Jump to content



Project Lian Li V2100 Plus II


spH3RiCal

Recommended Posts

Όντας ευτυχής κάτοχος ενός Lian Li V2100 σκεφτόμουν από καιρό να το φτιάξω λίγο, να γίνει ομορφότερο. Έτσι μετά από αρκετούς μήνες χαλαρής ομολογουμένως δουλειάς το project τελείωσε και είπα να ποστάρω ένα μικρό worklog :p Δυστυχώς μηχανή δεν υπήρχε διαθέσιμη οπότε όλες οι φωτογραφίες πάρθηκαν από το κινητό..

Αρχικά έφυγαν τα περιττά κομμάτια από το κουτί

Photo0148.jpg

για να μείνει μόνο ο σκελετός (στο κάτω μέρος είναι τα σημάδια για τις θήκες των HDD οι οποίες τοποθετήθηκαν λίγο πιο μέσα ώστε να χωρούν οι δίσκοι με τα καλώδια στην πίσω μεριά τους χωρίς πρόβλημα)

Photo0161.jpg

Σημαδεύτηκαν ορισμένα κοψίματα για να περνούν τα καλώδια

Photo0160.jpg

Μπροστά θα μπει ένας 20αρης εισαγωγής, που είχα από ένα παλιό κουτί για να βοηθάει στο airflow του βασικού διαμερίσματος

Photo0164.jpg

Αγοράστηκε και σήτα με την οποία έφτιαξα τα grills (της αγοράς δε τα πολυπάω :p ). Ούτως ή άλλως με τα custom μπορούσα να φτιάξω δικά μου ακριβώς στο μέγεθος της κάθε τρύπας.

Εδώ του 20άρη

Photo0190.jpg

Η αλήθεια είναι οτι παιδεύτηκα αρκετά, αλλά νομίζω οτι αξίζει το αποτέλεσμα :)

Σειρά είχε το παράθυρο, οπότε σημαδεύτηκε και πήρε το δρόμο του για το εργαστήρι

Photo0175.jpg

Λιμαρίστηκαν οι γωνίες κι έτοιμο!

Photo0200.jpg

Η αλήθεια είναι δε μου αρέσει να προεξέχουν βίδες στην περίμετρο του παραθύρου, οπότε το Plexy κολλήθηκε με ταινία διπλής στο πλαινό. Φυσικά έπρεπε να ασκηθεί και η απαραίτητη πίεση :p

Photo0229.jpg

Τελικό αποτέλεσμα

Photo0249.jpg

Ένα πρόβλημα που έχει το V2100 είναι οτι το Ι/Ο panel του είναι στη βάση κάτι που δυσκολεύει αρκετά. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω άλλο ένα σε ένα 5,25 bracket. Δυστυχώς η πλακέτα που είχα διαθέσιμη ήταν κάθετης εφαρμογής οπότε δε μπορούσε να βιδωθεί, Έτσι φτιάχτηκε μια μικρή βάση από plexy η οποία κολλήθηκε στο bracket και πάνω σε αυτή κολλήθηκε η πλακέτα.

Αρχικά ανοίχθηκαν οι τρύπες

Photo0212.jpg

Μια πρώτη εφαρμογή

Photo0234.jpg

Η βάση

Photo0209.jpg

Και έτοιμο

Photo0219.jpg

Περίσσευε και ένα fan controller, το οποίο τοποθετήθηκε στην οροφή.

Photo0313.jpg

Οι ανεμιστήρες θα βάφονταν λευκοί οπότε οι φτερωτές αφαιρέθηκαν, τρίφτηκαν

Photo0327.jpg

και βάφτηκαν με σπρέυ

Photo0332.jpg

Οι δύο 14αρηδες που θα μπουν στην οροφή κόπηκαν κυρίως για αισθητικούς λόγους. :)

Στο μεταξύ ήρθαν και τα κομμάτια από την ηλεκτροστατική

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κοπρίτη που ανέλαβε το συγκεκριμένο κομμάτι :D

Εδώ οι τρύπες της οροφής με τα grill τους

Photo0315.jpg

και μία από το εσωτερικό που ξεκίνησε σιγά σιγά να στήνεται πάλι

Photo0334.jpg

Τα brackets των σκληρών βάφτηκαν και αυτά λευκά, ενώ μπήκε και ένας επιπλέον ανεμιστήρας πίσω τους για να βοηθάει στο airflow του κάτω διαμερίσματος.

Photo0342.jpg

Photo0343.jpg

Χεχεχε :p

Photo0345.jpg

Στην οροφή θα έμπαιναν επίσης και τα κουμπιά power και reset. Πρώτα sleevαρίστηκαν

Photo0350.jpg

Η οροφή τελειωμένη

Photo0374.jpg

Μια γενική

Photo0373.jpg

Σειρά είχε ο φωτισμός, Μου είχαν μείνει δυο καθοδικές αλλά όταν περνούσα τα καλώδιά τους από το sleeve έπαιζε πρόβλημα (έχω ανοίξει και αντίστοιχο thread) οπότε αγοράστηκε ένα μέτρο led stripe και βρήκα την υγειά μου :p

Κόπηκε, μπήκαν βύσματα

Photo0366.jpg

Sleevαρήστηκαν τα καλώδιά τους

Photo0375.jpg

Τοποθετήθηκαν διακόπτες στο πίσω μέρος του κουτιού

Photo0369.jpg

There be light

Photo0379.jpg

Τα δύο παραπάνω μπήκαν κάτω από τη μητρική ενώ μπήκε και άλλη μία συστοιχία στην οροφή του κουτιού.

Μια κοντινή του 20αρη από τη μέσα πλευρά

Photo0380.jpg

Αρχίζει σιγά σιγά το στήσιμο του PC

Photo0382.jpg

O 2,5αρης ssd δε μου άρεσε στο bracket του οπότε μπήκε σε custom θέση στο tray.

Photo0383.jpg

Και λίγο eye candy :p

Photo0389.jpg

Photo0396-1.jpg

Photo0398-1.jpg

Photo0402.jpg

Photo0403.jpg

Photo0409.jpg

Photo0418.jpg

Photo0393.jpg

Photo0424.jpg

Photo0452.jpg

Η μακαρονάδα

Photo0387.jpg

Με κλειστά φώτα

Photo0427.jpg

Photo0440.jpg

Photo0432.jpg

Αυτά τα ολίγα :D

Το project δεν έχει τελειώσει ακόμα βέβαια.. Ένα μικρό hint για το επόμενο στάδιο

Photo0415.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το κουτι σου...Και πραγματικα κατεβαινοντας τις φωτογραφιες στο μυαλο μου γυριζε το δευτερο συστημα βλεποντας τον ογκο του κουτιου!!!!!

Συνεχισε ετσι :T: και περιμενουμε update!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα.Τα 2 vandal switch στο επάνω μέρος τι κάνουν;

Φαντάζομαι στο κάτω μέρος θα βάλεις mini itx για freenas;Κάτι παρόμοιο έχω και εγώ.

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/palio-kouti-kainouria-arxi-worklog-enimerwsi-23-a-60231.html

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η κλασσική σήτα που βάζουν και σε αυτοκίνητα αν βλέπω καλά. Την έχω δουλέψει και εγώ και προσωπικά πιστεύω ότι δεν δένει με το χαρακτήρα του κουτιού(εκτός και αν έρχονται και άλλες μεγάλες αλλαγές ίσως). Θα προτιμούσα κάποια από τις πιο διακριτικές AC Ryan.

Link to comment
Share on other sites

Thnx παιδια :)

Κατω ναι θα βαλω ITX, αλλα δεν εχει μπει ακομα, γιατι δε ξερω ακομα τι να το κανω :tomato: Μια ιδεα ειναι να μπει το κατεβαστηρι, ομως του εχω φτιαξει ενα κουτι απο plexy και δε θελω να παει χαμενο :p Κατι θα μου ερθει..

Οι vandal ειναι τα power - reset buttons.

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION]: Εννοεις αυτο ? http://images.e-shop.gr/images/PER/ART2/PER.809576_1.jpg Η αρχικη σκεψη ηταν να μπει κατι τετοιο μιας κα εχω ενα κομματι, αλλα δε ξερω κατι με χαλαει.. Μου φαινεται λιγο.. ατσουμπαλη (πολυ μεγαλες τρυπες) :p Επισης ειναι διπλασια σε παχος (1mm) και αρκετα δυσκολοτερη να δουλευτει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα σχέδια, αλλά νομίζω έχουν σταματήσει να παράγονται. Δες αυτά όμως: Modder's Mesh / Panels | Page 1 | Sort By: Product Title A-Z - FrozenCPU.com *

Το diamond και το slot style ίσως να ταίριαζαν.

Link to comment
Share on other sites

....

Επισης ψαξε για καλυτερη λυση στο φωτισμο, αυτη τη στιγμη ειναι πολυ σκοτεινο.

Εγώ έχω μία ταινία led 30cm και από φωτισμό είμαι κομπλέ. Πιστεύω το αδικεί η φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτισμο γενικα ειχα προβλημα.. Δυστηχως εκοψα το παραθυρο μεγαλυτερο απο οσο χρειαζοταν, οποτε αν εβαζα led πανω στο διαχωριστικο των διαμερισματων θα τυφλωνε αν το κοιτουσες απεξω.. Θα μπορουσε να μπει πανω στο πλαινο, αλλα δε μου αρεσει τοσο η ιδεα του να πρεπει να αποσυνδεσω ενα καλωδιο καθε φορα που θα το ανοιγω.. Επισης το να μπει καποιου ειδους καλυπτρα δε μου αρεσε εμφανισιακα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η σίτα ειναι οκ αν δεν σε πειράζει εσενα, η μόνη παραφωνία που έπεσε στο μάτι μου είναι οτι στις σίτες που βρίσκονται στην οροφη η μια σιτα με την άλλη έχουν 90 μοίρες διαφορά στην κατέυθυνση και επειδή η "τρύπες" είναι ρόμβοι φαίνετε η διαφορα!!

just my 2 cents!!!

Κατα τ'αλλα keep up the good work!:T:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παρα πολυ ωραιο το κουτακι αλλα εχω μια παρατηρηση, υπαρχει ενα κενο αναμεσα στο hardware και στους HDD κατα τα αλλα παρα πολυ ωραιο απλο και κυριλε ο φωτισμος επισης εξισου παρα πολυ καλος ευγε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=5189]spH3RiCal[/MENTION] Τέλειο το κουτάκι άξιζε η αναμονή τόσο καιρό. Να ενημερώσω ότι ο φίλος spH3RicaL έκανε μια αρκετά τιτάνια προσπάθεια η οποία άξιζε τον κόπο μιας και είχε κάποιες αναποδιές στα κοψίματα κλπ. Μια σημείωση ότι μέχρι και τα molex βαμένα είναι και δεν το είπε. :p .Αν του έρθει και καμιά ιδέα για το τι μπορεί να κάνει το Itx τότε θα το κοτσάρει,εγώ πάντως προτείνω -Ξανα- να χώσει το mini itx κατεβαστήρι του εκεί,αλλά δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Επειδή τώρα τελευταία σκέφτομαι να ανοίξω ενα παραθυράκι στο πλαϊνό του κουτιού μου, και είχα κατα νου βίδες για την στερέωση του plexi, μήπως μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτό του πλαϊνού από την μέσα μεριά, έτσι για να πάρω μία ιδέα για το πώς φαίνεται η ταινία διπλής όψης.:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.