Jump to content



Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

Οτι καλύτερο έχει προταθει μεχρι στιγμής ...

Που πληρεί τα τρια βασικότερα χαρακτηρηστικα που θα επρεπε να πληρεί καθε προταση...

Max budget, vfm, χρηση.

Δηλαδή αν ερχόταν κάποιος και σου έλεγε πως θέλει ένα σύστημα για χρήση γραφείου με 10000€ δεν θα του έλεγες πως δεν χρειάζεται σύστημα με τόσα χρήματα και πως καλό είναι να συμπιέσει το κόστος και να κάνει συχνότερα αναβαθμίσεις ?? Θα τον άφηνες να πληρώσει ένα κάρο χρήματα για κάτι που θα του είναι άχρηστο ???

Κάποτε χρειαζόμασταν ένα καράβι χρήματα για να πάρουμε ελάχιστα, σήμερ χρειαζόμαστε λίγα και παίρνουμε παραπάνω από αυτά που χρειαζόμαστε. Πολύς κόσμος δεν το γνωρίζει έχοντας μείνει στην παλαιά κατάσταση.

Και να θυμίσω πως δεν παίρνουμε χωράφι στην Λούτσα, αλλά προιόντα τεχνολογίας που χάνουν την αξία τους σε χρόνο DT.

Karmen1983 τον εξαπύρηνο 1090Τ που φοράς μπορείς να μας πεις σε τι κόστος τον αγόρασες μτχ. για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι σε τι αναφέρομαι ???? Θύμησέ μου πόσο κόστιζε όταν βγήκε στην αγορά , 320- 340€ ??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Θα του το έλεγα ... αλλα θα του πρότεινα ένα συστημα στα λεφτα που ζητησε μεχρι τουλαχιστον να μου επιβεβαιωσει οτι καταλαβε το λογο που δεν προτεινεται ένα τοσο ακριβό συστημα...

Απο εκει και περα δεν ειμαι ουτε εγω ουτε εσυ αυτος που θα αποφασισει ποσα χρηματα θα δωσει ο αλλος ουτε και εχουμε κανενα δικαιωμα να του επιβαλουμε την αποψη μας..

Η μονη υποχρεωσει που έχεις ειναι να προειδοποιησεις αλλα και να προτεινει ότι καλυτερο στα λεφτα που ζητάει ο αλλος.

Το παραδειγμα σου για τον υπολογιστή γραφειου ειναι υπερβολικο... μην τρελαθουμε κιολλας τα 1500 - 1600 για ενα πληρες συστημα Gaming (μαζι με οθόνη δεν ειναι και κανενα υπερβολικο ποσο- ναι μεν γινεται δουλεια με λιγοτερα αλλα και αυτο το ποσο δεν ειναι too much)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν !

Ούτε του βάλαμε το χέρι στην τσέπη ούτε του αφαιρέσαμε το δικαίωμα της αγοράς.

Φτιάχνοντας ένα σύστημα πλήρες που να πληρεί τα κριτήρια του ενδιαφερόμενου σε ένα αρκετά μικρότερο κόστος από αυτό που έθεσε του δείχνει έμπρακτα πως ο ισχυρισμός που παρέθεσα παραπάνω είναι υλοποιήσιμος .

Θα προταθούν ένα μάτσο συνθέσεις και μέσα από όλη αυτή την ιστορία θα καταλάβει τι παίζει σήμερα στην αγορά και πως πρέπει να κινηθεί !

Μερικά ποστ ποιο πάνω, έγραψα στον ενδιαφερόμενο πως ο μοναδικός τροπος για να αγοράσει σωστά κανείς είναι το value for money. Κανείς άλλος.

Από εκεί και πέρα οποιοδήποτε σύγχρονο σύστημα πάρεις σε ένα εύρος τιμής την δουλειά του θα την κάνει και με το παραπάνω.

Οταν έσκαγα στο παρελθόν 2700€ για πλήρες σύστημα θα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ να υπάρξει κάποιος Χριστιανός να με σταματήσει .......... ώστε να μην κάνω ακατάσχετες και ανώφελες σπατάλες.

Link to comment
Share on other sites

Karmen1983 τον εξαπύρηνο 1090Τ που φοράς μπορείς να μας πεις σε τι κόστος τον αγόρασες μτχ. για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι σε τι αναφέρομαι ???? Θύμησέ μου πόσο κόστιζε όταν βγήκε στην αγορά , 320- 340€ ??

Λοιπόν μιας και απευθύνθηκες σε μένα.

Τον 1090Τ τον αγόρασα 160 ευρώ καινούριο.

Βέβαια τον αγόρασα όχι σαν vfm, καθώς το pc μου σε καμία περίπτωση δε το λες vfm.

Απλά ήθελα να δω και το άλλο στρατόπεδο, καθώς είχα και έχω Intel επεξεργαστές.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις κάρτες μου. Πάντα Nvidia είχα και ήθελα να δω και την άλλη μεριά.

Οταν λοιπόν λέω κάτι και επιμένω σε κάτι σημαίνει ότι έχω δοκιμάσει.

Αν τώρα έφτιαχνα και πάλι Pc ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν θα έβαζα ούτε 1090Τ, ούτε μπουλντόζα. Μιλάω πάντα για pc budget άνω ενός ποσού πάντα, για να μην παρεξηγηθώ. Στα χαμηλά Budget η amd είναι μονόδρομος.

Για τον topic starter τώρα. Αν έχει τα λεφτά που είπε, θέλει να τα διαθέσει και θέλει να παίζει χωρίς πολλές πολλές παραχωρήσεις ας σκεφτεί μία κάρτα σαν αυτή που πρότεινα. Αλλιώς ας βάλει την 7850 και αργότερα ας δώσει και άλλα για cf αν δεν θέλει παραχωρήσεις.

οπότε το θέμα είναι πόσο ψαγμένος και απαιτητικός Gamer είναι για να καταλάβουμε αν όντως τα 1500ευρώ είναι πολλά για πύργο.

Αυτά απο μένα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και απευθύνθηκες σε μένα.

Τον 1090Τ τον αγόρασα 160 ευρώ καινούριο.

Δεν ήσουν εσύ που αγόρασες τον 1090Τ από αγγελία στο φόρουμ εδώ στα 65€ έναν επεξεργαστή που ξεκίνησε με κόστος 320€ στην αγορά?

Εγώ έκανα αρχικά μερικές ερωτήσεις που χάθηκαν μέσα στα ποστ.

Δεν κλοκάρει

Δεν ασχολείται με ρυθμίσεις bios γιατί δεν γνωρίζει κ.λ.π.

Εχει πολύ παλαιό μηχάνημα σήμερα, άρα αντιλαμβάνεται κανείς τις απαιτήσεις που έχει σε gaming.

Θέλει pc για net και παιχνίδια με μια αρκετά μεγάλη οθόνη.

Πλήρες σύστημα μέχρι 1500€.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον αγόρασα πρόσφατα για άλλη δουλειά.

Το Pc της υπογραφής υπάρχει απο το καλοκαίρι :)

Οκ , εγώ με αυτό ήθελα να δείξω πως εξευτελίζονται οι τιμές του hardware και πόσο γρήγορα, για να καταλάβει και ο ενδιαφερόμενος γιατί πράγμα μιλώ.:)

EDIT: Μια χαρά value for money είναι το pc σου συγκριτικά με τις επιλογές που έχεις κάνει και στον χρόνο που τις έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα που το πήγαινες και δεν έχεις και άδικο. Οταν όμως έχει την δυνατότητα τώρα να φτιάξει ένα μηχάνημα που θα κρατήσει καιρό ας το κάνει και ας μην ψάχνεται αργότερα για προσθήκες.

Το ότι δεν κλοκάρει δεν σημαίνει ότι θα κάνει ένα σύστημα στο 1000άρικο+ και δεν θα μπει μία ψύχτρα, να τον έχει δροσερό και να μην ακούει το μαμά φουρφούρι.

Επίσης το ότι δεν κλοκάρει σημαίνει ότι δεν θα ανεβάσει την κάρτα του να πάρει το κάτι παραπάνω. Αρα ας πάρει μία στοκ καρτούλα καλύτερη.

Κάπως έτσι σκέφτομαι εγώ :)

Να σημειώσω βέβαια ότι και εγώ πριν το pc της υπογραφής δεν είχα ιδέα για o/c. οταν κατάλαβα πόσο απλό είναι σήμερα να ανεβάσεις έναν επεξεργαστή on first boot άνοιξα έναν 2600k στα 4.4GHz και είναι εκεί ακόμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για αστείο δεν πας προς AMD bulldozer με το budget σου, απο τη στιγμή που φτιάχνεις απο το 0 μηχάνημα. Πας καρφώτος για Intel i5 2500k , και για να μην ακούς το telemarketing που κάνουν ορισμένοι άντε στο google, γράψε Bulldozer reviews,διάβασε 6-7 και θα έχεις σχηματίσει άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε όταν έπαιρνα την X1650 PRO στα 175€

Τα 2X512Mb ram στα 800Mhz με 4-4-3-8 στα 200€

τον διπύρηνο 6600 στα 333€

και την p5w στα 261€

δεν καταλάβαινα πως όταν θα έφτανα να έχω απαιτήσεις σε αυτά που κάνω, θα ήθελα άλλο σύστημα και άλλα χρήματα, ούτε πως θα χρειαζόμουν καλύτερο pc, ενώ αυτό δεν θα το είχα χαρεί κάν....:p

Αν είχα αρκεστεί στην σπατάλι του 1/3 των χρημάτων με ποιο σωστές επιλογές, θα είχα κάνει την ίδια δουλειά τότε και θα εία χρήματα αργότερα και για άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Μια χαρά value for money είναι το pc σου συγκριτικά με τις επιλογές που έχεις κάνει και στον χρόνο που τις έκανες.

Εδώ έχεις άδικο :)

Είναι ένα pc που μόνο vfm δε το λες αλλά θα ξεφύγουμε :)

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Μια χαρά value for money είναι το pc σου συγκριτικά με τις επιλογές που έχεις κάνει και στον χρόνο που τις έκανες.

Ενα pc για το οποιο έφυγαν σχεδον 5000 μπορει και παραπανω..... vfm??? πεθαίιιιινωωωωωω.... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις άδικο :)

Είναι ένα pc που μόνο vfm δε το λες αλλά θα ξεφύγουμε :)

Ναι δεν πρόσεξα κουτί , τροφοδοτικό και πάνω από όλα μητρική :fun:

αααα και το ότι οι 6950 είναι σε crossfire άρα X2 ....

Μάλλον δεν το παρατήρησα και τόσο....

Link to comment
Share on other sites

Και την υδροψυξη να προσθέσεις σε αυτά που ειπες παραπανω εγώ παλι θα σου απαντουσα

μακαρι να ήταν μονο αυτα....

Δεν είναι δυσκολο να το βρεις και μονος σου... ενα λινκ πρεπει να πατησεις... σε καποια υπογραφή!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αν και μα το Θεό δεν έχω καταλάβει τι παίζει πέρα απο την 1500άρα που δίνεις για πύργο μόνο, την κόντρα amd vs intel και ότι αγόρασες το Haf για κουτί (<--- κρίμα) ας κάνω μία πρόταση από ένα μαγαζί και εγώ με την σημείωση ότι αν είσαι Αθήνα την 24άρα dell την παίρνεις στα 215ευρώ απο msystems βάζοντας ένα κωδικό στην παραγγελία

Πέρα απ όλα αυτά, προτάθηκε μια σύνθεση παραπλήσια με τη δικιά σου. Αυτή έφαγε και το κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Eαν παει σε ιντελ ειναι κριμα να παρει τον σκετο 2500

καλυτερα με 10 ευρω παραπανω να παρει τον Κ οχι τον σκετο οχι για το τροφοδοτικο επιμενω τουλαχιστον 750 watt

για μελλοντικο ενδομενο crossfire

και για ssd καλυτερα εναν agility 3 120 gb

καθως θα γλυτωσει χρηματα

Και φιλε Τrexx επειδη το budget ειναι 1500 χωρις κουτι οθονη κτλ

δεν σημαινει πως πρεπει να εξαντλησουμε το ποσο και να πεταμε χρηματα

δηλαδη να βαλουμε gtx 680 , Intel Core i7-3930K , 16 γιγα ραμ κτλ

Προτεινουμε κατι που θα τον καλυψει

Και το συμπερασμα ειναι πως με 1000 ευρω περιπου περνει τουμπανα πραγματα εαν παρει κατι δυνατοτερο τοτε πεταμα λεφτων ειναι για την χρηση που προοριζεται το μηχανημα

και κραταει και χρηματα στην ακρη σε σχεση με το ποσο που διαθετει ;)

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Eαν παει σε ιντελ ειναι κριμα να παρει τον σκετο 2500

καλυτερα με 10 ευρω παραπανω να παρει τον Κ οχι τον σκετο συμφωνώ, τον Κ πρότεινα

για το τροφοδοτικο επιμενω τουλαχιστον 750 watt

για μελλοντικο ενδομενο crossfire και το 650 corsair θα το σηκώσει και είναι και καλυτερο τροφοδοτικό

και για ssd καλυτερα εναν agility 3 120 gb

καθως θα γλυτωσει χρηματα Ο force 3 είναι καλύτερος και ελάχιστα ακριβότερος

Και φιλε Τrexx επειδη το budget ειναι 1500 χωρις κουτι οθονη κτλ

δεν σημαινει πως πρεπει να εξαντλησουμε το ποσο και να πεταμε χρηματα

δηλαδη να βαλουμε gtx 680 , Intel Core i7-3930K , 16 γιγα ραμ κτλ είδες να έβαλα κάτι απ όλα αυτά?

Προτεινουμε κατι που θα τον καλυψει

Και το συμπερασμα ειναι πως με 1000 ευρω περιπου περνει τουμπανα πραγματα εαν παρει κατι δυνατοτερο τοτε πεταμα λεφτων ειναι για την χρηση που προοριζεται το μηχανημα

και κραταει και χρηματα στην ακρη σε σχεση με το ποσο που διαθετει ;)

1080 μου βγήκε χωρίς οθόνη.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.