Jump to content



SandyBridge Overclocking Results


Recommended Posts

Καλησπέρα

Πιστεύω θα είχε ενδιαφέρον να ποστάρει ο καθένας τα εξής:

Overclocking @4Ghz

Overclocking @4.75Ghz

Overclocking @5Ghz

Overclocking @5Ghz+

Σε καθένα απο αυτά να ποστάρει τα ρεύματα του cpu,multi & Baseclock

Θα κάνω την αρχή όταν τρέξω στα 4Ghz για την ώρα είμαι 4.5 με 1.21 και 4.75 με 1.28v αν θυμάμαι καλά

Ο σκοπός του Thread είναι να παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα μας ωστε να τα συγκρίνουμε κι κι να βοηθειθούμε ώστε να τα κάνουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

ενδιαφερον, αλλα πρεπει να θεσεις καποιο standard για να ειναι συγκρισιμα τα αποτελεσματα του καθενος.

Πχ να περναει μιση ωρα Linpack AVX...

Καλο θα ηταν επισης να post-αρει και screenshot ο καθενας για να υπαρχει ενα σχετικο επιπεδο αξιοπιστιας, αλλα ενταξει ας υπαρχει το standard και σε γενικες γραμμες νομιζω μπορουμε να εμπιστευτουμε τα πιο πολλα μελη, ειναι χαζο να "κλεψεις" σε κατι τετοιο, δε δειχνεις τιποτα παραπανω απο το οτι εισαι πιο τυχερος στο κομματι που σου εκατσε...

Αλλα το πρωτο που λεω ειναι απαραιτητο γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα στο ρευμα που χρειαζεται για να μπεις windows, για να τρεξεις linpack, για να τρεξεις 3dmark, για να τρεξεις prime και τελος για να τρεξεις linpack AVX...πολυ μεγαλη διαφορα ειδικα σε μικρους χρονους (κατω του 10ωρου)

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο προλαλήσαντας. Γιατί δυστυχώς η σταθερότητα είναι υποκειμενικό πράγμα.. για πολύ κόσμο... άλλος βλέπει σταθερότητα αν του κολλάει το browsing ή όχι.. , άλλος αν μπορεί να κάνει σωστά ένα πολύωρο render ή ένα encode και άλλος αν "μπορεί να τρέξει ένα μήνα prime". Ένα ήδη καλό database για αναφορά/συγκρίσεις πάντως είναι και αυτό

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μιλάμε με screenshot

αξειόπιστο πιστεύω ότι μπορεί να είναι το wprime 1024m και την ίδια ώρα superpi32 γιατί στρεσάρει 100% όλους τους cores/threads και επειδή δεν μου έχει τύχει ποτέ σταθερός cpu @wprime+superpi32 κι μη σταθερός σε 24/7

επίσης είναι πολύ χρονοβόρο το να τρέχεις 10ώρες prime κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η άποψη μου περί σταθερότητας να είναι λίγο τραβηγμένη.. μιας και ουσιαστικά ψάχνουμε για ΑΣΤΑΘΕΙΑ, και όσο δεν την βρίσκουμε.. τόσο αυξάνεται η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να είναι σταθερό το σύστημά μας. Πιστεύεις πραγματικά ότι με 5-10-20 λεπτά στο wprime/HyperPi(αυτό υποθέτω εννοούσες όταν έγραφες SuperPi), έψαξες πολύ για αστάθεια ?? :p .Αν φυσικά, δεν έχεις φάει ποτέ bsod μετά τις δοκιμές με wprime/hyperpi, τότε "good for you" ;) . Η όλη η ιστορία με τα πολύωρα stress sessions περισσότερο γίνεται για fine tune στις ελάχιστες δυνατές τάσεις, το οποίο δεν μπορείς να το κάνεις με 10 λεπτά stress-άρισμα.

Link to comment
Share on other sites

I know κι δεν διαφωνώ απλά λέω ότι οι sb έστω κι στην χειρότερη αν μπορύν να τρέξουν τα παραπάνω κι ταν βγάλουν αλλά φας bsod κάποια στιγμή σε 20000χρόνια(παράδειγμα)τότε θα θέλει πολύ λίγο ρεύμα για να είναι stable

είτε για 20000χρόνια μετά είτε για 30λεπτά μετά

για την ώρα τρέχω prime95(έτσι για να δω)

έχω βγάλει 4 wprime 1024 στα 4ghz με 1.1v

Link to comment
Share on other sites

δε μιλάω για "20k" χρόνια, αλλά για πολύ πιο μικρά χρονικά διαστήματα.. π.χ. πρόσφατα ήθελα να ανεβάσω λίγο ακόμη τον 2600K μου, για να γλιτώσω κάτιτις σε encoding, για τα 4400ΗΤ ON, με 1.226 (avg τάση από το log του Aida) έπαιζα καμιά ώρα BF3 χωρίς πρόβλημα, αλλά το prime(avx) , έσκασε 2 φορές(power off ξερό) την μια φορά στην ~1 ώρα, και την 2η φορά (ξαναδοκίμασα γιατί το poweroff, θεώρησα ότι ήταν κάτι τυχαίο/άσχετο) στο 15ρτο. Με τη λογική σου, αν έμενα στο 1ο stress run, θα ήμουν ευχαριστημένος και θα έλεγα ότι είναι uber stable.. ;) (Τελικά αυτό το 1.226... έγινε 1.248 ;))

Link to comment
Share on other sites

4.0Ghz-1.140- 4.5hrs prime(avx)

4.2Ghz-1.199- 13hrs >>

4.4Ghz-1.248-14.5hrs >>

4.6Ghz-1.309- 16hrs >>

4.7Ghz-1.341- 17hrs >>

-------------

παραπάνω δεν είχα δοκιμάσει αφενός μιας και τόσο είναι το max multi του δικού μου, χωρίς PLL Overvoltage, αφετέρου ήδη το 1.341 μου φάνηκε πολύ ;) . Τιμές τάσεων, μέση τιμή από το log του aida όσο έτρεχε το prime.

Malay L041C

Link to comment
Share on other sites

Χμ τόσες ώρες στρεσαρίσματος δεν είναι πολλές για την καλή λειτουργιά του cpu. Εγώ συνήθως δοκιμάζω πρώτα με LinX για κανένα 10αλεπτο και μετά prime για κανένα 2ωρο αν δεν έχω πρόβλημα έτσι τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχω σε καθημερινή χρίση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ από τα 4 στα 8 σου ζητούσε πολύ περισσότερη τάση ο cpu???

Παράξενο αυτό μιας και δεν είναι όπως τα x58 και οι μνήμες δεν επιρεάζουν την τάση του cpu παράμόνο κατα πάάάάρα πολύ λίγο έως αμελητέα!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ από τα 4 στα 8 σου ζητούσε πολύ περισσότερη τάση ο cpu???

Παράξενο αυτό μιας και δεν είναι όπως τα x58 και οι μνήμες δεν επιρεάζουν την τάση του cpu παράμόνο κατα πάάάάρα πολύ λίγο έως αμελητέα!

Ναι..απο τα 1,245 θελω 1,29 για τα 4400.

Γιατι οι 2500/2600 δεν εχουν Imc? :p

Link to comment
Share on other sites

Just Testing σε αυτές τις συχνότητες παίζω τις τελευταίες 4μέρες

492133v.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Αν διακρίνω καλά στη φωτό η τάση σε load είναι 1.332 έτσι;

Πόσο ρεύμα δίνει απο Bios; 1.356;

Βγάζει 20 loops στο IntelBurnTest στο maximum stress level;

Αν θες πες τι άλλες ρυθμίσεις έχεις στο bios

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.