Jump to content



Overclocking tips for Z68X-UD5 & 2600K


Sitios

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή με ένα γρήγορο search που έκανα, δε βρήκα κάποιο σαφή οδηγό για overclocking στην εν λόγω μητρική με τον 2600Κ, παρά μόνο ένα video στο Youtube για το μικρότερο αδερφάκι της (UD4) με τον 2500Κ.[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LlRvdbq_F-c]GIGABYTE Z68X-UD4-B3 BIOS AND OVERCLOCKING 2500K 4.5GHZ - YouTube[/ame]

Έχει κάποιος να προτείνει ρυθμίσεις BIOS για 24/7 λειτουργία γύρω στα 4.2GHz? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Καλησπέρα. Επειδή με ένα γρήγορο search που έκανα, δε βρήκα κάποιο σαφή οδηγό για overclocking στην εν λόγω μητρική με τον 2600Κ, παρά μόνο ένα video στο Youtube για το μικρότερο αδερφάκι της (UD4)

Και εγώ ένα με UD4 θα σου δώσω. Πάνω-κάτω τα ίδια είναι.

How to Overclock the Gigabyte GA-P67A-UD4 | bit-tech.net

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις σας guys. Για P67 πλατφόρμα είχα βρει κι εγώ τα λινκς και τον οδηγό. Απλά αναρωτιόμουνα αν έχει πάρει κανενός το μάτι του μια παρουσίαση της εν λόγω μητρικής για να μην αλλάζουν κάποιες ψιλο-ρυθμίσεις από το P67 και ψάχνομαι ώρες γιατί δεν παίζει το pc.

Ακόμα και να μην έχετε βρει κάποιο thread για τα συγκεκριμένα κομμάτια, μπορείτε να μου πείτε τις βασικές τιμές που πρέπει να θέσω (ρεύματα, QPI, κλπ.) έτσι ώστε πιθανότατα θα είμαι stable στα 4.2GHz? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και λιγο παραπανω ρευμα(1.30) εαν θελησεις να τον ανεβασεις μεχρι τα 4.5 και δεν σου ανεβαινει με μικροτερο.

Πανε πολυ ευκολα σε αυτη τη συχνοτητα γενικα οι 2600.

Κατα τα αλλα οπως ειπε ο ison.

Link to comment
Share on other sites

<1.35 αποσο ξερω εισαι safe.Aλλα γενικα και 1.4-1.5 να το πας το ρευμα δεν ειναι απαγορευμενο.Να ξερεις ομως οτι με καλο chip μπορει και να ανεβεις στα 4 για πλακα με μαμα ρευμα.

Θερμοκρασιες θα εχεις καλες με μια δυνατη αεροψυχτρα.Τον δικο μου 2700κ στα 4.6 με 1.38v με thermalright ultra extreme δεν το εχω δει πανω απο 75 under stress.Idle παιζει 22-25.

Οσο για μνημες για τσεκαρε εδω

MEMORY :: Corsair Vengeance 16GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ16GX3M4A1600C9) (Kit 4 x 4096) - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τις μνήμες αυτές τις είδα, αλλά θέλω κάτι καλύτερο. Αν μπορέσω να τις βρω σε κανένα σοβαρό μαγαζί Ελλάδα, θα χτυπήσω μία από τις δύο μάλλον:

993996 - 16GB (4x4GB) DDR3 PC3-17000 9-11-10-28 Redline ()

ή

Dominator

Link to comment
Share on other sites

Και σε τι θερμοκρασίες κυμαίνεται εκεί (στα 4.2) με μια καλή αερόψυξη?

2600Κ στα 4.2Ghz μετά απο 12άωρο Prime Blend τεστ, με μαξιμουμ peak τιμή τα 1.208V (μέση υπολογισε στα 1.192V), μαξιμουμ θερμοκρασία περιβάλλοντος 16.5C, ψύκτρα Noctua D14, ολοι οι ανεμιστήρες (και της ψύκτρας) στο μινιμουμ, μαξιμουμ θερμοκρασία που κατέγραφηκε ήταν 57C...

Ειλικρινα σε αυτά τα Vcores δεν χρειάζεται καν "καλή" αεροψυξη ειδικα για καθημερινη "ρεαλιστική" χρηση (=οχι Prime και Linx)...οι σε "πραγματικές συνθηκες" θερμοκρασίες ειναι σημαντικά χαμηλοτερες...

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια να σας ρωτησω κι εγω.

χωρις να εχω ασχοληθει ποτε ιδιαιτερα με cpu oc παρα μονο με οτι διαβαζω απο τα threats εχω ανεβασει το clock ratio του 2500Κ μου σε 45Χ (μαμα 33Χ) χωρις να πειραξω ταση (stock 1.3v) και ολα στο auto χωρις κανενα προβλημα με prime 95 24h, games κτλ.

μπορω να ανεβασω cpu ratio (50X) ανεβαζοντας μονο cpu Vcore ενω τα εχω ολα στο auto????

sorry αν ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα ειμαι λιγο noob στο θεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες Quad Channel ενω εχεις Ζ68 chipset?

Έχεις δίκιο man, τώρα πρόσεξα στα specs ότι γράφει Dual channel memory architecture. Νόμιζα ότι έχει quad channel. Πάντως καλύτερα δεν είναι αφού θέλω να βάλω 4 dimms των 4GB το καθένα να είναι quad certified kit παρά να πάρω 2 ζευγάρια των 8GB?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.