Jump to content



BOΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΔΕΛΦΙΑ !!!


YDinopoulos

Recommended Posts

Λοιπον...το βραδυ θα κανω το τραπεζι σε μια κοπελα και εχω στερεψει απο ιδεες (οχι οτι ξερω κ πολλα)

Εχω καταληξει σε αυτό το μενου....

Ορεκτικό...................Τονοσαλάτα (ειία και ένα παλιό thread)

Κυρίως πιατό............Ή μακαρόνια ογκρατεν ή κανα κρεατικό στο φουρνο με πατατες/κρεμα γαλακτος

Για γλυκο με βλέπω κανα παγωτάκι απο τα "του κιλού".....

Πως το βλέπετε? Βαρύ η εντάξει? Καμια εναλλαγή? Υπόψιν οτι θα εχω μονο 3 ωρες διαθεσιμες για μαγειρεμα.....Α, και δεν τρωει το τυρι ωμό(κουφο αλλα τι να κανω...?)

ΑΚΟΥΩ......:daisy:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

νωρίς ζητάς συμβουλές...

''στρώσε'' λίγο την κατάσταση :o (εν ανάγκη βάλε και λίγη AS5 :)) και όταν ανέβουν οι θερμοκρασίες :woot: και χρειαστείς συμβουλές για cooling θα σου απαντήσουν οι ειδικοί :)

Link to comment
Share on other sites

προτεινω για κυριο πιατο θαλασσινα, π.χ. πενες ή τορτελινια με κοκκινη σαλτσα μυδιων (super market πωλουνται κατεψυγμενα σε σακουλακια προτιμησε κατι γνωστο για να μην τρεχετε) , σαλατες θαλασσινων με ροκα , παρμεζανα, καρυδια και ντοματα

για γλυκο πηγαινε σε καποιο γνωστο ζαχαροπλαστειο και παρε πανακοτα. Ειναι σαν κρεμα καραμελε αλλα πολυ γλυκο και δροσιστικο

ή συνδιασε καμια καρυδοπιτα ή μηλοπιτα με καιμακι παγωτο

αντε και καλη μας ορεξη

:)

Link to comment
Share on other sites

Κρεατικό στο φούρνο σε συνδιασμό με μανιτάρια αλα κρεμ... τις τρελένει, τις περισσότερες δηλαδή. Βέβαια περι ορέψεως...

Θα κάνεις τραπέζι σε αυτή που φαντάζομαι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ESTRANGED [Σήμερα, στις 17:11]

μμμ ναι , δικιο εχει ο τζιμακος εκτος αν πεσεις σε κουλτουριαρα ιδεολογο που σκεφτεται οτι απλα ειναι μικροβια!!!

Μια κολημένη δε τα έτρωγε γιατι ήταν μύκητες.... άλλη τα έτρωγε γιατι είχαν 0 θερμίδες.:p βέβαια τα αλα κρεμ έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 17:13]

Για Κινεζικο δεν πολυ-ψεινομαι. Ασε που οπως ειπες ειπες..που να τρεχω! (Εκτος αν τα παραγγειλω και τις πω οτι τα εφτιαξα εγω :D...)

@ Suehead Πολύ ωραια ιδεα...

ρε παπάρα το είπε για να μην πάθετε καμιά δηλητηρίαση....:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Κρεατικό στο φούρνο σε συνδιασμό με μανιτάρια αλα κρεμ... τις τρελένει, τις περισσότερες δηλαδή. Βέβαια περι ορέψεως...

Θα συμφωνήσω ότι είναι το καλύτερο.... Τα μακαρόνια είναι πολύ "βαριά".....

Και τίποτε σε θαλασσινά αν μπορούσες να πάρεις από κάποιο καλό μαγαζί..... μύδια για παράδειγμα, είναι διεργετικά, για μετά το φαγητό....

Στο παγωτό επάνω βάλε εκείνα που πετάνε σπίθες όταν τα ανάβεις.... έχουνε πολύ χαβαλέ.....

Link to comment
Share on other sites

ουστ.....μια χαρα μαγειρονι ειμαι! 11 μηνες στο Ναυτικο κανεις δεν πεθανε...(ακομα.......)

Στελλα, παγωτο ελεγα να παρω απο το ζαχαροπλαστειο που το φτιαχνει κιολας....

@JimK....σσσσσσσσσσσσ ;)

Link to comment
Share on other sites

μη μπλέξεις θαλλασινα και κρετατικά.

τα ζυμαρικά ειναι δυσκολοπεπτα.

έχει ζέστη φρόντισε να κάνεις καμμια φρουτοσαλάτα και γιαυορτογευσεις η παγωτό.

και μη τα δώσεις όλα στο χέρι στη γκόμενα γιατι το στορυ του καλού παιδιού δε μετράει.

οι ορμόνες παίζουν μπάλα,το παιδί τους σκέφτονται υποσυνέιδητα αν θα μπορέσει να πάρει καλά/ γερά γονίδια απο σένα αλλιώς απορρίπτεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εκτεθεις μιας και πονταρεις πολλα σε αυτο το σκηνικο εγω στην θεση σου θα εβαζα μια καλη μου φιλη και καλη μαγειρισσα να φτιαξει την ολη φαση και συγχρονως (οσο μαγειρευε αυτη) θα ετρεχα να παρω γλυκα (ταρτες και με σκετη σαντυγι και με σοκολατα και καμια παστα γιατι πολλες γυναικες τρελλαινονται για αυτες), παγωτο απο ζαχαροπλαστειο και οχι του κιλου φυσικα (και διαφορες γευσεις), σοκολατες (κλασσικες σε στυλ λακτα ή πιο πολυπλοκες αλλα οχι υγειας γιατι δεν αρεσει σε ολους) καθως και 2 μεγαλα κερια για το τραπεζι (και αμα θελεις και διαφορα μικρα για τον γυρω χωρο, να ειναι και απο αυτα που βγαζουν αρωμα) καθως θα επαιρνα ωραια ποτηρια και μαχαιροπηρουνα (αν δεν θελεις να αγορασεις δανεισου). Γενικα θα επερνα εκτος απο πολλα παγωτογλυκακια και διαφορα αξεσουαρ (κερακια κλπ κλπ ) για τον χωρο γιατι ακομα και το φαγητο να ειναι μετριο η κοπελα θα σκεφτει με το υπολογιστικο μυαλο της (μου πηρε πολλες σοκολατολιχουδιες-παγωτα κτλ αρα με προσεχει αρα ειναι περιποιητικο ς και αρα -σε περιπτωση που της αρεσεις- θα σκεφτει οτι θα την περιποιησε). Φρτοντησε να δωσεις βαση σε αυτα που μπορεις να κανεις καλυτερα ωστε να ισσοφαρισεις ή να ξεπερασεις τα υπολοιπα. Φυσικα καθησε και σκεψου λιγο απο ατιθασα νιατα και τολμη και γοητεια και επανελαβε καποιο τετοιο σκηνικο γιατι οι γυναικες οταν βλεπουν τετοια σιριαλ, αυτα τους καρφωονονται στην μνημη και θελουν να τα ζησουν κα αυτες, ετσι θα της περασεις υποσυνειδητα μηνυματακια ;) ;)

Μην ξεχασεις την μουσικη εε!

(σορρυ για το γρηγορο ποστ αλλα πρεπει να την κανω):p

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πρώτα από όλα πήγαινε πάρε ε΄να καλό κρασί.

Μετά από φαγητό καλύτερα να παραγγείλεις από εξω τπτ σε παστα, μην ξεχάσεις να πάρεις κεράκια κ φυσικά ένα ωραίο τριαντάφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να κάνεις κατι απλό γιατί αν τυχόν σοβαρέψει η κατάσταση αργότερα σε βλέπω να μαγειρεύεις γιατι μετά θα ακούς το έκανες την πρώτη φορά για να με ρίξεις κλπ,κλπ,κλπ,(γκρινια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ESTRANGED

και συ ρε παιδακι μου, βρες κανα μεταλλο την αλλη φορα . σκεψου εποικοδομητικα.

είσαι σίγουρη ότι και οι μεταλλούδες κατά βάθος δεν προτιμάνε το κυριλέ σκηνικο από τις

μπριζόλες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.