Jump to content



Καλη ποιοτητα ηχου!


sebastian

Recommended Posts

Λόγω του θορύβου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πηγή, ή για άλλο λόγο; Γιατί αν ο θόρυβος του Pc επηρεάζει την απόδοση(νομίζω το είχες πει και παλιότερα) κάπου θα "χτύπαγε" αυτό, έτσι δεν είναι; Στις μετρήσεις που δημοσιεύονται πάντως δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα ούτε και στο θέμα του jitter.

Ο θόρυβος αντιμετωπίζεται αλλά όχι σε κάρτες ήχου της σειράς.

Επίσης αν μιλάμε για ηχοσυστήματα, ναι, είναι ευκολότερο να πας σε κάποιο εξωτερικό interface (είτε εξωτερική κάρτα ήχου είτε USB/Firewire transport - DAC) για να πάρεις καλό ήχο.

Ξαναλέω, ως transport δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από PC.

Το θέμα είναι πώς θα κάνεις αναλογικό σήμα τα δεδομένα που διαβάζει το ρημάδι από τον δίσκο.

Είναι κάποιοι από ελληνικά φόρουμ που έχουν πάρει Burson και δηλώνουν ικανοποιημένοι. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει στην ιστοσελίδα της μια ψευδοεπιστημονική ανάλυση όπου προσπαθεί να υποβαθμίσει τους οπαμπ μαζικής παραγωγής σε σχέση με τους discrete, μάλλον για να διαφοροποιηθεί από τον ανταγωνισμό.

Άσε, άμα δεις μετρήσεις του διακριτού τους θα καταλάβεις.

Είναι καλοκατασκευασμένα πάντως τα μηχανάκια τους.

Τώρα ο Shaman λέει πως αν ξέρεις μπορείς να κατασκευάσεις διακριτούς οπαμπ που δεν πιάνονται με τίποτα. Είναι αλήθεια ότι ένας τυπικός οπαμπ δεν μπορεί να δώσει π.χ. 15Vrms, πλην ειδικών περιπτώσεων, αλλά για χαμηλές τάσεις και ρεύματα βλέπεις απίστευτες μετρήσεις που τις παραδέχονται όλοι. Μήπως είναι κάτι που έχω χάσει;

Όχι δεν αναφέρομαι σε μέγιστη έξοδο. Αναφέρομαι σε θόρυβο, παραμόρφωση κλπ.

Απλά τα διακριτά αυτά υπάρχουν μετρημένοι άνθρωποι που έχουν την απαραίτητοι τεχνογνωσία να τα φτιάξουν (κορυφαίοι μηχανικοί κι όχι έμποροι ή audiofools) και δεν υπάρχουν (συνήθως) αυτόνομα αλλά ενσωματωμένα σε συσκευές. Κι όχι, δεν χρησιμοποιούν JFETs της Toshiba κι άλλα τέτοια που συνήθως βλέπουμε στο audio. Αυστηρά SMD.

Πάρε ένα δειγματάκι:

attachment.php?attachmentid=48141&stc=1&d=1328993629

post-616-1416075820,5534_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

1) Εξαρτάται και τι έχεις ακούσει, εκτός από το γούστο.

2) Δεν υπάρχει καλύτερη πηγή από το PC, αρκεί να το χρησιμοποιείς μόνο ως transport.

3) Δεν θα πρότεινα Burson.

Το διακριτό τους ακούγεται ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί...

Γενικότερα ένα διακριτό κύκλωμα δυνητικά μπορεί να σου δώσει μετρήσεις που δεν τις πιάνει κανένα opamp. Αλλά θέλει γνώσεις. Και σίγουρα όχι να σχεδιάζεις με το "αυτί", όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Επίσης αν αυτές οι καλύτερες μετρήσεις έχουν νόημα σε σχέση με έναν οποιοδήποτε opamp της προκοπής είναι άλλη ιστορία (εξαρτάται από 1002 παράγοντες).

Στο 99,99% των περιπτώσεων είσαι καλύτερα με opamp.

1) Έχω ακούσει αρκετά ηχοσυστήματα, και κατέχω αρκετά εκ των οποίων δύο με λάμπες. Απλά μου αρέσουν τα λαμπάτα, είναι πολύ πιο ζεστά και με γεμάτο ήχο.

2) Διαφωνώ. :)

3) Τους έχεις ακούσει? Αν ναι με τι πηγή και ακουστικά? Αντιπροτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και συσκευές που με χαμηλό κόστος δίνουν αξιόλογα αποτελέσματα? για να ξέρουμε και να έχουμε και μια εικόνα.

για παράδειγμα διαβάζω πολύ θετικά σχόλια για το prodigy cube (99$ -75€). Δεν το έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη.

CUBEPIC01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφές του είναι καλές ιδιαίτερα για την τιμή του. Απόψεις κατόχων που διάβασα το θεωρούν πολύ τίμιο.

Τα παιδιά που κατέχουν το άθλημα των προδιαγραφών, ίσως μπορέσουν να σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω ακούσει αρκετά ηχοσυστήματα, και κατέχω αρκετά εκ των οποίων δύο με λάμπες. Απλά μου αρέσουν τα λαμπάτα, είναι πολύ πιο ζεστά και με γεμάτο ήχο.

Αν έχεις ακούσει αρκετά θα ξέρεις ότι μπορεί κάλλιστα ένα τρανζίστορ να ακούγεται ως λάμπα και μία λάμπα ως τρανζίστορ.

2) Διαφωνώ. :)

Δεν είπα τη γνώμη μου. Περιγράφω μία πραγματικότητα - για την ακρίβεια την περιγράφω (εγώ και κάποιοι ακόμα) πολλά χρόνια τώρα.

Ευτυχώς τα τελευταία 2-3 ξύπνησε και η HiFi/HiEnd κοινότητα και τώρα όλοι παίζουν από PC με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

3) Τους έχεις ακούσει? Αν ναι με τι πηγή και ακουστικά? Αντιπροτάσεις?

Με τα 702 που υποτίθεται είναι καλό ταίρι. Πηγή: PC->M2Tech EVO->DIY Sabre DAC.

Γενικά δεν καίγομαι για ακουστικά, απλά έχω ένα αξιοπρεπές setup. Κυρίως ακούω από ηχεία.

Οι προτάσεις είναι πολλές στο κοστολόγιο του Burson. Ασχολείσαι καθόλου με DIY?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ακούσει αρκετά θα ξέρεις ότι μπορεί κάλλιστα ένα τρανζίστορ να ακούγεται ως λάμπα και μία λάμπα ως τρανζίστορ.

Δεν είπα τη γνώμη μου. Περιγράφω μία πραγματικότητα - για την ακρίβεια την περιγράφω (εγώ και κάποιοι ακόμα) πολλά χρόνια τώρα.

Ευτυχώς τα τελευταία 2-3 ξύπνησε και η HiFi/HiEnd κοινότητα και τώρα όλοι παίζουν από PC με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Με τα 702 που υποτίθεται είναι καλό ταίρι. Πηγή: PC->M2Tech EVO->DIY Sabre DAC.

Γενικά δεν καίγομαι για ακουστικά, απλά έχω ένα αξιοπρεπές setup. Κυρίως ακούω από ηχεία.

Οι προτάσεις είναι πολλές στο κοστολόγιο του Burson. Ασχολείσαι καθόλου με DIY?

Δεν έχω βρεί τον τρόπο να κάνω αξιόπιστη πηγή ποιότητας το pc μου, βασικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα οπότε οι γνωσεις μου στο θέμα είναι λίγες... Τι ακριβώς μπορώ να κάνω?

Για το busrson από την στιγμή που το έχεις ακούσει με κάλυψες. Είναι κ πολλά τα €€€...:T:

Βασικά δεν είμαι εγώ με τις τεχνικές γνώσεις, αλλά ο τεχνικός μου. Ο ένας ενισχυτής μου είναι ένας "telegun" ουσιαστικά τροποποιημένος (άλλες λάμπες κλπ) κατόπιν δοκιμών. Το σύστημα στήθηκε σε μεγάλο βάθος χρόνου και με συνεχείς αλλαγές μηχανημάτων (σχεδόν το 80% custom-χειροποίητα) ώστε να "ταιριάξουν". Μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του τεχνικού μου και να κάνεις ότι θές! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί τον τρόπο να κάνω αξιόπιστη πηγή ποιότητας το pc μου, βασικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα οπότε οι γνωσεις μου στο θέμα είναι λίγες... Τι ακριβώς μπορώ να κάνω?

Χρειάζεσαι έναν καλό D/A converter. Αυτό θα μπορούσε να έιναι μία καλή κάρτα ήχου ή ένα DAC. Αν το DAC διαθέτει είσοδο USB 24/96 ή 24/192 (όπως οφείλει πλέον) είσαι ΟΚ. Αλλιώς χρειάζεσαι επίσης ένα καλό USB (π.χ. Μ2Tech HiFace ή το XMOS reference design είναι καλές οικονομικές λύσεις) ή Firewire transport (π.χ. το firewire interface που ενσωματώνει η Impact Twin που έβαλα παραπάνω είναι απλά το καλύτερο από firewire). Αποφεύγεις τη σύνδεση μεταξύ τους με οπτική και χρησιμοποιείς coaxial ή ακόμα καλύτερα I2S (εφόσον είναι διαθέσιμη και μόνο για πολύ μικρές αποστάσεις - μερικά εκατοστά δηλαδή!)

Έστω ότι παίρνεις λοιπόν την Impact που έβαλα παραπάνω και που είναι μία καλή αρχή ή ένα καλό USB DAC (προτείνω κάποιο με το 9018 της ESS).

Χρειάζεσαι υλικό σε FLAC, αν βρεις native υψηλής ανάλυσης (π.χ. 24/88.2) ακόμα καλύτερα.

Επίσης χρειάζεσαι κάποιο καλό player (π.χ. Foobar) και τις κατάλληλες ρυθμίσεις (οπωσδήποτε WASAPI στο output, απενεργοποίηση normalization και λοιπών DSP πέραν αυτών που έχεις επιλέξει ο ίδιος).

Αυτά, πολύ χοντρικά.

Από DIY Headphone amps εγώ θα κοίταγα να βρω τον The Wire από diyaudio.com (αν δεν χρειάζεσαι gain κι αν μπορεί ο δικός σου να δουλέψει SMD). Εγώ έχω φτιάξει έναν τέτοιο κι έναν CK2III.

Αν το budget σου είναι όντως η τιμή του Burson πάντως, φτιάχνεις παπάδες (β22 σε τρανζίστορ ή ΕΗΗΑ RevAσε λαμπάτο).

Link to comment
Share on other sites

Με βάζεις σε πολύ διάβασμα! Ερευνώ ήδη τα λινκσ που έβαλες!

FLAC αρχεία έχω στην πλειοψηφία. Εσωτερική κάρτα ως dac θα ήθελα να την αποφύγω.

Μια ερώτηση: Από την εμπειρία που έχω ως τώρα, διαπίστωσα ότι η τροφοδοσία ρεύματος είναι εξίσου σημαντική με το υπόλοιπο σύστημα. Στις συσκευές που τροφοδοτούνται εξωτερικά, τι έχεις κάνει (αλλαγή-diy) ή τι επιλογές υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυτές και DAC είναι ιδιοκατασκευές. Μόνο τα ηχεία, τα ακουστικά και το USB transport είναι έτοιμα.

Στο USB transport που παίρνει εξωτερική τροφοδοσία έχω φτιάξει τροφοδοτικό.

Οι επιλογές είναι πολλές αλλά τι θα επιλέξεις εξαρτάται από τις απαιτήσεις της συγκεκριμένης εφαρμογής (τάσεις, ρεύματα, κόστος, μέγεθος κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

από το 24/96 στο 24/192 υπάρχει ουσιαστική ακουστική διαφορά η απλά θέμα εντυπωσιασμού?

Δεν υπάρχει διαφορά ουσιαστικά. Ειδικά στη φάση που είμαστε τώρα που δεν ξέρει τι σόι "high resolution" σου πουλάνε.

Αν κάποια μέρα έχουμε τη δυνατότητα να αγοράζουμε 24/352.8 ή 32/384 κατευθείαν από τα master, το ξανασυζητάμε.

Aπλά ακριβώς επειδή το σκηνικό είναι ακόμα πολύ ρευστό, καλό είναι να αγοράζεις συσκευές όσο το δυνατόν future proof.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ,συγνωμη που επεμβαινω κιολας χωρις να εχω να προσθεσω κατι αφου δεν ειμαι γνωστης του θεματος,αλλα καπου εχω χαθει:).

εχοντας διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν στον ηχο(και τα λινκ απο head-fi που εδωσε ο @GruntGR),νομιζω οτι εχω καταληξει καπου,αλλα μετα πιανετε μια τετοια κουβεντα και ξανα μανα απο την αρχη:):wall:.

εξηγουμαι απλα.καλυτερα μια καρτα ηχου εσωτερικη δλδ pci(f.ex. auzen forte,titanium)

η ενα dac εξωτερικο σαν το prodigy που αναφερθηκε πιο πανω?απο οδηγους τι παιζει?υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισεων οπως στην καρτα την εσωτερικη?

ζητω συγνωμη απο τον TS που χαλαω το νημα του,αλλα οι αποριες πολλες και η γνωση λιγη.(καποια στιγμη σκεφτομαι να ανοιξω και εγω ενα νημα με τετοιου ειδους αποριες):T:

Link to comment
Share on other sites

εξηγουμαι απλα.καλυτερα μια καρτα ηχου εσωτερικη δλδ pci(f.ex. auzen forte,titanium)

η ενα dac εξωτερικο σαν το prodigy που αναφερθηκε πιο πανω?

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου και το budget σου.

Αν παίζεις games και θέλεις μία κάρτα να τα κάνει όλα σε λογική τιμή, καλύτερα να πας σε μία από αυτές που πρότεινε ο GruntGR.

απο οδηγους τι παιζει?υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισεων οπως στην καρτα την εσωτερικη?

Κάρτα ήχου είναι, απλά εξωτερική. Δεν αλλάζει κάτι από θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ,συγνωμη που επεμβαινω κιολας χωρις να εχω να προσθεσω κατι αφου δεν ειμαι γνωστης του θεματος,αλλα καπου εχω χαθει:).

εχοντας διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν στον ηχο(και τα λινκ απο head-fi που εδωσε ο @GruntGR),νομιζω οτι εχω καταληξει καπου,αλλα μετα πιανετε μια τετοια κουβεντα και ξανα μανα απο την αρχη:):wall:.

εξηγουμαι απλα.καλυτερα μια καρτα ηχου εσωτερικη δλδ pci(f.ex. auzen forte,titanium)

η ενα dac εξωτερικο σαν το prodigy που αναφερθηκε πιο πανω?απο οδηγους τι παιζει?υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισεων οπως στην καρτα την εσωτερικη?

ζητω συγνωμη απο τον TS που χαλαω το νημα του,αλλα οι αποριες πολλες και η γνωση λιγη.(καποια στιγμη σκεφτομαι να ανοιξω και εγω ενα νημα με τετοιου ειδους αποριες):T:

μπορεις να τα εχεις ολα οπως εγω SoFGR's profile

Οταν θελω να ακουσω μουσικη (κυριως ριπαρισμενα audio cd σε FLAC )

Η αλυσιδα παει modded mk3 hiface απτον jkenny -> ομοαξονικο καλωδιο -> εξωτερικο DAC -> καλωδια RCA -> ενισχυτης ακουστικων -> ακουστικα

Οταν θελω να παιξω games με το ανακτικαταστο x-fi headphone cmss3d τοτε οι πρωτοι 2 κρικοι της αλυσιδας αντικαθιστονται με x-fi titanium και καλωδιο toslink :)

Αμα τα βαλεις κατω ομως θα δεις οτι μια καρτα που τα συνδοιαζει οπως η forte ειναι πολυ πιο συμφερουσα λυση, απλα εγω τα εκανα λιγο αναποδα :p πρωτα ψαχτηκα για ακουστικα, μετα για ενισχυση και την πηγη την αφησα για το τελος :fist:

Link to comment
Share on other sites

ATC SCM-40.

:offtopic2:

Αν ψήνεσαι για DIY θα σου προτείνω ένα fullrange μεγάφωνο με φοβερή ευαισθησία και σχέδιο για καμπίνα (μόλις το βρώ το ρημάδι) που θα μπορείς να τα οδηγήσεις ενδεχομένως και από τον ενισχυτή των ακουστικών σου. Πρώτης ποιότητας για jazz μουσική!

:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά από το ηχείο θα κατάλαβες ότι το σύστημά μου είναι φτιαγμένο περισσότερο με ορθολογιστική/τεχνοκρατική προσέγγιση. Χαμηλές παραμορφώσεις, ικανή οδήγηση κλπ. :)

Το μοναδικό μονόδρομο που θα εξέταζα (αν μπορούσα να ζήσω με τις χαμηλές του στάθμες) θα ήταν αυτό:

quad_2905_1.jpg

Το επόμενό μου ηχείο θα είναι μάλλον DIY.

Σε εμπορικό θέλω τουλάχιστον 5000 ευρά για να πάρω κάτι σημαντικά καλύτερο από τα 40άρια, αλλά θεωρώ θα πιάσουν πιο πολύ "τόπο" τα λεφτά αυτά με μία προσεγμένη ιδιοκατασκευή.

Κάτι σε 3-δρομο, με το mid της ATC κλασικά, ενεργό, με DSP κλπ. Ίσως και δίπολο. Θα τα δω όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας αλλού με πολλά! Τα ηχεία PSL QUAD? Καλά για συμφωνική αλλά θέλουν και πολλά βατ! :T:

(πολυ λάμπα. Γουστάρω)

Εγω φίλε μου είμαι παλιακός τύπος. Μου αρέσει το παλιό. (σορυ για την ακαταστασία αλλά οι φωτό είναι σε κατάσταση μετακόμισης)

post-19806-1416075826,2388_thumb.jpg

post-19806-1416075826,8323_thumb.jpg

post-19806-1416075827,0016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.