Jump to content



Καλη ποιοτητα ηχου!


sebastian

Recommended Posts

H δυνατότητα αλλαγής opamps δεν υπάρχει σε σοβαρές κάρτες ήχου (βλ. εταιρείες που το target group τους είναι τα studios, η παραγωγή μουσικής κλπ).

Οι σοβαρές κάρτες ήχου φτιάχνονται με τα opamps που επιλέγει ο κατασκευαστής (με πολύ συγκεκριμένους τεχνικούς λόγους με βάση τους οποίους τους επέλεξε), με το ανάλογο layout κλπ.

Είτε εμπιστεύεσαι τον κατασκευαστή και την τεχνογνωσία του είτε όχι.

Τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα marketing (και αναγκάζονται να βάζουν sockets οι περισσότερες consumer πλέον).

Αν στείλεις σε καμία Benchmark, Metric, EMM, Prism, Weiss και λοιπές mail για αλλαγή opamps παίζει και να σε βρίσουν.

Sebastian, κοίτα καμια εξωτερική κάρτα ήχου (π.χ. από εδώ).

Αν σε παίρνει οικονομικά κι έχεις firewire, δες αυτή.

όλες αυτές που αναφέρεις είναι επαγγελματικά audio interfaces που δεν κάνουν για την περίπτωσή μας. η αλλαγή οπάμπς είναι μία καλή περίπτωση για customising του ήχου, που έχει αποτέλεσμα χωρίς να κοστίσει μία περιουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply
μεταξύ auzen x-fi forte και creative x-fi titanium hd τι προτείνετε;

Η x-fi forte είναι 7.1 και έχει πραγματικό ενισχυτή ακουστικών(με συνδυασμό opamp και μικρών τρανζίστορ) που έχει μετρηθεί σε δύσκολα ακουστικά πολύ χαμηλής αντίστασης όπως τα grado με πολύ θετικά αποτελέσματα.

Η titanium hd όπως και όλη η νέα σειρά καρτών της creative δεν φαίνεται να προσφέρει πραγματική ενισχύση για ακουστικά και είναι μόνο 2 καναλιών. Λανσάρεται σαν HD στερεοφωνική κάρτα.

Από προσωπική πείρα(onboard realtek, stx, x-fi xtreme music, audigy player) έχω διαπιστώσει πως σχεδόν όλες οι σύγχρονες κάρτες ήχου, ακόμα και οι onboard hd έχουν τόσο υψηλή ποιότητα όταν συνδέονται σε ενισχυτή ηχείων που πρέπει να διαθέτει κάποιος βιονική ακοή για να καταλάβει διαφορά(αν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του). Με εξαίρεση βέβαια την χαμηλή ένταση των onboard.

Άρα αν είναι να δώσεις λεφτά σε κάρτα θα πρέπει να έχεις ειδικό λόγο όπως η ενίσχυση των ακουστικών. Που και πάλι υπάρχουν τόσα κινέζικα dac/amp σε τιμές κάτω των 150€ που ούτε και αυτό τελικά συμφέρει.

όλες αυτές που αναφέρεις είναι επαγγελματικά audio interfaces που δεν κάνουν για την περίπτωσή μας. η αλλαγή οπάμπς είναι μία καλή περίπτωση για customising του ήχου, που έχει αποτέλεσμα χωρίς να κοστίσει μία περιουσία.

Ο ήχος γίνεται customise στην τονικότητα και μόνο από τα ακουστικά/ηχεία και μόνον αυτά. Η αλλαγή opamp είναι μια "τρέλα" των ημερών που διαιωνίζεται μέσω των φόρουμ και έχει αρνητικές επιπτώσεις στον ήχο στις περισσότερες περιπτώσεις. Δες λίγα ποστ πιο πάνω το spoiler.

Αν σήμερα βλέπεις τις consumer εταιρείες να ενσωματώνουν σόκετ για αλλαγή οπαμπ, αυτό γίνεται για να μην χάσουν παραπλανημένους πελάτες που πιστεύουν σε μύθους του ήχου και αυθυποβάλλονται σε διάφορες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Πετρο έχω το zero dac και τα επίπεδα ενίσχσης με ικανοποιούν. το ταίζω μεσω οπτικής από μία audiotrak prodigy 7.1 hifi. σκεφτόμουν για μία x-fi κυρίως επειδή αυτή που έχω έχει αρκετά παλιούς drivers και θα ήθελα και κάτι καλύτερο για τα fps. προτεραιότητα μου όπως και να έχει είναι η μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Η recon δεν υποστηριζει hardware openAL λεμε, x-fi titanium την απλη και την συνδεεις με toslink με τον zero, αμα δεν ειχες zero θα προτεινα forte δαγκωτο για τους λογους που αναφερει ο πετρος.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη η Creative X-Fi Titanium HD ειναι μαπα και μας εχει μαμησει στα προβληματα ο driver της Creative, 100 errors απο το πρωι! ....και 10 bsod! Απο ηχο αστα βραστα που παει χωρις ενίσχυση ακουστικών :p η κακομοίρα!

Αυτη μαμαει και σπερνει:

SPEEDLINK SL-8871-SRD 7.1 PCI AUDIO CARD

SPEEDLINK SL-8871-SRD 7.1 PCI AUDIO CARD - - E-SHOP.GR

Η καρτα και τα ακουστικά πετανε, και δεν υπαρχει καν συγκριση με onboard...ουτε για αστειο να λεγονται αυτα! Drivers μεχρι τωρα ειναι αστερια, με τα profile μου και τις ρυθμησεις μου! Κρύσταλλο ο ηχος!

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα και τα ακουστικά πετανε, και δεν υπαρχει καν συγκριση με onboard...ουτε για αστειο να λεγονται αυτα! Drivers μεχρι τωρα ειναι αστερια, με τα profile μου και τις ρυθμησεις μου! Κρύσταλλο ο ηχος!

Αυτό λέμε τόση ώρα. Και η x-fi xtreme music και η audigy 2 player που είχα κάποτε δεν έχουν σχέση με οnboard σε ακουστικά. Πολλές κάρτες δεν έχουν σχέση με onboard.

Δεν μου απάντησες όμως. Την ίδια ένταση παίρνεις με τα ακουστικά σου από την έξοδο ακουστικών και την έξοδο για ενισχυτή ηχείων* ή υπάρχει διαφορά;

*μέσω αυτού:

Free-shipping-3-5mm-1-8-Female-Stereo-Jack-to-2-Male-RCA-Plugs-Cable.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε τόση ώρα. Και η x-fi xtreme music και η audigy 2 player που είχα κάποτε δεν έχουν σχέση με οnboard σε ακουστικά. Πολλές κάρτες δεν έχουν σχέση με onboard.

Δεν μου απάντησες όμως. Την ίδια ένταση παίρνεις με τα ακουστικά σου από την έξοδο ακουστικών και την έξοδο για ενισχυτή ηχείων* ή υπάρχει διαφορά;

*μέσω αυτού:

Free-shipping-3-5mm-1-8-Female-Stereo-Jack-to-2-Male-RCA-Plugs-Cable.jpg

αυτο δεν το εχω δοκιμασει ακομα και παλι πως θα καταλαβω εαν υπαρχει μια μικρη διαφορα...ο ηχος ειναι δυνατος είδη!

...πρεπει να το δει καποιος με καλυτερο αυτί απο το δικο μου!

Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο ξεκάρφωτη επιλογή που έχεις, εάν σε ενδιαφέρει η πολλή καλή ποιότητα ήχου, είναι να πάρεις μια διαπιστωμένα καλή (snr) κάρτα ήχου, και να αγοράσεις έναν λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών.

Επιπλέον μπορείς να αγοράσεις και ένα ζεύγος ηχείων full range, με ευαισθησία 98bd και άνω.

Έτσι έχεις κ υψηλής ποιότητας ήχο σε ακουστικά κ ηχεία, χωρίς όμως ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ένταση. Το κόστος βέβαια είναι υψηλό...

Μόλις βρώ λινκς θα σου τα στείλω, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά cyberdyne. Ο λαμπάτος που κολλάει όμως;

Ας πούμε αυτό εδώ το dac, ένα από τα καλύτερα στον κόσμο(και σαν ενισχυτής ακουστικών), γιατί έχει τρανζίστορ(οπαμπ) και όχι λαμπάτο; Και όχι μόνο αυτό. Όλα τα κορυφαία επαγγελματικά μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά cyberdyne. Ο λαμπάτος που κολλάει όμως;

Ας πούμε αυτό εδώ το dac, ένα από τα καλύτερα στον κόσμο(και σαν ενισχυτής ακουστικών), γιατί έχει τρανζίστορ(οπαμπ) και όχι λαμπάτο; Και όχι μόνο αυτό. Όλα τα κορυφαία επαγγελματικά μηχανήματα.

Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ ο ήχος της λάμπας, είναι πιο "ζεστός".

Κανένα τρανζιστοράτο δεν με έχει καλύψει τόσο. Βέβαια είναι κ θέμα γούστου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεστός ήχος είναι είναι η ομαλή πτώση στις ψηλές νότες και το ψιλοχαλαρό μπάσο.

Έτσι ακούγεται π.χ. η έξοδος του στερεοφωνικού μου ενισχυτή(μάραντζ). Η xonar όμως παίζει πιο σωστά απ'ότι είδα τελικά.

Αν σου αρέσει αυτός ο ήχος μπορείς να τον πετύχεις με τα κατάλληλα ακουστικά πάντως και να αποφύγεις τον λαμπάτο. Και γιατί στο λέω αυτό; Γιατί ο λαμπάτος που παίζει ζεστά θα έχει προβλήματα οδήγησης με διάφορα ακουστικά. Ενώ ο τρανζιστοράτος που παίζει νορμάλ θα "τιουνάρεται" από τα ακουστικά που θα του βάλεις και θα συνεργάζεται εξίσου καλά με όλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ενισχυτές έχουν διάφορα στάδια ενίσχυσης για διαφορετικά φορτία. Εφόσον σου αρέσουν τα τρανζιστοράτα αυτό είναι κάτι καλό:

CEC HD53R

Select matching gain

You can select an input gain from -12dB, 0dB and +6dB to optimize the performance of your headphones and speakers.

επίσης μια καλή πηγή για ποιοτικά πχ ακουστικά θα βρείς εδώ:

http://www.audioreview.com/cat/headphones

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο cec είναι ο ενισχυτής απέναντι στον οποίο κοντράρονται η stx και forte στο ριβιού που λινκάρω πιο πάνω. Ακόμα και αυτός ζορίζεται κάπως στα ακουστικά χαμηλής εμπέδησης.(να γιατί είμαι κατά της σειράς 5 της senn, όταν κάποιος δεν διαθέτει ισχυρό μηχάνημα).

Ενημερωτικά τα hd 595 στην έξοδο του μάραντζ τρίζανε στις μεγάλες εντάσεις και ο λόγος ήταν μάλλον η υψηλή αντίσταση εξόδου. Να γιατί χρειάζεται το τρανζίστορ με το χαμηλό Ζout.

Οι ενισχυτές έχουν διάφορα στάδια ενίσχυσης για διαφορετικά φορτία.

Άλλο πράγμα το gain(αύξηση τάσης) και άλλο η καταλληλότητα της αντίστασης εξόδου. Μερικοί ενισχυτές έχουν και μεταβλητή αντίσταση εξόδου.

Όσο χαμηλότερη αντίσταση εξόδου έχει ένας headamp, τόσο καλύτερα ελέγχει την μεβράνη των μεγαφώνων στις μεγάλες διαδρομές(σφικτό μπάσο και μικρή παραμόρφωση γενικότερα).

Δες από το σάιτ της Benchmark μια μικρή μελέτη επί του θέματος:

The "0-Ohm" Headphone Amplifier: The Sonic Advantages of Low-Impedance Headphone Amplifiers | Benchmark Interaction

Αρκετοί "audiophile" ενισχυτές(και περισσότερο οι λαμπάτοι) συνήθως έχουν υψηλή αντίσταση εξόδου για να αντισταθμίσουν άλλες αδυναμίες ή απλά για να πετύχουν αλλοιωμένο ήχο ή γιατί ο κατασκευαστής δεν νοιάστηκε καθόλου.

Όταν βλέπεις τη xonar stx να έχει Zout 10 Ohm και κάποιους ενισχυτές των 500€ που φιγουράρουν στο headfi στα 40 Ohm, καταλαβαίνεις ότι αυτή η βιομηχανία κινείται στους ρυθμούς του υποκειμενισμού και του τσαρλατανισμού.

Και θα μου πεις τώρα εσύ ότι ο ήχος είναι θέμα γούστου και θα έχεις δίκιο. Αν έτσι έτσι όμως τα πράγματα, μπορείς και με χρέπια των 100€ να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν έχεις ανάγκη τα 400€ του τάδε λαμπάτου για να πάρεις κάτι αλλοιωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που μιλάμε με πηγή το pc μας δεν μπορούμε να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα.

Όσον αφορά τα τρανζίστορ έναντι των λυχνιών, είναι καθαρά θέμα γούστου και αυτιού.

Εμένα το αποτέλεσμα της λάμπας με ικανοποιεί πολύ περισσότερο.

Για το pc πχ έχω έναν yamaha rx-v 650 με ηχεία 5.1 της sony SA-VE545H για καθημερινή χρήση και ταινίες και έναν sony ta-ve 700 με ένα ζευγάρι jamo 128 για μουσική mp3.

Όταν όμως θέλω να ακούσω ποιοτικά βινύλια έχω λαμπάτο σύστημα.

Τεχνικά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, μου αρκεί αυτό που ακούω.

Συμφωνώ μαζί σου και με τον [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] που δεν θα έριχνε πολλά ευρώ για ήχο από pc. Με λίγα λ7 κάνεις καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός cyberdyne. Ούτε και προσπαθώ να εντυπωσιασώ. Ξεκίνησα πριν από αρκετό καιρό μια αναζήτηση για να διαπιστώσω που σταματάει η αλήθεια για τον ήχο και που αρχίζει το ψέμα και η εκμετάλλευση. Για να δω μέχρι που δικαιολογείται να ξοδέψει κανείς.

Από άρθρα τίμιων ειδικών(όχι δηλαδή από εταιρείες που πουλάνε συσκευές αστρονομικού κόστους), από σοβαρά φόρα ήχου αλλά και από την δική μου εμπειρία και λογική κατάλαβα κάποια πράγματα και είπα να τα μοιραστώ μέσω του φόρουμ.

Το πιο σημαντικό, όταν ξεκινάς να φτιάξεις ένα σύστημα, να διαλέγεις τα κατάλληλα εργαλεία. Φθηνά ή ακριβά, αρκεί να είναι τα κατάλληλα για τη δουλειά που θες. Οπότε και με σχετικά περιορισμένο μπάτζετ μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός cyberdyne. Ούτε και προσπαθώ να εντυπωσιασώ. Ξεκίνησα πριν από αρκετό καιρό μια αναζήτηση για να διαπιστώσω που σταματάει η αλήθεια για τον ήχο και που αρχίζει το ψέμα και η εκμετάλλευση. Για να δω μέχρι που δικαιολογείται να ξοδέψει κανείς.

Από άρθρα τίμιων ειδικών(όχι δηλαδή από εταιρείες που πουλάνε συσκευές αστρονομικού κόστους), από σοβαρά φόρα ήχου αλλά και από την δική μου εμπειρία και λογική κατάλαβα κάποια πράγματα και είπα να τα μοιραστώ μέσω του φόρουμ.

Το πιο σημαντικό, όταν ξεκινάς να φτιάξεις ένα σύστημα, να διαλέγεις τα κατάλληλα εργαλεία. Φθηνά ή ακριβά, αρκεί να είναι τα κατάλληλα για τη δουλειά που θες. Οπότε και με σχετικά περιορισμένο μπάτζετ μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά.

Φίλε μου μαζί σου! Συμφωνώ και επαυξάνω. Μια συμβουλή: Η μαγκιά είναι στην πηγή κ το ταίριασμα των στοιχείων ενός ηχοσυστήματος και όχι στο πολύ χρήμα κατά την γνώμη μου.

Θέλω την γνώμη σου γι αυτό:

6moons audio reviews: Burson Audio HA-160D 'The People's Reviews'

Link to comment
Share on other sites

όλες αυτές που αναφέρεις είναι επαγγελματικά audio interfaces

Κάρτες ήχου, με άλλα λόγια.

που δεν κάνουν για την περίπτωσή μας.

Δεν κάνουν για την περίπτωση του χρήστη που για τον Α΄ ή Β΄ λόγο επιλέγει τα φρου-φρου και τα αρώματα (βλ. 5.1, "3D Sound" κλπ) από την ουσία (δηλ. την υψηλή πιστότητα).

Ποιά είναι "η περίπτωση" του κάθε χρήστη δεν το γνωρίζω. Εγώ προτείνω μία εναλλακτική προσέγγιση που θα δώσει καλύτερη ποιότητα ήχου από "gaming" κάρτες και ενδεχομένως θα οδηγήσει και σε άλλα μονοπάτια, όπως αυτό της υψηλής πιστότητας (με την αντίστοιχη επίπτωση στην τσέπη - αλλά πες ότι ίσως κάποια στιγμή θα βαρεθεί να σκάει 500άρες για κάρτες γραφικών).

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει, με βάση το πορτοφόλι του και τις ανάγκες του.

η αλλαγή οπάμπς είναι μία καλή περίπτωση για customising του ήχου, που έχει αποτέλεσμα χωρίς να κοστίσει μία περιουσία.

Customizing στον ήχο μπορείς να κάνεις μέσω software χωρίς κόστος και με προβλέψιμο τρόπο.

H αλλαγή opamps είναι μία μόδα, τα αποτελέσματά της αλλαγής είναι τυχαία και ο χρήστης δεν είναι σε θέση να καταλάβει που οφείλεται η αλλαγή που ακούει.

Ας πούμε αυτό εδώ το dac, ένα από τα καλύτερα στον κόσμο(και σαν ενισχυτής ακουστικών), γιατί έχει τρανζίστορ(οπαμπ) και όχι λαμπάτο; Και όχι μόνο αυτό. Όλα τα κορυφαία επαγγελματικά μηχανήματα.

Μάπα. Δεν έχει καλά opamps... :p

Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ ο ήχος της λάμπας, είναι πιο "ζεστός".

Κανένα τρανζιστοράτο δεν με έχει καλύψει τόσο. Βέβαια είναι κ θέμα γούστου. :)

Εξαρτάται και τι έχεις ακούσει, εκτός από το γούστο.

Από την στιγμή που μιλάμε με πηγή το pc μας δεν μπορούμε να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα.

?

Δεν υπάρχει καλύτερη πηγή από το PC, αρκεί να το χρησιμοποιείς μόνο ως transport.

Θέλω την γνώμη σου γι αυτό:

6moons audio reviews: Burson Audio HA-160D 'The People's Reviews'

Δεν θα πρότεινα Burson.

Το διακριτό τους ακούγεται ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί...

Γενικότερα ένα διακριτό κύκλωμα δυνητικά μπορεί να σου δώσει μετρήσεις που δεν τις πιάνει κανένα opamp. Αλλά θέλει γνώσεις. Και σίγουρα όχι να σχεδιάζεις με το "αυτί", όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Επίσης αν αυτές οι καλύτερες μετρήσεις έχουν νόημα σε σχέση με έναν οποιοδήποτε opamp της προκοπής είναι άλλη ιστορία (εξαρτάται από 1002 παράγοντες).

Στο 99,99% των περιπτώσεων είσαι καλύτερα με opamp.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερη πηγή από το PC, αρκεί να το χρησιμοποιείς μόνο ως transport.

Λόγω του θορύβου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πηγή, ή για άλλο λόγο; Γιατί αν ο θόρυβος του Pc επηρεάζει την απόδοση(νομίζω το είχες πει και παλιότερα) κάπου θα "χτύπαγε" αυτό, έτσι δεν είναι; Στις μετρήσεις που δημοσιεύονται πάντως δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα ούτε και στο θέμα του jitter.

Φίλε μου μαζί σου! Συμφωνώ και επαυξάνω. Μια συμβουλή: Η μαγκιά είναι στην πηγή κ το ταίριασμα των στοιχείων ενός ηχοσυστήματος και όχι στο πολύ χρήμα κατά την γνώμη μου.

Θέλω την γνώμη σου γι αυτό:

6moons audio reviews: Burson Audio HA-160D 'The People's Reviews'

Είναι κάποιοι από ελληνικά φόρουμ που έχουν πάρει Burson και δηλώνουν ικανοποιημένοι. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει στην ιστοσελίδα της μια ψευδοεπιστημονική ανάλυση όπου προσπαθεί να υποβαθμίσει τους οπαμπ μαζικής παραγωγής σε σχέση με τους discrete, μάλλον για να διαφοροποιηθεί από τον ανταγωνισμό.

Τα ακριβά της discrete κυκλώματα δεν είναι απαραίτητο να παίζουν καλύτερα από τους κλασσικούς οπαμπ και δεν ξέρω κατά πόσο είναι υπερτιμολογημένος. Κάποιος π.χ. έβρισκε τον musical fidelity M1 HPA(500€ Ελλάδα) ισάξιο.

Στον ήχο θα δεις ανθρωπους που ορκίζονται ότι το Α μηχάνημα των 900€ παίζει εμφανώς καλύτερα από το Β των 200€ και άλλους που θα τα βρουν το ίδιο.

Τώρα ο Shaman λέει πως αν ξέρεις μπορείς να κατασκευάσεις διακριτούς οπαμπ που δεν πιάνονται με τίποτα. Είναι αλήθεια ότι ένας τυπικός οπαμπ δεν μπορεί να δώσει π.χ. 15Vrms, πλην ειδικών περιπτώσεων, αλλά για χαμηλές τάσεις και ρεύματα βλέπεις απίστευτες μετρήσεις που τις παραδέχονται όλοι. Μήπως είναι κάτι που έχω χάσει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.