Jump to content


συνδεση pc με ενισχυτη! πως?


Recommended Posts

θελω να συνδεσω ενα pc με εναν ενισχυτη αλλα δεν ξερω πως! θελω το pc να στελνει την ταινια στον ενισχυτη και απο εκει ο ενισχυτης να μου δινει το αναλογο 5.1, γιατι απο ηχο οι τηλεορασεις ειναι χαλια! ο ενισχυτης ειναι ο pionner vsx 821 και η μητρικη δεν εχει coaxial αλλα οπτικη ινα kai η καρτα γραφικων εχει mini hdmi!

εκτος απο τη συνδεση μεταξυ τους, χρειαζεται να σεταρω τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μονο ηχο προτεινω οπτικη ινα.

Αν θες και εικονα ταυτοχρονα (πχ αναπαραγωγη ταινιας απο το pc) ξεκινας με HDMI απο την καρτα γραφικων στην τηλεοραση και μετα με coaxial ή οτι αλλο εχει η τηλεοραση σου πας τον ηχο στον ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

για μονο ηχο το ξερω για οπτικη ινα αλλα για ταινιες καπου μου ειχαν πει ν ασυνδεσω την καρτα γραφικων με τον ενισχυτη και τον ενισχυτη μ ετην τηλεοραση ωστ ετην κωδικοποιηση ν ατην κανει ο ενισχυτης! βεβαια ειμαι σιγουρος οτι θα μου ξεφυγαν αρκετα απο την κουβεντα αυτη!:wall:

Link to comment
Share on other sites

απλα πραγματα

παιρνεις ενα καλωδιακι male hdmi to male mini hdmi και συνδεεις

VGA (miniHDMI) => pionner vsx 821 (στο HDMI in)

μετα παιρνεις ενα αλλο καλωδιο male hdmi to male hdmi και συνδεεις

pionner vsx 821 (απο HDMI out) => TV

lol με προλαβε ο απο πανω

Link to comment
Share on other sites

ήχος με οπτική απο motherboard σε ενισχυτή

εικόνα απο κάρτα γραφικών με hdmi στη τηλεόραση.

και θα είσαι super...

απλα πραγματα

παιρνεις ενα καλωδιακι male hdmi to male mini hdmi και συνδεεις

VGA (miniHDMI) => pionner vsx 821 (στο HDMI in)

μετα παιρνεις ενα αλλο καλωδιο male hdmi to male hdmi και συνδεεις

pionner vsx 821 (απο HDMI out) => TV

Υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα ανάμεσα σε αυτά τα δύο?Γιατί εγώ όποτε το είχα κάνει χρησιμοποιούσα τον πρώτο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα, θα προτιμουσα τον πρωτο τροπο. δλδ, η καθε συσκευη στο ειδος της!!

καρτα ηχου -> ενισχυτης

καρτα γραφικων -> τηλεοραση

αυτη η λυση πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη καθως ετσι αν δεν θες να ακουσεις ηχο, δεν εισαι αναγκασμενος να ανοιξεις τον ενισχυτη και αρα οικονομια στο ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

είναι και πως θα είναι κατενεμημένος ο χώρος σου μπορεί έτσι όπως τα έχεις να μην φτάνουν τα καλώδια για να τραβήξεις από τον ενισχυτή στην tv:p

(και η οπτική κοίτα να μην κάνει κύκλους βέβαια να είναι όσο πιο ευθεία γίνεται:rubik:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν μερικά παλικάρια από πάνω: pc=hdmi>ενισχυτής=hdmi>tv.

Ο ενισχυτής σου υποστηρίζει HDMI Standby Through, οπότε ΔΕΝ χρειάζεται να είναι αναμένος για να περνάει ήχο στην tv, άμα δε θες για κάποιο λόγο ήχο από τον ενισχυτή.

Λιγότερα καλώδα = πάντα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερα καλώδα = πάντα καλύτερα.

που βλέπεις λιγότερα καλώδια?:p

εγώ και στις 2 περιπτώσεις 2 καλώδια βλέπω

άσε που το hdmi δεν το πας όπου θες έχεις όριο στα m

ενώ την οπτική αν την πας ευθεία την πας όσο θες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ μια που το παρον ειναι προσφατο ,θελω λιγο βοηθεια ..

Εχουμε το πισι με την Gts 450 ,μετα τον ενισχυτη Sony STR-DH820 και μετα την HD TV ..

Το καλωδιο hdmi hi speed φευγει απο το πισι ..10 μετρα..

αν παει στον ενισχυτη με το που συνδεθει χανω την επιφανεια εργασιας με τα εικονιδια και μου δειχνει μονο το wallpaper χωρις ποντικι κτλ..

..αν παει στην τν που ειναι συνδεμενη στο hdmi out του ενισχυτη δεν αλλαζει τιποτα ,αλλα αν αλλαξω hdmi πηγη κι επιλεξω την συγκεκριμενη καταληγουμε στα ιδια ..

κενο wallpaper χωρις ποντικι κι εικονιδια ..

Οι οδηγοι της καρτας γραφικων ανανεωθηκαν χτες ,μια χαρα βρισκει και την τν αλλα και την οθονη του πισι ,επισης και στον πινακα ελεγχου δειχνεi στις συσκευες ηχου την τν ready

Τι γινεται λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

αν δειχνει μονο το wallpaper, προφανως οι οθονες ειναι σε διαταξη extented desktop.

αν θες να βλεπεις και στις 2 οθονες το ιδιο, πρεπει να τα βαλεις σε duplicate!!

το φτιαχνεις μεσα απο τον πινακα ελεγχου της Nvidia!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω ,τωρα απο το πισι στην τν ειναι οκ ,αν παει στον ενισχυτη παλι το ιδιο κενο wallpaper ,αλλα δεν με πειραζει ,προφανως θα πρεπει να συνδεθει στο hdmi-out του ενισχυτη ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 years later...

Ερωτηση Με την αγορα ενος ενισχυτη και με την βεβαιωση οτι λειτοργει ασυρματα μεσω του ruter, πιστεψα οτι θα μπορουσα μεσω τηλεκοντρολ να ακουσω ηχο που επιλεγω απο το laptop . Δεν ειμαι γνωστης της τεχνολογιας, αλλα και της αγγλικης. Εμαι και 72 ετων . Προσπαθησα πατωντας το blutooth απο το τηλεκοντρολ να ακουσω ηχο που ειχα επιλεξει απο το laptop, αλλα τιποτα. Μηπως καποιος μπορει να με καθοδηγηση η" να με ενημερωσει τι πρεπει να κανω; Στελν ω κα ι την εικονα  του τηλεκοντρολ μηπως και βοηθησει.  Ευχαριστω.

download.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ενισχυτής είναι; και ποιο λαπτοπ;

Έχουν και τα δύο bluetooth? Αν ναι, τότε πρέπει πρώτα να γίνει pairing (συζευξη) των δύο συσκευών. Κάτι σαν να γνωρίσει η μια την άλλη ας πούμε.

 

Αφού γίνει αυτό τότε θα μπορεί το λάπτοπ να στέλνει ήχο στον ενισχυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να του είπαν πάντως "λειτουργεί ασύρματα μέσω του ρουτερ" φαντάζομαι θα συνδέεται με wifi στο router και θα τον βλέπει ο υπολογιστής διαδικτυακά

πχ

ANSWERS.MICROSOFT.COM

I am running Windows 10 on a desktop computer. I have a SONOS Sound Bar as a WiFi device. I can CAST MP3 files to the Sound Bar from the desktop computer from File Manager, but, although the...

 

Καλά ρώτησες για

α) ενισχυτή

β) λάπτοπ

γ) θα προσθέσω και ποιο λειτουργικό χρησιμοποείται.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.