Jump to content



Google Chrome και κατανάλωση μνήμης


astrolabos

Recommended Posts

Έχω ανοικτές 5 καρτέλες στον Chrome και η κατάσταση στη Διαχείριση Εργασιών είναι η παρακάτω:

attachment.php?attachmentid=48983&stc=1&d=1332881520

ffs δηλαδή! Και σε εσάς τόσο τραγικά είναι τα πράγματα;

post-400-1416075979,9046_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο τα tabs... ειναι και τα extension/apps

αν πχ εχεις ανοιχτο ενα σιτε με 5 διαφημiσεις σε flash τοτε ο chrome εχει ανοιχτα 5 instances του flash.. τα οποια για αγνωστο λογο τρωνε τον αγλεωρα..

εμενα με 7 tabs(1 fb 1 youtube τα υπολοιπα φορουμς)

http://img685.imageshack.us/img685/2513/untsdfsitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο καινούργιος firefox τρώει λιγότερη μνήμη από τον chrome. Το θέμα είναι τα plugins και τα extensions, αυτα πιστεύω κάνουν την ζημιά και δεν γίνεται καλή διαχείριση μνήμης. Εγώ με δικες΄μου συγκρίσεις που έκανα με adblock plus μόνο πάνω είδα οτι ο firefοχ τρώει λιγότερη ram...

με 12 tabs ανοικτά και σαν addon το adblock plus

post-14777-1416075982,1982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι τραγική η διαχείριση μνήμης στους περισσότερους σύγχρονους browsers...

Στην εποχή μας όταν τα 8GB Ram κάνουν 40€, είναι λογικό οι developers να επιλέγουν να θυσιάσουν μνήμη για ταχύτητα. Δε γίνεται να έχουμε πάντα και τα δύο...

Οπότε νομίζω πως δε χρειάζεται να κράζουμε για την "τραγικότητα" της διαχείρισης μνήμης, όταν έχουμε άφθονη μνήμη :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι developers βαριούνται να κάνουν optimize τον κώδικα για καλύτερη διαχείριση μνήμης ακριβώς επειδή έχουμε άφθονη μνήμη, όχι για λόγους ταχύτητας.

Καλά είναι κι αυτό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεφερα οτι η τελευταια εκδοση του εχει σοβαρο προβλημα και κρασαρει οταν εχεις πολλα tabs με flash. παρα πολλα θεματα στο google support.

εμενα μου το εκανε συχνα και με παλαιοτερες εκδοσεις..Αλλα σχετικα με το θεμα με τα tabs και τα plugins εγω εχω περασμενο ενα ad block προγραμμα και δεν μου το βγαζει σαν ξεχωριστη διεργασια.καθε tab που ανοιγω ειναι και μια διεργασια.Ουτε παραπανω ουτε παρακατω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.