Jump to content



SandyBridge Overclocking Results


Recommended Posts

Επισης στο prime blend πως οριζεις custom memory usage?

Διαλεξε "Custom" αντι για "Blend", βαλε ή κράτα τις ρυθμισεις του Blend και την μνημη απο 1600ΜΒ που ειναι by default (στο Blend) βαλε την όσο θέλεις...that's all...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Εμενα μου εχουν σπασει τα νευρα..απο τοτε που εβαλα τα 8GB απανω.

Ενω βγαζω Blend/LinX..

Τρωω BSOD's 0000x124(that means Vcore-VTT) οταν κανω αναπαραγωγη ΗD μεσω Lan.

Εχω ηδη δωσει παραπανω ταση απο οτι πρεπει.

Μυρίζομαι BIOS..θα δοκιμασω κανενα ποιο παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εχουν σπασει τα νευρα..απο τοτε που εβαλα τα 8GB απανω.

Ενω βγαζω Blend/LinX..

Τρωω BSOD's 0000x124(that means Vcore-VTT) οταν κανω αναπαραγωγη ΗD μεσω Lan.

Εχω ηδη δωσει παραπανω ταση απο οτι πρεπει.

Μυρίζομαι BIOS..θα δοκιμασω κανενα ποιο παλιο.

Για δες και αυτο

Solving / Fixing BSOD 124 on sandybridge. READ OP FIRST!!

Link to comment
Share on other sites

Εσεις PLL ποσο δινεται?Το εχω καρφωτό στο 1,6.

Μεχρι τα 4.7Ghz Auto απο εκει και πανω 1.8V καρφωτα (ειναι η default τιμη της motherboard, απλά δεν εμπιστευομαι γενικά τα "Auto" ισως το βαλω παντου καρφωτα τελικα)...το αφησα 1.8V γιατι προσωπικά δεν ειδα καμια διαφορα απο τα 1.55V εως και την default τιμη της motherboard...η μειωση δεν φαινεται να βοήθησε πουθενα (στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον, μεχρι στιγμής)... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ τι bug εχει το linx με 8core (ht on φανταζομαι εννοεις) διοτι το avx που εχω κατεβασει μου τους γονατιζει (χτυπανε 75+ στα 4800 με medium profile στην H80) και βγαζουν περι τα 110Gflops ....

Επισης στο prime blend πως οριζεις custom memory usage? Γιατι στο default δεν μου "τρωει" παραπανω απο 4gb(8gb συνολο). Αν μπορεις δωσε scr απο τις ρυθμισεις.

Εμπειρικα με τα prime blend του δινεις small fft? ...με αλλα λογια ποια ειναι η σειρα που ακολουθεις εσυ για να πεις οτι ...οκ ειμαι σταθερος κατα 99,9%. (πχ 20 runs linx avx - πανω απο 12 ωρες Prime blend --πανω απο 12 ωρες small ftt Κλπ)

Και τελος ....θες 1.44 vcore για τα 4GHZ ht on...και 1.288 για τα 4.5 ?? ...προφανως κατι εγραψες λαθος

Τιποτα δεν εγραψα λαθος, απλα δεν διαβασες σωστα, αλλο 1.44 αλλο 1.144 :p

Λοιπον, στο prime για να στρεσαρεις cpu κυριως, τρεχεις το small fft. Το blend επι της ουσιας κανει εναλλαξ small fft και large fft οποτε στρεσαρει λιγο απόλα και ειναι καλο για το τελικο στρεσαρισμα, αλλα οταν ψαχνεις το cpu καλυτερα small fft.

Οταν θες για το τελικο στρεσαρισμα να κανεις Blend, για να χρησιμοποιησεις ολη τη μνημη, επιλεγεις το Blend ωστε στις ρυθμισεις να μπουν οι δικες του, και μετα επιλεγεις Custom και πειραζεις μονο την ρυθμιση του memory usage. Βλεπεις απο task manager ποση μνημη εχεις ελευθερη και τη βαζεις σχεδον ολη. Εγω με 8gb και στρογγυλοποιηση βαζω 7200mb...

Οταν λεω οτι το linpack δε στρεσαρει καλα με HT on, το λεω γιατι αν δεις εχει μικροτερη αποδοση (gigaflops) με 8 threads παρα με 4 στην ιδια συχνοτητα. Βεβαια μπορει και μια χαρα να τα στρεσαρει αφου οπως βλεπουμε στα αποτελεσματα μου ηθελα πιο πολυ vcore για HT on...απλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι το linpack δε στρεσαρει καλα με HT on, το λεω γιατι αν δεις εχει μικροτερη αποδοση (gigaflops) με 8 threads παρα με 4 στην ιδια συχνοτητα. Βεβαια μπορει και μια χαρα να τα στρεσαρει αφου οπως βλεπουμε στα αποτελεσματα μου ηθελα πιο πολυ vcore για HT on...απλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Εχεις δίκιο για την διαφορά στα αποτελέσματα με HT on και off (ΗΤ off περισσοτερα Gigaflops από οτι HT on)...στο στρεσάρισμα οσον αφορά την απαίτηση για Vcore και τα Watts δεν εχω παρατηρήσει καμία διαφορά, στα δικά μου τα "ματια" (=παρατηρησεις στα logs) και στις 2 περιπτώσεις φαίνεται να στρεσάρει το ίδιο...κρίμα που δεν εχω κρατήσει μετρήσεις στις θερμοκρασίες για να συγκρίναμε... :weep:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα..

Τελικα ειναι καλυτερα να τσιμπαει λιγο παραπανω η ταση σε load η να πεφτει?Παιζοντας με LLc lv4,5,6 δλδ)

Επισης εγω στα 4,5 θελω 1.3v τουλαχιστον...τοσο μαπα κομματι μου ετυχε κι εμενα ?(2500κ). Γιατι βλεπω κατι αλλους και ειναι στην ιδια συχνοτητα με 1,25v ....:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει ρολο και το P67 σου?

Μπορεις να βαλεις ενα ss να δουμε τα 4,5 με 1,23v σε full load please?Δε το χωνευω..

να βάλω μονοβάθμιο?Γιατί δεν έχω xD.Αλλά μπορώ να σου ανεβάσω μόλις χρησιμοποιήσω το η/υ του σπιτιού μιας κι τώρα είμαι απο του σχολείου :smoke:

btw δεν νομίζω το π67 να κάνει τπτ διαφορά μηδέν!είναι θέμα cpu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.