αυτό είναι γεγονός.Kλοκαρισμένος ο δικός μου δίνει περίπου 1-1.5 σε read και 4-5 σε write. Το ίδιο και σε ένα XPS M1530 που έχω,

αφού έκανα mod κάποια registry keys για περισσότερες cpu παραμέτρους στα power profiles,με αποτέλεσμα άνοδο στα random.

Είναι το με τι ισχύ γίνεται το benchmark, γιαυτό και θα δεις σε threads σχετικά που τους λένε "CPU C States On" για να έχουν τις κανονικές επιδόσεις.

Βέβαια, χοντρικά, θα δείς το 1/4 των διαφορών από SATA III, λόγω ATA133.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.