Jump to content



Λάδι από παραγωγό - ερωτήσεις


neuromancer

Recommended Posts

δεν ξέρω τι γίνετε αν και πρέπει να μάθω γιατί έχουμε 10 ελιές (μην φανταστείτε στρέμματα - αρκετές ώστε να καλύψουν το λάδι για 5 4μελείς οικογένειες )

αν έρθετε από στο σπίτι μου τόσο θα σας το δώσω και θα είναι το λάδι που περισσεύει :p (όχι β διαλογή, για να μην λέμε ότι θέλουμε, απλά υπάρχει ένα ποσοστό κάθε χρόνο 3 τενεκέδες σε κάθε οικογένεια) αν περισσέψει ένας η δύο θα φύγουν κάπως (τιμή δεν κανονίζω εγώ αλλά η γιαγιά :magic:)

δεν πουλάμε λάδι και αν το πολύ ένας ντενεκές

τώρα makio που είπες για βουνίσιο καμπίσιο δεν ξέρω που κατατάσσεται (ακα δεν ξέρω διαφορές) απλά να πω γύθειο μεριά μπας και το κατατάξεις κάπου

τώρα όσο για τα ελαιοτριβεία το μόνο που ξέρω είναι ότι κρατάνε ποσοστά ανάλογα με την ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

μια πολυ καλη τιμη ειναι 4 ευρω το κιλο.

προσθετεις και την τιμη του δοχειου (2,8 ~ 4 ευρω)

η ποιοτητα (σαν καρπος/δεντρο κλπ οχι αν εχει δηλητηρια...) ειναι αναλογη του τοπου ,οχι γενικα πχ το Γυθειο εχει καλο λαδι ,αλλα οχι ΟΛΟΙ!! γιατι παιζουν ρολο και ειδικοτεροι παραγοντες οπως υψομετρο ,χωμα,νερο,καλιεργεια κλπ

ενα πχ ποτιστικο χωραφι μπορει να βγαλει παραγωγη καθε χρονο ,ενω ενα ξερικο θα βγαλει και μικροτερη παραγωγη και καθε 2 χρονια (ισως και παραπανω!) αλλα ο καρπος εχει λιγοτερο νερο....

αλλο παραδειγμα ,η Κερκυρα! ...εκει τα δεντρα ειναι απλα τεραστια! δεν υπαρχει τροπος να μαζευτει ο καρπος ,οποτε στρωνουν τα διχτυα γυρω απο το δεντρο και μαζευουν τον καρπο που πεφτει στο εδαφος! -αποτελεσμα ειναι το λαδι να ειναι πικρο λογω οξεων...

το λαδι στα μερη μας (ανατολικη πελοποννησσος) 99% ειναι εως 3-4 γραμμες (0,3)

τα ελαιοτριβεια κρατανε περιπου 10% της παραγωγης σου σε λαδι δλδ αν βγαλεις 1 τονο κρατανε 100 κιλα κλπ εκτος κι αν εισαι μεγαλος παραγωγος και κανεις αλλη συμφωνια...

τα εργοστασια παλι αγοραζουν απο τα ελαιοτριβεια με το κιλο ΑΛΛΑ πουλανε με το ΛΙΤΡΟ ;)

ενα αλλο θεμα ειναι η αποδοση toy καρπου >> πας δλδ 1000 κιλα καρπο και βγαζεις 200 κιλα λαδι (μετρια αποδοση) ή 350 κιλα (πολυ καλη αποδοση)

εγω στο παραδειγμα που σου εδωσα στο προηγουμενο ποστ ,εβγαλα 180 κιλα κορωνεικο απο 1007 κιλα καρπο!!

μην νομιζεις τοι ειμαι ο..ειδημονας για τις ελιες -απλα γνωριζω 2-3 πραγματα

Link to comment
Share on other sites

εχει καποια ενδιαφεροντα οσο αφορα το Ελληνικο λαδι (και την Ιταλια....)

Αν είναι όπως τα λέει το site, είμαστε τραγικά ανίκανοι σε ακόμη ένα τομέα που θα μπορούσαμε να είμαστε κορυφή. Ελαιοτριβεία υπάρχουν αρκετά, συσκευασία όμως της προκοπής και προώθηση στις αγορές... εκεί μηδέν! Είναι τραγικό να δίνουμε χύμα (και φτηνά) το λάδι στους Ιταλούς και αυτοί να το συσκευάζουν και να το "μοσχοπουλάνε" παγκοσμίως. Να χέ(ραιτή)σω τους συναιτερισμούς και τα πράσινα άλογα της αλλαγης (σε δεκαετία '80 πάει το blame).

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι πουλάμε φτηνά το λάδι, και το πουλάνε ακριβά οι ιταλοί.

Ναι.

Αλλά δεν το πουλάνε όπως το αγοράζουν .

Η τακτική τους είναι να αγοράζουν από εδώ μόνο πολύ χαμηλής οξύτητας

για να το ανακατεύουν με το δικό τους (που είναι σαν μηχανόλαδο) και έτσι να βγάζουν στην αγορά ένα

αποδεκτό για κατανάλωση Ιταλικό πλέον λάδι.

Στην ουσία με το δικό μας βελτιώνουν το δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

4 το δίνουμε και εμείς. 70-75 βγαίνει σύνολο ο τενεκές. Έχω ακούσει και για 100άρια. :...:

Who knows, μπορεί κάποιος να αγοράζει...

Φιλε μου, στα δυτικα το δινω 3€ και μου λενε οτι ειναι και ακριβο... Αμα ειναι να κανουμε "εξαγωγη" στην Αττική:p.

Παντως εγω συμμετεχω στο "μαζεμα" και ετσι το χαιρομαι στο "φαγωμα". Υποτιθεται οτι στην περιοχη του Αλφειου υπαρχουν αριστες συνθηκες για παραγωγη.

Τις προηγουμενες χρονιες ομως "επεφτε παγος" και μια βραδια υπο το μηδεν μπορουσε να κανει τη ζημια. Επειδη δεν εχουμε τη δυνατοτητα να ειμαστε κοντα

τρεχαμε να μαζεψουμε πριν επηρεαστει ο καρπος. Φυσικα αν τελικα πας χτυπημενο απο την παγωνια καρπο, κακο στον εαυτο σου κανεις, οποτε τον αφηνεις να παει στην ευχη.

Επισης φετος ειδαμε οτι το ιδιο ελαιοτριβειο δε χρησιμοποιησε θερμο νερο για το "ξεθερμισμα" οπως το λενε εκει λογω δηθεν χρησης διαφορετικων φιλτρων. Προσωπικα μου φαινεται

οτι τσιμπαει λιγο στο λαιμο εν αντιθεσει με αλλες χρονιες.

jesus και makio με καλυψαν απολυτα αλλα γενικα βρηκα χρησιμες τις πληροφοριες σε αυτο το thread.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Αλλά δεν το πουλάνε όπως το αγοράζουν .

Η τακτική τους είναι να αγοράζουν από εδώ μόνο πολύ χαμηλής οξύτητας

για να το ανακατεύουν με το δικό τους (που είναι σαν μηχανόλαδο) και έτσι να βγάζουν στην αγορά ένα

αποδεκτό για κατανάλωση Ιταλικό πλέον λάδι.

Στην ουσία με το δικό μας βελτιώνουν το δικό τους.

Ακριβως αυτο γινεται.Πραγμα που κανουν και οι ισπανοι.Αγοραζουν απο εμας λαδι πολυ καλης ποιοτητας σε τιμες χωμα επειδη ειμαστε ζωα , ανακατευουν με τα δικα τους υποδεέστερα και πουλανε σε τιμες μπομπα.

Καλα να παθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εμαθα και εμεις το δινουμε 70-75 το τενεκε...αλλα μιλαμε για λαδι που γεμιζετε εκεινη την στιγμη στο ελαιοτριβειο.

Θεωρητικα θα μπορουσε να ηταν πιο κατω η τιμη αλλα μετα απλα δεν συμφερει να το ανεβασεις Αθηνα και να το διανεμεις...ετσι και αλλιως δινουμε το πολυ 10-12 τενεκεδες και παντα σε γνωστους.

Βεβαια το λαδι που θα φας ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με του εμποριου.

Ενημερωτικα οπως ειπα και στο αλλο thread το αγοραζουν 2.05 φετος το κιλο.

Οι ελιες τουλαχιστον στο δικο μας ελαιοτριβειο δεν μενουν στα τσουβαλια καιρο και αναλογα με το φορτο εργασιας μπορει να μπουν και την επομενη μερα.

Εννοειται οτι οταν "αλεθεις" εισαι μπροστα οποτε φουστια δυσκολο να παιχτει.

Απο ελιες προσωπικα εχουμε 70-30....70% βουνο καθαρα και 30% ποτιστικες (κοντα στον οικισμο).

Εκει να δειτε ομορφιες να εισαι σε πλαγια με 40% κλιση να εχουν λαδωσει τα διχτυα (γλυστρημα του θεου) και να προσπαθεις να ραβδισεις διπλα στο γκρεμο με το μηχανημα....

Extreme sport και μαμακιες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μολις επεστρεψα απο 3ημερο extreme sports & fitness !!

περιγραφες δεν χρειαζονται - αν δεν το ζησεις δεν εχει νοημα (το τομαρι μου θελει καμια βδομαδα να στρωσει λεμε..)

σημερα θα παραλαβω το λαδι ,οποτε αν κανεις ενδιαφερετε για φρεσκο λαδι (εξτρα παρθενο 0,3 οξ. μανακι ) σε 16 κιλο δοχειο με τιμη μνημονιου = 50 ευρω ας στειλει ενα pm.

Link to comment
Share on other sites

60 70 με τον τενεκέ είναι λογική τιμή

Τοσο εχουν οντως παιδια..πλεον 70-80 δεν πουλαει κανεις...εχω 65 τους πηγα φετος και απο 100 τενεκεδες που εδωσα περυσι λιανικη φετος ειμαι στους 50...εχει πεσει η ζητηση,δεν υπαρχουν λεφτα,ποιο κατω δεν μας περνει να δωσουμε βαλε μεταφορικα(Καλαματα-Αθηνα) εχει γινει κ το λαδι ειδος πολυτελειας πλεον...

Link to comment
Share on other sites

μολις επεστρεψα απο 3ημερο extreme sports & fitness !!

περιγραφες δεν χρειαζονται - αν δεν το ζησεις δεν εχει νοημα (το τομαρι μου θελει καμια βδομαδα να στρωσει λεμε..)

σημερα θα παραλαβω το λαδι ,οποτε αν κανεις ενδιαφερετε για φρεσκο λαδι (εξτρα παρθενο 0,3 οξ. μανακι ) σε 16 κιλο δοχειο με τιμη μνημονιου = 50 ευρω ας στειλει ενα pm.

Πολυ καλη τιμη το δινεις για 0,3.

Παντως χτες που μιλαγα παλι με mother μου ειπε κατι το οποια δεν ηξερα (περιεργος τοσα χρονια στο κουρμπετι δεν το ειχα καταλαβει) ....η τιμη του λαδιου εξαρταται και απο την οξυτητα...(το 0,3 θεωρειτε το top)...οσο αυξανει τοσο "μειωνεται" η τιμη.

Και εμεις φετος απο οτι εμαθα δωσαμε....1 τενεκε....απο καμια 10-12 που δινουμε...δυσκολες εποχες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την ποιοτητα δεν υπαρχει αμφιβολια και μακαρι να εχουμε ενα χημικο τροφιμων εδω να εκανε ελεγχο - διαφημιση θα ηταν.....

η τιμη ΕΙΝΑΙ πολυ χαμηλη γιατι δεν υπαρχει κινηση στο λαδι λογω κρισης

το λαδι θα το παραλαβω σημερα και ΘΑ ηθελα να το διωξω το γρηγοροτερο

παραγωγη θα εχω στην καλυτερη των περιπτωσεων σε 2 χρονια πλεον και πιθανοτατα μειωμενη (βλ. ξερικο...) και αν ο καιρος δεν ευνοησει τις καταστασεις μαλλον το λαδι της χρονιας θα βγαλω οπως ηταν τα τελευταια 4 χρονια.....

το 0.2 - 0.3 οξεα ειναι συνηθως το ΣΤΑΝΤΑΡΤ για τα Ελληνικα λαδια (τουλ. 80%) και ειναι καιρος να βρει ο καθενας προσβαση σε παραγωγο σε χωριο και οχι εμπορΑ ή 'μεσαζοντα'....

το λαδι το πουλαω με 3 ευρω το κιλο χ 16 + 2 ευρω το μετ.δοχειο = 50

φυσικα ΔΕΝ ειναι μεσα μεταφορικα αλλα αυτο ειναι κατι που ψαχνω για λυση.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλήμερα σας! Εγω ειμαι απο Μυτιλήνη όποτε οπως έλεγε και παλιά η διαφήμιση ξέρουμε από κάλο λάδι! Ασχολουμε αρκετα με τις ελιες μιας και εχω αρκετά κτήματα αλλα οχι σαν κυριο επάγγελμα!Τα ελαιολαδο χαρακτηριζονται εξαιρετικό παρθένο οταν εχει οξύτητα απο 0,8% και κάτω! απο εκεί και πάνω λέγονται παρθένο ελαιόλαδο μέχρι οξύτητα 2%. τα κτηματα μου ειναι ορεινα και δυσβατα και δεν χρησιμοποιο ουτε λιπασματα , ουτε τα ψεκαζω και ουτε τα ποτιζω μιας και εκει που ειναι πανω στο βουνο που να βρεις νερο και ειναι μεσα στα βραχια οι ελιες! τι ειναι αυτο που κανει να ξεχωρίζει το ελαιόλαδο Μυτιλήνης? Ειναι ολα τα παραπάνω οτι στο σύνολο τα κτηματα ειναι ολα ορεινα,τα κτήματα δεν ειναι συστηματικής καλλιεργιας και δεν ποτίζονται παραμονο οποτε βρέχει! Η ποικιλια τις ελιες ειναι η κολοβή οπου βρίσκετε μονο στην Μυτιλήνη και για αυτο την λενε και Μυτιληνια και το αλλο ειναι οι καιρικές συνθήκες οπου συμφωνά με έρευνες ενος πανεπιστημίου η Μυτιλήνη εχει την περισσότερη ηλιοφάνεια ολο τον χρονο σε ολη την Ελλαδα!Ολα αυτα μας δινουν ενα ελαιόλαδο με χρυσή απόχρωση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.