Jump to content



Λάδι από παραγωγό - ερωτήσεις


neuromancer

Recommended Posts

Πώς εξασφαλίζει κανείς ότι το λάδι από τον παραγωγό είναι ΟΚ σε οξύτητες κτλ? Δεν βάζω δόλο στον παραγωγό αλλά η καλή του η θέληση και η τιμιότητα δεν μου αρκούν για το αν πουλάει λάδι ή ...οξύ. Υπάρχει εύκολος τρόπος ελέγχου βασικών παραμέτρων ποιότητας πέρα από υφή, γεύση, χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Αφού ο παραγωγός πηγαίνει τις ελιές στο ελαιοτριβείο.

ΑΠ'ΟΤΙ ξερω, πας και στις ζυγιζει και υπολογιζει ποσο λαδι πρεπει να παρεις.

Κραταει το ποσοστο για τον εαυτο του και σενα σου δινει λαδι.

Δεν παιρνεις λαδι απο τις δικες σου ελιες.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πώς βγαίνει το λάδι - τα στοιχεία ποιότητας δεν ξέρω πώς ελέγχονται και δεν γίνεται λόγος για αυτά κάπου στο video - άρα δεν έχει σχέση το video με αυτό που ρωτάω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις λαδι απο τις δικες σου ελιες.

Όχι, παίρνεις δικό σου από δικές σου ελιές.

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION]

Το βίντεο το έβαλα για να δεις τα μηχανήματα, ότι μάλλον γίνεται σωστή δουλειά. Μάλλον ! Και δεν ξέρω αν αυτό που ζητάς γίνεται στο ελαιοτριβείο σίγουρα, υποθέτω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, παίρνεις δικό σου από δικές σου ελιές.

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION]

Το βίντεο το έβαλα για να δεις τα μηχανήματα, ότι μάλλον γίνεται σωστή δουλειά. Μάλλον ! Και δεν ξέρω αν αυτό που ζητάς γίνεται στο ελαιοτριβείο σίγουρα, υποθέτω όμως...

το ελαιοτριβείο πάντα κάνει σωστά τη δουλεία του. Αμα όμως ο καρπός δεν έίναι οκ (χτυπημένος, αφημένος μέρες στη γή, προσβεβλημένος απο έντομο) τότε το λάδι που θα πάρεις δεν θα είναι καλό. Στο ελεαιοτριβείο επίσης μπορούν να σου μετρήσουν οξύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλλα ξέρω, βγάζουμε χρόνια από δικές μας ελιές. Δεν ήξερα για την οξύτητα.

Συνήθως και από άλλους παραγωγούς που έχω φάει λάδι, δεν ήταν ποτέ χειρότερο από τα επώνυμα στα markets. Ίσως παίζει ρόλο και η ποιότητα του ελαιοτριβείου. (της σοδειάς σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Λάδι παίρνεις από τις ελιές που παραδίδεις - δεν βγάζουν όλες οι ελιές την ίδια ποσότητα λαδιού . Παίζει ρόλο η χρονιά , η ποιότητα των ελιών και το νερό που περιέχουν . Τυχαίνει να πάρεις 1 προς 10 ή και παραπάνω , τυχαίνει 1 προς 4,5 ( 1 κιλό λάδι ανά 4,5 κιλά ελιές) όπως εγώ φέτος. Οξύτητα την μετράς εκεί , αλλά βέβαια το λάδι πρέπει πρώτα να ξεκουραστεί κάνα δι/τρίμηνο .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό που έχει σημασία είναι η οξύτητα. Αν αυτή είναι υψηλή, το λάδι δεν τρώγεται. Τώρα το να διαλέξεις λάδι με βάση τη γεύση ή το χρώμα, το θεωρώ ανούσιο. Τα λάδια του εμπορίου σε κάθε περίπτωση περνάνε απο επεξεργασία πριν βγούν στην αγορά. Σε καμία περιπτωση δεν πρόκειται να τα εμπιστευτώ σε σχέση με αυτό που μου δίνουν τα δέντρα μου. Απλά κάποιες χρονιές η σοδειά δεν είναι καλή. Ε οκ υπάρχει πάντα περσινό λάδι, και υπομονή για το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για λογούς γεύσης το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχει λόγος ανησυχίας για την υγεία αν το λαδί έχει αυξημένη οξύτητα? Εγώ πάντως προτιμώ να φάω λαδί με λίγο αυξημένη οξύτητα πχ λόγω δάκου, παρά να φάω το αποτέλεσμα των "εντομοκτόνα + λίγη ελιά"... κι ας έχει ο δεύτερος συνδυασμός χαμηλότερη οξύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα χετε πει τα περισσοτερα.

Βγαζεις ελιες-πας στο ελαιοτριβείο βγαινει το λαδι και η κρατανε ενα ποσοστο απο το λαδι η πληρωνεις.Εμεις για χρονια διναμε ενα ποσοστο απο την παραγωγη,φετος πληρωσαμε.Παιρνεις το λαδι σου!Ελεος οχι να σου δινουν και το λαδι αλλου!

Οσο αφορα την οξυτητα αν θες στην μετρανε εκει.

Τωρα οσο αφορα την ποιοτητα του λαδιου φυσικα παιζει ρολο η ποιοτητα του καρπου αλλα τεραστιο ρολο παιζει και αν κανουν σωστη δουλεια στο ελαιοτριβείο.Ανετα το καταστρεφουν το λαδι.

Τα βασικα που πρεπει να προσεχουν ειναι να γινει καλο πλυσιμο στον καρπο,καλη μαλαξη και το νερο να ειναι σε σωστους βαθμους, λιγο πανω απο 30 αν θυμαμαι καλα.Πολυ παραπανω χαλανε τα αρωματικα της ελιας.Τελος πρεπει να γινει σωστη και ελεγχομενη διυληση.Να υπαρχουν καλα και καλοδιατηρημενα μηχανήματα βασικα.Αυτα.

Ειχα ακουσει παλια το πετυχημενο:" Η ελια ειναι σαν την γυναικα,θελει πολυ μαλαξη και χαϊδολόγημα για να σου δωσει τους χυμους της":p

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με γνωστο παραγωγο και μου ανεφερε τα εξης

Τι παιζει με τη οξυτητα ?

Τη στιγμη που πεφτουν οι ελιες ουσιαστικα αρχιζουν και "χαλανε"

Ο χρονος που μεσολαβει απο τη στιγμη που θα πεσουν μεχρι να γινουν λαδι αυξανει τη οξυτητα.

Οσος περισσοτερος χρονος περασει δηλαδη εχουμε μια αυξηση.

Λογικα μου ειπε πως δεν πρεπει να τρελαινεσαι με το θεμα.

Αν θελεις να κανεις ελεγχο μπορεις να πας στο χημειο που λογικα πρεπει να εχει το ελαιοτριβειο.

Περνας το λαδι απο το φιλτρο (χαρτινο) του καφε και πας το αποσταγμα για να εχεις μια καλυτερη εικονα.

Το κοστος μου ειπε ειναι γυρο στα 10ε.

Αν θελεις να παιξεις μονος σου υπαρχουν κιτακια στο ιντερνετ τα οποια ομως σου δινουν ΜΟΝΟ τη οξυτητα.

Link to comment
Share on other sites

o kκΑΛύτερος τρόπς είναι η δοκιμή αν έχει υψηλή οξύτητα τότε σε γαργαλάει στο λαιμό.

επίσης βάζεις σε ενα πιατάκι από φλιτζανάκι του κάφε λάδι και ελέγχεις χρώμα πυκνότητα γεύση οσμή και πάντα με ψωμί (όχι πλασζτικό )

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα, αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ από την κουβέντα.

Δεν έχουμε μόνο γνώμη ειδικού για το αν και πόσο είναι επιβλαβές το λάδι με υψηλή οξύτητα (πέρα από το "γαργάλημα" στο λαιμό).

Link to comment
Share on other sites

80/90 euro ο ντενεκές (17 λίτρα) το καθαρότερο να ξέρετε το έξτρα έξτρα έξτρα έξτρα παρθένο :triniti:

μας το κανεις λιγο λιανα αυτο ?

80/90 ο τετραγωνος τσιγκινος τενεκες ?? δλδ -3 εουρα ο τενεκες =80 ε /17 λιτρα?? (4,70 ε) !!

''1έξτρα 2έξτρα 3έξτρα 4έξτρα παρθένο'' = ????? τι ακριβως ? μανακι? λαδοελια απλη? καμπισια? βουνο?

πχ το λαδι για προσωπικη χρηση ειναι ΚΟΡΩΝΕΙΚΟ νανακι (δυσκολο μαζεμα -μικρη αποδοση αλλα....)

αυτο λογικο ειναι να εχει πολυ υψηλη τιμη ,αλλα ΔΕΝ θα το βρεις π ο υ θ ε ν α.......

για μενα το θεμα εχει ως εξης > μεσω γνωστου (καλο ειναι) αγοραζουμε δοκιμαστικα ενα-δυο μπουκαλια (5 λιτρα πχ) λαδι απο παραγωγο - ΑΝ μας αρεσει αγοραζουμε απ αυτον και καλο ειναι να αποκτησουμε μια σχεση πελατη/πωλητη ωστε να σας προσεχει καθε χρονο με την νεα σοδεια....ετσι κυκλοφορει το ΚΑΛΟ λαδι...

σε χωρια αυτη τη στιγμη τα ελαιοτριβεια αγοραζουν το λαδι προς 1.80 !! ευρω ,ενω το δικαιωμα αν θες αν βγαλεις το δικο σου ειναι 8-10 % +φπα....

οποιος εχει παραγωγη δινει τα πιο δευτερα χωραφια (την παραγωγη δλδ) στα εργοστασια και κραταει τα καλυτερα... (αναλογα ποσο υπολογιζει οτι θα διαθεσει με δοχεια/τενεκες κλπ)

αν παει καποιος ξεκαρφωτα να αγοραει λαδι πιθανον να αγορασει μισο/μισο δλδ περσινο/φετινο - σπανια ομως κακης ποιοτητας...

αυτα τα λιγα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.