Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Ερώτηση 1η.

Eίχα διαβάσει λίγο καιρό πρίν πως θα μπορούμε να κάνουμε install τα Windows 8 σε στικάκι και βάζοντάς τα σε οποιονδήποτε υπολογιστή θα μπορούμε να τα τρέχουμε όπως το live CD στα Linux, ισχύει κάτι τέτοιο η πρόκειται για παραπληροφόρηση;

Ερώτηση 2η.

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 500GB και θέλω να βάλω τα 8 για να τα δοκιμάσω (στο σύστημά μου έχω τα 7 ) θα μπορέσω να τρέξω από δυο διαφορετικούς δίσκους τα δυο λειτουργικά; απο τον εξωτερικό τα 8 και απο τον κανονικό τα 7;

Link to comment
Share on other sites

παίδες ερώτηση uber important...

έχω original windows 7 σε ένα pc...άμα κάνω upgrade και αγοράσω με 30€ τα w8 pro,

1. Μπορώ να κρατήσω τα w7 σε εκείνο το pc;;;; (πρόκειται για pc δουλειάς και δεν θέλω να αλλάξω τίποτα).

2. Μπορώ να κάνω εγκατάσταση σε άλλα pc;;; Μου λένε ότι ισχύει για 5 ακόμα licences.. Is that true??? ή απλά δίνεται η δυνατότητα να πάρεις 3 Licence π.χ. στην τιμή των 30X3=90 euro??

ευχαριστώ σας...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

παιδιά όπως αναφέρω και σε προηγούμενο σημείο μόλις έκανα καθαρή εγκατάσταση δεν δεχόταν το key (αναφέρομαι στο κλειδί που μου έδωσε η microsoft με τα 30 ευρώ). μόνο μετά απο upgrade ήμουν κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

μετά από Καθαρή εγκατάσταση και όχι upgrade

άλλαξε πριν προσπαθήσεις να ενεργοποιήσεις το dword από 1 σε 0

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\OOBE]

"MediaBootInstall"=dword:00000000

restart και δοκιμάζεις πάλι

αν δεν πετύχει τότε

1. Open elevated command prompt (Right click -> Run As Administrator)

2. Type slmgr -rearm <enter>

3. Reboot

λογικά θα δουλέψει :getlost:

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι φαίνεται έτσι είναι

έχω δοκιμάσει και με το .iso της upgrade έκδοσης αλλά και non upgrade και η μόνη διαφορά είναι αυτή στην registry

σε 2-3 pc στη δουλειά που έκανα το κολπάκι κανένα πρόβλημα

@ και στις δύο περιπτώσεις windows 8 PRO θα έχεις - δεν είναι κομμένη η έκδοση των upgrade

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

Και επιτέλους βρέθηκε λύση για αλλαγή της start screen με wallpaper της επιλογής μας μέσω προγράμματος της γνωστής Startdock. Δεν είναι δωρεάν βέβαια αλλά πιστεύω αξίζει από λίγο που δοκίμασα την trial.

How to Change the Start Screen Background in Windows 8

Έγινε επεξεργασία από Grisos
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, το θέμα είναι οτι δεν έχω θέμα με το νέο start menu εξάλλου πιο πολύ το χρησιμοποιώ σε αυτή του τη μορφή παρά όπως ήταν κλασσικά. Σοβαρά :p

Απλά μου την έσπαγε που δε μπορούσα να αλλάξω τη start screen. I am so happy now...!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα έβαλα η κατάσταση με τις εφαρμογές ήταν τραγική. Απελπιστικά λίγες.. Και μπαίνω τώρα στο Store και βλέπω πολλές νέες :T::T:

Ένα SS από Gmaps.. Άντε να βγάλουν και adblock :sick:

win8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά για τις εφαρμογές δεν νομίζω να βγει κάποιο adblock διότι σκέψου ότι οι ίδιες εφαρμογές μπαίνουν και στο windows phone 8 και η πολιτική της Microsoft λέει διαφημίσεις σε κάθε app όπως και στο xbox. Και αν ψαξεις στο νετ θα δεις οτι και να τις μπλοκάρεις μέσω ip θα υπάρχει πάλι ένα κενο κουτί που πάλι θα στη χαλάει.

Όσο για τα Gmaps σε προκαλώ να δοκιμάσεις και τα Being Maps. Είναι εξίσου καλά πιο ενημερωμένα και αν προσθέσουν και το birds eye view από τα original θα είναι ασυναγώνιστα.

Έγινε επεξεργασία από Grisos
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που προσπαθωντας να πατε στο Windows Store, σας βγαζει "Windows store is not available on Windows To Go Workspaces"

Καντε το παρακατω :

Enabling Windows Store on Windows To Go machines - Yash's Blog - Site Home - MSDN Blogs

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει για τους τροπους ενεργοποιησης των 8 :

Γινεται ειτε απευθειας (μεσω microosoft onlne ή τηλεφωνικα) και ειναι μονιμη ,είτε χειροκινητα με εντολη μεσω kms server που ειναι για 6 μηνες, δηλαδη σ αυτην την περιπτωση μεσα στο διαστημα των 6 μηνων πρεπει να γινει καθε φορα ενεργοπιήση.

Το θεμα στην δευτερη περιπτωση ειναι οτι κατι μαγκες εχουν kms server στο pc τους και κανουν οποτε γουσταρουν την ενεργοποίηση αυτη!:devil:

Link to comment
Share on other sites

Μονιμη ενεργοποιηση ενοοω οτι αν δεν κανεις format δεν χρειαζεται ενεργοπιηση ξανα σε καποιο διαστημα (οπως συμβαινει σε ενεργοποιηση με KMS server)

Τωρα εαν εχεις γνησια 8 δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να τα ξαναεγκαταστησεις μετα απο format, οπως δηλ γινοταν με τα 7. Μαλιστα στα xp k 7 με ενα γνησιο κλειδι μπορουσες να ενεργοποιησεις αρκετα διαφορετικα pc και οχι μονο ενα και πιστευω θα γινεται το ιδιο και με τα 8 (με ενα κλειδι να ενεργοoiησεις περισοτερα απο 1 pc)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τα win 8 αξίζει να μπουν σε netbook με μονοπύρηνο atom στα 1,6ghz και 1gb ram ενατι των win 7?

τωρα τρεχει xp, αλλα θελει φορματ και δεν ξερω με ποια απο τα δυο θα ειναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.