Jump to content



Sniper Elite V2


Petrossortep

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έπαιξα το demo. Ήταν απλά μια μικρή γεύση από game mechanics και πολύ ελπιδοφόρο.

Υπάρχουν κάποιες μικροατέλειες στο χειρισμό και ειδικά στο cover system, αλλά η ουσία του πρώτου παραμένει αναλλοίωτη ενώ προστίθεται επιπλέον ρεαλισμός στα σημεία.

Σε πραγματικές συνθήκες ένας sniper παρακολουθεί και οργανώνει εκατό φορές και εκτελεί μία. Το ξαναλέω. Αν κάποιοι προτιμούν τον "ρεαλισμό" του cod/bf 3 με τα 100 kill το λεπτό ας το αποφύγουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Wizard, ξέρεις αν θα έχει αποκλειστικά health regeneration το κανονικό game;

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω λεπτομέρειες. Είναι από τα παιχνίδια που θα πάρω έτσι κι αλλιώς και ακόμα κι αν δε μου αρέσει, δε θα κλάψω τα λεφτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι λείπει το camouflage meter του πρώτου.

Και απ'ότι φαίνεται δεν θα υποστηρίζονται health packs.

Before I buy it,I HAVE A QUESTION TO Devs - Welcome, FAQ, Announcements, Retailers - The Official Sniper Elite V2 Community Board

Αυτή την τάση υπεραπλούστευσης στα games, πόσω μάλλον σε αυτά που θέλουν να λέγονται tactical, δεν την καταλαβαίνω. Ποιοί ζητάνε τέτοια features; Η γενιά των arcade είχε περισσότερη πρόκληση και το γούσταρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την τάση υπεραπλούστευσης στα games, πόσω μάλλον σε αυτά που θέλουν να λέγονται tactical, δεν την καταλαβαίνω.

[Θεσαλλονική προφορά]

Τι δεν καταλαβαίνεις...; Τι δεν καταλαβαίνεις....;;;

[/Θεσαλλονική προφορά]

Όλα στο βωμό του χρήματος. Τα ίδια έγραψα και στο BF3 thread. Πουλάει το arcade? Arcade θα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JPlvJ2jkalg]Sniper Elite V2: Kill Tally Gameplay, Sch[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZttxvaWkA8M]Sniper Elite V2: Kill Tally Gameplay, Opernplatz - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ziS5f1kYGic]Sniper Elite V2: Kaiser-Friedrich Museum Gameplay - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εχθές την 1η αποστολή. Θα έλεγα ότι περισσότερο με εκνεύρισε παρά το χάρηκα... :getlost:

Ωραία γραφικά και ατμόσφαιρα, όπως το πρώτο. Επίσης μου άρεσε που στις ρυθμίσεις της εικόνας, βλέπεις κατευθείαν τι αλλάζεις στην ποιότητα. Δεν είναι μεγάλο δείγμα, αλλά παίρνεις μια γεύση.

Τι μου την έσπασε...;

1. Που κάνει διακοπές κάθε 3 βήματα... Βάζεις μια παγίδα, διακοπή, σε πάει παρακάτω. Μπαίνεις σε ένα κτήριο, διακοπή...

2. Κάποια objectives πρέπει να τα κάνεις ακριβώς όπως θέλει, διαφορετικά σε πάει από την αρχή. Πχ, έπρεπε να βάλω μια παγίδα σε πόρτα και την έβαλα 4 φορές μέχρι να μπει ακριβώς εκεί που θέλει.

3. Παρόλο που έχω ρυθμίσει το ποντίκι στα 1800dpi, εκεί που παίζω πάντα, η κίνησή του είναι πολύ απότομη και δεν έχει (δεν είδα) ρύθμιση ευαισθησίας

4. Παρόλο που το έβαλα Marksman, είναι πολύ εύκολο το σημάδι, αφού κρατάς το Ε και σου βγάζει το ρόμβο ακριβώς που θα πάει η σφαίρα.

Ίσως είναι η 1η αποστολή που σου μαθαίνει το παιχνίδι έτσι σπαστική. Δεν ξέρω, θα το προχωρήσω και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

το παιχνίδι έτσι παει; Προχωράς και περιμένεις τα κύματα των εχθρών να έρθουν;

Από που βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα; :...:

Σε καμία περίπτωση. Είναι ακριβώς ότι λέει, sniper. Βαθιά μέσα σε εχθρική περιοχή, στόχος είναι συνήθως 1-2 άτομα, one-shot-one-kill και μετά διαφυγή. Κάποιες φορές βέβαια, το μακελειό είναι αναπόφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα reviews και το βγάζουν λίγο πιο κάτω από το πρώτο(~7,5). Αναμενόμενο αν σκεφτείς πως τέτοια games δεν βασίζονται στην εντυπωσιακή παραγωγή.

Όλοι αναφέρονται στο buggy AI(buggy όχι τόσο χαμηλής ποιότητας), στην anti-sniper κονσολοατμόσφαιρα(π.χ. health regen) και στα μέτρια controls.

Σίγουρα αποκλίνει από την "αγνότητα" του πρώτου, αλλά τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Και στο πρώτο υπήρχαν αποστολές προς το τέλος που αναχαίτιζες ορδές εχθρών, και στο πρώτο οι σκοποί ήταν σχετικά λίγοι αλλά απαιτούνταν αθόρυβη προσέγγιση κοκ.

Αυτό που βρήκα εντελώς άκυρο στο ντέμο είναι το cover system. Αφενός δεν μπορείς να αλλάζεις αυτόματα τοίχο, αφετέρου δεν καλύπτεσαι καλά και όταν αποκαλυφθείς για να εκτελέσεις βγαίνεις από τη θέση σου ολόκληρος.

Όπως και να έχει είναι το μοναδικό sniping sim της αγοράς. Ποιός άλλος θα τολμούσε να βγάλει ένα αργό σε δράση, καθαρά στρατηγικό shooter;

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION]

Με απογοητεύεις. Sniper Elite difficulty και prone all the way. :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.