Jump to content



Πιθανή αναβάθμιση ή βουρ για νέα σύνθεση;


rfactor

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Διαβάζοντας αρκετές φορές τα πολύ χρήσιμα θέματα του forum, πέφτω συχνά στα "Νέα σύνθεση help me" νήματα, όπου δίνονται σχεδόν πάντα ενδιαφέρουσες συμβουλές και λύσεις... Έτσι λοπόν, αποφάσισα κι εγώ να γράψω για κάτι σχετικό που με απασχολεί.

Λοιπόν, ο γερασμένος μου υπολογιστής και τα περιορισμένα μου οικονομικά τον τελευταίο καιρό, με έχουν βάλει σε δίλλημα. Καταρχήν, ας γράψω συνοπτικά τα "αρχαιολογικά" specs μου:

Επεξεργαστής Intel Pentium 830 Dual Core (2mb Cache, 3.00 GHz, FSB 800MHz)

Ram DDR 2 Twinmos 512MB x 2

HDD 160gb sata 7.200rpm

Κάρτα Γραφικών GeForce 6600 LE 256mb

Case Multirama της πλάκας

Τροφοδοτικό Lamtech 450 Watt

Λειτουργικό XP Home...

Αυτά είναι τα βασικά. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι άμεσα νέα κάρτα γραφικών καθώς και οθόνη, επειδή αυτά που έχω τώρα είναι ελλατωματικά εδώ και λίγες εβδομάδες, και με ταλαιπωρούν. Απαιτήσεις στο gaming δεν έχω πάρα πολλές αφού βολεύομαι και με παλιότερους τίτλους. Σίγουρα όμως με καλύτερο μηχανάκι θα έπαιζα και κανένα καλύτερο game... Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ που και που για video editing και χάρη στην υπομόνη μου και στην αδύναμη οικονομική μου κατάσταση συνεχίζω να δουλεύω με τέτοια specs επί πολύ καιρό...

Τί προτείνετε εσείς τώρα;

Θα ήταν πιθανή μια μικρή και οικονομική αναβάθμιση αυτού που έχω ή πρέπει οπωσδήποτε να βρω χρήματα ώστε να γίνει συνολική αλλαγή, η οποία όμως αναγκαστικά δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 400 ευρώ;

Οποιαδήποτε συμβουλή, καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες ελαττωματικα τι ακριβως σου κανουν??

Για ολικη αναβαθμιση με οθονη και (ξεχωριστη) καρτα γραφικων δε σε παιρνει.(εκτος αν κινηθεις εξολοκληρου σε μεταχειρισμενα)

Στα 400Ε ..καρτα γραφικων και οθονη χωρανε ανετα..ισως και λιγο μνημη ..να ανεβεις λιγακι απο το 1 γβ.

Πχ μια 6850 στα 140E μαζι με μια dell 2312 ή 2412 στα 190 ή 240Ε αντιστοιχα ειναι παραπανω απο καλα.

Εναλλακτικα αν η οθονη την παλευει καπως..σου βγαινει ακομα και z68+2500K με 8Gb μνημης και μενεις για αρχη με την ενσωματωμενη καρτα η οποια δε θα σε χαλασει καθολου σε σχεση με την 6600LE που εχεις.Οθονη σε δευτερη φαση...και καρτα πιο μετα μαζι με ενα καλυτερο τροφοδοτικο.

Ενδεικτικα

Asrock Z68 Extreme3 Gen3 | Skroutz.gr

Intel Core i5-2500K Box | Skroutz.gr

Kingston KHX1600C9D3X1K2/8GX | Skroutz.gr

καπου στα 370 βγαινουν...αν μπορεις παιρνεις και ενα κουτακι ανεβαινοντας απο τα 400Ε .

ή παιρνωντας κατι σε amd εξασφαλιζοντας ενα 100αρικο παραπανω σε σχεση με πριν ωστε να στριμωξεις και την dell 2312 μεσα.Παλι θα πρεπει να ανεβεις τα 400 για να χωρεσει η θονη.Η καρτα παλι σε δευτερη φαση...μενεις με την ενσωματωμενη για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ολική αναβάθμιση. Πιστεψέ ότι και να αγοράσεις σημερα θα είναι απείρως καλύτερο απο αυτό που έχεις.

Το γνωρίζω αυτό. Παρέλειψα εξ αρχής να σημειώσω ότι γνωρίζω πολλά πράγματα από mutlimedia, αρκετά από προγραμματισμό σε C και Java, κι ενημερώνομαι τακτικά και για hardware θέματα, οπότε ξέρω ήδη τα σίγουρα ΣΥΝ μιας ολικής αναβάθμισης, όμως θα ήθελα να δω εάν έχει κανείς κάποια ιδέα για φτηνή ψιλοαναβάθμιση του παρόντος συστήματος μου, έτσι σαν απόπειρα και σαν δοκιμή, και μετέπειτα να δω την πιθανότερη περίπτωση της ολικής αναβάθμισης, για την οποία έχω κι εγώ κάποια πράγματα στο μυαλό μου, εφόσον μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις αναβαθμιση θα πρεπει να παρεις τα παντα ολα απο την αρχη πλεον και ειδικα απο την στιγμη που θελεις και οθονη , τα 400 ευροπουλα δεν φτανουν

εκτος αν παρεις μεταχειρισμενα οπου τα 400 σου φτανουν για πλακα και θα φτιαξει και μια χαρα μηχανακι

γνωμη μου ειναι να κοιταξεις να παρεις μεταχειρισμενα+καινουρια οθονη (ή και μεταχειρο αν βρεις κατι καλο) και θα εισαι αρχοντας με τα 400

αλλιως αν δεν θελεις να ξοδευτεις , να προσθεσεις μνημουλα στο συστημα σου για να παρει λιγο τα πανω του σιγουρα , πχ 2x2gb και να ψαξεις να βρεις μια μεταχειρισμενη καρτουλα γραφικων εφοσον αυτη που εχεις οπως λες εχει προβλημα

χτυπα και μια οθονη που την χρειαζεσαι ετσι και αλλιως και κανε την δουλεια σου

στην πρωτη περιπτωση θα φας τα 400 +/- (-το κοστος της οθονης που και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει), στην δευτερη θα δωσεις παραταση ζωης με κανα 200αρι)

βαλε τις προτεραιοτητες σου κατω και πραξε αναλογα

my 2 cent ;)

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ > http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/ti-y-i-na-agorasw-103470.html

και επίσης ψάξε και τους FM1 cpus της AMD που δίνουν και καλή κάρτα γραφικών on-die, 99% σε αυτό που θες σου κάνει. Δώσε βάρρος σε οθόνη σε περιφερειακά παρά σε HW.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες ελαττωματικα τι ακριβως σου κανουν??

Μεγάλη ιστορία που είχε ξεκινήσει με υπερθερμάνσεις εντός του κουτιού, αργότερα από δικές μου συνεχόμενες εναλλαγές της ανάλυσης που έκαναν την οθόνη να δείχνει λευκά ή αποχρωματισμένα τα πάντα, και πριν λίγες εβδομάδες ξεκίνησε η οθόνη χωρίς λόγο στα ξαφνικά να ασπρίζει (δεν είναι θέμα κακόβουλου λογισμικού σε καμιά περίπτωση, προφανώς είναι πρόβλημα εντός της οθόνης). Αυτά συν το ότι ο υπολογιστής σε ορισμένα προγράμματα σέρνεται, με έχουν κάνει να θέλω άμεσα να αντικαταστήσω και την ελλατωματική πια οθόνη, αλλά και την απαρχαιωμένη κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι να το κάνω πάνω στην τωρινή "αρχαία" βάση, ή να ξεκινήσω για εντελώς νέο μηχανάκι;

Για ολικη αναβαθμιση με οθονη και (ξεχωριστη) καρτα γραφικων δε σε παιρνει.(εκτος αν κινηθεις εξολοκληρου σε μεταχειρισμενα)

Σε μεταχειρισμένα δεν θα ήθελα να μπλέξω, εκτός κι αν πρόκειται για μεμονωμένη κι έμπειστη περίπτωση.

Στα 400Ε ..καρτα γραφικων και οθονη χωρανε ανετα..ισως και λιγο μνημη ..να ανεβεις λιγακι απο το 1 γβ.

Πχ μια 6850 στα 140E μαζι με μια dell 2312 ή 2412 στα 190 ή 240Ε αντιστοιχα ειναι παραπανω απο καλα.

Έχεις δίκιο, αλλά να σημειώσω πως σε καμιά περίπτωση δεν θα διέθετα πάνω από 100 ευρώ για οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις να ξοδευτεις , να προσθεσεις μνημουλα στο συστημα σου για να παρει λιγο τα πανω του σιγουρα , πχ 2x2gb και να ψαξεις να βρεις μια μεταχειρισμενη καρτουλα γραφικων εφοσον αυτη που εχεις οπως λες εχει προβλημα

χτυπα και μια οθονη που την χρειαζεσαι ετσι και αλλιως και κανε την δουλεια σου

στην πρωτη περιπτωση θα φας τα 400 +/- (-το κοστος της οθονης που και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει), στην δευτερη θα δωσεις παραταση ζωης με κανα 200αρι)

Βρίσκω σωστά όσα γράφεις, αν και θα δυσκολευτώ να καταλήξω σε σχετικά αξιόπιστη λύση για μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ > http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/ti-y-i-na-agorasw-103470.html

και επίσης ψάξε και τους FM1 cpus της AMD που δίνουν και καλή κάρτα γραφικών on-die, 99% σε αυτό που θες σου κάνει. Δώσε βάρρος σε οθόνη σε περιφερειακά παρά σε HW.

Το συγκεκριμένο θέμα το μελετούσα ακριβώς προτού ανοίξω το δικό μου! :T:

Ακούγοντας εδώ και καιρό τα καλύτερα λόγια για τους AMD, σίγουρα σε κάτι τέτοιο θα στραφώ. Δεν κατάλαβα όμως τί εννοείς ότα λες να δώσω βάρος σε οθόνη και σε περιφερειακά.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα απλά να δώσεις περισσότερα χρήματα στο να πάρεις μια καλή οθόνη παρά ένα δυνατότερο PC, αλλά όταν λες δεν διαθέτω πάνω από 100 για οθόνη τότε μη περιμένεις κάτι καλό σε απόδοση χρωμάτων, κίνηση κ.α.

Οι επιλογές είναι περιορισμένες:

Philips 222E2SB 22" | Skroutz.gr

Έχω δοκιμάσει και άλλη μια Philips 18,5, καλή ήταν αλλά για Photoshop σίγουρα όχι!

Να υποθέσω ότι είσαι με CRT; γιατί δεν τη πας για επισκευή σε κάποιον ηλεκτρονικό; (ποιο φτηνά θα σου έρθει)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα απλά να δώσεις περισσότερα χρήματα στο να πάρεις μια καλή οθόνη παρά ένα δυνατότερο PC, αλλά όταν λες δεν διαθέτω πάνω από 100 για οθόνη τότε μη περιμένεις κάτι καλό σε απόδοση χρωμάτων, κίνηση κ.α.

Οι επιλογές είναι περιορισμένες:

Philips 222E2SB 22" | Skroutz.gr

Έχω δοκιμάσει και άλλη μια Philips 18,5, καλή ήταν αλλά για Photoshop σίγουρα όχι!

Να υποθέσω ότι είσαι με CRT; γιατί δεν τη πας για επισκευή σε κάποιον ηλεκτρονικό; (ποιο φτηνά θα σου έρθει)

Όχι και με CRT!! :p

Philips LCD 17'' είναι αυτή που έχω, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να επισκευαστεί από κάποιον, εκτός κι αν υπάρχει τύχη.

Θα ήθελα και την γνώμη σας για κάτι στο οποίο θα κατέληγα χωρίς πολλά πολλά και χωρίς ψάξιμο (ας πούμε εάν δεν έμπαινα στην διαδικασία για ολική σύνθεση). Πρόκειται για αυτή την "προσφορά" αξίας 450e από το πλαίσιο: click

Αρνητικό χαρακτηριστικό η κάρτα γραφικών εδώ, κι ως γνωστόν με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα εάν ασχοληθώ μόνος μου. Θέλω να ακούσω γνώμες όμως, έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και την γνώμη σας για κάτι στο οποίο θα κατέληγα χωρίς πολλά πολλά και χωρίς ψάξιμο (ας πούμε εάν δεν έμπαινα στην διαδικασία για ολική σύνθεση). Πρόκειται για αυτή την "προσφορά" αξίας 450e από το πλαίσιο: click

Αρνητικό χαρακτηριστικό η κάρτα γραφικών εδώ, κι ως γνωστόν με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα εάν ασχοληθώ μόνος μου. Θέλω να ακούσω γνώμες όμως, έτσι κι αλλιώς.

Σαφεστατα και οχι.-

Mια Fm1 μητρικη και ο Α8-3850 θα σου προσφερει περισσοτερα με την ενσωματωμενη.

Οθονη ..μιας και δεν θες να δωσεις πολλα...θα ελεγα να μην κανεις το τρισμεγιστο λαθος να παρεις κατι αλλο απο dell 2312.

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα και οχι.-

Mια Fm1 μητρικη και ο Α8-3850 θα σου προσφερει περισσοτερα με την ενσωματωμενη.

Οθονη ..μιας και δεν θες να δωσεις πολλα...θα ελεγα να μην κανεις το τρισμεγιστο λαθος να παρεις κατι αλλο απο dell 2312.

Σίγουρα λόγω αδύναμης κάρτας γραφικών χάνει ο παραπάνω Turbo X, όμως οτιδήποτε κοντά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του, θα ήταν καλό. Η οθόνη που μου πρότεινες δεν είναι ακριβή;

Όπως το βλέπω πάντως, αναβάθμιση αυτού που έχω δεν αξίζει να γίνει, αφού ακόμα κι αν γίνει με 65 ευρώ για μεγαλύτερες ram και μια pci express 1 κάρτα γραφικών, το αποτέλεσμα θα συνεχίζει να είναι απογοητευτικό, οπότε πάμε για μια σύνθεση με όριο τα 400.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ακριβες οθονες...παρα μονο φτηνες...απο τις οποιες καλο θα ειναι να ξεφυγεις ακομα και σαν νοοτροπια.

Περα απο μια οθονη να δουλευει σε 1 μηνα θα θες να την αλλαξεις παλι.

Κανει κατι λιγοτερο απο 190Ε

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED (Rev.A01)

Κρατας σκληρο κουτι και τροφοδοτικο απο το παλιο..και πας για μητρικη επεξεργαστη και μνημες στα 250Ε.

Τα 8 γιγα τα βρισκεις καπου στα 40Ε...οποτε με κατι παραπανω απο 200Ε για μητρικη επεξεργαστη..

Εκ πρωτης ο fm1 σου ερχεται ακριβως στο budget σου...Αν παλι εχεις ορεξη να βρεις μτχ η να δωσεις κατιτις παραπανω εξαρχης για μια νορμαλ z68+2500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από όσα σου είπαν ήδη οι προηγούμενοι υπολόγισε 2 ακόμη θεματάκια.

1- θα χρειαστείς κάποια στιγμή σίγουρα ένα καλύτερο τροφοδοτικό. (επώνυμο)

2- Το παλιό κουτί που έχεις μπορείς να το δώσεις κάπου στα 110-120ευρώ οπότε από εκεί να ανεβάσεις λίγο ακόμα το μπάτζετ σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να σπρωξεις λεφτα καπου δωστα στην οθονη...αν παρεις κατι ποιοτικο ειναι το μονο που δεν θα αλλαξεις για αρκετο καιρο...την παλια μου dell την ειχα σχεδον 5 χρονια και την πουλησα μονο για να παω σε 27 ιντσες...(σκυλι δεν μου ειχε παρουσιασει τπτ)

Προσωπικα και εγω θα σου ελεγα να πας σε dell 24αρα....και παρε μια μτχ vga για να κανεις την δουλεια σου.

Οταν και αν βρεις το μετρητο αλλαζεις και τα υπολοιπα.

Επισης κοιτα και τις εδω αγγελιες ...πολλες φορες βρισκεις Hardware με εγγυηση σε πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

η περιπτωση σου ειναι περιεργη.

αναφερθηκαν σωστες αποψεις και σαφως η καλυτερη λυση, για τις δουλειες σου, ειναι η ολικη αναβαθμιση, αυτο ειναι ξεκαθαρο!!

ΑΛΛΑ...., εφοσον ειμαστε σε περιοδο κρισης, θα μπορουσες να κανεις και το εξης.

1 αγορα νεου μονιτορ και τροφοδοτικου, γιατι το lamtech........:wall::wall:, τα οποια θα τα εχεις και στο καινουριο PC...!!!

2 αναλογως τη μητρικη σου (την οποια, παρεπιπτοντως, δεν αναφερεις ποια ειναι....!!!!!), παιρνεις 2χ2gb ακομα και εναν επεξεργαστη σειρας Q....!!

3 βρισκεις και μια καρτα γραφικων στο 50αρικο, να βολευτεις. αλλα απο παιχνιδια δεν σε κοβω να παιζεις βεβαια...., αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα με αυτο το μπατζετ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.