Jump to content



καινουριος Amd


cookmangr

Recommended Posts

καληπερα σε ολους στο foroum

τοσο καιρο σας εβλεπα σαν επισκεπτης και τωρα που εχω αποφασισει να κανω ενα καινουριο υπολογιστη ειπα να κανω και μια ερωτηση σε εσας

ο υπολογιστης θα συνδεθει σε μια 40 lcd 1366χ768 στο σαλονι και σαν χρηση θα ειναι για ταινιες video editing (οικιακη) και photo editing internet και κανενα παιχνιδακι οπως pro evolution .

η συνθεση του ειναι η εξης

42.99 CASE R2 TOAST BLACK GLOSSY CompuStar-eShop.gr*::*Εξαρτήματα Η/Υ-Laptop*::*Κουτιά Η/Υ*::*CASE R2 TOAST BLACK GLOSSY

93.34 Asrock Socket AM3+ 970 Extreme4 GLan Audio Raid VISION STUDIO COMPUTERS -

154.5 AMD Phenom II X6 1090T (sAM3, 3,2 GHz, 6MB L3) AMD Phenom II X6 1090T (sAM3, 3,2 GHz, 6MB L3) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

28,76 Kingston Hyper X Grey 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3X2K2/4GX) (Kit 2 x 2048) VISION STUDIO COMPUTERS -

39,67 ATI Radeon HD5450 Silent 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Asus) (EAH5450 SILENT/DI/1GD3(LP)) VISION STUDIO COMPUTERS -

109.03 Corsair 60GB Force GT CSSD-F60GBGT-BK Solid State Drive SATA SSD 2.5'' HDD :: Corsair 60GB Force GT CSSD-F60GBGT-BK Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

67.63 Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail VISION STUDIO COMPUTERS -

83.95 Sony Blu-Ray BD-5300S Dual Layer SATA Black Bulk VISION STUDIO COMPUTERS -

αυτα εχω υποψην μου και ολα μαζι στοιχιζουν περιπου 650 ευρω.

αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο ειμαι ολος αυτια.

βασικα θελω να κανω και κανα 2 ερωτησεις.

εχω διαβασει για τους ssd ocz οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο σε ποιοτητα υλικων( αυτο ισχυει η ειναι φημες) για τους corsair εχει καποιος αποψη ?

τα 4 gb μνημη ειναι αρκετα η χρειαζονται 8 ???

ευχαριστω για την φιλοξενια

αν δεν επρεπε να γραψω εδω το θεμα αυτο ας μεταφερθει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Το κουτί δεν το σχολιάζω :p

Η μητρική καλή φαίνεται οπτικά! (μην βαράτε!)

Τον επεξεργαστή ξέχνα τον. Δεν θα τον βρεις. Πάρε ένα τηλέφωνο και θα δει ότι δεν θα υπάρχει.

Οι μνήμες αμαρτία είναι μόνο 4GB με τέτοιες τιμές. Πάρε 8GB π.χ. Vengeance κάπου στα 45€ και καθάρισες.

Στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις 6450. Δύο φορές περισσότεροι shaders και ποιο φρέσκια. Την 5450 ξέχνα την. Old news.

Ο Corsair οκ αλλά με 60GB μην περιμένεις να κάνεις video editing. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι κουτσά στραβά τα καταφέρνεις δεν νομίζω να μην νιώθεις συνεχώς... στριμωγμένος. Θα χρειαστείς ή μεγαλύτερο ή και δεύτερο ή να ψάξεις για κανέναν σκληρό δίσκο.

Για το Blu-Ray δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες φίλε μου, στο thelab!

Όσον αφορά το σύστημά σου, το χρηματικό ποσό που διαθέτεις είναι 650€ μάξιμουμ?

Αν όχι οι αλλαγές που θα πρότεινα είναι να πάρεις έναν ι5 2500 και μια μητρική Ζ68, μιας και κατά την γνώμη μου είναι πιο δυνατά από αυτά που δίαλεξες.

Για video editing έστω και ερασιτεχνικό, πάρε μια nvidia (gts450 και άνω) μιας και η δυνατότητα cuda θα σου φανεί χρήσιμη σε συνδυασμό με πχ το adobe premiere.

Όσον αφορά την corsair το μόνο που είναι βέβαιο είναι η άψογη aftermarket υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, να είσαι πολύ επιφυλακτικός με τα "bulk" και τα "εκθεσιακά κομμάτια" του Πλαισίου ( ΑΜD 1090Τ). Αν γίνεται να τα αποφύγεις ακόμα καλύτερα.

Το Pro evolution με HD 5450 στα 1366x768 μάλλον θα είναι δύσκολο. Δεν γνωρίζω τις ακριβείς απαιτήσεις του Pro.

Tουλάχιστον με 9€ παραπάνω μπορείς να πάρεις την Gigabyte Radeon HD6450 Silent 1GB DDR3 (passive με μνήμες 1GB 1600Mhz).

Όχι βέβαια πως η 6450 είναι gaming κάρτα αλλά είναι κάπως καλύτερη (160 stream processors έναντι 80 της 5450).

Τα 4GB μνήμης είναι καλά αλλά τα 20~25€ παραπάνω για τα 8GB δεν είναι πολλά και πολλοί πάνε στα 8GB.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις σας

για την ωρα θα χρησιμοποιησω και εναν εξωτερικο 1 tb που εχω για video editing και οταν ξαναπεσουν θα βαλω και εναν εσωτερικο

για την καρτα γραφικων ευχαριστω πολυ για την συμβουλη και εαν εχετε και καμια αλλη γιατι δεν γνωριζω πολλα μεχρι τουλαχιστον 55 ευρω θα ημουν ευγνωμων.

τα windows 7 αναγνωριζουν παραπανω απο 4 gb μνημη ??

το 600 corsair ειναι υπερβολικο για το μηχανημα μου η αρκετο ???

Link to comment
Share on other sites

Για τους επεξεργαστές σε Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχουν! Πριν 2 μέρες μου ήρθαν 2 κοματια απο αμερική!Αλλα απο σήμερα έχω την εντήπωση οτι δεν θα μπορώ να ξανα φέρω πραματα γενικος ετσι όπως τα έχουν κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες στην παρεα.

κατ'αρχας, και αφου θες και ολιγον gaming, δεν θα προτεινα καποια μικροτερη καρτα γραφικων απο την 6570 (480 shaders, 24 texture units, 32 ROP's)

6570 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr.

το τροφοδοτικο ειναι υπεραρκετο για το συστημα. ακομα και το αντιστοιχο 430W φτανει!! αλλα αν χρειαστει καποια στιγμη να βαλεις, μια δυνατη καρτα γραφικων, θα πρεπει να το ξαναλλαξεις. οποτε βαλτο απο την αρχη, να ξεμπερδευεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ρισκάρεις και να στραφείς στον AMD PHENOM II X4 960T ο οποίος πριν λίγο στα χέρια μου τουλάχιστον ξεκλείδωσε σε Εξαπύρηνο X6 1605T !!

CPU-Z Validator 3.1

http://3dmark.com/3dmv/3847411

Με τα χρήματα που θα σου περισσέψουν να πας για μια αρκετά καλύτερη κάρτα γραφικών του τύπου 6850/6870 ώστε να αποκτήσει συμμετρία - ισορροπία το σύστημά σου αφού το θες και για παιχνίδια.

Πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις για αρχή !!!

post-7477-1416075766,9797_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το ρισκαριζα με το ξεκλειδωμα ή οχι του 960Τ, γιατι ο κυριος σκοπος χρησης του πισι ειναι συγκεκριμενος (video-photo editing).

αν ηταν πιο γενικη χρηση, θα ρισκαριζα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν πάει σε AMD καλύτερα να κοιτάξει μόνο Χ6 ή μόνο "8πύρηνο" FX. Τον 960Τ δεν θα τον πρότεινα διότι η πιθανότητα να βρεθεί με 4πύρηνο είναι δεδομένη όπως δεδομένη είναι και η πιθανότητα να βρεθεί με έναν ασταθή 6πύρηνο που θα του ρίχνει ένα κόλλημα λόγω προβληματικού πυρήνα κάθε π.χ. βδομάδα.

Εναλλακτικά i5 όπως ήδη αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν πάει σε AMD καλύτερα να κοιτάξει μόνο Χ6 ή μόνο "8πύρηνο" FX. Τον 960Τ δεν θα τον πρότεινα διότι η πιθανότητα να βρεθεί με 4πύρηνο είναι δεδομένη όπως δεδομένη είναι και η πιθανότητα να βρεθεί με έναν ασταθή 6πύρηνο που θα του ρίχνει ένα κόλλημα λόγω προβληματικού πυρήνα κάθε π.χ. βδομάδα.

Εναλλακτικά i5 όπως ήδη αναφέρθηκε.

Εδωσα την ιδέα του X4 -->X6 γιατί λέει και gaming που με την 6450 δεν ........ Χρειάζεται κάτι πάνω από 6770 για να πει πως μπορεί να παίξει !

Πάντως ας μας πει πόσα χρήματα διαθέτει και βλέπουμε! Υπάρχουν έξυπνες λύσεις ώστε να πέσει το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX - CORE Processor [HDT55TFBGRBOX] - BestPrice.gr για 1055...

αλλιως 960Τ και εστω ενας πυρηνας θα ξεκλειδωνει ( φανταζομαι να εχουν η asrock επιλογη να παιζει σαν 5πυρηνος..

Τωρα καλο ειναι να ειναι και GPU accelerated to προγραμμα για να εισαι πιο οκ... Ποια προγραμματα χρησιμοποιεις;

Επιπλεον με τον SATA 3 εισαι μια χαρα... ( και η μητρικη καλη μοιαζει οκ )

600 W πολλα ειναι αλλα η τιμη ειναι οκ , και αυτο εμενα μου αρεσει http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27906&cat=17⊂=0&pmanuf=1132&sort=undefined&step=undefined

Eφοσον ειναι χαβαλετζιδικη χρηση και 960Τ sta 3.5GHZ μια χαρα εισαι...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις γρηγορες απαντησεις σας

τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 650 ευρω

μου αρεσε η καρτα που μου ειπε ο cabdik οποτε αν πιστευεται οτι θα ειναι αρκετη για κανενα παιχνιδακι θα την εχω υποψην.

τωρα η χρηση οπως ειπα ειναι γενικης χρησης λιγο photoshop λιγο video editing αρκετο ιντερνετ και γενικα λιγο office και κανενα παιχνιδακι και ταινιες.

πιστευω οτι ο 1090 ειναι υπεραρκετος για πολλα χρονια μετα αφου στην δουλεια μου δεν ασχολουμε αποκλειστικα με υπολογιστες.

απλα θελω να κανω την χρηση που ειπα παραπανω και να εχω ενα σταθερο και αξιοπιστο μηχανημα για αρκετα χρονια.

δεν ειμαι gamer οποτε η καρτα που θ παρω θα πρεπει να παιζει και ταινιες στην τηλεοραση και μερικα παιχνιδια οπως το pro evolution soccer χωρις προβληματα.

τωρα και μνημες μπορω να διαθεσω λιγα χρηματα παραπανω αλλα τα windows ta 64 που βρισκουμε ???

η επιλογη της μνημης εγινε μεσα απο το site της assrock γιατι τις γραφει μεσα στα recmendation

για τον σκληρο τι εχετε να πειτε καλος η να κοιταξω σε ocz vertex sata III με 102 ευρω.

δεν κολαω στα 7 ευρω απλα θελω ενα καλο δισκο και επειδη δεν γνωριζω ηρθα στους ειδικους.

σας ευχαριστω ολους για τον χρονο που διαθετετε

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..., ΑΝ η χρηση photoshop και το video editing ειναι σε επιπεδο εντελως ερασιτεχνικο, τοτε μπορεις να βαλεις και τον 960Τ και να παρεις μια καλυτερη καρτα γραφικων. ετσι θα ειναι πιο ισορροπημενο συστημα, για πολλες χρησεις!

αυτο, μονο εσυ μπορεις να το ξεκαθαρισεις!!

εγω προτεινα το συνδυασμο χ6 + 6570, αν ασχολεισαι αρκετο χρονο, και παραπανω απο ερασιτεχνικα..!

η 6570 εχει ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα με την 6670, αλλα χαμηλοτερες ταχυτητες! αυτη ειναι η διαφορα τους!! εχω την 6670, και παιζω σε μονιτορ 1600χ900, και crysis 2, και cod-mw3, και BF3!! οποτε, σε χαμηλοτερη αναλυση και με εναν δυνατον επεξεργαστη, να την πουσαρει, θεωρω οτι θα παιζεις σχετικα καλα τα παντα!!

αν σκεφτεις, να βαλεις τον 960Τ με μια καλυτερη καρτα γραφικων, θα πηγαινα σε αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-6770-PCI-Express-GDDR5-1GB-R6770-MD1GD5.htm

για movies..., δεν σχολιαζω καν!! τα παντα, στο χαλαρο!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όλες οι κάρτες γραφικών κάνουν για ταινίες. Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.

Αν πας σε λίγο ποιο ακριβή κάρτα η 6770 του [MENTION=4092]cabdik[/MENTION] είναι μια χαρά. Αν είναι να περιοριστείς σε κάτι ποιο φτηνό όπως μια 6570 καλή επιλογή είναι π.χ. η Gigabyte Radeon HD 6570 OC - 1 GB - Κάρτα γραφικών | Multirama

Link to comment
Share on other sites

Aπό VISIONSTUDIO τα παρακάτω (screen)

Και για τροφοδοτικό το : A-data 550Watt του πλαισίου που είναι πάρα πολύ καλό με μόνο 53€ !

Adata BN series 550W 80+ - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Για επεξεργαστή στην παρακάτω σύνθεση μπορείς να δεις και τον FX-6100 που έπεσε η τιμή του και είναι σχετικά καλός !

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26557&cat=2⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Το κουτί που σου δείχνω βγάζει και USB III στο front panel οπότε ίσως να σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις και σε μητρική που βγάζει και εσωτερικά USBIII όπως η πολύ καλή ASROCK 970 EXTREME 4 με +10€

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25291&cat=3⊂=374&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

post-7477-1416075770,0224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

άνετα παίζουν mkv. (όποια 6xxx κάρτα να πάρεις)

Τέλος, είτε πάρεις τον Phenom ii 960T είτε τον X6, τη δουλειά σου τη κάνεις και με το παραπάνω, είναι αρκετά γρήγοροι στο video convert-editing αυτοί οι επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σε αυτή την ανάλυση και πόσο μάλλον για pro δεν νομίζω πως τίθεται θέμα κάρτας γραφικών,ακόμα και κάτι πιο βαρύ να θέλει να παίξει ο άνθρωπος θα το παίξει,δεν δήλωσε gamer,όλα max η δεν ξέρω και εγώ τι...η 6570 θα παίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτή την ανάλυση και default settings φίλε (οι άλλες βέβαια στα 64bit όπως η 5450 δεν νομίζω αλλά η 6570 μοιάζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ)

dual core 2.66,9500gt 1gb ddr2 σε 1680χ1050 δεν πέφτη κάτω απο 22-25 fps,default settings (μιλάω για skyrim,metro,crysis και τα ρέστα)!πιστέυω συμφωνούμε πως η 6570 είναι καλύτερη της 9500 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.