Jump to content



Καλη ποιοτητα ηχου!


sebastian

Recommended Posts

δε ξερω αν διαβασες το thread μου για το πως η καρτα ηχου (xonar ds) δεν εκανε απολυτως τπτ σε στερεοφωνικο ηχο με στερεοφωνικο ενισχυτη σε σχεση με την onboard.

Αλλα αν θες , μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι το σαββατο που θα κατεβω παλι στο αλλο σπιτι , για να δοκιμασω αν υπαρχει διαφορα στον ηχο , με καλα ακουστικα (εχω κατι sony - δε θυμαμαι μοντελο - 150 ευρω τα χα παρει).

Τεσταρω μαζι με 1-2 φιλους παλι για να υπαρχει μεγαλυτερη δειγματοληψια και σου λεω αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Πήρε ήδη τα HD-598 ο seb.

Τα δοκίμασε φυσικά στην on-board ( ALC889 "X-Fi Mb 2" ) της Maximus IV Gene-Z και πήρε τα γνωστά αποτελέσματα, χαμηλότατη ένταση, θολό ήχο, μικρές διαφορές από ένα φθηνό ψευτό-set ακουστικών όπως π.χ. τα δήθεν 5.1 gaming της Zalman.

Τα δοκίμασε και στην Auzentech X-Plosion 7.1 DTS και είδε πέραν από βελτίωση φυσικά στην ένταση ( SPL ) και στην διαύγεια του ήχου.

Και με το καλό όταν του έρθει και η καινούργια ήχου θα πάρει ακόμα μια θεαματικότερη βελτίωση σε ποιότητα ήχου και ένταση ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν θα ειναι καλυτερα με καρτα ηχου ή με ενισχυτη ακουστικων.

Για τα HD-598 ?

Άστο καλύτερα.

Πάντως αν σε καίει το χέρι σου, μιας και τα ακουστικά τα έχει ο seb.

Κάρτες ήχου μπόλικες έχω εγω, 2 ενισχυτές ακουστικών έχω επίσης, μπορούμε να κανονίσουμε ένα live demo σε κάποιου το σπίτι, στοιχηματάκι βάζουμε ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Tα εβαλα και στο control panel των logitech z5400 που εχει για υποδοχη ακουστικων εκει να δεις χαλια...

Στη Asus ROG εβαλα τις ψηρες ακουστικα της AKG των 17 ευρω και πεταγανε σε αποδοση αντιθετα τα Sennheiser σερνοντουσαν...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία όχι και τόσο σχετική ερώτηση...

Επειδή έχω ήδη στην κατοχή μου μία Prelude και επειδή σκοπεύω να αγοράσω και κάποια καλά ακουστικά, σε περίπτωση που συνδέσω τα ακουστικά στο front panel (του κουτιού) και όχι απ'ευθυείας στην Prelude, θα επηρεαστεί η ποιότητα ήχου;

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι απο την onboard σε καποια καλη ηχου θα δεις μεγαλη διαφορα! ( αν το αυτι σου ειναι εκπαιδευμενο ).

με την onboard o ηχος οπως προειπαν και απο πανω ηταν αρκετα θολος, αχρωμος με πολυ κακες ψηλες. με το που εβαλα την asus zonar d2x δε πιστευα στα αυτια μου τη διαφορα ( με το δικο μου αυτι παντα ). τοσο με τα pc speakers οπου υπηρχε αισθητη διαφορα οσο και με τα beyerdynamic που απογειωθηκαν οχι μονο σε ποιοτητα αλλα και ενταση!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΑ! ΑΛΛΑ ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Το 20% η δυναμη της X-FI TITANIUM HD ΣΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ONBOARD, ΚΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΟ!!!!!!!!

...και DOLBY αλλα και DTS απο την ΟΠΤΙΚΗ!!!!

Η καρτα σπερνει στο διαβα της!!!!

Εβαλα games Call of Duty Modern warfare 3 ακομα μαζευω τα σαγονια μου....

Link to comment
Share on other sites

Καλό λιώσιμο Σεμπ. Welcome to the club.

Βιάζεσαι πολύ όμως ρε μαν.....

Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει διαφορά έντασης(σημαντική) ανάμεσα στις rca εξόδους για τα ηχεία(με αντάπτορα από rca σε 1/8 jack, αν υπάρχει) και στην 1/8 έξοδο των ακουστικών;

Το software της κάρτας έχει να ρυθμίζεις την ένταση με βάση την αντίσταση των ακουστικών; Υπάρχουν δηλαδή επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλό λιώσιμο Σεμπ. Welcome to the club.

Βιάζεσαι πολύ όμως ρε μαν.....

Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει διαφορά έντασης(σημαντική) ανάμεσα στις rca εξόδους για τα ηχεία(με αντάπτορα από rca σε 1/8 jack, αν υπάρχει) και στην 1/8 έξοδο των ακουστικών;

Το software της κάρτας έχει να ρυθμίζεις την ένταση με βάση την αντίσταση των ακουστικών; Υπάρχουν δηλαδή επίπεδα;

Τα ηχεία τα εχω με οπτικη ίνα, τα ακουστικά στη θήρα ακουστικων αναλογα τι θελω επιλεγω!

Στα ακουστικά ειδα χαώδη διαφορα, στα ηχεια επελεξα το DTS απο την καρτα και κλείδωσε το panel των logitech στο DTS και δεν αλλαζε. Το ιδιο οταν επελεγα Dolby απο την καρτα....

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τα ακουστικά στην έξοδο των ηχείων(rca) βλέπεις διαφορά σε σχέση με την έξοδο των ακουστικών στην ένταση;

Αν σου δίνεται αντάπτορας 1/8 σε rca δοκίμασέ το σε παρακαλώ και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Έμμεσο thread hijaking..yarrrrr:

Τώρα που τα ψάξατε κτλ, τι θα προτείνατε με 150e, συνδιασμό κάρτας ήχου + ακουστικά για "καλή ποιότητα ήχου"; Δε παίζουν παραπάνω φράγκα, ταινίες/μουσική>gaming.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η creative δίνει την δυνατότητα αλλαγής opamp, μπορείς να την βελτιώσεις αν δεν σου αρέσει. Αν αληθεύει και το 115db τότε λογικά θα είναι καλή!

Για τους opamp ακριβώς αυτά που είπε ο Shaman πιο πάνω.

Πρέπει να τελειώσει αυτό το παραμύθι, που διαιωνίζουν οι "μπουκωμένοι" από τις χορηγίες admin και mods του headfi.org καθώς και άλλοι ανενημέρωτοι. Βλέπε σπόιλερ:

Μύθος 1: Οι εταιρείες τσιγγουνεύονται και χρησιμοποιούν φθηνούς ή παλιούς opamps

Οι opamps ακόμα και αν είναι σχέδια του 1821 και κοστίζουν 0,5€ παίζουν θαυμάσια αν ενσωματωθούν στο σωστό κύκλωμα με τις σωστές ρυθμίσεις. Οι εταιρείες χρησιμοποιούν παλιά σχέδια όχι λόγω τσιγγουνιάς, αλλά γιατί οι εφαρμογές του ήχου καλύπτονται τέλεια από αυτά. Οι πρώτοι opamps δεν ήταν ιδιαίτερα καλοί βέβαια, αλλά με την έλευση του njm 5532 και μετά ξεπέρασαν σε ποιότητα οποιοδήποτε διακριτό κύκλωμα.

Μύθος 2: Υπάρχει ανάγκη για πολύ υψηλό slewrate που μόνοι οι σύγχρονοι οπαμπ διαθέτουν.

Η ταχύτητα ενός οπαμπ συνήθως δεν χρειάζεται να είναι πάνω από 10V/us για να βγάλει όλες τις ακουστές συχνότητες στην μέγιστη ένταση και σωστά ενισχυμένες. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι ολοκληρωμένοι ενισχυτές όπως ο tpa6120a2 όταν ενσωματώνονται σε κύκλωμα λειτουργούν σε πάρα πολύ χαμηλά slew rate κατόπιν επιλογής του κατασκευαστή για λόγους σταθερότητας(aka έλλειψη παραμορφώσεων στις συχνότητες του ήχου.). Για παράδειγμα ο προαναφερθέντας ενισχυτής ενώ έχει ονομαστικό slew rate 1300V/us!!!! (τεράστιο bandwidth) επάνω στο κύκλωμα του fiio e9 δεν υπερβαίνει τα 7V/us.

Μύθος 3: Το opamp rolling μπορεί να βελτιώσει τον ήχο:

Κάθε φορά που αλλάζεις έναν οπαμπ, αλλάζεις ένα στοιχείο του όλου κυκλώματος με απρόβλεπτες συνέπειες. Κατά 99% ο νέος opamp όσο ακριβός και αν είναι, όσο τέλεια σπεκς και να έχει οδηγεί σε χειροτέρευση είτε μικρή είτε μεγάλη. Αυτό συμβαίνει γιατί οι οπαμπς ρυθμίζονται από το υπόλοιπο κύκλωμα για το πως θα παίξουν. Καθένας θέλει τις δικές του ρυθμίσεις και τα δικά του συνοδά μέρη. Μια ηλεκτροκόλληση δεν είναι αρκετή.

Άτομα που ισχυρίζονται ότι ακούν διαφορές είτε είναι θύματα του placebo effect, είτε ακούν κάποια χειροτέρευση που εκλαμβάνουν ως βελτίωση.

Μύθος 4: Οι οπαμπς είναι "φτηνιάρικα" κυκλώματα και μόνο οι πιο ακριβοί από αυτούς μπορούν να παίξουν κάπως καλά:

1)Οι οπαμπ για καθαρά τεχνικούς λόγους ισοπεδώνουν οποιοδήποτε πανάκριβο discrete κύκλωμα στην ενίσχυση χαμηλών ρευμάτων και τάσεων. Οι λόγοι αυτοί για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει είναι εδώ: NwAvGuy: Op Amps: Myths & Facts

2) Ο ήχος είναι φυσικό φαινόμενο. Δεν καταλαβαίνει από ανθρώπινες έννοιες όπως το οικονομικό κόστος. Αν κάτι είναι σωστά σχεδιασμένο θα βγάλει σωστό ήχο.

Όσο για τα 115db της titanium, αυτά δεν είναι ένταση αλλά επίπεδο σήματος προς θόρυβο. Σύμφωνα με το σαιτ της creative η έξοδος των ακουστικών βγάζει 1Vrms. Δηλαδή 3 μιλιβάτ(25 περίπου η xonar stx αν τα έχω λογαριάσει σωστά) στα 300 Ohm. Αυτό σημαίνει 100db έντασης στην καλύτερη των περιπτώσεων με τα senn hd 650.

Ούτε ξέρουμε τίποτα από ριβιού για αντίσταση εξόδου που είναι καθοριστικής σημασίας για τυχόν-έως και πολύ μεγάλες- αλλοιώσεις της τονικότητας ακουστικών χαμηλής αντίστασης(<100 Ohm).

Έμμεσο thread hijaking..yarrrrr:

Τώρα που τα ψάξατε κτλ, τι θα προτείνατε με 150e, συνδιασμό κάρτας ήχου + ακουστικά για "καλή ποιότητα ήχου"; Δε παίζουν παραπάνω φράγκα, ταινίες/μουσική>gaming.

Μπορείς να πάρεις τα senn 518 και έναν φθηνό αλλά κατάλληλο γι'αυτά ενισχυτή όπως ο fiio e7. Ο συγκεκριμένος είναι αρκετά ανώτερος από μια xonar stx για τα 50Ohm των τελευταίων, όμως θέλει παραγγελία απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφεροντα ολα αυτα, αλλα με τα Windows τι γινεται? Γιατι απο οσο ξερω τα 7 δεν υποστηριζουν sound hardware acceleration, με οτι αυτο συνεπαγεται. Εχω XP , audigy 2 με kx drivers και HD 570 ακουστικα συνδεμενα πανω στην καρτα και ακουγονται αρκετα δυνατα. Δοκιμασα για πολλοστη φορα να περασω τα Seven και ο ηχος ηταν το λιγοτερο τραγικος..

Link to comment
Share on other sites

x fi platinum και εδω τερασια διαφορα απο την onboard πριν τα ηχεία έπαιζαν τερμα χωρίς παραμόρφωση και τωρα στο 70% παιζουν πιο δυνατα και πιο καθαρα . στο τερμα κοντεύουν να σκάσουν ομως :D

σε windows 7 ultimate 64bit μια χαρα παιζουν .

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΑ! ΑΛΛΑ ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Το 20% η δυναμη της X-FI TITANIUM HD ΣΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ONBOARD, ΚΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΟ!!!!!!!!

...και DOLBY αλλα και DTS απο την ΟΠΤΙΚΗ!!!!

Η καρτα σπερνει στο διαβα της!!!!

Εβαλα games Call of Duty Modern warfare 3 ακομα μαζευω τα σαγονια μου....

μεγειά αλλά έχω μία ερώτηση. αφού η κάρτα είναι στέρεο πως παίρνεις surround ήχο στα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

x fi platinum και εδω τερασια διαφορα απο την onboard πριν τα ηχεία έπαιζαν τερμα χωρίς παραμόρφωση και τωρα στο 70% παιζουν πιο δυνατα και πιο καθαρα . στο τερμα κοντεύουν να σκάσουν ομως :D

σε windows 7 ultimate 64bit μια χαρα παιζουν .

Όταν δίνεις 100+€, για ενίσχυση ακουστικών κυρίως, θες κάτι περισσότερο από μια καλή κάρτα ήχου. Θες κάτι εξειδικευμένο για ακουστικά, γιατί ούτως ή άλλως οι onboard βρίσκονται στον πάτο. Και μια κάρτα των 30€ αρκετά δυνατότερα θα παίζει από onboard. Πήγαινε όμως σε μία auzentech xfi forte(καλή στα χαμηλά φορτία και ψηλά) ή μια xonar stx(καλή στα ψηλά φορτία κυρίως) και τότε θα καταλάβεις τί εννοούμε λέγοντας ενίσχυση.

παιδιά η τοποθέτηση μίας κάρτας ήχου pci express σε θύρα x16 δημιουργεί πρόβλημα ή παίζει κανονικά;

Παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

μεγειά αλλά έχω μία ερώτηση. αφού η κάρτα είναι στέρεο πως παίρνεις surround ήχο στα παιχνίδια;

BitStream -> External Decoder ( αν μιλάς για 4.1/5.1/6.1/7.1 speaker setup )

Dolby Headphone ή Creative CMSS-3D ( αν μιλάς για ακουστικά stereo )

παιδιά η τοποθέτηση μίας κάρτας ήχου pci express σε θύρα x16 δημιουργεί πρόβλημα ή παίζει κανονικά;

Δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα, παιζει κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.