Jump to content



Καλη ποιοτητα ηχου!


sebastian

Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply
ας γραψω και εγω εντυπωσεις.λοιπον εχω στησει στο σαλωνι home cinema και το δουλευω μεσω υπολογιστη.ενισχυτη εχω YAMAHA 5.1 ηχεια εχω στησει 5.1 και για πηγη εχω τον υπολογιστη οπου του στελνω με οπτικη ινα σημα για ταινιες και μουσικη.δοκιμες εχω κανει με ASUS XONAR D2PM 130eurw PCI με οπτικη παντα και με της GIGABYTE GA-EX58 UD5.οι εντυπωσεις μου ως τωρα ειναι οτι παραδωξως εχω καλυτερο ηχο απο την μιτρηκη.μου βγαζει σωστα τον ηχω στον ενισχυτη και αμεσως δειχνει στην οθονη σωστα οτι σημα του δινω.ειτε DTS eite DOLBY DIGITAL LIVE eite STEREO αναλογα με το τι ειναι η ταινια η τα παιχνιδια.τωρα με την ΧΟΝΑΡ δεν δουλευει σωστα τα παιχνιδια.το ιδιο παιχνιδι το βλεπει σαν STEREO και μερικα αλλα σαν DOLBY DIGITAL 5.1 αλλα παλι τα παιζει σαν στερεο και ακουγωνται μονο τα μπροστινα L R.στις ταινιες βλεπω ριχνει λιγο την αποδωση του ηχου με ξερα πριμα και ξερο μπασο.ενω με την μιτρηκη παιζει ταλεια απροβληματιστα.πολυ περιεργο μου φανηκε να εχει καλυτερο ηχο η μιτρικη αλλα το διπιστωσαν και αλλα παιδια που ηρθαν σπιτι.ολα τα drivers και σε καρτα και σε μιτρικη τα τελευταια και με ηχεια 1000ρικου και ενισχυτη 600ευρω.ηχο καλυτερο παιρνω απο την ασους μονο σε αναλογικο σημα το οποιο δεν με ενδιαφερει καθολου και δεν το χρισημοποιω.:T:

Μέσω της οπτικής η κάρτα ήχου δεν επηρεάζει τον ήχο σου ουσιαστικά, την παρακάμπτεις ( εξ' ου και ο όρος "pass-through" )

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της οπτικής η κάρτα ήχου δεν επηρεάζει τον ήχο σου ουσιαστικά, την παρακάμπτεις ( εξ' ου και ο όρος "pass-through" )

μαλιστα καταλαβα.οποτε τι μπορω να κανω για να εκμεταλευτω την καρτα για ηχο με οπτικη?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς ψηφιακή έξοδο από κάρτα (όπως οπτική που αναφέρεται παραπάνω), χρησιμοποιείς το PC μόνο ως transport.

Ακολουθεί κάποιος converter D/A μετά από τον οποίο προφανώς εξαρτάται η ποιότητα του ήχου.

Υπάρχουν διαφορές και μεταξύ transports.

Χοντρικά, δεν είναι όλες οι κάρτες ήχου ή "κάρτες ήχου" (υπάρχουν π.χ. εξωτερικά interface είτε firewire είτε USB που βγάζουν μόνο ψηφιακές εξόδους) το ίδιο καλές σε αυτή τη δουλειά.

Επίσης αν θέλεις να ακούς σωστά πρέπει, τουλάχιστον όταν ακούς μουσική, να παίζεις με WASAPI/KS ανάλογα την περίπτωση ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν επεμβαίνει το software (driver, mixer των Windows κλπ) στο ψηφιακό σήμα που στέλνει η κάρτα και κατ'επέκταση στον ήχο που ακούς.

Moreover, δεν είναι όλες οι συνδέσεις το ίδιο.

Η σωστή coaxial σύνδεση (βλ. BNC βύσματα, καλώδιο με τις σωστές προδιαγραφές - δεν αναφέρομαι σε απάτες που πουλάνε "άποψη" και κοστίζουν μία περιουσία - και γενικότερα σωστά υλοποιημένη 75Ω SPDIF γραμμή) είναι θεωρητικά ανώτερη από την οπτική.

Αυτά πολύ επιφανειακά και περισσότερο σαν αφορμή για κάποιον που έχει όρεξη να το ψάξει λίγο παραπάνω.

Προφανώς το κατά πόσο ακούγονται τελικά αυτές οι (υπαρκτές, τεχνικά) διαφορές εξαρτάται από τα συνοδά και τον χώρο.

Είπαμε, είναι ένα τελείως άλλο χόμπυ (δουλειά για κάποιους).

[MENTION=616]Shaman[/MENTION]

Οκ δεν θα διαφωνήσω στα τεχνικά. Τα νούμερα είναι νούμερα τέλος.

Καλό θα είναι να γίνουν κάποιες προτάσεις για όλους όσους παρακολουθούν το νήμα, για να μπορούν με νορμάλ χρήματα να μετατρέψουν το πισι τους σε μια αξιόλογη πηγή αρχικά.

Λεπόν ρίξε προτάσεις στο "τραπέζι" ! :)

Εξαρτάται το budget και τις ανάγκες του καθενός.

Δεν είναι όλοι έτοιμοι να ξεχάσουν τα 5.1/7.1 και να επενδύσουν σε ένα καλό ζευγάρι desktop monitors, για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς ψηφιακή έξοδο από κάρτα (όπως οπτική που αναφέρεται παραπάνω), χρησιμοποιείς το PC μόνο ως transport.

Ακολουθεί κάποιος converter D/A μετά από τον οποίο προφανώς εξαρτάται η ποιότητα του ήχου.

Υπάρχουν διαφορές και μεταξύ transports.

Χοντρικά, δεν είναι όλες οι κάρτες ήχου ή "κάρτες ήχου" (υπάρχουν π.χ. εξωτερικά interface είτε firewire είτε USB που βγάζουν μόνο ψηφιακές εξόδους) το ίδιο καλές σε αυτή τη δουλειά.

Επίσης αν θέλεις να ακούς σωστά πρέπει, τουλάχιστον όταν ακούς μουσική, να παίζεις με WASAPI/KS ανάλογα την περίπτωση ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν επεμβαίνει το software (driver, mixer των Windows κλπ) στον ήχο που ακούς.

Moreover, δεν είναι όλες οι συνδέσεις το ίδιο.

Η σωστή coaxial σύνδεση (βλ. BNC βύσματα, καλώδιο με τις σωστές προδιαγραφές - δεν αναφέρομαι σε απάτες που πουλάνε "άποψη" και κοστίζουν μία περιουσία - και γενικότερα σωστά υλοποιημένη 75Ω SPDIF γραμμή) είναι θεωρητικά ανώτερη από την οπτική.

Αυτά πολύ επιφανειακά και περισσότερο σαν αφορμή για κάποιον που έχει όρεξη να το ψάξει λίγο παραπάνω.

Προφανώς το κατά πόσο ακούγονται τελικά αυτές οι (υπαρκτές, τεχνικά) διαφορές εξαρτάται από τα συνοδά και τον χώρο.

Είπαμε, είναι ένα τελείως άλλο χόμπυ (δουλειά για κάποιους).

Εξαρτάται το budget και τις ανάγκες του καθενός.

Δεν είναι όλοι έτοιμοι να ξεχάσουν τα 5.1/7.1 και να επενδύσουν σε ένα καλό ζευγάρι desktop monitors, για παράδειγμα.

οποτε τι λες να κανω για να συνδεσω XONAR με YAMAHA home cinema ενισχυτη?ποια ειναι η καλυτερη λυση?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

οποτε τι λες να κανω για να συνδεσω XONAR με YAMAHA home cinema ενισχυτη?ποια ειναι η καλυτερη λυση?:getlost:

Δε γνωρίζω για ποιό Yamaha λες, αλλά για δικάναλο θα εμπιστευόμουν το D/A και αναλογικό κομμάτι της Xonar περισσότερο από αυτές των budget AVs.

Τώρα για πολυκάναλο, καλύτερα στείλε coaxial από την Asus στον AV. Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Πολυκαναλο 7.1 Yamaha rx-v671 τωρα η xonar έχει τα κλασικά jacks και επίσης S/PDIF in και out.έχω συνδέσει στο out με οπτική όπου την στέλνω στον ενισχυτη.υπαρχει άλλος τρόπος καλύτερος;το S/PDIF ειναι σαν RCA.δουλεύει και σαν coaxial η ειπα βλακεια; :)

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για ποιό Yamaha λες, αλλά για δικάναλο θα εμπιστευόμουν το D/A και αναλογικό κομμάτι της Xonar περισσότερο από αυτές των budget AVs.

Τώρα για πολυκάναλο, καλύτερα στείλε coaxial από την Asus στον AV. Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

post-18149-1416075856,0733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα είχα μέχρι πριν λίγο καιρό μια SBlive! GOLD, στο πισι γιατί μου έδινε καλύτερο ήχο από την realtek. Την έχω βγάλει και ψάχνομαι για κάτι άλλο, οπότε πιστεύεις πως η xonar είναι καλή ή έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

:)

Το stereophile, που δεν έχει έσοδα από εταιρείες όπως η asus, ισχυρίζεται ότι η stx είναι ο φθηνότερος τρόπος για να μετατρέψεις το pc σε high end πηγή ήχου. Αυτά αν σε ενδιαφέρουν οι απόψεις των "ειδικών".

Αν θες να σιγουρευτείς όμως για το τί πραγματικά ακούς και τι όχι κάνε ένα πολύ απλό τεστ(Nazrul βλεψ; :p). Πάρε μια καλή κάρτα και σε εισόδους(analog to digital) και σε εξόδους και βάλτην να ηχογραφήσει αυτό που παίζει. Ή βάλε κάτι ανώτερο να κάνει την ηχογράφηση(your choice).

Αν η κάρτα είναι ο αδύναμος κρίκος(με τους κακούς drivers των windows και όλα τα συναφή), τότε η ηχογράφηση θα ακούγεται χειρότερα από το αρχικό αρχείο. Αυτό μας λέει η λογική. Τα αρχεία που δημιούργησες(αρκεί να έχουν την ίδια ένταση) παίξ'τα από το μηχάνημα που εσύ θεωρείς καλό και αν καταλάβεις διαφορά(random χωρίς να ξέρεις τι ακούς) τότε οι κάρτες ήχου είναι όντως κακές πηγές.

Για να σε διευκολύνω δες το παρακάτω video στο 41:20(43:40 το ζουμί). Δίνεται και λινκ με τα υψηλής ποιότητας wav για να τα δοκιμάσεις στο καλό σύστημα που έχεις.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BYTlN6wjcvQ]Audio Myths Workshop - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πολυκαναλο 7.1 Yamaha rx-v671 τωρα η xonar έχει τα κλασικά jacks και επίσης S/PDIF in και out.έχω συνδέσει στο out με οπτική όπου την στέλνω στον ενισχυτη.υπαρχει άλλος τρόπος καλύτερος;το S/PDIF ειναι σαν RCA.δουλεύει και σαν coaxial η ειπα βλακεια; :)

To SPDIF out θέλεις.

Είναι η coaxial που αναφέρω. Δυστυχώς ή ευτυχώς, χρησιμοποιούν (όπως οι περισσότεροι) RCA βύσματα, τα οποία έχουν επικρατήσει σε διάφορες συνδέσεις καθαρά για λόγους "compatibility".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.