Jump to content



Αντίσταση για μείωση στροφών...


anhelito

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από anhelito

Έγινε θα πάω εκεί. Βασικά από ηλεκτρονικά πήγαινα στο ΑΚτίνιον αλλά ειναι πολύ ακριβός κατάστημα.

Ακριβό? Μπα, πως σου ήρθε αυτό? Ήθελα πριν λίγες μέρες να πάρω μερικά ανεμιστηράκια 50x50mm (για να έχω να αλλάζω τα ανεμιστηράκια που καίγονται κάθε τόσο σε κάτι Pentium 3 στη δουλειά μου) και τα είχε 26 ευρώ το ένα :boxed::TD:

...

Αρχική απάντηση από anhelito

ώχ δεν ήξερα ότι παίζουν ρόλο τα watt του ανεμιστήρα για τις αντιστάσεις αντιστάσεις:unsure: :whistling :whistling

Βασικά οι αντιστασεις είναι κάτι μικρούλες! Μάλλον θα μου καούν!

Εγώ, για να κάνω κάτι αντίστοιχο, είχα πάρει αντιστάσεις 82 Ohm, 5W:

Fan_Resistor_01.jpg

Fan_Resistor_02.jpg

(κάνε κλικ πάνω στις φωτό για να τις δεις μεγαλύτερες)

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ακτίνιον είναι μπουτίκ ηλεκτρονικών ειδών. Είναι μόνο για να βλέπεις τις βιτρίνες. Για να το επισκεφτώ πρέπει πρώτα να έχει γυρίσει όλη την Αθήνα+να μην έχω βρεί αυτό που θέλω!

Έχεις κάνει καλή δουλειά με τον ανεμιστήρα. Κατάλαβα τι αντιστάσεις χρειάζονται. Αν κ τώρα το απόγευμα ένωσα το ανεμιστηράκι με το κίτρινο+κόκκινο καλώδιο κ έκανα τη δουλειά μου. Πλεόν έχει όλους τους ανεμιστήρες το innovator μου+είναι αθόρυβο!!! Φαίνεται πώς έιμαι πολύ τυχερός που δεν μου έχει καεί!!! Καλά έκανα κ μια βλακεία, αποορώ πώς δεν τα έκαψα όλα! Τελικά η ΑΝ7 είναι σκληρό καρύδι! Αυτό που με τρόμαξε ήταν τα 12V. Το πολύμετρο μου έδειξε 11.72!!! Χμμμμ αυτό με βάζει σε ανησυχία. Τη μέτρηση την έκανα σε ένα molex από αυτά που συνδέουμε τους σκληρούς δίσκους...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασίες δεν έχουν αλλάξει με τις αλλαγές που έκανα. ’λλωστε αν δεν έχεις καλή ψύξη συνολικά στο κουτί, το τροφοδοτικό θα ψήνεται και 10 ανεμιστήρες να του έχεις βάλει. Από θερμοκρασίες το τροφοδοτικό μου δείχνει 39 βαθμούς το ανώτερο τώρα με τις ζέστες. Τόσο μου έδειχνε κ πρίν. Τώρα αν το innovator είναι καλό τροφοδοτικό το συζητάμε... Βέβαια είναι 400w(κάτι είναι κ αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anhelito

Έχεις κάνει καλή δουλειά με τον ανεμιστήρα. Κατάλαβα τι αντιστάσεις χρειάζονται. Αν κ τώρα το απόγευμα ένωσα το ανεμιστηράκι με το κίτρινο+κόκκινο καλώδιο κ έκανα τη δουλειά μου. Πλεόν έχει όλους τους ανεμιστήρες το innovator μου+είναι αθόρυβο!!! Φαίνεται πώς έιμαι πολύ τυχερός που δεν μου έχει καεί!!! Καλά έκανα κ μια βλακεία, αποορώ πώς δεν τα έκαψα όλα! Τελικά η ΑΝ7 είναι σκληρό καρύδι! Αυτό που με τρόμαξε ήταν τα 12V. Το πολύμετρο μου έδειξε 11.72!!! Χμμμμ αυτό με βάζει σε ανησυχία. Τη μέτρηση την έκανα σε ένα molex από αυτά που συνδέουμε τους σκληρούς δίσκους...

Πρόσεχε γιατί το κίτρινο καλώδιο χρησιμοποιείται για να μετράει τις στροφές του ανεμιστήρα και δεν έχει κανένα ώφελος να του βάλεις αντίσταση. Την αντίσταση τη βάζεις είτε στο κόκκινο (12V) είτε στο μαύρο (γέιωση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έφταιγε το γεγονός ότι έβγαλα το τροφοδοτικό ή είναι χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικό. Οι επανεκινήσεις συνέβαιναν σεπλήρες φορτίο με 1.813v vcore kai χρονισμένος τον athlon XP 2600+=> 2288Mhz. Όταν είναι όλα φυσιολογικά είμαι οκ. Μόλις στρώσει η as5, θα ανεβάσω πάλι τα Mhz να δώ αν βλετιώθηκε η κατάσταση αλλιώς θα πάρω καινούριο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση που εχω ακολουθησει και εγω ειναι να ανοιξεις το τροφοδοτικο και να τοποθετησεις ψυκτρες (βιδωνοντας τες) πανω στην μεταλικη πλακα που ψυχει τους ανορθωτες. Οι ανορθωτες σε ενα τροφοδοτικο ανεβαζουν κατα πολυ την θερμοκρασια. Εγω ενα λεβικομ 420 που εχω το λειτουργω εδω και 2 μηνες με ατο τον τροπο και με εναν ανεμηστιρα στισ 2100 στροφες σταθερα και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε και επανεκκινησεις σε οβερκλοκινγκ συνθηκες. Καντω και δεν θα χασεις!

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό. Οι ανορθωτές είναι κάτι μεταλλικά στοιχεία? Οι ψύχτρες για να τις βιδώσω θα ανοίξω τρύπες στους ανορθωτές? Τι ψύχτρες να πάρω? Αν υπήρχε΄καμία φώτο έτσι για να πάρω μια ιδέα... Πάντως είναι πολύ καλό΄αυτό το mod. Θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το κουτί χάνεις την εγγύηση.

Οι ανορθωτές μετατρέπουν το εναλλασσόμενο σε συνεχές, δεν θερμαίνονται ιδιαίτερα αν δεν είναι οριακοί, και όταν καταφέρεις να τους τρυπήσεις, καταστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο μεταλλικα αντικειμενα ειναι οι 2 ψυκτρες που χρησιμοποιει το τροφοδοτικο για ψυξη των ανορθωτων! Εκει πανω, χωρις να βγαλεις και να πειραξεις τους ανορθωτες (εχει πολλυ δουλεια αν βγαλεις ανορθωτες, πιστεψε με το δοκιμασα!) ανοιγεις τρυπες οσες χρειαστεις για να βιδωσεις πανω καποια ψυκτρα απο παλοιο αθλον (κανει και σε αυτη τρυπες) αναμεσα απο τις βιδες βαζεις και μπολικι θερμοαγωγιμη παστα. Οταν το τελειωσεις θα διαπιστωσεις οτι οι ψυκτρες θα ζεσταινονται πολυ και το τροφοδοτικο θα βγαζει πιο ζεστο αερα εξω αποτι πριν. Αυτο ειναι σημαδι οτι αποβαλλεται η θερμοτητα με μεγαλυτερο ρυθμο απο οτι πριν----> Καλυτερη ψυξη τροφοδοτικου με 1 ανεμηστηρα που βγαζει εξω τον αερα!

:)

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω. Αλλά είναι λίγο στενάχωρα+ήδη οι ψύκτρες των ανορθωτών είναι μεγάλες κ πιάνουν όλο το κουτί. Πάντως ο αέρας που βγαίνει απο το τροφοδοτικό είναι καυτός. Πια ζεστός κ από τον αέρα που βγάζει το κουτί!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βρήκα.... Θα σου πρότεινα να φταιάξεις το παρακάτω..... Το ολοκληρωμένο σηκώνει μέχρι 17W.... δηλαδή 1.7A...... Κάνεις 2 τέτοια και βάζεις σε κάθε fanny από ένα, τα βγάζεις και μπροστά στην πρόσοψη του κουτιού και είσαι πρώτος...... Παίζεις από 3v-12v.....

post-419-1416071070,5559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα σκέτο ροοστάτη αυτό;

Καλύτερη σταθερότητα στο ρεύμα, ledάκι, και δεν ζεσταινέτε ο ροστάτης με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να καεί, αλλά ζεσταίνετε το ολοκληρωμένο και ψύχετε με την ψύχτρα......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Καλύτερη σταθερότητα στο ρεύμα, ledάκι, και δεν ζεσταινέτε ο ροστάτης με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να καεί, αλλά ζεσταίνετε το ολοκληρωμένο και ψύχετε με την ψύχτρα......

Καλά ο ροοστάτης θα ζεσταίνεται μόνο αν τον πάρεις να είναι τσίμα τσίμα στα watt του ανεμιστήρα, αλλιώς δε θα έχει πρόβλημα (ουσιαστικά μία αντίσταση είναι...). Προσωπικά από όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει ροοστάτη βλέπω στο πολύμετρο σταθερότατο ρεύμα (ας είναι καλά και το καλό τροφοδοτικό μου!) και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Πάντως για όσους πιάνουν τα χέρια τους είναι αρκετά εφετζίδικο το κυκλωματάκι σου, πλην όμως περίπλοκη λύση (είμαι μινιμαλιστής, τι να κάνουμε :) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.