Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Άμα ήταν και Tempered αντί για Glossy θα ήταν καλύτερα πιστεύω..

Την έχει και σε Matt. :D

Ο συγκεκριμένος πωλητής πάντως, όταν τον είχα ρωτήσει αν μπορεί να μου στείλει οθόνη με EMS μου είχε απαντήσει ότι κανονικά τις στέλνει με FedEx και αν ήθελα να μου την στείλει με EMS έπρεπε να πληρώσω κανένα 50άρι παραπάνω...

Οπότε, πριν κάνεις παραγγελία, στείλτου ένα μύνημα να τον ρωτήσεις.

:)

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο υπάρχει κάποια διαφορά;

Perfect Pixel - 27" Inch S-IPS irun ZT-SH270QHD 2560x1440 WQHD LED Monitor

[Yamakasi] Q270 LED SE Black 27" WQHD S-IPS Perfect Pixel Monitor Free Volt

Με προβληματίζει λίγο το ότι είναι glossy.. Τώρα είμαι με μια Dell u2410 η οποία είναι Matte και δεν ξέρω αν θα με βολέψει αν συνδέσω και μια 27αρα glossy δίπλα. Κυρίως προορίζεται για Photoshop και επεξεργασία φωτογραφιών, αλλά θα είναι και για all-around χρήση (ταινίες, surfing, κτλ).

Τι λέτε; Να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω την Matte έκδοση ή δεν θα έχω θέμα και με την glossy;

Το καλύτερο θα ήταν να βγαίνει και σε semi-glossy έκδοση όπως η Dell 2713, αλλά μάλλον ζητάω πολλά... :p

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν η yamakasi catleap υποστηρίζει vesa mount ?

βασικά ψάχνω οτιδήποτε , είτε βάση τοίχου είτε γραφείου , αρκεί να είναι σταθερή

με τη stock ακόμα κ αν κλ@σεις κουνιέται η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο υπάρχει κάποια διαφορά;

Perfect Pixel - 27" Inch S-IPS irun ZT-SH270QHD 2560x1440 WQHD LED Monitor

[Yamakasi] Q270 LED SE Black 27" WQHD S-IPS Perfect Pixel Monitor Free Volt

Με προβληματίζει λίγο το ότι είναι glossy.. Τώρα είμαι με μια Dell u2410 η οποία είναι Matte και δεν ξέρω αν θα με βολέψει αν συνδέσω και μια 27αρα glossy δίπλα. Κυρίως προορίζεται για Photoshop και επεξεργασία φωτογραφιών, αλλά θα είναι και για all-around χρήση (ταινίες, surfing, κτλ).

Τι λέτε; Να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω την Matte έκδοση ή δεν θα έχω θέμα και με την glossy;

Το καλύτερο θα ήταν να βγαίνει και σε semi-glossy έκδοση όπως η Dell 2713, αλλά μάλλον ζητάω πολλά... :p

Αν δεν έχεις πηγή φωτός μπροστά στην οθόνη το glossy θα σου αρέσει περισσότερο, αλλά αν έχεις καμία μπαλκονόπορτα κλαφτα.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πηγή φωτός δεν έχω, οπότε είμαι κομπλέ από αυτό.

Φοβάμαι μήπως έχω θέμα που θα έχω μια glossy και μια matte δίπλα-δίπλα. Μην αρχίσω και ζαλίζομαι μετά από αρκετές ώρες χρήσης... :p

Έχω συνηθίσει τόσα χρόνια με την Dell και βλέπω που όλοι προτείνουν matte γενικά για Photoshop και επεξεργασία φωτογραφίας και έχω ψιλομπερδευτεί..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το φως τότε η mate θα σου φανεί κάπως,δίπλα σε μια καλιμπραρισμενη glossy, λόγο της αλλοίωσης που κάνει η έξτρα επικάλυψη.

Δεν ξέρω τι λένε, αλλά τα χρώματα, αν μιλάμε για το ίδιο πάνελ είναι θέμα calibration και backlight bleed. Δεν είναι λίγοι αυτοί που αφαιρούν την mate επικάλυψη λόγο της αλλοίωσης των χρωμάτων και ας χάνουν την εγγύηση...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν η yamakasi catleap υποστηρίζει vesa mount ?

βασικά ψάχνω οτιδήποτε , είτε βάση τοίχου είτε γραφείου , αρκεί να είναι σταθερή

με τη stock ακόμα κ αν κλ@σεις κουνιέται η οθόνη

νομιζω ολες οι κορεατικες υποστηριζουν vesa 100x100

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη ετοιμαζομαι για παραγγελια και μαλλον οι καρτες που εχω δεν κανουν για αυτες τις οθονες(8500gt+hd4350),εχω setup με 4 οθονες αυτη τη στιγμη και σκεφτομαι να παρω 2 κορεατικες.η πρωτη σκεψη σα φτηνη καρτουλα με dual link dvi ειναι η nvidia 610 γυρω στα 35ε απο οτι ειδα(πρεπει να παρω 2 δηλαδη).γνωριζει καποιος την πιο φτηνη λυση με 2 χ dual link dvi ωστε να συνδεσω και τις 2 μαζι σε μια καρτα?να επισημανω οτι η οθονες προοριζονται για 2d εφαρμογη οποτε δεν χρειαζομαστε καρτα επιδοσεων.:worship:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα πριν λίγες μέρες την παρακάτω οθόνη.

27" QNIX QX2710 Evolution 2 ll Matte Screen 2560x1440 WQHD Samsung PLS Monitor

Λέει ότι έχει και καλά από 0-2 defective pixels και ότι τεστάρουν για light bleeding.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έστειλε το πακέτο με EMS (+tracking).

Επίσης του είχα πει να μου βάλει μέσα και μια απόδειξη 80-100$.

Περισσότερα σε 2-3 βδομάδες που προβλέπω να παραλαμβάνω.

:)

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα πριν λίγες μέρες την παρακάτω οθόνη.

27" QNIX QX2710 Evolution 2 ll Matte Screen 2560x1440 WQHD Samsung PLS Monitor

Λέει ότι έχει και καλά από 0-2 defective pixels και ότι τεστάρουν για light bleeding.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έστειλε το πακέτο με EMS (+tracking).

Επίσης του είχα πει να μου βάλει μέσα και μια απόδειξη 80-100$.

Περισσότερα σε 2-3 βδομάδες που προβλέπω να παραλαμβάνω.

:)

Kαλοριζικο ευχομαι και καλές θεάσεις!

Αυτα τα μονιτορ, ειναι σαν τα πρώτα που δεν εβλεπαν το bios αλλα μόνο το περιβάλλον των windows?

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικο ευχομαι και καλές θεάσεις!

Αυτα τα μονιτορ, ειναι σαν τα πρώτα που δεν εβλεπαν το bios αλλα μόνο το περιβάλλον των windows?

Δεν ειμαι σιγουρος 100% αλλα επειδη το ειχα αυτο που λες δεν ηταν θεμα μονιτορ. Ηταν (για μενα τουλαχιστον) καρτα γραφικων. Οταν το αγορασα ειχα 5850 που την εχει σαν non supported. Τοτε δεν εδειχνε bios αλλα "επαιρνε" πρωτη φορα σημα η οθονη καπου στην μεση του windows loading οταν φορτωνε vga driver. Απο εκει και μετα ολα οκ. Οταν αλλαξα την vga ειχα κανονικα σημα και στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα πριν λίγες μέρες την παρακάτω οθόνη.

27" QNIX QX2710 Evolution 2 ll Matte Screen 2560x1440 WQHD Samsung PLS Monitor

Λέει ότι έχει και καλά από 0-2 defective pixels και ότι τεστάρουν για light bleeding.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έστειλε το πακέτο με EMS (+tracking).

Επίσης του είχα πει να μου βάλει μέσα και μια απόδειξη 80-100$.

Περισσότερα σε 2-3 βδομάδες που προβλέπω να παραλαμβάνω.

:)

καλοριζυκια φλε μου σου ευχομαι:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα πριν λίγες μέρες την παρακάτω οθόνη.

27" QNIX QX2710 Evolution 2 ll Matte Screen 2560x1440 WQHD Samsung PLS Monitor

Λέει ότι έχει και καλά από 0-2 defective pixels και ότι τεστάρουν για light bleeding.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι έστειλε το πακέτο με EMS (+tracking).

Επίσης του είχα πει να μου βάλει μέσα και μια απόδειξη 80-100$.

Περισσότερα σε 2-3 βδομάδες που προβλέπω να παραλαμβάνω.

:)

Παρέλαβα χθες.. :D

Δεν έχω όμως κάρτα γραφικών να την δοκιμάσω, μιας και το amazon δεν την έχει στείλει ακόμα... :(

Στην κάρτα γραφικών της μητρικής που την σύνδεσα, απλά ανάβει και μου εμφανίζει διάφορα χρώματα στην οθόνη, όπως όταν πατάς για να τσεκάρεις για καμμένα pixel.

Εν αναμονή της κάρτας γραφικών λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

8 εργάσιμες ημέρες σύνολο.

Τελωνείο δεν με χρέωσαν τίποτα.

Εντυπώσεις δυστυχώς μετά τις 10 Ιούνη που θα μου έρθει η κάρτα από το Amazon....

Τώρα απλά την έχω βάλει στο γραφείο και την χαζεύω κλειστή.. :(

Sent from outer space using tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.