Jump to content



Ποια απ'ολες???


GoriLLakoS

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Μεχρι να ερ8ουν οι ΧΤ ξημερωσαμε...

αν ειναι να παρεις ΧΤ δωσε κατι παραπανω και παρε την ULTRA 6800 που ειναι καλυτερη...

Η GT ειναι η καλυτερη επιλογη αποτι φενεται....ΧΤ αγγλια δεν εχει εμφανιστει καμια...την επομενη βδομαδα αν ειμαι τυχερος 8α μου ερ8ει η ULTRA...

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ειναι η Ultra με την XT, με τον καθενα να εχει την αποψη του για ποια ειναι πραγματικα καλυτερη (εγω ισως να πηγαινα στην Ultra), η GT ειναι κατωτερη και απο τις 2

Link to comment
Share on other sites

με προσφατα reviews με τελευταιους drivers

H ultra ειναι καλυτερη απο την ΧΤ....

Η GT ακολου8ει με μικρη διαφορα και παρα πολυ καλη τιμη σε σχεση με τις αλλες δυο....

βασικα η GT ειναι η ιδανικη αγορα...

ΑΤι ειχα...9700pro-9800pro αλλα παω σε nvidia γιατι εχει και PS3 και ειναι πιο futureproof...

Πολλοι σε ocuk ακυρωνουν τις παραγγελιες τους για τις X800PRO-XT και πανε για 6800GT-6800Ultra...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR [Σήμερα, στις 01:36]

Τους Drivers της Nvidia τους ξέρω καλά.. :) Εγώ σε Ati θα μείνω γιατί δεν λέει να γονατίζω το PSU και να κάνω σόμπα το Case και να έχω Lower Image Quality...και ας είναι γρηγορότερη...

Γιατι το λες αυτο ρε Κωστα???Τοσο περισσοτερο ρευμα απο τις ΑΤΙ τραβανε κ τοσο περισσοτερη θερμοτητα βγαζουν???Οσο για το Lower Image Quality λες να συμβαινει κ με αυτες τις καρτες???Δεν εχει ανεβαι των καρτων αρκετα ετσι ωστε να μην υπαρχουν τετοιες διαφορες μεταξυ τους???

Link to comment
Share on other sites

Έχω 9800 pro με Clocks 470/400 για κάθε μέρα με 1.9v τάση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα θερμοκρασίας γιατί είμαι με Water. Kαι αν δεν είχα νερό πάλι δεν θα τερελενόμουνα γιατί δεν θα βάραγε 120C όπως οι 5950 !!! Οι X800 έχουν χαμηλότερη κατανάλωση απο τις 9800ΧΤ. Οι 6800Ultra έχουν Core γύρω στα 120Watt την στιγμή που η Ati μου δεν έιναι καλά καλα 90 όπως την έχω τώρα και οι νέες γύρω στα 75. Ακόμα δεν θέλει 2 !! Μolex απο το PSU και δεν θέλει το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 480W PSU ! Και ας έχει PS3 μέχρι να το δω στην πράξη θα έχω αλλάξει κάρτα γραφικών με άλλες νέας γενιάς και PCi Εxpress

Φιλικά,

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα για το Image Quality να σου απαντήσω. Είναι μέν καλύτερο απο τις παλαιότερες αλλά δεν φτάνει αυτό των Ati. Δες συγκριτικά που δείχνουν το FarCry σε Ατι και σε 6800 ΠΧ www.tomshardware.com και θα δεις κάτι χοντρά Pixel στην 6800 στην θέση της γυαλάδας σε κάτι τοίχους και την γυαλάδα να εμφανίζεται κανονικά σε Ati. Ακόμα αν βάλεις ΜΑΧ detail με ΑΑ και ΑF σε μεγάλες αναλύσεις θα δείς σε μερικά games αργότερη την 6800U από την 9800XT !!! ΕΛΕΟΣ ! Θα μου πέις μα καλά σε νοιάζουν οι μεγάλες αναλύσεις ? ΝΑΙ γιατί έχω 22"αρα IIYAMA και παίζω 1024 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [Σήμερα, στις 02:39]

Εγω παντως εχω μια συμπαθεια προς τις νεες 6800 της NVidia! :)

Προς τι αυτη η συμπαθεια?????

Ρωταω γενικα ποια ειναι η καλυτερη απ'ολες αυτες γιατι καποιες απο αυτες τις μερες θα την παρεγγειλω κ δεν λεει να τα σκασω κ μετα να μου πειτε μαπα.....αυτη ηταν καλυτερη..!!!Αφου θα τα σκασω που θα τα σκασω να παρω την καλυτερη!!!Ετσι δεν ειναι???:D

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εδω 8α διαφωνησω...

απο τι 4200 ασους σε 9700 προ και μετα σε 9800 προ με μονιτορ Σονυ 17αρι και μετα στην ΤΦΤ 19 με 1280χ1024 δεν ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ποιοτητα εικονας!

Σε προσφατα ρεβιους που εχω δει δεν υπαρχει καμια διαφορα σε ποιοτητα εικονας και μαλιστα σε μερικα η 6800 ειχε καλυτερο...σε overclockers.co.uk ειχα δει πολλα reviews με τελευταιους drivers που το τονιζαν αυτο...

Για τα τροφοδοτικα αυτα που λενε ειναι μ@λ@κιες...με shuttle δουλευουν κανονικοτατα 6800ULTRA χωρις προβληματα!

Τωρα για drivers kai tetoia...με ATI ειχα προβληματα που ποτε δεν ειχα με NVIDIA...

Καταρχας με την Χ800 δεν μου ετρεχε το Race driver...νταξει πιχνιδι ειναι δεν λεω, μια αναφορα εκανα...αλλα το μεγιστο ξενερωμα με ATI ειναι με IQ τερμα και οχι μονο τα προγραμματα τα σχεδιαστικα που ετρεχα για το Μαστερ σε Μηχανολογια που κανω...Pro Engineer κτλ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΤΙ...9700Pro+9800Pro+9600PRO ολες το ιδιο!!! κολλαει και δεν σου δειχνει σε 3D view οταν περιστρεφεις ενα αντικειμενο που εχεις σχεδιασει...Με Nvidia καρτες δεν ειχα ΠΟΤΕ αυτο το προβλημα...

Αχ και ξεχασα...την 9700Pro μου την γυρισα πισω στην Crucial γιατι ειχαν προβλημα τοτε οι καρτουλες με τους drivers δεν ξερω και γω τι...και στο ξεκαρφωτο σου εριχνε την αναληση και τα χρωματα οπως και τους drivers με το error οτι ο driver εχει κολλησει σε infine loops etc

Κα8ε εταιρια με τα δικα της λοιπον, εγω ειχα τις εμπειριες μου μεσα απο 3DFX, Nvidia και ATI...το IQ της ΑΤΙ ποτε μα ποτε δεν το διαπιστωσα ακομα και στην samsung 191T 19" TFT που εχω, και παιζω σχεδον αποκλειστικα racing simulators που τα μεγιστα FPS ειναι το πιο σημαντικο για μενα με τερμα παντα τις ρυ8μισεις ποιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Brwmogazos [Σήμερα, στις 01:03]

Συγνωμη αλλα εδω 8α διαφωνησω...

απο τι 4200 ασους σε 9700 προ και μετα σε 9800 προ με μονιτορ Σονυ 17αρι και μετα στην ΤΦΤ 19 με 1280χ1024 δεν ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ποιοτητα εικονας!

Σε προσφατα ρεβιους που εχω δει δεν υπαρχει καμια διαφορα σε ποιοτητα εικονας και μαλιστα σε μερικα η 6800 ειχε καλυτερο...σε overclockers.co.uk ειχα δει πολλα reviews με τελευταιους drivers που το τονιζαν αυτο...

Για τα τροφοδοτικα αυτα που λενε ειναι μ@λ@κιες...με shuttle δουλευουν κανονικοτατα 6800ULTRA χωρις προβληματα!

Τωρα για drivers kai tetoia...με ATI ειχα προβληματα που ποτε δεν ειχα με NVIDIA...

Καταρχας με την Χ800 δεν μου ετρεχε το Race driver...νταξει πιχνιδι ειναι δεν λεω, μια αναφορα εκανα...αλλα το μεγιστο ξενερωμα με ATI ειναι με IQ τερμα και οχι μονο τα προγραμματα τα σχεδιαστικα που ετρεχα για το Μαστερ σε Μηχανολογια που κανω...Pro Engineer κτλ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΤΙ...9700Pro+9800Pro+9600PRO ολες το ιδιο!!! κολλαει και δεν σου δειχνει σε 3D view οταν περιστρεφεις ενα αντικειμενο που εχεις σχεδιασει...Με Nvidia καρτες δεν ειχα ΠΟΤΕ αυτο το προβλημα...

Αχ και ξεχασα...την 9700Pro μου την γυρισα πισω στην Crucial γιατι ειχαν προβλημα τοτε οι καρτουλες με τους drivers δεν ξερω και γω τι...και στο ξεκαρφωτο σου εριχνε την αναληση και τα χρωματα οπως και τους drivers με το error οτι ο driver εχει κολλησει σε infine loops etc

Κα8ε εταιρια με τα δικα της λοιπον, εγω ειχα τις εμπειριες μου μεσα απο 3DFX, Nvidia και ATI...το IQ της ΑΤΙ ποτε μα ποτε δεν το διαπιστωσα ακομα και στην samsung 191T 19" TFT που εχω, και παιζω σχεδον αποκλειστικα racing simulators που τα μεγιστα FPS ειναι το πιο σημαντικο για μενα με τερμα παντα τις ρυ8μισεις ποιοτητας...

Καλα ολα αυτα αλλα λιγο ξεκαρφωτα, αν αρχισω να απαριθμω τα προβληματα που εχω αντιμετωπισει εγω με nvidia καρτες και μιλαμε για τις καλυτερες, δεν θα τελειωσουμε σημερα.

Ας τα παρουμε ομως απο την αρχη... drivers ;) αναριθμητα προβληματα με τους οδηγους της nvidia και μην μου πεις οτι διορθωνονται με τους νεους οδηγους γιατι βαρεθηκα να αλλαζω οδηγους πισω-εμπρος.

Φυσικα και δεν μπορω να εχω αποψη για το συγκεκριμενο προβλημα που αναφερεις στο συγκεκριμενο προγραμμα γιατι δεν το ξερω, εχω ομως πελατες σχεδιαστες που τους εχω εγκαταστησει υπολογιστες με ΑΤΙ καρτες και δεν εχω ακουσει κανενα προβλημα, πιθανον κατι να συμβαινει αλλα μενα δεν ειναι ικανοποιητικη απαντηση οτι υπαρχει μονο σε καρτες της ΑΤΙ, θελει περαιτερω εξεταση.

Τελος οντας fun της nVIDIA για αρκετα χρονια εχω την ευχερεια να συγκρινω της δυο κρυφαιες καρτες του προηγουμενου ετους και αναφερομαι στις :

ATI RADEON 9800 XT

NVIDIA 5950 ULTRA

και τις δυο στα ιδια συστηματα και με τις ιδιες προυποθεσεις συγκρισης, τα αποτελεσματα των δικων μου δοκιμων τα εχω αναφερει σε αλλο θεμα το συμπερασμα μου ομως ειναι οτι αυτο που βλεπω στην οθονη μου με την ΑΤΙ δεν το βλεπω με την nvidia παρα το οτι δειχνει πιο δυνατη η δευτερη.

Τελος για να μην μακρυγορω δεν εχω καμμια ιδιαιτερη προτιμηση σε καμμια εταιρεια και θεωρω οτι οταν φτανουμε στην κορυφη δεν υπαρχουν διαφορες που να αναγαγουν τον ενα η τον αλλο σε νικητη, αυτο που εχει σημασια ειναι να ταιριαξει κατι απολυτα με το δικο μας συστημα χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.