Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

Thanks!

8 εργάσιμες ημέρες σύνολο.

Τελωνείο δεν με χρέωσαν τίποτα.

Εντυπώσεις δυστυχώς μετά τις 10 Ιούνη που θα μου έρθει η κάρτα από το Amazon....

Τώρα απλά την έχω βάλει στο γραφείο και την χαζεύω κλειστή.. :(

Sent from outer space using tapatalk!

η καρτουλα σου ηρθε να μας πεις εντυπωσεις για την οθονη?:p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Yeap, ήρθε χθες η καρτούλα. :D

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες. Κανένα καμένο pixel και ελάχιστο light bleeding κάτω αριστερά.

Αργότερα θα ποστάρω και photos.

:)

μπορεις να βαλεις καμια φοτο και με το τι ειχε μεσα η συσκευασια της να την δουμε?:p:P:P:P:P:P καλοθεατη σου ευχομαι:T::T::T:

Έγινε επεξεργασία από osfp1980
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία είχε μόνο τον μετασχηματιστή και ένα καλώδιο Dual DVI. A, και κάτι manual στα Κορεάτικα.. :p

Ορίστε και 3 πρόχειρες φωτογραφίες.

_DSC1099.png

_DSC1100.png

_DSC1101.png

Αριστερά είναι μια Dell U2410 και δεξιά μια LG L204WT.

Έχω θέμα όμως..

Έχω μια AMD 7870 και έχω συνδέσει την Qnix στο DVI, την U2410 στο HDMI και την LG στο ένα Mini Display (με έναν τέτοιο αντάπτορα).

Με την Qnix και την Dell, δεν έχω πρόβλημα, τις εμφανίζει αμέσως.

Την LG, αν και μου την βρίσκει στο Screen Resolution, δεν με αφήνει να την ενεργοποιήσω... Μου βγάζει error..

displays.png

displays-error.png

Τι μπορεί να φταίει;

:(

Edit.

Από ότι κατάλαβα από αυτό εδώ το thread, ο αντάπτορας που αγόρασα είναι passive ενώ εγώ χρειάζομαι active (κάτι τέτοιο λογικά).

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι πολύ κοντά να αγοράσω την Dell 2713HM και σήμερα κάθισα και διάβασα όλο το θέμα και διάφορα ξένα forum για τις κορεάτικες 27αρες και για την dell.. Και έχω μπει σε μεγάλο δίλημμα.

Γενικά τα reviews της dell γράφουν για μια οθόνη απλά καλή αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο.. Στα + βέβαια είναι τα 3 χρόνια εγγύηση και η πολιτική της dell.. Σε κάποια θέματα κάποιοι έγραφαν ότι κάποιες κορεάτικες έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας από την dell..Γενικά όμως που έψαξα λίγο ebay γίνεται χαμός από τις κορεάτικες.. Yamakasi – Crossover – Qnix όλες κοντά στο 300αρι

Η κάρτα γραφικών μου είναι η 7970 και έχει dual dvi οπότε δεν χρειάζομαι άλλες συνδέσεις.. Τώρα σίγουρα θα ψάξω αν υπάρχει η επιλογή για 0 pixel εγγύηση γιατί στα περισσότερα γράφουν από 5 και πάνω

Εσείς τι θα προτείνατε? Dell (για την αξιοπιστία) ή κορεάτικη (για το vfm) ?

Link to comment
Share on other sites

Με αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει σε 2-3 επιλογές αν πάω τελικά προς Κορέα μεριά..

Δεν θέλω να ρισκάρω και θα πληρώσω κάτι παραπάνω για zero dead pixel..

Αν και κάποιοι γράφουν ότι ακόμα και έτσι αν έχει μέχρι 1 την στέλνουν αλλά θα το ξεκαθαρίσω με τον πωλητή..

Τώρα με το θέμα bleeding θα το ρισκάρω όπως επίσης και με το τελωνείο..

Crossover 27Q Perfect Pixel Crossover 27Q LED 27" LED Monitor 2560x1440 WQHD s IPS | eBay

QNIX QX2710 LED Evolution ll Pixel Perfect Qnix QX2710 LED Evolution ll 27" 2560x1440 PLS Monitor Glossy | eBay

X-Star DP2710 New Seller Perfect Pixel 27" DP2710LED 2560x1440 QHD PLS Monitor Glossy Screen | eBay

Crossover 27Q (ή 27QD που είναι η ίδια απλά δεν γυρνάει κάθετα..) (330€ ή 300€)

QNIX QX2710 LED Evolution ll (260€)

X-Star DP2710 (255€)

Και υπάρχει βέβαια και η Dell 2713hm (480€ η τιμή είναι από έναν φίλο)

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
$T2eC16NHJIIFHJV+VFt%29BR6TJoGs4Q~~60_12.JPG

Achieva Shimian QH2700-IPSMS DP Thunderbolt Edge 27" 2560x1440 IPS LED Monitor

Αν αυτή ήταν από κάποιο κατάστημα στην Ευρώπη θα την είχα χτυπήσει αμέσως. Πολύ ωραίος σχεδιασμός.

χεχε σαν την lg cinema

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ την πήρα από Amazon.com MNW Global που ελέγχει 100% πριν στείλει και είμαι έκπληκτος για το πόσο καλύτερη είναι από την DELL U2713hm που είχα και ξεφορτώθηκα επιτυχώς ... Κάνει 120 Hz χωρίς frame dropping απροβλημάτιστα, έχει τα πιο όμορφα χρώματα που έχω δει σε οθόνη, δεν έχει light bleed 0% μηδέν λέμε, δεν έχει κίτρινο tint, δεν παρουσιάζει overshoot, halos ούτε και ghosting όπως η DELL και το καλύτερο κάνει μόνο 329$ ! Γειά σου ρε Dell με τις οθονάρες σου, πληρώνουν τα "κορόϊδα" (-sorry guys με τις dell ... αλλά...-) για 3 χρόνια εγγύηση με full προβλήματα διπλάσια τιμή από αυτό εδώ το διαμάντι ... :clap:

Έχει Samsung PLS panel και με το SRGB color profile της U2713hm δείχνει υπέροχη!

Εδώ :

[Official] The Korean PLS Monitor Club (Qnix & X-Star)

μπορείς να δεις και τις photos της που έστειλα σε Αμερικάνικο forum μόλις ην παρέλαβα...

Πάρτην φίλε από τον seller που σου πρότεινα αλλά να θυμάσαι ότι μπορεί να σκάσει :Dτελωνείο γύρω στα 75€ !!! Ελπίζω να σε βοήθησα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα από Amazon.com MNW Global που ελέγχει 100% πριν στείλει και είμαι έκπληκτος για το πόσο καλύτερη είναι από την DELL U2713hm που είχα και ξεφορτώθηκα επιτυχώς ... Κάνει 120 Hz χωρίς frame dropping απροβλημάτιστα, έχει τα πιο όμορφα χρώματα που έχω δει σε οθόνη, δεν έχει light bleed 0% μηδέν λέμε, δεν έχει κίτρινο tint, δεν παρουσιάζει overshoot, halos ούτε και ghosting όπως η DELL και το καλύτερο κάνει μόνο 329$ ! Γειά σου ρε Dell με τις οθονάρες σου, πληρώνουν τα "κορόϊδα" (-sorry guys με τις dell ... αλλά...-) για 3 χρόνια εγγύηση με full προβλήματα διπλάσια τιμή από αυτό εδώ το διαμάντι ... :clap:

Έχει Samsung PLS panel και με το SRGB color profile της U2713hm δείχνει υπέροχη!

Εδώ :

[Official] The Korean PLS Monitor Club (Qnix & X-Star)

μπορείς να δεις και τις photos της που έστειλα σε Αμερικάνικο forum μόλις ην παρέλαβα...

Πάρτην φίλε από τον seller που σου πρότεινα αλλά να θυμάσαι ότι μπορεί να σκάσει :Dτελωνείο γύρω στα 75€ !!! Ελπίζω να σε βοήθησα ...

Την έχω πάρει από ebay είναι στο τελωνείο εδώ και 5 μέρες άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το τελωνείο τι παίζει; Τι ποσά πληρώσατε; Γιατί εδώ δεν μιλάμε για ένα μικρό δεματάκι ebay,εδώ μιλάμε για ολόκληρο κουτί!!!

Ας μου πει κάποιος,γιατί μόνο αυτό με κρατάει από το να πάρω και εγώ μία κορεατικόθόνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.