Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Κανενας με USB 3.0 να μας πει αν του δουλευει;

Ακομα και στο site των Asus/Asrock που κοιταξα, στους drivers των motherboards δεν υπαρχει windows8 usb3.0 driver.

Δεν υποστηριζεται ακομα ή εχουν native υποστηριξη τα 8;

Σε Ζ77 μητρική, Asus Maximus V Formula, έκανα εγκατάσταση τα 8, από USB 3.0 θύρα του Intel controller, με USB 3.0 στικάκι, άρα μάλλον η υποστήριξη είναι native.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να κάνει Raid σε w8? το trim δουλεύει ? κάτι τέτοιο ακούστικε-άκουσα πιο παλιά.

Δοκίμασε και το TRIM δείχνει να δουλεύει σε RAID0. Μάλιστα γίνεται και χειροκίνητα από το windows defrag πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Windows 8 Start Menu

Windows 8 start Menu, Vistart The ultimate Start menu for Windows 8

Μαζί φορτώνει και ένα ViUpdater, είναι κάτι που θα έπρεπε να υποψιαζόμαστε;

Υπάρχει και το Classic Shell με επιλογή για απευθείας είσοδο σε επιφάνεια εργασίας.

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα έβαλα, τα δοκίμασα 3-4 ημέρες και μετά έβαλα πάλι τα 7.

Αρχικά για κάποιο λόγο, δεν ήθελαν να εγκατασταθούν από το USB που έφτιαξε το πρόγραμμα της Μ$, κατά την αγορά. Αναγκαστικά λοιπόν προχώρησα με dvd, όπου άρχισε κανονικά. Πρώτο στραπάτσο, οι επιλογές σε περιοχές/γλώσσες/πληκτρολόγια. Πουθενά τα EN-US. Είχε μόνο EN-GB και φυσικά επιλεγμένα τα EL-GR. ΔΕ ΘΕΛΩ GB, γιατί θέλω στο shift+2 να έχω το @ και όχι τη £... Επιλέγω Ελληνικά σκεπτόμενος ότι θα μπορέσω να τα αλλάξω μετά. Ευτυχώς πήγε κι έβαλε μόνο του και τα EN-US, απλά έχει σαν default τα EL-GR και στο login πρέπει να θυμάσαι να τα αλλάξεις πριν γράψεις το password (ναι, άλλαξα το priority με πρώτα τα EN-US, αλλά στο login επιμένει να έχει EL-GR)

Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, αρχίζω να τα ψαχουλεύω. Πατάω να δω τις φωτογραφίες μου από την εφαρμογή photos. Ανοίγει φυσικά full screen (όπως όλα τα apps) και μου έχει με αλφαβητική σειρά όλα τα folders με εξώφυλλο μια τυχαία φωτογραφία. Τα δε εξώφυλλα είναι τόσο μεγάλα που στην 24άρα (1920x1200) χωράνε 4 κάθετα δίπλα δίπλα... Περίεργη η γυναίκα μου, έρχεται να δει τι ωραία που φαίνεται... Κάνοντας τη ροδέλα κάτω, προχωράει δεξιά... Ξαφνικά, βλέπουμε έναν (_|_)... "Τι είναι αυτό;" με ρωτάει και ανοίγω τον φάκελλο να δω... Οι φωτογραφίες των διακοπών μας, όπου φυσικά υπήρχαν και κάποιες προσωπικές... Το θέμα είναι ότι έτυχε να επιλέξει τη συγκεκριμένη για cover και φυσικά δε βρήκαμε μετά από 10-15' ψάξιμο πως ορίζεις άλλη. Φανταστείτε να έρθει κάποιος φίλος να δείτε φωτογραφίες μαζί...

Το ίδιο σκηνικό και στα videos. Χύμα στο κύμα όλα κι ας φρόντιζες να τα έχεις χώσει αλλού. Εμένα δε, δεν έπαιζε ΚΑΝΕΝΑ video, οποιασδήποτε μορφής, ενώ την ίδια στιγμή ο media player έπαιζε τα πάντα εκτός από mkv & flv. Άρα δεν ήταν θέμα codecs.

Ανοίγω μετά να δω την εφαρμογή email. Δίνω το λογαριασμό μου (hotmail), και μου τα φέρνει. Λείπουν αρκετές λειτουργίες, όπως πχ το "Empty" στους φακέλους Junk & Deleted. Ενώ κοιτάω την εφαρμογή, μου λέει η γυναίκα μου: Μπα, μπήκες msn από το σπίτι...; Ορίστε...; Αποφάσισε από μόνο του να με κάνει login και στο msn, με το έτσι θέλω. Δεν υπάρχει επιλογή διαχωρισμού φυσικά, μόνο να γίνεις "invisible"...

Όπως καταλαβαίνετε, όταν τα σχεδίασαν το privacy θα ήταν απαγορευμένη λέξη... Την ίδια στιγμή που γινόντουσαν όλα αυτά, φόρτωνε (κι έστελνε) δεκάδες πληροφορίες όπως καιρό, ειδήσεις, χρηματιστήριο κι ένα κάρο @@ριές... Εφαρμογές που έκανα delete/uninstall γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι δε θα τρέχουν από πίσω παρόλο που θα τις είχα αφαιρέσει από το Start Menu.

Κάποια στιγμή, πήγα και στο desktop... Όπως το γνωρίζαμε με σαφώς καλύτερο dialog σε αντιγραφές/μεταφορές και πολύ αναλυτικότερο task manager. Ψάχνοντας να γυρίσω στο Start Menu, πήγα το ποντίκι μου πάνω αριστερά, όπου ανακάλυψα ότι όλες οι εφαρμογές που είχε κλείσει, έτρεχαν ανενόχλητες στο bg, τρώγοντας μνήμη και bandwidth...

Προφανώς τα είχα πάρει με όλα αυτά, αλλά κατάλαβα ότι απλά έπρεπε να αλλάξω εντελώς σκεπτικό και να κάνω το άπειρο tweeking μέχρι να παίξουν όπως θέλω εγώ και όχι σαν κινητό τηλέφωνο ή pad. Ενώ είχα αποφασίσει ότι θα τα κρατήσω, τα προβλήματα συνεχίστηκαν.

Βάζω να παίξω Battlefield. Ενώ συνδέομαι στο battlelog για να μιλήσω με τα παιδιά, συνειδητοποιώ ότι δε με ακούνε. Το μικρόφωνο είναι στο panel της Soundblaster, κάτι που δε βλέπουν τα 8 με τους δικούς τους drivers... Πάω Creative και φυσικά δεν έχει κανονικούς για 8, αλλά μόνο beta. Τους βάζω, κι επιτέλους έχω φωνή. Μετά όμως από 10-15' παιχνιδιού και ομιλίας, αρχίζουν να κάνουν μια περίεργη παραμόρφωση, σα μεταλλικό echo... Κλείνω την εφαρμογή του voice, την ανοίγω, όλα οκ.... για 10 λεπτά ακόμα... Μετά πάλι το ίδιο... Κλείνω, ανοίγω, δε διορθώνεται αυτή τη φορά... Reboot, όλα καλά για 15'... Ξανά... Αφαιρώ τους drivers και δοκιμάζω αυτούς των 7. Έπαιζαν μια χαρά και δυό τρομάρες.... Στην ίδια εφαρμογή πλέον, αν επιλέξω Primary Sound Input, στέλνει ότι ακούω πίσω στο μικρόφωνο, με αποτέλεσμα όλοι οι συμπαίκτες μου να ακούνε τον εαυτό τους... Επιλέγω SB Recon3D Input και παίζει σωστά, αλλά μετά από κάθε reboot το χάνει...

Το αφήνω έτσι και λέω θα κάνω υπομονή να βγούν κανονικοί drivers, ενώ όσο το σκέφτομαι παγώνει το παιχνίδι... Μένει κολλημένο 2-3", προχωράει λίγο, κολλάει ξανά, προχωράει και συνέχισε αυτό το βιολί μέχρι να αποφασίσω να το κλείσω. Σκέφτομαι drivers ΑΤΙ και θερμοκρασίες. Ελέγχω, 50-54° (κρύα μετά από 40' παιχνίδι) και drivers των 8... Βλακεία λέω, δεν έχω βάλει της ΑΤΙ. Τους κατεβάζω, τους βάζω και έπαιξα όλη μέρα χωρίς πρόβλημα. Την επόμενη όμως, άρχισε να κάνει τα ίδια, παρόλο που είχα τους drivers της ΑΤΙ και όχι μόνο αυτό, αφού έβγαινα από το παιχνίδι, συνέχισε το φαινόμενο του "παγώνει-παίζει-παγώνει-παίζει" για 2-3 λεπτά σε ότι κι αν έκανα στα Win, ενώ στον Task Manager δεν υπήρχε καμία εφαρμογή που να τρώει cpu/mem/disk...

Εκεί πλέον, μπήκε το dvd των Windows 7 και σε 2 ωρίτσες έπαιζα πάλι κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο usb, δεν έγραψα ότι το stick δε δούλευε, αλλά δε μπόρεσα καν να κάνω boot από εκεί. Πιθανότατα λόγω συνδυασμού μητρικής και Perc, όπου κόλλαγε όταν είχα το stick απάνω και δεν έκανε init τα arrays.

Επίσης να διευκρινίσω ότι ΔΕΝ τα έστησα με online account, αλλά έφτιαξα offline και παρόλα αυτά μόλις έδωσα σε μια εφαρμογή το msn μου, το πέρασε μόνο του όπου ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

DVD εγκατασταση κομπλε ολα και το EN-US εμενα δουλευει δεν ξερω πως γινεται σε σας να μη δουλευει... Και το priority σωστα μου δουλευει παντως. Και εγω με τοπικο account. Το μονο προβλημα μου με τα 8 ειναι οτι η creative δεν εχει driver και πρεπει καθε φορα να αλλαζω mode στην καρτα, να κρασαρει το προγραμμα και μετα να παιξει ο ηχος :p

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να μου ''επιβάλω'' τα win8...αλλά δεν...:hang3:

Η microsoft στη προσπάθεια της να φέρει αέρα 'less is more - keep it simple'' κτλ κτλ στο λειτουργικό της, μάλλον τα σκ@τωσε...Τουλάχιστον είναι συνεπής στον άγραφο νόμο που η ίδια δημιούργησε --> μετά από ένα πετυχημένο λειτουργικό, βγάζουμε μια ******* και προχωράμε (WIN98 -> win me -> WIN XP -> vista -> WIN 7 -> win 8)...

Αναμονή λοιπόν για τα win 9 (ή έστω για win8 SP2) ... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να μου ''επιβάλω'' τα win8...αλλά δεν...:hang3:

Η microsoft στη προσπάθεια της να φέρει αέρα 'less is more - keep it simple'' κτλ κτλ στο λειτουργικό της, μάλλον τα σκ@τωσε...Τουλάχιστον είναι συνεπής στον άγραφο νόμο που η ίδια δημιούργησε --> μετά από ένα πετυχημένο λειτουργικό, βγάζουμε μια ******* και προχωράμε (WIN98 -> win me -> WIN XP -> vista -> WIN 7 -> win 8)...

Αναμονή λοιπόν για τα win 9 (ή έστω για win8 SP2) ... :giveup:

με καλη διάθεση πάντα νομίζω είναι υπερβολικό αυτό που λες. πιστευω ότι αν δώσει δυνατότητα απενεργοποίησης ή έστω περιορισμού του metro και επαναφερει το glass effect θα μας ξενίζουν λιγότερο. εγώ δηλώνω ικανοποιημένος και είναι εμφανώς πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

καθηστε ρε παιδια, τα εβαλα σε Laptop 2 ετιας και δουλευουν ολα σαν ΕΛΒΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟΙ...δεν χρειαστηκε να βαλω ΚΑΝΕΝΑ driver...

με usb stick τα εβαλα (windows 8 pro x64 bit)

....πετανε να πω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.