Jump to content



HOW-TO Τοποθέτηση SSD σε laptop {Dell Inspiron 15R}


Simon

Recommended Posts

Αυτός ο οδηγός δείχνει πώς να αλλάξετε δίσκο στο laptop του τίτλου. Μία βασική εξοικείωση με αποσυναρμολόγηση φορητού υπολογιστή είναι επιθυμητή, αν και οι οδηγίες είναι πολύ απλές για όποιον μπορεί να χειριστεί κατσαβίδι -ναι, μόνο ένα κατσαβίδι χρειάζεται και τίποτα περισσότερο :rubik:

Κατ' αρχήν, βγάζουμε την μπαταρία του φορητού από τη θέση της. Στη συνέχεια, βγάζουμε τα μαλακά πλαστικά που καλύπτουν τις τέσσερις βίδες στο μπροστινό μέρος της βάσης και ξεβιδώνουμε τις βίδες (κόκκινοι κύκλοι στις φωτό). Ανοίγουμε το καπάκι της RAM και ξεβιδώνουμε την βιδούλα στον κίτρινο κύκλο. Αυτή συγκρατεί το ODD (DVD-R εδώ) και είναι απαραίτητο να βγεί. Μετά ξεβιδώνουμε τις 4 βιδούλες που είναι σε πράσινο κύκλο, τις 4 που είναι σε κόκκινο και τις 4 που είναι σε μπλε. Οι τελευταίες είναι αυτές που συγκρατούν τον δίσκο.

120120123597.jpg

Βάζουμε το κατσαβίδι στη σχισμή ανάμεσα στο DVD-R και το σώμα του φορητού και το σπρώχνουμε προς τα έξω. Μετά το βγάζουμε τελείως από το φορητό:

120120123600.jpg

Ακολουθούν τα κλιπσάκια που συγκρατούν το πληκτρολόγιο. Είναι 4 και βρίσκονται όλα στην πάνω πλευρά του. Με το κατσαβίδι τα σπώχνουμε προς την οθόνη του φορητού για να απελευθερωθεί το πληκτρολόγιο:

120120123601.jpg

Όταν γίνει αυτό, ανασηκώνεται λίγο οπότε μπορούμε να το βγάλουμε από τη θέση του:

120120123602.jpg

Με το δάχτυλό μας ανασηκώνουμε το πλαστικό που συγκρατεί το καλώδιο του πληκτρολογίου και το βγάζουμε από τη θέση του:

120120123603.jpg

Με τον ίδιο τρόπο απελευθερώνουμε προσεκτικά τα άλλα 3 καλωδιάκια και βγάζουμε τις 5 βίδες που συγκρατούν το καπάκι του φορητού.

120120123604.jpg

Τώρα είμαστε έτοιμοι να το ανοίξουμε. Βάζουμε το ένα χέρι μας στη θέση του DVD-R και το πιάνουμε, με το άλλο χέρι το ξεκουμπώνουμε από τη βάση και το ανασηκώνουμε:

120120123605.jpg

Τραβώντας προς το μέρος μας βγάζουμε το καπάκι, και εδώ φαίνονται όλα όσα έχουμε ξεχαρβαλώσει :p

120120123606.jpg

Εδώ φαίνεται το εσωτερικό του φορητού:

120120123608.jpg

Το μεταλλικό τριγωνάκι είναι το backplate της ψύκτρας του cpu, επίσης φαίνονται το wlan, το card reader, τα ηχεία, ο ανεμιστήρας, και φυσικά αριστερά κάτω είναι το θύμα μας :triniti:

Πιάνουμε το θύμα με το δείκτη και τον αντίχειρα και το ανασηκώνουμε λίγο για να ξεπεράσει το ύψος των προστατευτικών που φαίνονται.

120120123609.jpg

Το τραβάμε προς τα αριστερά και το έχουμε στα χέρια μας! Παίρνουμε τον αντικαταστάτη και με την αντίθετη διαδικασία τον βάζουμε στη θέση που του αρμόζει

120120123610.jpg

Ακολουθώντας τα ίδια βήματα ανάποδα, σε λίγα λεπτά έχουμε το φορητό έτοιμο να μας μαγέψει :smoke:

Αυτά! Ελπίζω να σας άρεσε :o

Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα τις βλέπω.

Δεν το περίμενα ότι σε dell θα ήταν τόσο περίπλοκο να αλλάξεις το σκληρό δίσκο, εμένα σε acer 8530g ήταν απίστευτα εύκολο, ένα καπάκι έβγαζα & έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά περίπλοκο να ανοιχτεί όλος ο φορητός μόνο για αλλαγή δίσκου. Υποθέτω το σχεδίασαν έτσι για να αποτρέψουν εμάς από το να κάνουμε τέτοιου είδους upgrades, αλλά για αυτό έγραψα και τον οδηγό :) Σε παλιότερο dell 17αρι που είχε δύο δίσκους, απλά έβγαζες ένα καπάκι όπως αυτό της RAM και ήσουν έτοιμος.

Πάντως ένα άλλο σχεδιαστικό ατόπημα -κατά τη γνώμη μου- είναι η τοποθέτηση του επεξεργαστή κάτω από το touchpad. Μετά από ένα μισάωρο πίεσης, γίνεται καυτό :getlost:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6107]Simon[/MENTION] :T: Αυτό που δεν έιπες (ή δεν έχουν όλα τα dell 15r) είναι το διπλής όψης αυτοκόλητο κάτω από το keyboard το οποίο θέλει προσπάθεια, σιγά σιγά τράβηγμα και προσοχή για να μην "στραβώσει" το keyboard.

Υπάρχει βέβαια και επίσημος οδηγός από την dell για όλα αυτά και για πολλά ακόμα (όλο το service manual)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6107]Simon[/MENTION] :T: Αυτό που δεν έιπες (ή δεν έχουν όλα τα dell 15r) είναι το διπλής όψης αυτοκόλητο κάτω από το keyboard το οποίο θέλει προσπάθεια, σιγά σιγά τράβηγμα και προσοχή για να μην "στραβώσει" το keyboard.

Υπάρχει βέβαια και επίσημος οδηγός από την dell για όλα αυτά και για πολλά ακόμα (όλο το service manual)

Στην 4η και 8η φωτό φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο δικό μου πληκτρολόγιο... Λογικό μου φαίνεται να συμβαίνει αυτό, αφού υπάρχουν πολλές γενιές 15r. Thanks for the info :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος οδηγός αλλά για να μην μπερδευτεί κανένας το σασί για το inspiron 15r 51xx, παρόλο που μοιράζονται το ίδιο όνομα, δεν είναι ίδιο και για να βγει ο σκληρός θέλει πολύ περισσότερο λύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό είναι το 15r-5110! Και όπως λέει και ο [MENTION=12934]Gregorypeg1000[/MENTION] είναι διαφορετικό σασί άρα και η διαδικασία για να το λύσεις είναι διαφορετική. Αν και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις:)

Link to comment
Share on other sites

Dell Inspiron Q15R (i5-2410M/4GB/500GB) | Skroutz.gr

για αυτο ισχυει η διαδικασία?

για το συγκεκριμενο θα σου βγει η ΠΑΝΑΓΙΑ να το κανεις.... ειναι πολυ δυσκολο και θελει τρομερη προσοχη γιατι πρεπει να βγουν απλα τα ΠΑΝΤΑ!!

το εκανα πριν απο 2.5 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμενο θα σου βγει η ΠΑΝΑΓΙΑ να το κανεις.... ειναι πολυ δυσκολο και θελει τρομερη προσοχη γιατι πρεπει να βγουν απλα τα ΠΑΝΤΑ!!

το εκανα πριν απο 2.5 μηνες...

ειχες βρει κανενα οδηγο η manual και αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Dell Technical Support

Από την στήλη αριστερά διαλέγεις Manuals και μετά το μοντέλο του φορητού σου.

Έχω το Inspiron N5110 και μόνο που διάβασα τον εγχειρίδιο αποκαρδιώθηκα. Πραγματικά πρέπει να το κάνεις όλο βίδες.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς άμα κάνεις κάτι τέτοιο χάνεις την εγγύηση ε? είχα ρωτήσει και εδω http://www.thelab.gr/mobile-computing/erotisi-gia-agora-laptop-104370.html γιατί το έψηνε ένας φίλος να το κάνει σε μηχανημα που θα αγοράσει, αλλά με αυτά που βλέπω δεν....

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ξανά μια ερώτηση στην Dell γιατί το θεωρώ απίθανο να χάνεις την εγγύηση με ένα φορμάτ ή αλλαγή του δίσκου. Σε περίπτωση που προκαλέσεις ζημιά κατα την αναβάθμιση μόνος σου τότε δεν σε καλύπτει αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο σε αυτές τις δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εγώ πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Υπομονή και μεράκι θέλει κάθε τέτοια δουλειά. Εγώ δεν διάβασα πουθενά οδηγίες για να το ανοίξω (όπως δεν διαβάζω ποτέ) επειδή μου αρέσει να το ανακαλύπτω μόνος μου στην πορεία :rubik:

Όσον αφορά την εγγύηση, η εμπειρία μου από το after sale support της Dell είναι άριστη, 10/10. Ένα mini laptop που είχε πρόβλημα με το δίσκο (το γνωστό πρόβλημα..) το έστειλα Γερμανία εντός εγγύησης και μου τον άλλαξαν χωρίς να μου πουν τίποτα, ενώ ήταν πασιφανές ότι το laptop είχε γίνει βίδες ουκ ολίγες φορές.

Τέλος το off topic από εμένα

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο να το κάνεις μόνος σου είδικά αν δεν έχεις επιχειρήσει κάτι τέτοιο... Το ζόρι δεν είναι να το ανοίξεις αλλά να το κλείσεις και να δουλεύει...Μαγαζιά που κάνουν τέτοιες μόντες υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.