Jump to content



USB to Ethernet adapter:που θα δουλεύουν???


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Από site για αγορά από εξωτερικό (δεν το αναφέρω για ευνόητους λόγους), βρήκα ένα USB to Ethernet adapter:USB to RJ45 Card Lan 10/100 Ethernet Network Adapter

Παραθέτω τα features:

-Weight: 22g

-Size: 6.8 x 1.8 x 1.8 cm

-Single chip USB to Fast Ethernet controller RJ45 Shield phone jack

-Switch 10Mbps or 100Mbps network automatically

-Integrated Fast Ethernet MAC, physical clip and transceiver in one chip

-Network Speed:10Mbps and 100Mbps N-way auto-negotiation operation

-Compliant to USB interface version 1.0/1.1/2.0

-Full-speed (12Mbps) USB 1.1 device ( USB 1.1 Standard), can not reach 480Mbps(USB 2.0 standard)

-Support all USB standard commands

-Support suspend/resume detection logic

-Support 4 endpoints

-1 control endpoint with maximum 8-byte packet

-1 bulk in endpoint with 64 bytes/packet

-1 bulk out endpoint with 64 bytes/packet

-1 interrupt in endpoint with 8 bytes/packet

-18 bytes SRAM built in (2K bytes for Tx buffer, and 16K bytes for Rx buffer)

-Use 93C46 to store resource configuration, ID parameter, etc

-Half/Full duplex 10/100Mbps operation

-Support Full Duplex Flow Control (IEEE 802.3x)

-Support Windows 2000, XP, VISTA,WIN7 ( 32bit not use for 64bit )

Εντάξει, εδώ αναφέρει ότι, αν και είναι USB 1.1 device, είναι και USB 2.0 compatible. Θα δουλεύει, όμως, maximum στα 12Mbps.

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με αγορά που θέλω να κάνω:αυτά τα adaptor-άκια που βρίσκω στο site, των €3 και €5, λένε 10/100. Αν πάρω κάποιο, θα δουλεύει στα 100, ή λόγω του ότι είναι τόσο φθηνά είναι για τα 10? Ξέρετε κάτι σχετικό? Έχει δοκιμάσει κανείς να δουλέψει με τέτοιο? Με προβληματίζει η χαμηλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Εαν θέλεις να δώσεις περισσότερα και να έχεις καλύτερη ποιότητα και ταχύτητα , τοτε υπάρχει και το αντίστοιχο σε gigabit lan το οποίο πιάνει τα 480 του usb, αλλά κάνει 20$

λογικά και αυτό που αναφέρεις δεν περιορίζεται στα 12mbit γιατι γράφει ότι υποστηρίζει 100mbit lan. παντως για 3ευρώ μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεν φτάνει τα 100mbit σίγουρα δεν περιορίζεται στα 12mbit

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1-2 τέτοια ανταπτοράκια που τα ήθελα για να sniffάρω κίνηση παράλληλα με την κανονική λειτουργία της κύριας κάρτας δικτύου. Γενικά δεν έιχα κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν τα στρέσαρα σε θέμα ταχύτητας. Σου χάλασε η κύρια κάρτα και θέλεις να βάλεις άλλη στη θέση της;

Link to comment
Share on other sites

Σου χάλασε η κύρια κάρτα και θέλεις να βάλεις άλλη στη θέση της;

Η κάρτα δικτύου είναι mobo onboard και δεν ανταποκρίνεται.

Στο d_m_ τη δείχνει με κίτρινο θαυμαστικό.

Έχω δοκιμάσει με όλους τους τρόπους να την επαναφέρω (driver):

-Με το ίδιο το cd της μητρικής (να μπει εκ νέου ο driver με όλο το chipset):τίποτα

-Μπήκα στο site της ASUS και κατέβασα ξεχωριστά τον driver της κάρτας (ένας μόνο driver - δεν έχει γίνει κάποιο driver update από την ASUS για τη συγκεκριμένη κάρτα), και δοκίμασα να τη βάλω manually με όλους τους τρόπους:update, remove και εκ νέου installation, αλλά και πάλι τίποτα.

Πάντως, δεν πιστεύω ότι έχει κάτι η κάρτα. Πολύ δύσκολα. Σε τόσους υπολογιστές που έχω δει, είχα άλλη μία τέτοια περίπτωση. Είναι σπάνιο φαινόμενο.

Ο υπολογιστής είναι μιάς φίλης. Απ' ότι είδα λίγο που ασχολήθηκα με τον υπολογιστή, τα Windows δε συμπεριφέρονται σωστά σε διάφορα σημεία. Είναι πιστεύω πρόβλημα των Windows. Γι' αυτό δε μπορεί να "κάτσει" ο driver. Με ένα format το πρόβλημα θα διορθωθεί. Έτσι πιστεύω.

Απλά, επειδή η κοπέλα δεν έχει αυτή τη περίοδο χρήματα για ένα format (δεν είναι η μόνη :fie:), προτιμάει να δώσει αυτά τα ελάχιστα να κάνει τη δουλειά της, και στο μέλλον να κάνει το format. Και αν τελικά με το format η on board δουλέψει, θα της μείνει και το USB, με ένα μικρό κόστος-απώλεια.

Υ.Γ (1). Δοκίμασα με ένα δικό μου USB to ethernet και δούλεψε, οπότε και αποφάσισε να πάρει και κείνη ένα.

Υ.Γ (2). Όταν έχεις εγκατεστημένη μία συσκευή, όπως στη δική μου περίπτωση παραπάνω, θέλω να ρωτήσω το εξής:είτε η συσκευή είναι εντάξει (από θέμα driver) είτε όχι, όταν απ' το d_m_ την κάνεις κατάργηση και κάνεις refresh, την ξαναβρίσκουν τα Windows και, αν και επιλέγεις να την κάνεις απ' το μηδέν εγκατάσταση, έχω την εντύπωση πως η εγκατάσταση δεν ξαναγίνεται ακριβώς απ' το μηδέν. Αν και τον οδηγείς manually στα δικά σου driver files, αυτός (νομίζω) χρησιμοποιεί τα παλιά. Πώς μπορείς να το αποφύγεις αυτό και να κάνεις καθαρά νέα εγκατάσταση? Εκτός κι αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα και όχι τα windows τρέξε ένα linux live cd. Δεν κάνει format ούτε εγκαθιστά το Linux αν δεν το θέλεις, αλλά θα έχεις ένα λειτουργικό περιβάλλον και εκεί θα μπορείς να δεις αν παίζει ή όχι η κάρτα.

Αν το τρέξεις οι εντολές που δίνεις είναι

lspci
lsmod
ifconfig -a

Γράψε εδώ την έξοδο των εντολών ή ανέβασε μία φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια μικρη επαναφορα στο θεμα.ξεθαψα απο τα συρταρια μου ενα Usb to ethernet adapter που ειχα και σκεφτηκα μπας και το βαλω στο στον εκτυπωτη η στον εξωτερικο δισκο οπου εχω τις ταινιες μου και τον κοτσαρω στο ρουτερ και να γινει δικτυακος ο σκληρος ωστε να μην εχω ανοιχτο pc οταν θελω να δω καποια ταινια...γινεται αυτο το πραγμα η ουτε καν

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14013]Ταμτάκος[/MENTION] το ειχα δει το adapter της addonics και στο ebay που ειχα ριξει μια ματια το ειχα βρει με 55 ευρω μαζι με μεταφορικα αλλα μου φαινονται υπερβολικα πολλα για εναν nas adapter μιας και με 100 ευρω βαζεις ενα synology dock station και τελειωνει η ιστορια

SYNOLOGY Κουτί δικτύου NAS USB Station 2 :αγορές, τιμές, αξεσουαρ SYNOLOGY Κουτί δικτύου NAS USB Station 2 - Pixmania

[MENTION=994]trendy[/MENTION] φιλε μου δεν δουλευει το λινκ σου για να καταλαβω τι εννοεις:wall:

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. κατα τα λεγομενα τους παιζει και ως printer server και ως file server με ενα hub.θα ψαχτω αλλο λιγο για το συγκεκριμενο αμα ειναι να το παραγγειλω γτ δεν ειμαστε για παραπανω εξοδα με κανονικο nas server

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θελω να παρω ενα τετοιο ανταπτορα απο εβαυ για ενα hp pavillion dv6640 που δεν λειτουργει η θυρα ethernet αλλα δεν λειτουργει ουτε το dvd driver.

Θα μπορεσω να βρω τον driver του ανταπτορα online?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον πωλητή. Λογικά θα έχει τους οδηγούς ή αριθμό κατασκευαστή να το ψάξεις.

η απαντηση που ελαβα ειναι η εξης: "Thanks for your message,could you install on the other person computer who is CD driver, then you can copy to you computer, how about you,any questions please contact me,i will service in the side of you.Thanks"

ομολογω πως δεν καταλαβα τι εννοει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.