Jump to content



Πρόβλημα με αρχεία άνω των 5 gb.


lalenium

Recommended Posts

Έχω ένα περίεργο και ενοχλητικό πρόβλημα με τα windows 7 64 bit ,πιο συγκεκριμένα μόλις

ανοίγω μεγάλα αρχεία πάνω απο 5 gb π.χ. αρχεία βίντεο HD ,αρχίζουν τα περίεργα ,δηλαδή

η RAM φουλάρει με την μια , δεσμεύεται με λίγα λόγια όλη η φυσική μνήμη και ο σκληρός δίσκος

αρχίζει να δουλεύει σαν τρελός. Το σύστημα βέβαια σέρνεται και ξεμπλοκάρει μετά απο κανά δεκάλεπτο

περίπου ή εαν κάνω επανεκκίνηση. Σε περίπτωση δε που προσπαθήσω να διαγράψω αρχείο μεγέθους

άνω των 5 gb πολλές φορές μου βγάζει το μήνυμα " αδύνατος ο εντοπισμός του αρχείου" ή το διαγράφει

αλλά με πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Με αρχεία μικρότερου μεγέθους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Τι μπορεί να φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι είναι το preview τον Windows. Προσπαθούν τα Windows να φτιάξουν την προεπισκόπηση του αρχείου (το thumbnail/tile) και επίσης προσπαθούν να μαζέψουν τις πληροφορίες όπως διάρκεια, διαστάσεις, ήχος και άλλα πληροφορίες που έχεις ως tags. Το προβλημα γίνεται με την απενεργοποίηση απο τις επιλογές φακέλων μια επιλογή που λέει χρήση παντοτε εικονιδίου και όχι μικρογραφίας. Το ότι δεν μπορείς να το διαγράψεις είναι πάλι αποτέλεσμα του ίδιου πράγματος, τα Windows διαβάζουν το αρχείο και δεν το ελευθερόνουν μέχρι να τελειώσουν ...

Ναι είναι ιός .... λέγεται Windows.

Link to comment
Share on other sites

και η ραμ γιατι να τσιτωνει, εγω δεν εχω παρατηρησει κολλημα ποτε? ποση ραμ εχεις στο εκανε παντα αυτο το προβλημα? μηπως γραφει ο σκληρος γτ δουλευει φουλ σελιδοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Έαν η μνήμη είναι λίγη και έχεις αφήσει το swap στο έλεος των windows , καταλήγει στην κατάσταση που λέγεται disk thrasing. Εν ολίγεις διαβάζει πχ 1-1.5 γίγα γεμίζει η μνήμη και μετά αρχίζει το πανηγύρι διότι ειδικά αρχίζουν και γράφουν στο swap το οποίο όταν έχεις μόνο έναν δίσκο είναι πολύ αρνητικό αφού διαβάζει και γράφει στον ίδιο δίσκο . Καταλήγεις με ταχύτητες 10mb/s.

Προσωπικά και με 4γίγα όταν ήμουν το swap το έκλεινα διότι μόνο προβλήμα δημιουργόσε στην διαχείρηση κάτι θηρίων 20-30γίγα αρχείων βίντεο dv

Link to comment
Share on other sites

και η ραμ γιατι να τσιτωνει, εγω δεν εχω παρατηρησει κολλημα ποτε? ποση ραμ εχεις στο εκανε παντα αυτο το προβλημα? μηπως γραφει ο σκληρος γτ δουλευει φουλ σελιδοποιηση?

To πρόβλημα ξεκίνησε απο τότε που έβαλα windows 7 πριν με τα XP δεν υπήρχε ,η ram είναι 4gb ,ιος δεν νομίζω να είναι

γιατί δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα το pc.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι είναι το preview τον Windows. Προσπαθούν τα Windows να φτιάξουν την προεπισκόπηση του αρχείου (το thumbnail/tile) και επίσης προσπαθούν να μαζέψουν τις πληροφορίες όπως διάρκεια, διαστάσεις, ήχος και άλλα πληροφορίες που έχεις ως tags. Το προβλημα γίνεται με την απενεργοποίηση απο τις επιλογές φακέλων μια επιλογή που λέει χρήση παντοτε εικονιδίου και όχι μικρογραφίας. Το ότι δεν μπορείς να το διαγράψεις είναι πάλι αποτέλεσμα του ίδιου πράγματος, τα Windows διαβάζουν το αρχείο και δεν το ελευθερόνουν μέχρι να τελειώσουν ...

Ναι είναι ιός .... λέγεται Windows.

Τελικά όντως το πρόβλημα αυτό ήταν ,ήταν το preview των windows ,μόλις τώρα ξετικάρισα απο τις "επιλογές φακέλων" το

"εμφάνιση εικονιδίου αρχείων σε μικρογραφίες" και δοκίμασα να ανοίξω ένα αρχείο βίντεο μεγέθους 8 gb και το άνοιξε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα γιατί είχε καταντήσει πολύ ενοχλητικό ,απορώ γιατί υπάρχει το preview αν είναι να δημιουργεί τέτοια προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.