Jump to content



καινουριος Amd


cookmangr

Recommended Posts

65€ έχει, όχι 75 !!

Επίσης μπαίνει σε PCI και όχι PCI-E η κάρτα .........

Γιατί τι λείπει στην μητρική πέρα από το 1394 ??

65 έχει?Γιατι μένει Θεσσαλονίκη ο φίλος και δεν το ξέρω?και έστω πως έχει 65+6 μεταφορικά=71,άμα χαλάσει θα στέλνει με 5ευρα Θεσσαλονίκη και θα περιμένει πότε θα του στείλουν πίσω όταν υπάρχη η μητρική στην Αθήνα με 72?

(ΑΝ βέβαια μένει Αθήνα ο φίλος και όχι πάνω η κάπου αλλού)

Όσο για την μητρική..εντάξη cf/sli δεν κάνει και το ξέρουμε,αν θέλει να βάλει ένα modem,μία ήχου (που πιθανό για αυτή τη δουλειά που το θέλει) να μην έχει μια θύρα διαθέσιμη?Με το καλημέρα να κλίσει τις θύρες του?Δεν ξέρω να είμαι ειλικρινής ποιά ακριβώς πραγματάκια μπαίνουν σε pci-e αλλά συνεχίζω να μην συμφωνώ για τον απλό λόγο ότι δεν ξέρεις τι μπορέις να χρειαστείς αύριο,στο κάτω κάτω δεν είναι ότι δεν θα βρει μια μητρική να έχει αυτό που ψάχνει και να του αφήσει και τηην θύρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
65 έχει?Γιατι μένει Θεσσαλονίκη ο φίλος και δεν το ξέρω?και έστω πως έχει 65+6 μεταφορικά=71,άμα χαλάσει θα στέλνει με 5ευρα Θεσσαλονίκη και θα περιμένει πότε θα του στείλουν πίσω όταν υπάρχη η μητρική στην Αθήνα με 72?

(ΑΝ βέβαια μένει Αθήνα ο φίλος και όχι πάνω η κάπου αλλού)

Όσο για την μητρική..εντάξη cf/sli δεν κάνει και το ξέρουμε,αν θέλει να βάλει ένα modem,μία ήχου (που πιθανό για αυτή τη δουλειά που το θέλει) να μην έχει μια θύρα διαθέσιμη?Με το καλημέρα να κλίσει τις θύρες του?Δεν ξέρω να είμαι ειλικρινής ποιά ακριβώς πραγματάκια μπαίνουν σε pci-e αλλά συνεχίζω να μην συμφωνώ για τον απλό λόγο ότι δεν ξέρεις τι μπορέις να χρειαστείς αύριο,στο κάτω κάτω δεν είναι ότι δεν θα βρει μια μητρική να έχει αυτό που ψάχνει και να του αφήσει και τηην θύρα!

Άφησέ το , κάποτε σου έδειξα πως και από που να φτιάξεις το σύστημα που έχεις τώρα. Θα έπρεπε λοιπόν να σκέφτεσαι περισσότερο πριν μιλήσεις για το αν έχω συμπεριλάβει τα κόστη των μεταφορικών μεσα !!! Θα σου λύσω όμως την απορία .

Το κόστος μεταφοράς είναι ελάχιστο και είναι ΈΝΑ ΣΥΝΟΛΙΚΌ για όλα τα υλικά που θα φέρει από εκεί !!! Είναι γύρω στα 5€ για κουτί, ssd, μητρική, οπτική συσκευή κ.λ.π., δηλαδή αυξάνεται το κόστος του κάθε προιόντος κατά 30 λεπτά του € !!!

Η διαφορά στο κόστος για κάθε προιόν που θα αγοραστεί από το παραπάνω κατάστημα φτάνει κατά μέσω όρο την διαφορά κόστους που βλέπεις για την παραπάνω μητρική, συγκρινόμενη με την τιμή γνωστού επώνυμου καταστήματος της Αθήνας, ενώ η μητρική είναι το ΠΡΩΤΟ rev. δηλαδή AM3 σκέτη ............

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/MSI-870A-G54-FX-SAM3-870-DDR3-870A-G54.htm

88-65,5 = 22,5€ κέρδος μόνο από την μητρική !!!!

Οσο για τα υπόλοιπα που λες , απλά κοίτα πόσες θύρες έχει η μητρική !!! Μην το κουράζεις το θέμα δεν υπάρχει κανένας φόβος για όλα όσα λες !!!

Η μητρική έχει μια PCI-E X1 που αργότερα αν θέλει μπορεί να βάλει έναν SATA III controller Ή ΈΝΑΝ EXTRA USBIII CONTROLLER, μια κάρτα ήχου (πολλές πια είναι pci-e x1) ενώ αυτούς τους controller μπορεί να του βάλει και στην PCI-- X16 την δεύτερη που έχει !

Από εκεί και πέρα η μητρική έχει και τρείς PCI, πες πως μπορεί να χρησιμοποιήσει τις δυο γιατί την πρώτη την καλύπτει η κάρτα γραφικών, βάζει μια κάρτα IEEE 1394 και και αν θέλει βάζει μια κάρτα τηλεόρασης ή μια Wifi (υπάρχει και USB) ή κάποιο μόντεμ !

Με 5 θύρες ΄+ την θύρα της κάρτας γραφικών λίγο δύσκολο να ξεμείνει .

Link to comment
Share on other sites

κάποτε όπως είπες,και βάση τα λεγόμενά σου η μητρική που μου πρότεινες δεν παίρνει fx όπως είχες πει επειδή είναι rev1,άρα είπες ψέματα(?)δεν ήξερες(?)εγώ λέω πως και το rev1 παίρνει fx με bios update....anyway σε έχω ευχαριστήσει για την πρότασή σου.για να πάμε παραπέρα είναι γνωστές οι παροποίδες σου,η υσχηρογνωμοσήνη σου και υπεροψεία σου και εδώ και σε πολλά διπλανά φόρουμ.σε ξέρω και σε σέβομαι όπως και πολούς άλλους που ξέρουν κάτι περισσότερο η κάτι λιγότερο από εμένα.αυτό δεν σημάινει πως ο καθένας δεν μπορεί να εκφέρει με επιχειρήματα την άποψή του!εγώ απλά είπα αν βρει άλλη μητρική στα 1394 στα ίδια λευτά να μην μπλοκάρει την θύρα του,δεν καταάβαίνω γιατί το σωστό είναι να το κάνει?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η MSI 870A-G54 που σου πρότεινα εγώ στο REV.1 θα ήταν συμβατή με BULLDOZER το δήλωνε η MSI και όχι εγώ !!! Από εκεί και πέρα γιατί δεν έχει δώσει ακόμα BIOS για υποστήριξη τουν FX, στείλε Mail να την ρωτήσεις !

Εγώ βάση των ανακοινώσεών της στις οποίες βασίστηκα σου πρότεινα την μητρική !!

Από εκεί και πέρα ΣΕ ΟΠΟΙΟ forum και αν δεις θα καταλάβεις πως αυτά που έχω πει ΒΓΑΙΝΟΥΝ αληθινά και πολλοί από αυτούς που τότε πειράζονταν με τα λεγόμενά μου, τώρα εχουν κάνει τούμπα !!! Δες στο διπλανό forum της OKTABIT και τους Bulldozer ......., τι έλεγα για αυτούς, αν ήθελαν να τα ακούσουν και πως μιλούν για αυτούς σήμερα.

Συμπερασματικά θα σου πω πως αυτό που εσύ βλέπεις σαν ισχυρογνωμοσύνη είναι απλά καλή γνώση του αντικειμένου που θα πρέπει να ασχοληθέις αρκετά για να την αποκτήσεις ....... Sorry κι`όλας αλλά δεν την έχεις προς το παρόν για να μπορείς να κρίνεις ..... και φαίνεται αυτό απο τις δηλώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά θα σου πω πως αυτό που εσύ βλέπεις σαν ισχυρογνωμοσύνη είναι απλά καλή γνώση του αντικειμένου που θα πρέπει να ασχοληθέις αρκετά για να την αποκτήσεις ....... Sorry κι`όλας αλλά δεν την έχεις προς το παρόν για να μπορείς να κρίνεις ..... και φαίνεται αυτό απο τις δηλώσεις σου.

ed-tom-bell.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η MSI 870A-G54 που σου πρότεινα εγώ στο REV.1 θα ήταν συμβατή με BULLDOZER το δήλωνε η MSI και όχι εγώ !!! Από εκεί και πέρα γιατί δεν έχει δώσει ακόμα BIOS για υποστήριξη τουν FX, στείλε Mail να την ρωτήσεις !

Εγώ βάση των ανακοινώσεών της στις οποίες βασίστηκα σου πρότεινα την μητρική !!

Από εκεί και πέρα ΣΕ ΟΠΟΙΟ forum και αν δεις θα καταλάβεις πως αυτά που έχω πει ΒΓΑΙΝΟΥΝ αληθινά και πολλοί από αυτούς που τότε πειράζονταν με τα λεγόμενά μου, τώρα εχουν κάνει τούμπα !!! Δες στο διπλανό forum της OKTABIT και τους Bulldozer ......., τι έλεγα για αυτούς, αν ήθελαν να τα ακούσουν και πως μιλούν για αυτούς σήμερα.

Συμπερασματικά θα σου πω πως αυτό που εσύ βλέπεις σαν ισχυρογνωμοσύνη είναι απλά καλή γνώση του αντικειμένου που θα πρέπει να ασχοληθέις αρκετά για να την αποκτήσεις ....... Sorry κι`όλας αλλά δεν την έχεις προς το παρόν για να μπορείς να κρίνεις ..... και φαίνεται αυτό απο τις δηλώσεις σου.

πρέπει να γράφεις στο guru3d τελικά,τόσο guru που είσαι ε....?!?!

p.s:δίπλα στο oktabit και να πεις μια πατάτα σου λένε ποιό είναι το σωστό,(άσχετα αν με εσένα έχουν βαρεθεί και έχεις κανει 2131231 account απο τα ban που έχεις φάει)-εγώ είπα 1.πως για pro και η 6670 (η όποια ήταν τέλος πάντων) είναι μια χαρά,2. πως η 9500 παίζει τα πάντα χωρίς σπασίματα σε 1680χ1050 σε default ή detect,είπα συγκεκριμένα πως δεν πέφτει κάτω απο 20 και οκ προφανός λάθος μου,αλλα φτάνει και εκεί και παραπάνο σε πολλές φάσεις,τώρα αν πέφτει και στα 10 δεν με πολύνοιάζει και δεν νοιάζει ούτε τον φίλο από ότι φένετεαι γιατί ούτε βαρυά παιχνίδια θα παίξει ούτε είναι κάνας πωρομένος!3.είπα να μην χαλάσει μια θύρα με το καλημέρα,και μου λες πως δεν ξέρω,εσυ που ξέρεις άντε γέμισε όλες τις pci και pci-e με την μία και μετά να ψάχνεις θύρες...........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολη την παρεα

μετα απο πολυ ψαξιμο και πολλα τηλεφωνα για επεξεργαστες μπηκα στην τελικη ευθεια με μια μικρη αλλαγη

το κουτι το αλλαξα βασικα ηδη το πηρα, βρηκα ενα μεταχειρισμενο silverstone lc17s htpc και το πηρα κατευθειαν.οποτε βαση αυτου του κουτιου εχουμε και λεμε

κουτι

50.00 SILVERSTONE LC17S SilverStone Technology Co., Ltd.- LC17

Mητρικη

90.54 Asrock Socket AM3+ 970 Extreme4 GLan Audio Raid VISION STUDIO COMPUTERS -

id=22026&cat=2

μνημη

50.22 Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8G) (Kit 2 x 4096) VISION STUDIO COMPUTERS -

καρτα οθονης

92.90 MSI 6770 (PCI-Express, GDDR5, 1GB) MSI 6770 (PCI-Express, GDDR5, 1GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

σκληρος δισκος

83.58 OCZ 60GB Agility III AGT3-25SAT3-60G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' VISION STUDIO COMPUTERS -

dvd player

17.86 Sony DVD±RW AD-7280S Dual Layer SATA Black Bulk VISION STUDIO COMPUTERS -

τροφοδοτικο

66.46 Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail VISION STUDIO COMPUTERS -

Ψυκτρα cpu

33.03 Cpu Cooler Arctic Freezer 13 Limited Edition VISION STUDIO COMPUTERS -

το dvd blue ray η dvd rw μενει με ερωτηματικο τις τελευταιας στιγμης

τωρα το προβλημα μου ειναι το εξης

στο vision studio που μιλησα περιμενουν μια τελευταια παρτιδα αποι amd x6 1100T αλλα εχουν και ετοιμοπαραδοτο τον AMD X6 1055T και δεν ξερω τι να κανω,,

να παρω το 1055 η να περιεμενω τον 1100.

βασικα διαβασα σε πολλα foroums οτι με overclocking o 1055 φτανει σε 4ghz.

δηλαδη αυτο τι σημαινει οτι ενας 1055 με overclocking στα 3.3 ειναι οτι και ενας 1100 χωρις overclocking στα 3.3 ???

εχουν δηλαδη την ιδια αποκριση στα προγραμματα???

απο οτι διαβασα στα foroums ειναι ακριβως το ιδιο chip απλα με αλλη ταχυτητα και απλα στον 1100 το overclocking γινεται πιο ευκολα.αυτο ισχυει ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτο τι σημαινει οτι ενας 1055 με overclocking στα 3.3 ειναι οτι και ενας 1100 χωρις overclocking στα 3.3 ???

εχουν δηλαδη την ιδια αποκριση στα προγραμματα???

απο οτι διαβασα στα foroums ειναι ακριβως το ιδιο chip απλα με αλλη ταχυτητα και απλα στον 1100 το overclocking γινεται πιο ευκολα.αυτο ισχυει ??

ευχαριστω

η απαντηση ειναι ναι. κατ'ουσιαν ειναι ιδιοι, με μονη διαφορα -εκτος των χρονισμων- οτι ο 1100 (οπως και ο 1090) εχουν ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη, ο οποιος ειναι αυτο που κανει το overclocking πιο ευκολο σε αυτους τους 2 επεξεργαστες!!! ενω στον 1055 πρπει να ανεβασεις συχνοτητα, "παιζοντας" με το FSB!

αν τους βαλεις και τους 2 παντως στην ιδια συχνοτητα, τις ιδιες επιδοσεις θα εχουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολουσ

το πψ παραλειφθηκε και το μαρτυριο ξεκινησε.

η εμπειρια μου απο το vision studio δεν ειναι και η κακυετρη.δεν λεω εκπληκτικες τιμες ,αμεση ενημερωση για το ποτε ηρθαν και αμεση παραδοση........αλλα το στησιμο του υπολογιστη απο τον τεχνικο τους δεν ηταν οτι καλυτερο.αν και πρεπει να τον πεδεψε αρκετα το κουτι ειδα αρκετη τσαπατσουλια και το ελα να τελειωνουμε...

να μην τα παολυλογω δεν ειχα ξαναμονταρει υπιολογιστη αλλα εβγαλα ολα τα κομματια και τα εβαλα εγω οπως επρεπε με μαζεμενα καλωδια με θυρα που δεν ειχε μπει την εβαλα στην θεση της με ανεμιστηρες που ειχαν μπει σε απλο ρευμα τους εβαλα στις θεσεις της μητρικης και πολλα αλλα.

η καρτα γραφικων μας τον ακουμπησε λιγο απο το πλαισιο γιατι το cd με τα drivers ηταν γρατσουνισμενο.

τωρα παλευω να στησω προγραμματα .

καλα να περναμε.

τελικα και με blue ray με βγηκε 690 ευρω

καλα ηταν

Link to comment
Share on other sites

καλημερασε ολους

καλα μιλαμε το μηχανημα πεταει

αν και δεν καταφερα να το δουλεψω πολυ για απο $#$@$@#$ εσπασα το bluetooth στικακι και τωρα περιμενω αλλο για να συνδεσω το keyboard το μηχανημα πεταει

η εκκινηση των windows γινεται περιπου σε 5 δευτερα

ανοιγει photoshop σε 4 δευτερα

coreldraw το ιδιο σε 4 δευτερα

η αναλυση της τηλεοραση λιγο με εχει μπερδεψει

το pc μονο του την βαζει 1280χ760 και δειχνει ωραια αλλα τεραστια εικονιδια κλπ

οταν την βαζω 1920 χ 1080 τα κανει πιο μικρα αλλα θολωνει...

τελος παντων το μηχανημα ειναι απιστευτο

πρωτη φορα πηρα amd και αμα χρειαστει θα ξαναπαρω

Link to comment
Share on other sites

Σε τι οθόνη σου κάνει αυτό το θόλωμα ??

Ποιο πάνω λες:

ο υπολογιστης θα συνδεθει σε μια 40 lcd 1366χ768 στο σαλονι και σαν χρηση θα ειναι για ταινιες video editing

Γιατί λοιπόν να παίξεις σε 1920x 1080 ???

Από εκεί έρχεται το θόλωμα, αν και στην κανονική της ανάλυση 1366x768 θα έχεις και πάλι κακή εικόνα λόγο ΟΘΟΝΗΣ ! Το έχω συναντήσει και εγώ με μια 26άρα LG TV (Hd Ready) ................

Από επεξεργαστή ποιον αγόρασες ?

πρωτη φορα πηρα amd και αμα χρειαστει θα ξαναπαρω

Βάση συντελεστή απόδοσης τιμής και μόνο , αν περέσεις από την όχθη της AMD δύσκολα γυρίζεις πίσω ..............:magic::p:p

Link to comment
Share on other sites

η εκκινηση των windows γινεται περιπου σε 5 δευτερα

ανοιγει photoshop σε 4 δευτερα

coreldraw το ιδιο σε 4 δευτερα

Μεγείες,καλή αγορά έκανες.Not to be a partybreaker, αλλά το οτι οι εφαρμογές ανοίγουν τόσο γρήγορα οφείλονται στον SSD που πήρες,όχι στην AMD cpu.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι για την οθονη εχεις δικιο ετσι ακριβως ακομα και στο 1366χ768 ειναι αρκετα θολη η οθονη

στο 1280 που την βαζει μονη της ςιναι αρκετα καλα.

παντως για την ωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το μηχανημα (αν και δεν το εχω δουλεψει πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.