Jump to content



SandyBridge Overclocking Results


Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Στα γρηγορα με περιπου 1.20h linx...1.325 vcore στο bios...xmp profile ...load line calibration στο 75% και pll overvoltage στο auto (λογικα disable ειναι απο οτι εχω διαβασει) ΗΤ=on c1/speedstep κλπ ολα enabled...κοινως μονο vcore /multi και llc πειραξα

2700K@asus maximus iv gene-z/gen3+corsair 2x4gb[MENTION=6344]1600[/MENTION] (9-9-9-24-2T)

captureqti.png

Uploaded with ImageShack.us

Στο prime ποιο τεστ να διαλεξω για να δω σταθεροτητα και εκει?

Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα με περιπου 1.20h linx...1.325 vcore στο bios...xmp profile ...load line calibration στο 75% και pll overvoltage στο auto (λογικα disable ειναι απο οτι εχω διαβασει) ΗΤ=on c1/speedstep κλπ ολα enabled...κοινως μονο vcore /multi και llc πειραξα

2700K@asus maximus iv gene-z/gen3+corsair 2x4gb[MENTION=6344]1600[/MENTION] (9-9-9-24-2T)

captureqti.png

Uploaded with ImageShack.us

Στο prime ποιο τεστ να διαλεξω για να δω σταθεροτητα και εκει?

Μιλτο κατέβασε το Lynx 0.6.4 AVX Edition...θα εισαι περιπου στα 110GFlops και οι θερμοκρασίες σου θα πάρουν την ανιουσα και τα 20 runs θα βγουν σε περιπου μια ωρα και 15 λεπτά...αυτή η εκδοση που έχεις δεν "πιέζει" περισσοτερο απο το Prime95...

Link to comment
Share on other sites

με watt-ο-μετρο, όταν έκανα δοκιμές στις αρχές με τον 2600κ, είχα παρατηρήσει, ότι : Linx χωρίς AVX -> A watts, Linx με AVX -> A+B watts, Prime -> A+B watts (με διαφορές στα όρια του στατιστικού σφάλματος), και όπου έκανα οριακό fail στο linx, έκανα και στο prime, για να μην πω ότι το ανάποδο δεν ίσχυε πάντα ;).

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τοσο με το βατόμετρο όσο και απο προγράμματα μονιτοριν (για Package και ΙΑ Cores W) το Lynx με AVX ειναι παντου και πάντα πιο πάνω απο το Prime95 Blend...το οποίο φαινεται και απο τις θερμοκρασίες σε ακριβώς ιδιες συνθήκες (σταθερα 7-10C πάνω με το AVX τουλάχιστον για συχνότητες απο 4.4-4.8Ghz και Vcore απο 1.25-1.4 στην περιπτωση μου, 2600Κ)...

EDIT: με fixed Vcore δεν θυμαμαι να εχω περιπτωση που περασα Lynx AVX αλλα να εφαγα fail στο Prime (θα πρεπει να κοιταξω τα κοιτάπια μου)...με offset εχω τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις που ένώ πέρασα Lynx AVX το Prime έσκαγε, ήθελε 2 κλίκς επάνω το Vcore...

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο κατέβασε το Lynx 0.6.4 AVX Edition...θα εισαι περιπου στα 110GFlops και οι θερμοκρασίες σου θα πάρουν την ανιουσα και τα 20 runs θα βγουν σε περιπου μια ωρα και 15 λεπτά...αυτή η εκδοση που έχεις δεν "πιέζει" περισσοτερο απο το Prime95...

Εχεις κανα Link γιατι δεν μου το βγαζει στο γουγλη..μηπως εννοεις avc?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τοσο με το βατόμετρο όσο και απο προγράμματα μονιτοριν (για Package και ΙΑ Cores W) το Lynx με AVX ειναι παντου και πάντα πιο πάνω απο το Prime95 Blend...το οποίο φαινεται και απο τις θερμοκρασίες σε ακριβώς ιδιες συνθήκες (σταθερα 7-10C πάνω με το AVX τουλάχιστον για συχνότητες απο 4.4-4.8Ghz και Vcore απο 1.25-1.4 στην περιπτωση μου, 2600Κ)...

EDIT: με fixed Vcore δεν θυμαμαι να εχω περιπτωση που περασα Lynx AVX αλλα να εφαγα fail στο Prime (θα πρεπει να κοιταξω τα κοιτάπια μου)...με offset εχω τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις που ένώ πέρασα Lynx AVX το Prime έσκαγε, ήθελε 2 κλίκς επάνω το Vcore...

prime blend στον sb, επειδή είμαι και με 1333άρες μνήμες, που παίζουν στα default, μόνο για "γαρνίρισμα" όταν έχω "σιγουρευτεί" ότι ΔΕΝ θα με πουλήσει ο cpu σε δεδομένες ρυθμίσεις, μετά από πολύωρο prime SMALL FFT (σε αυτό είναι οι ώρες που έχω γράψει και πιο πίσω), το οποίο έχει ίδια θερμική συμπεριφορά με το linx avx (αρκετά παραπάνω από το prime blend)

Link to comment
Share on other sites

prime blend στον sb, επειδή είμαι και με 1333άρες μνήμες, που παίζουν στα default, μόνο για "γαρνίρισμα" όταν έχω "σιγουρευτεί" ότι ΔΕΝ θα με πουλήσει ο cpu σε δεδομένες ρυθμίσεις, μετά από πολύωρο prime SMALL FFT (σε αυτό είναι οι ώρες που έχω γράψει και πιο πίσω), το οποίο έχει ίδια θερμική συμπεριφορά με το linx avx (αρκετά παραπάνω από το prime blend)

Ζητώ συγνώμη για το off topic απο τα παιδιά, αν θελεις το συζητάμε εδω:

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/lynx-avx-prime95-small-fft-kai-blend-103870.html

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειδα διαφορα στο ρευμα που ζηταει το CPU (2600Κ) για να ειναι Stable..μολις αλλαξα απο 4GB σε 8GB.

Και η διαφορα ηταν μεγαλη.

Ναι..απο τα 1,245 θελω 1,29 για τα 4400.

Γιατι οι 2500/2600 δεν εχουν Imc? :p

Tελικα μλκιες εγραφα..την διαφορα την ειδα επειδη ειχα στο μυαλο μου ρευματα απο παλιοτερο CPU (2500K) :p.

O CPU παιζει εκει που επαιζε. :fun:

Ευτυχως βρηκα το xls..

Οι δοκιμες ειναι με το τοτε Linx avx ..καλοκαιρι @Block Eleven new rev /3πλο+2πλο λεπτο/vga στο κυκλωμα/d5/dynamic vcore/loadline calibration enabled @ud4.

Στα 49-50x ειναι με παγακια.

2600K Scalling(1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμες ειναι με το τοτε Linx avx ..καλοκαιρι @Block Eleven new rev /3πλο+2πλο λεπτο/vga στο κυκλωμα/d5/dynamic vcore/loadline calibration enabled @ud4.

Στα 49-50x ειναι με παγακια.

ΑΨΟΓΟΣ! :T:

Θελεις να ανοιξουμε ενα θρεντάκι σχετικά με το scaling του 2600Κ με διαφορα προγράμματα? Υπάρχει υλικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μλκιες εγραφα..την διαφορα την ειδα επειδη ειχα στο μυαλο μου ρευματα απο παλιοτερο CPU (2500K) :p.

O CPU παιζει εκει που επαιζε. :fun:

Ευτυχως βρηκα το xls..

Οι δοκιμες ειναι με το τοτε Linx avx ..καλοκαιρι @Block Eleven new rev /3πλο+2πλο λεπτο/vga στο κυκλωμα/d5/dynamic vcore/loadline calibration enabled @ud4.

Στα 49-50x ειναι με παγακια.

Χμμμ στο 49x ειναι σωστες οι θερμοκρασιες? στο λεω γιατι στο 50x εκτοξευονται (βεβαια να μου πεις δινει και μισο volt παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ στο 49x ειναι σωστες οι θερμοκρασιες? στο λεω γιατι στο 50x εκτοξευονται (βεβαια να μου πεις δινει και μισο volt παραπανω)

Σωστες ειναι...λιγο το μισο βολτ λιγο το παλιο μπλοκ..:p

Link to comment
Share on other sites

κανω και εγω κατι δοκιμες τωρα που εστησα με την νεα μητρικη...

Παντως, προφανως τα 4 ή 8gb ram επηρεαζουν οχι λογω φορτου του controller, αλλα επειδη ανεβαινει το problem size στο Linx...

Δηλαδη το ειδες και μονος σου [MENTION=9603]firekiller[/MENTION] οταν με standard stress σου περασε τα τεστ και με maximum κρασαρε στο 3ο...ουσιαστικα το level του stress το μονο που επηρεαζει ειναι το problem size (=ram που χρησιμοποιει).

Επισης δεν ειναι το ιδιο 2500k/2600k αφου αλλο να τρεχεις με 8 threads και αλλο με 4...

Επισης παιζει και καποιο bug Με το linx Και δεν στρεσσαρει σωστα τα 8 threads. Γι'αυτο για την ωρα τρεχω prime small fft. Αφου εβγαλα 25 ωρες σε default settings prime blend (custom για 7200mb memory usage) και ειμαι σιγουρος οτι δε θα με πουλησει κατι αλλο (η μνημη δηλαδη πχ) δοκιμαζω να δω με ποση ταση βγαζει τα 4ghz με ποση τα 4.5 και βλεπουμε...αλλα παντα με HT on

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προχειρα, επειδη δεν ειχα χρονο για σοβαρα τεστς, και απλα για να επιβεβαιωσω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ Hyperthreading ΟΝ/OFF, παρακατω ειναι οι τασεις που χρειαστηκα για 4ghz και 4.5ghz για να βγαλει 10 runs Linpack AVX με μονο 1024mb ram ομως. Συνεπως ηταν πολυ συντομα τα τεστς, μονο ~3 λεπτα επαιρνε και ειχα την πολυτελεια να δοκιμασω τασεις με βημα 0.005v. Οι τασεις που λεω ειναι σε full load, και επειδη οταν τρεχει linpack στην αρχη και στο τελος καθε run ζοριζει λιγοτερο, ειναι στη μεση του run οι μεγιστες τιμες. Λοιπον :

4GHz HT Enabled ηθελε 1.144v

4GHz HT Disabled ηθελε 1.128v

4.5GHz HT Enabled ηθελε 1.288v (με λιγα peaks στα 1.296 οποτε λογικα λιγο παραπανω)

4.5GHz HT Disabled ηθελε 1.256v

Τωρα τρεχω Prime small FFT για να δω στα 4GHz που θα ειναι 1 ωρα+ stable να δω τι διαφορα θα εχει απο τις παραπανω τιμες για να δουμε και ποσο χρησιμο ειναι αυτο το τριλεπτο τεστ AVX. Αν εχει μικρη διαφορα, τοτε ειναι καλος τροπος για να δεις πολυ χοντρικα τι κανει ο CPU και μετα να κανεις fine-tuning για full stability στη συχνοτητα που θες...

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ειναι το ιδιο 2500k/2600k αφου αλλο να τρεχεις με 8 threads και αλλο με 4...

Επισης παιζει και καποιο bug Με το linx Και δεν στρεσσαρει σωστα τα 8 threads. Γι'αυτο για την ωρα τρεχω prime small fft. Αφου εβγαλα 25 ωρες σε default settings prime blend (custom για 7200mb memory usage) και ειμαι σιγουρος οτι δε θα με πουλησει κατι αλλο (η μνημη δηλαδη πχ) δοκιμαζω να δω με ποση ταση βγαζει τα 4ghz με ποση τα 4.5 και βλεπουμε...αλλα παντα με HT on

Χμμ τι bug εχει το linx με 8core (ht on φανταζομαι εννοεις) διοτι το avx που εχω κατεβασει μου τους γονατιζει (χτυπανε 75+ στα 4800 με medium profile στην H80) και βγαζουν περι τα 110Gflops ....

Επισης στο prime blend πως οριζεις custom memory usage? Γιατι στο default δεν μου "τρωει" παραπανω απο 4gb(8gb συνολο). Αν μπορεις δωσε scr απο τις ρυθμισεις.

Εμπειρικα με τα prime blend του δινεις small fft? ...με αλλα λογια ποια ειναι η σειρα που ακολουθεις εσυ για να πεις οτι ...οκ ειμαι σταθερος κατα 99,9%. (πχ 20 runs linx avx - πανω απο 12 ωρες Prime blend --πανω απο 12 ωρες small ftt Κλπ)

Και τελος ....θες 1.44 vcore για τα 4GHZ ht on...και 1.288 για τα 4.5 ?? ...προφανως κατι εγραψες λαθος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.