Jump to content



HOW-TO Τοποθέτηση SSD σε laptop {Dell Inspiron 15R}


Simon

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Ναι η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά περίπλοκο να ανοιχτεί όλος ο φορητός μόνο για αλλαγή δίσκου. Υποθέτω το σχεδίασαν έτσι για να αποτρέψουν εμάς από το να κάνουμε τέτοιου είδους upgrades, αλλά για αυτό έγραψα και τον οδηγό :) Σε παλιότερο dell 17αρι που είχε δύο δίσκους, απλά έβγαζες ένα καπάκι όπως αυτό της RAM και ήσουν έτοιμος.

Πάντως ένα άλλο σχεδιαστικό ατόπημα -κατά τη γνώμη μου- είναι η τοποθέτηση του επεξεργαστή κάτω από το touchpad. Μετά από ένα μισάωρο πίεσης, γίνεται καυτό :getlost:

πολυ ωραιος οδηγος φιλε μου να σαι καλα

Εγω θελω να σε ρωτησω εαν παρατηρησες καμια ασυμβατοτητα του vertex 2 με το λαπτοπ?

ειχες καμια μπλε οθονη και τετοια η με το που το εβαλες περασες κανονικα εγκτασταση χωρις προβλημα και ολα δουλευαν κομπλε??

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μεχρι τωρα κανενα προβλημα! Ολα πηγαινουν καλα. Του εκανα και ενα καθαρισματακι στην ψυκτρα και δεν ξεπερναει τους 55 ο cpu οσο και αν το πιεσω. Ακομα και το touchpad ειναι πιο δροσερο τωρα :yu:

Παντως clean installation εκανα μονο για να δω ποσο τραβαει. 6 δευτερα για να ανοιξουν τα windows :triniti: Μετα του εκανα restore partition, με το acronis αν θυμαμαι καλα, και ειναι σαν να μην εχω αλλαξει καν δισκο. Φυσικα μετα γινονται και ολα τα ssd optimizations.

Αν θελεις κατι αλλο πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μεχρι τωρα κανενα προβλημα! Ολα πηγαινουν καλα. Του εκανα και ενα καθαρισματακι στην ψυκτρα και δεν ξεπερναει τους 55 ο cpu οσο και αν το πιεσω. Ακομα και το touchpad ειναι πιο δροσερο τωρα :yu:

Παντως clean installation εκανα μονο για να δω ποσο τραβαει. 6 δευτερα για να ανοιξουν τα windows :triniti: Μετα του εκανα restore partition, με το acronis αν θυμαμαι καλα, και ειναι σαν να μην εχω αλλαξει καν δισκο. Φυσικα μετα γινονται και ολα τα ssd optimizations.

Αν θελεις κατι αλλο πες μου!

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση

επειδη ειχα διαβασει σε κατι ξενα φορουμ οπου ειχαν διαφορα προβληματα με τους vertex στα inspiron 15r

και περιμεναν να βγαλουν νεο firmware

ενω δουλευε μια χαρα μετα ξαφνικα δεν εκανε boot αυτο αυτο εγραφε και για αυτο σε ρωτησα

Εχεις τον p6100 στο λαπτοπ σου για επεξεργαστη???

Εχεις σκεφτει να αλλαξεις και cpu? και εαν ναι ποσο ευκολο ειναι??

Εγω γενικα ενω πιανει το χερι μου

σε λαπτοπ φοβαμαι να το λυσω μονος με τοσες καλοδιοτενιες

Και κατι τελευταιο

στο bios επελεξες οπως κανεις σε σταθερο pc εβαλες τον δισκο σε achi mode κανονινα και μετα εγκατασταση τα windows??

Επειδη δεν εχει τυχει να μπω ποτε στο bios και δεν ξερω πως ειναι για αυτο ρωταω εαν εχει achi mode στα sata modes

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παιζουν ολα τελεια. Εκανα και αναβαθμιση στο bios (Α15) αν και δεν μου χρειαζοταν. Αναστολη λειτουργιας δουλευει κανονικα επισης. Κανενα προβλημα με boot κλπ.

Ναι τον 6100 εχω. Ηταν το πρωτο πραγμα που ηθελα να αλλαξω (θα εβαζα i5) αλλα στην πραγματικοτητα δε μου χρειαζεται. Στη συντριπτικη πλειοψηφια δεν χρειαζεται καλυτερο cpu, ειναι μονο θεμα ψυχολογιας. Εχω ακουσει κιολας πως στα καινουργια μηχανακια οι επεξεργαστες ειναι soldered στη mobo, που πρακτικα σημαινει οτι δεν μπορουμε να τους αλλαξουμε. Παντως το λαπτοπ δεν ειναι δυσκολο να το λυσεις, κανα δεκαλεπτο θα σου παρει το πολυ για να αλλαξεις το δισκο αν ακολουθησεις τις οδηγιες.

Οσο για το AHCI, δεν θυμαμαι να αλλαξα τιποτα. Πρεπει να ηταν απο default ρυθμισμενο. Και να μην ηταν βεβαια, παλι ειναι πανευκολο να το βρεις στο bios.

Ειναι χαρα μου να βοηθαω :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.